Skocz do zawartości
Grzegorz95

Caluastrea oraz euphylia

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, fannadil napisał:

jeżeli jest to zwykły tani salimetr szklany to wynik może być mocno błędny, najlepiej mierzyć refraktometrem

Mój w miarę dobrze mierzy sprawdzałem w odpowiednio zasolonej wodzie do podmiany czy pokazuje tyle ile powinien. 

 

Zrobię tak jak wyżej koledzy podali Wstawię korale pod mostek i zastosuje biodigest Reefbooster. Wleje 2 ampułki na tydzień. 

Wyeliminuje tym sposobem zbyt mocne oswietlenie/zbyt mocny ruch wody/i głodowanie korali. 

Dam znać za kilka dni jak mają się korale dzięki za rady :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Grzegorz95 napisał:

Mój w miarę dobrze mierzy sprawdzałem w odpowiednio zasolonej wodzie do podmiany czy pokazuje tyle ile powinien.

Oj, się możesz zdziwić kolego;-) Co to w ogóle za spławik? Jakiej firmy? W jakiej jednostce mierzy? Dla jakiej temperatury wyskalowany? Jedyny test miarodajny poprawności pomiaru spławikiem, to sprawdzić zasolenie pewnym sprzętem, np skalibrowanym refrakotmetrem. Podobno (taki co niektórzy twierdzą, choć ja i tak podziękuję i postoję;-) jest jeden spławik nadający się do czegokolwiek, tropic marine za 150zł. Reszta to badziew i szczerze polecam zainwestować w refraktometr i płyn kalibracyjny.

Co do "braku" PO4... u mnie od zawsze jest zero, a caulastrea ładnie rośnie, pompuje się, łapie pokarm. Ale dostaje papu do oporu, praktycznie codziennie coś, albo robaczki wprost do mordki, albo jakiś plankton mrożony, albo reefroids. Jak ona taka zabiedzona, to spróbuj na początek właśnie jakimś suchym pylistym pokarmem (typu właśnie reef roids) ją delikatnie pobudzić. Rozrabiasz odrobinę pyłu w wodze z akwa i pipetą (przy wyłączonych pompach) dmuchasz wprost na korala. Na początku może nie reagować wcale, ale z czasem może zacznie się otwierać na kamienie i pompować lepiej. A jak ruszy to już będzie z górki

Przestawienia w zacienione i spokojne miejsce możesz spróbować, ale to raczej na samym początku może być problem jak pominiesz aklimatyzację do nowych warunków, bo ogólnie ten koral nie jest zbyt wybredny, a światło lubi.

Jeszcze tak patrzę, że pH masz dość niskie, co może wpływać na kondycję korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój spławik za jakieś za około 150 zł oszukiwał o jakieś 5 kresek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, azgar napisał:

mój spławik za jakieś za około 150 zł oszukiwał o jakieś 5 kresek 

Ja nie twierdzę, że te spławiki są dobre, ale że kilka doświadczonych osób tak twierdziło. Sam po przygodach z różnym badziewiem zakupiłem refraktometr i bym nie zamienił na nic innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej ze refraktometr ktory spelni swoje zadanie u chinczykow kosztuje okolo 60 zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie w spławikach może pojawić się błąd wykonania oraz błąd obserwującego. 

Inna sprawa, że spławikach nie "rozkalibrujesz" ani nie musisz kalibrować. 

Ja musiałem trafić na jakiś kijowy albo źle odczytywałem (cholera wie, do poziomu elektrolitu w bateriach od lat korzystam z jednego zdezelowanego spławika i działa...) 

Refraktometr owszem, sam posiadam. Czy ufam w 100%? Nie. Nawet po kalibracji płynem wzorcowym.

Do mierzenia ilości chłodziwa w wodzie używam refraktometru za naprawdę konkretne pieniądze i okazało się, że mimo kalibracji był do d*py ;)

Także ten, najlepiej jednak jak ktoś chce być w 100% pewien wysilić się raz i sprawdzić swój sprzęt na kilku innych podobnych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.02.2020 o 08:27, Grzegorz95 napisał:

Wleje 2 ampułki na tydzień

Jakie masz to akwarium? U mnie idzie ampułka na 3razy w akwa około 260litrów wody, żebyś nie przedobrzył.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2020 o 15:58, andzior70 napisał:

Jakie masz to akwarium? U mnie idzie ampułka na 3razy w akwa około 260litrów wody, żebyś nie przedobrzył.

Z sumpem mam 250l dzisiaj może mi się uda kupić te ampułki. Póki co korale są pod mostkiem.euphylia się pompuje ale nie do przesady a caluastrea traci tkankę z dużych polipow za to 2 małe polipy zaczynaja rosnąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.