Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


 

Niedługo startuje z nowym projektem – ok. 200 litrową kostką o wymiarach 62x52x60.

Sprzęt, który zbieram:

- Odpieniacz Twistman Integra 150          

- Grzałka Eheim Jager 150W

- Światło – Aqua Illumination  Hydra 64 (135W) + może w przyszłości świetlówki 2x24W

- Filtr przepływowy Twistman Media Reaktor – FP-3 – na węgiel i matrix’a

- Pompa obiegowa – Maxspect Jump MJ-DC6K (6000 l/H) – ktoś używa?

- Pompa cyrkulacyjna – Maxspect MJ-GF2k (7000 l/H) – czy ktoś ma tą pompę w kostce ? Jak się sprawdza ? Może lepiej wybrać dwie normalne pompy cyrkulacyjne np. 2x Tunze Turbelle NanoStream 6045  lub 2x NanoStream 6055 ze sterownikiem ?

 

 

Pozostałe:

- stelaż aluminiowy obity płytą (później dodam zdjęcia)

- Skała sucha – Zastanawiam się nad skałą RRR lub skałą syntetyczną Aquaforest. Co polecacie?

- Podłożę – Korallen-Zucht – Aragonit – 9 KG

- sól – Aquaforest Reef Salt

- Wkłady filtracyjne – Matrix 1l + węgiel 250ml raz na 4 tyg.

 

 

 

 

Obecnie jestem na etapie projektowania hydrauliki. Czy myślicie że rewizja/spływ i dopływ wody z sump'a o fi 25mm będą wystarczające ? Obecnie w 250 l morskim mam rewizje i spływ 32mm dopływ 25 mm. Jestem zadowolony pytanie czy na kostkę 200 l taki przepływ nie będzie za duży ?

Edytowane przez kacper.w (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałęm maxpecta w takiej kostce i nie nie było problemu, fajnie omiatał całość. Po to masz sterownik by siłę ustawić a dzięki budowie rusza całą wodą a nie tylko dmucha...

Stelaż zrób z kwasówki/nierdzewki przy tej samej masie będzie mocniejszy. Skałę weź od salariasa - suchą - zawsze miał b. wysokiej jakości, odpuść sobie syntetyczny syf. Beton sprawdza się na budowie. Spływ i rewizję zrób lepiej na 32 mm i tak zaworem stłumisz, chyba że chcesz zrobić na 25 spływ i rewizję 32 mm - w erybce mają tanie zawory bramowe na 25 mm. Tylko pytanie jakiej jakości. Zastanów się czy chcesz zaczynać na soli AF i ich produktach. Wiele osób sobie je chwali i jest wiele wspaniałych akwariów. Janiestety zawsze miałem brązowy glut na szybach. Obecnie po rezygnacji z Ich produktów, mam delikatną zieloną mgiełkę... Nie potrafiłem ogarnąć tematu - byłem zbyt mało systematyczny.

Przy takiej kostce i dużej pompie obiegowej, możesz pokusić się o zrobienie np. 4 wylotów na locline i odpuszczeniu sobie pompy cyrkulacyjnej. Ja tak miałęm początkowo w kostce 60x60x60 (2 wyloty), potem jak zbierałem sprzęt do dużego, wsadziłem gyre i też było super.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie dla potomnych:

Zdecydowałem, się na 32 mm rewizję i spływ, natomiast powrót będzie miał 25 mm.

Pompę obiegową wziąłem jednak większą - Maxspect Jump MJ-DC8K (8000 l/H),  planuję podłączyć do tego obiegu filtr przepływowy.

Poniżej zdjęcia szkła i szafki:

29828658_Zdjcie_Akwarium_2020_2.jpg.9d011f3f8b22f7d7fc13f52c811b7795.jpg

1562450980_Zdjcie_Akwarium_2020_1.jpg.8994d461a09956f87b96dca63ad86afa.jpg

* gniazdek będzie 6 - są w trakcie podłączania.

 

A taką konstrukcje skalną planuje zrobić:

image.png.80ad0c8c67db04bc21c176991cd9818e.png

Edytowane przez kacper.w (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update:

Światło zmieniłem na Kessil'a A360X.

Akwarium zalane 26.05.2020.

Bakterie (Micro-life Special Blend) dodałem 27.05 - 55 ml; 03.06 - 55 ml

Filtracja - Matrix 2 l + kulki Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere

Akwarium na dzień dzisiejszy wygląda tak:

Akwarium_06_06.2020_2.thumb.jpg.85ed2606cb9b00df7dda7363bfd5d3a1.jpgAkwarium_06_06.2020_3.thumb.jpg.a8138dcc4d88eeddd67c721b8a0b40ca.jpgAkwarium_06_06_2020.thumb.jpg.9bd0a17226fac336d4616544fc3ebb1f.jpg

Edytowane przez kacper.w (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planowałem coś wrzucić za ok. 3 tygodnie ale czas pokaże. Wszystko zależy od parametrów :)

 

Napisze jeszcze kilka słów o planowanej obsadzie:

W poprzednim akwarium czeka już Centropyge fliavissima, chciałbym do niej dodać czarnego błazna i zwykłego.

Co jeszcze proponujecie dorzucić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś na dno - babka kopiąca lub ślizg. Centropyge wpuść na końcu, bo z tego co inni piszą to niezły zawadjaka.  Dawałeś coś żywego na start? W znaczeniu - woda z innego akwa lub kawałek żywej skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada extra, zdjął bym tylko jedną skałe z góry, więcej miejsca dla sps do góry - spokojnie z czasem zarosą


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Coś na dno - babka kopiąca lub ślizg. Centropyge wpuść na końcu, bo z tego co inni piszą to niezły zawadjaka.  Dawałeś coś żywego na start? W znaczeniu - woda z innego akwa lub kawałek żywej skały?

Centropyge mam juz z 3-4 lata i nigdy nie miałem z nią problemów ale może rzeczywiście warto ją dać na samym końcu.

Niestety miałem tylko 25 l wody z podmianki, nic więcej żywego nie wrzuciłem. 

Godzinę temu, benua napisał:

Wyglada extra, zdjął bym tylko jedną skałe z góry, więcej miejsca dla sps do góry - spokojnie z czasem zarosą

Dzięki, też się zastanawiałem nad zdjęciem tej skałki. Jutro sprawdzę jak  akwarium będzie wyglądać bez niej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, kacper.w napisał:

Niestety miałem tylko 25 l wody z podmianki, nic więcej żywego nie wrzuciłem. 

No to wystarczy. Mysis, kiełże i inne pożyteczne robactwo  plus bakterie pewnie przeszły. O takie życie mi chodziło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę świetnie to wygląda!!! Gratulacje i 3 mam kciuki za kolejne etapy rozwoju akwarium:clapping

Powiedz czego użyłeś jako półki pod konstrukcję skalną?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł. Zastanawia mnie tylko - jak wygląda przestrzeń,  w której będą mogły chować się ryb? Niestety na zdjęciu tego nie widać.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo same spady na skale i będzie problem taki jak ja mam. 

Korale aklimatyzuje na piachu albo półce ale kiedyś trzeba je postawić na skale no i zostaje tylko permanentne przymocowanie np milliputem. Co prawda da się spokojnie potem odczepić ale często milliput zostaje w skale.

W przyszłości będę na pewno kombinował coś z półkami ze skały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dodatkowo same spady na skale i będzie problem taki jak ja mam. 
Korale aklimatyzuje na piachu albo półce ale kiedyś trzeba je postawić na skale no i zostaje tylko permanentne przymocowanie np milliputem. Co prawda da się spokojnie potem odczepić ale często milliput zostaje w skale.
W przyszłości będę na pewno kombinował coś z półkami ze skały. 
Zawsze możesz użyć kropelki w żelu, jeśli szczepki nie są bardzo duże spokojnie da radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:
20 godzin temu, FajnyRadziu napisał:
Dodatkowo same spady na skale i będzie problem taki jak ja mam. 
Korale aklimatyzuje na piachu albo półce ale kiedyś trzeba je postawić na skale no i zostaje tylko permanentne przymocowanie np milliputem. Co prawda da się spokojnie potem odczepić ale często milliput zostaje w skale.
W przyszłości będę na pewno kombinował coś z półkami ze skały. 

Zawsze możesz użyć kropelki w żelu, jeśli szczepki nie są bardzo duże spokojnie da radę

Jasne, wszystko można. Tylko jest to upierdliwe. Szczególnie jak chcesz powoli podnosić koral żeby przyzwyczajał się do coraz mocniejszego światła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.06.2020 o 10:23, majestic napisał:

Naprawdę świetnie to wygląda!!! Gratulacje i 3 mam kciuki za kolejne etapy rozwoju akwarium:clapping

Powiedz czego użyłeś jako półki pod konstrukcję skalną?? 

Akryl 8 mm wygięty opalarką

 

W dniu 8.06.2020 o 11:37, norbi2222 napisał:

Ciekawy pomysł. Zastanawia mnie tylko - jak wygląda przestrzeń,  w której będą mogły chować się ryb? Niestety na zdjęciu tego nie widać.

Jest sporo miejsc pomiędzy skałami + w półce wywiercone są dwa 7 cm otwory, więc ryby będą mogły wpłynąć w konstrukcje skalną.

 

24.06 wrzuciłem pierwsze życie - Błazenka oceallaris i czarnego. Jutro wrzucam Centropygę.

Co jeszcze proponujecie dorzucić ??

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.