Skocz do zawartości
Xyron

Nowe szklo - 390L narozne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam w planach przeniesienia życia ze zbiornika 112l 

Do nowego szkła o wymiarach 107X107X60x150 a ze starego zbiornika zrobić sump. Mam kilka pytań:

Na jakie etapy podzielić przenoszenie życia i przeróbkę na sump?

Jak ustawić cyrkulacje w zbiorniku narożnym?

Jaka kupić pompę i odpieniacz?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrze na te wymiary i myśle, że żyjemy w przestrzeni czterowymiarowej :D

Cyrkulacja w narożniaku jest zawsze wyzwaniem i prawdopodobnie nikt Ci nie powie konkretów. Cyrkulacja zależy od obsady i ilości skały, a do tego to co będzie na start, później okaże się niewystarczające. Tak więc czeka Cię kombinowanie, bo nie ma specjalnych pomp ani odpieniaczy do zbiorników narożnych.

Co do przenoszenia, to najlepiej mieć dwa zbiorniki jednocześnie, ale nie wiem czy to jest u Ciebie możliwe.

Zbieraj wodę z podmianek i powoli zapełniaj nowe akwarium. Przerzuć skałę a na końcu życie. 

Ja wiem, że to łatwo powiedzieć, ale wielu problemów nie przewidzisz bo będą specyficzne tylko dla Twojego systemu.Załóż nowy wątek i pytaj na bieżąco


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester dzięki za odpowiedź. Wymiary to 107 - boki, 150 "przód", 60 wysokość :D

Mam zamiar tymczasowo postawić jedno obok drugiego.

A jakie oświetlenie byś do tego proponował? Czy w momencie gdy jest sama skała i woda należy oświetlać zbiornik?

Edytowane przez Xyron (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Xyron napisał:

A jakie oświetlenie być do tego proponował? Czy w momencie gdy jest sama skała i woda należy oświetlać zbiornik?

Pytanie czy będziesz miał w nowym samą skałę?W moim przypadku jak i w przypadku wielu innych osób przy przenosinach skały jest to często nie możliwe,po prostu koralowce tak "zaleją" starą skałę że bez poważnych strat ich z niej nie usuniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzegorz77 napisał:

Pytanie czy będziesz miał w nowym samą skałę?W moim przypadku jak i w przypadku wielu innych osób przy przenosinach skały jest to często nie możliwe,po prostu koralowce tak "zaleją" starą skałę że bez poważnych strat ich z niej nie usuniesz.

Wydaje mi się że uda mi się przenieść bez uszkadzania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Xyron napisał:

a ze starego zbiornika zrobić sump

A to w ogóle warto? Nowy sump kupisz za 200 zł, używany pewnie za 50 i przenosisz jak już wszystko dojrzeje i bez zbędnego pośpiechu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Xyron napisał:

A jakie oświetlenie być do tego proponował? Czy w momencie gdy jest sama skała i woda należy oświetlać zbiornik?

To jakie oświetlenie wybrać, musisz sam zdecydować.Na rynku są dziesiątki lamp a na forum są setki wątków o lampach. Trójkątne akwarium jednak niesie za sobą pewne konsekwencje więc idealnie nie oświetlisz. Swoją drogą, masz już to akwarium? Czemu trójkątne? Może jednak przemyślisz temat i zrobisz tradycyjne?

Co do drugiej części pytania...

Jeśli skała była oświetlana w jednym akwarium, to żeby ograniczyć konsekwencje przenosin, trzeba by było ją też oświetlać w nowym


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

To jakie oświetlenie wybrać, musisz sam zdecydować.Na rynku są dziesiątki lamp a na forum są setki wątków o lampach. Trójkątne akwarium jednak niesie za sobą pewne konsekwencje więc idealnie nie oświetlisz. Swoją drogą, masz już to akwarium? Czemu trójkątne? Może jednak przemyślisz temat i zrobisz tradycyjne?

Co do drugiej części pytania...

Jeśli skała była oświetlana w jednym akwarium, to żeby ograniczyć konsekwencje przenosin, trzeba by było ją też oświetlać w nowym

Jeszcze nie mam,  będę miał w pokoju miejsce w którym dobrze by pasowało trójkątne, ale może masz racje i jeszcze to przemyślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i sie właśnie problem rozwiązał :)

Nie, żebym krytykował akwaria trójkątne, ale prostokątne rozwiąże Ci wiele problemów


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może takie rozwiązanie, nie żebym cię nakręcał, jakie zastosujesz takie będziesz miał6ad0e0c40197a2eddbc5f0f1791ac825.jpg1322009dd3493eb48b76bc38cec144d8.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Xyron ten trojkatny występ akwarium ma wejsc w naroznik pokoju? Przod bylby prosty? 

Ja namawiam cie do pokombinowania bo ostatnio nawet z @QsQrozmawialem o takim projekcie. Z tego co wiem on jeszcze bardziej kombinowal z kątami. W twoim przypadku zrobilbym narozne ale w trapezie... tyl trapezu w opcji wklejonego komina... wada będziesz rzucał błogosławieństwami gdy coś wpadnie do komina dlatego ja osobiscie proponowal bym umieścić komin zewnętrzny aby było płycej sięgac ewentualnie zabłąkane stworzonko... sam narożnik za akwarium wykorzystaj na przewody...

3mam kciuki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chwialek napisał:

@Xyron ten trojkatny występ akwarium ma wejsc w naroznik pokoju? Przod bylby prosty? 

Ja namawiam cie do pokombinowania bo ostatnio nawet z @QsQrozmawialem o takim projekcie. Z tego co wiem on jeszcze bardziej kombinowal z kątami. W twoim przypadku zrobilbym narozne ale w trapezie... tyl trapezu w opcji wklejonego komina... wada będziesz rzucał błogosławieństwami gdy coś wpadnie do komina dlatego ja osobiscie proponowal bym umieścić komin zewnętrzny aby było płycej sięgac ewentualnie zabłąkane stworzonko... sam narożnik za akwarium wykorzystaj na przewody...

3mam kciuki.

 

Tak, tak myślałem żeby weszło w róg. Dzięki za pomysły.

A co myślicie o takim połączeniu sumpa i refugium?

image.png.53c40f080f04ea383bc766f5b332582e.png 

Edytowane przez Xyron (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerknij jakiego KLOCA postawił sobie w salonie @dadario  jego rozwiązanie sumpa być może podsunie Ci ciekawe rozwiązanie...  link do KLOCa

Co do Twojego rozwiązania ja usunął bym przegrodę pomiędzy odpieniaczem a skałą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek dziękuję za przywołanie. 

Pozwolę sobie na małe wtrącenie... Jedyną rzeczą jaką bym zmienił w sumpie, to szkło na górze... Było by większe... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) dało by Ci to więcej swobody w ustawieniu odpieniacza (choć przyznaję nie czytałem jaki model tam chcesz zamontować) i ewentualnego wyjęcia pienidła celem czyszczenia.
2) pęd wody z odpieniacza w jakiś cudowny sposób powoduje iż w komorze jest czysto ( w każdym razie u mnie tak to działa)

I to w zasadzie było by na tyle...

Mając dwa spływy na niewiele zda się montaż jednego rollermata ale z drugiej strony refugium zrobi ci oczyszczacz mechaniczny w formie biologicznej... więc trzecim powodem mojej propozycji może być swobodne miejsce na rollermata przed odpieniaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialekchyba mnie przekonałeś.

Zastanawiam się jeszcze w jaki sposób przelewać wodę z refugium do sumpa, czy pudełko czy jakoś inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed pompą daj wyżej przegrodę tę ostatnią tak aby woda nie miała opcji przelania się górą... powinno to wyciszyć przelew. Do tego odstęp pomiędzy tymi dwoma ostatnimi szybami ustaw sobie na 6cm wówczas podczas czyszczenia magfloat powinien się tam zmieścić bez większego problemu. Choć u siebie robię całkowicie odwrócone te dwie ostatnie szyby :) najpierw przepływ środkiem później do pompy obiegowej przepływ górą.... ale ja mam i będę miał dość wysoki poziom wody w sumpie :) bo 27cm...

Co do sposobu na przepływ wody - daruj sobie pudełka i inne kombinacje daj 2 równoległe przeloty jeden umieść minimalnie powyżej lustra wody w refugium drugi na zakładanym poziomie wody w refugium. A to dlatego aby jeden działał cały czas a drugi był awaryjnym spływem pomiędzy komorami. Myślę iż 32mm wystarczy... z zapasem. Ideałem było by umieszczenie akwarium (sumpa) z refugium nieco powyżej sumpa z odpieniaczem i zamontowanie na bocznej ściance czegoś na wzór komina...

Mając refugium obok sumpa pomyśl nad przesłoną światła aby w sumpie nie zarastał ci chociażby odpieniacz lub filtr przelewowy.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.02.2020 o 15:30, Tester napisał:

To jakie oświetlenie wybrać, musisz sam zdecydować.Na rynku są dziesiątki lamp a na forum są setki wątków o lampach. Trójkątne akwarium jednak niesie za sobą pewne konsekwencje więc idealnie nie oświetlisz. Swoją drogą, masz już to akwarium? Czemu trójkątne? Może jednak przemyślisz temat i zrobisz tradycyjne?

Co do drugiej części pytania...

Jeśli skała była oświetlana w jednym akwarium, to żeby ograniczyć konsekwencje przenosin, trzeba by było ją też oświetlać w nowym

@Testerstarą skałę chciałbym całą wrzucić w sumpa - dziwne rzeczy z niej wychodzą a do nowego zbiornika kupić suchą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trójkątne akwarium jednak niesie za sobą pewne konsekwencje więc idealnie nie oświetlisz. 

trochę bzdurę tu kolego tester piszesz. Budujesz lampę że świetlówek przychodzących się promieniscie i masz pięknie oświetlone akwa jak chcesz. Trochę tylko kombinatoryki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet widziałem takie na FB, pięknie zarośnięte. Świetlówki od 120cm schodziły w dół, było ich 8 czy 6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.