Skocz do zawartości
Rastapasta

Sump na 2 obiegach

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałem Was zapytać o zdanie. Zrobiłem wstępnie projekt sumpa, ale nie jestem pewien co do kolejnosci szykan i komory odpieniacza. Szkoda, że nikt się nie wypowiedział w temacie. W każdym razie, :) odpowiedź uzyskałem na innym forum.

pozdrawiam Was serdecznie:)

 

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.02.2020 o 09:13, Rastapasta napisał:

Cześć, chciałem Was zapytać o zdanie. Zrobiłem wstępnie projekt sumpa, ale nie jestem pewien co do kolejnosci szykan i komory odpieniacza. Szkoda, że nikt się nie wypowiedział w temacie. W każdym razie, :) odpowiedź uzyskałem na innym forum.

pozdrawiam Was serdecznie:)

ehh, a dziwisz się ?

czemu kasujesz edytujesz itp i nic nie widać,  nie każdy patrzy w edycję... masz pretensję ? chyba sam do siebie, to jak Ci pomóc..?

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile kojarze zdjecie tu bylo na co wskazuje edycja tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Beti napisał:

ehh, a dziwisz się ?

czemu kasujesz edytujesz itp i nic nie widać,  nie każdy patrzy w edycję...

Ja wróżka czarodziejka i inni wózkami nie jesteśmy, masz pretensję chyba sam do siebie, to jak Ci pomóc..

 

Bardzo proszę:). Wasze uwagi bardzo miłe widziane.  Mam pytanie co do pierwsZej przegrody z półeczką na kratkę z watą filtracyjną, czy ma to sens przy dużym nurcie wody z 2 powrotów /2 pompy? 
Wolę uniknąć sytuacji przelewania i chlupotania, więc może lepiej zrobić jedną komorę zrzutu i trzymać tam też odpieniacz. Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.02.2020 o 21:06, Jaszczur7 napisał:

Nawet mi się udało wstawić zdjęcie więc to łatwe jak obsługa Amigi 500

Bardzo proszę:). Wasze uwagi bardzo miłe widziane.  Mam pytanie co do pierwsZej przegrody z półeczką na kratkę z watą filtracyjną, czy ma to sens przy dużym nurcie wody z 2 powrotów /2 pompy? 
Wolę uniknąć sytuacji przelewania i chlupotania, więc może lepiej zrobić jedną komorę zrzutu i trzymać tam też odpieniacz. Co sądzicie?

  •  

sump.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz podobny sump do mojego tylko twój jest przekombinowany..

1.komora, odpieniacz i zrzut wody bym zrobiła jak na rysunku i ok, niech są dwie rurki jak tak chcesz, tylko czemu to nazywasz silny nurt wody ? Przez sumpa powinna płynąć woda ale też nie za szybko. Więc wszystko zależy jaka też pompa i jak ustawiona.

Ja mam w obiegu prawie 2m3 wody i jedną pompę , po co Tobie dwie ? podwójna hydraulika itd bo nie napisałeś...

Ja miałam w poprzednim akwarium prawie 3lata DCP i pięknie szła, i do dziś idzie u nowego nabywcy.

Oby przetrwało twoje akwarium tyle ile ta pompa może przetrwać, fakt są wyjątki, powiedzmy  że trafisz na dobrą :) trudno coś doradzić jak niewiele napisałeś.

2.komora 10cm na watę ok też tak mam.

3.refugium.

4.media, zamień jedną komorę właśnie na media, i tak będziesz pchał gdzie popadnie, ja mam nawet w komorze spływu gdzie odpieniacz, skalę i siporax.

5.komora ma pompę  

6.dolewka osobny zbiornik, super sprawa.;)

Pozd

 

ps.w każdej komorze sumpa mam falownik tak na marginesie 8000l/h i sump jest czysty.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o watę, mówisz o dużym strumieniu a nie podałeś nawet ilo litrowe będą to akwaria oraz jakie pompy (jaki maksymalny przepływ) - bez tych danych nikt odpowiedzialny Ci jednoznacznie nie odpowie. A jeśli na podstawie danych z pierwszego postu dostałęś odpowiedź, to sam rozważ na ile jest "misiem" ("wydaje mi się") a na ile odnosi się do Twoich realiów.

 

Zasadniczo, ja mam dwa akwaria na jednym sumpie i dwóch obiegach - pięknie śmiga. Tylko mam na jednej pompie, ale obieg nie pozwala mi na różnicowanie przepływem w poszczególnych zbiornikach, więc dziś ląduje druga pompa, żebym mógł na czas karmienia w konikarium wyłączać obieg tam.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol, ale mi sie dostaje. 
ok, zbiornik główny 760l, z doświadczenia wiem że na 1dnej obiegówce nie warto polegać. Zresztą, u mnie jest teraz 12000 a będzie 2x 12000 na dwóch osobnych rurach. Jedna z locklinem druga przeciągnięta na drugi koniec zbiornika z 2 lub 4 wylotami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Rastapasta napisał:

Lol, ale mi sie dostaje. 
ok, zbiornik główny 760l, z doświadczenia wiem że na 1dnej obiegówce nie warto polegać. Zresztą, u mnie jest teraz 12000 a będzie 2x 12000 na dwóch osobnych rurach. Jedna z locklinem druga przeciągnięta na drugi koniec zbiornika z 2 lub 4 

Skoro masz takie doświadczenie dziwię się że pytasz :) po co tyle pisałam, mogłeś uprzedzić że masz doświadczenie, opisać dokładnie w czym problem itp można było uniknąć niepotrzebnych komentarzy itd.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

Skoro masz takie doświadczenie dziwię się że pytasz :)

 

Wstrzymuje sie żeby nie być złośliwie uszczypliwym ja Ty beti po przeczytaniu Twoich rad lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Rastapasta napisał:

Wstrzymuje sie żeby nie być złośliwie uszczypliwym ja Ty beti po przeczytaniu Twoich rad lol

Wiesz co..dziwny jesteś, ktoś Ci chce pomóc pisze Ci... potem sam piszesz że masz doświadczenie,  to kto jest uszczypliwy. Słowa złego nie napisałam w tym poście, raczej proponowałam rozwiązanie skoro pytałeś i miało być miło.

 

Było opisać wszystko w pierwszym poście,  @dale słusznie Ci napisał że mało informacji dałeś. 

Nic nie napiszesz w pierwszym poście o akwarium, edytujesz, kasujesz, a wymagasz i

W dniu 24.02.2020 o 09:13, Rastapasta napisał:

Szkoda, że nikt się nie wypowiedział w temacie. W każdym razie, :) odpowiedź uzyskałem na innym forum.

pozdrawiam Was serdecznie:)

mamy co mamy.

Napisałam Ci posta poświęciłem 15min czasu, a Ty piszesz że moje rady złe bo masz doświadczenie, w jakim celu ogółem ten temat miał być? wprowadził tylko zamieszanie poprzez kasowanie i edycje pierwszego postu.

Sam piszesz że wszystkie rady mile widziane, więc Ci napisałam bo mam podobnego sumpa i podobne rozwiązanie.

wyluzuj trochę...jeśli mój  post Ci nie odpowiada mogę skasować ? w sumie co ja tam wiem...masz rację :) 

następnie się obrażasz że nikt Ci nie pomaga, i korzystasz z innego forum, oczywiście  masz prawo.

Edit:

to tylko uświadamia mnie że czasem nie warto komuś pomagać. Bo co innego dyskusja merytoryczna na forum, a co innego docinki.

A te dodatkowe twoje wiadomości zostawię już  dla siebie.

 

Pozd


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Rastapasta napisał:

Lol, ale mi sie dostaje. 
ok, zbiornik główny 760l, z doświadczenia wiem że na 1dnej obiegówce nie warto polegać. Zresztą, u mnie jest teraz 12000 a będzie 2x 12000 na dwóch osobnych rurach. Jedna z locklinem druga przeciągnięta na drugi koniec zbiornika z 2 lub 4 wylotami. 

Fajnie... ale dalej nie piszesz jak chcesz ustawić pompy, z jaką wydajnością, bo przecież nie 2x12000 Bo przy tej wydajności będziesz miał mikser w sumpie... No ale sam wspominałeś o doświadczeniu :)

Większość z Nas ma systemy na jednej pompie i mimo awarii trafiających się, jest ok. Pamiętaj że dublowanie hydrauliki i pomp to dublowanie potencjalnych punktów awarii.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.