Skocz do zawartości
palaeo

Zmętnienie wody przy soleniu nowego baniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

 

zakładam pierwszy baniak (350 l w obiegu) i wczoraj do akwarium z wodą RO wsypałem sól - Caledonia Reef Salt. Woda ma 24 stopnie, dwa cyrkulatory chodzą na pełnych obrotach. Dziś rano woda jest na tyle mleczna, że w akwarium nie widać cyrkulatorów patrząc od dłuższego końca. Nie ma w nim nic innego poza grzałką i tymi cyrkulatorami właśnie - ani skały, ani piachu.

Ile takie zmętnienie może się utrzymywać?

 

Pozdrawiam!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

załóż włókninę na cyrkulator.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedz. W ogole po rozpuszczeniu soli na dnie zostaly ze dwie lyzki stolowe piachu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, palaeo napisał:

wczoraj do akwarium z wodą RO wsypałem sól

Całą sól od razu wsypałeś? Jeśli tak, to to może być odpowiedź, zwyczajnie węglan wapnia Ci się wytrącił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, całą - czy on się rozpuści albo wytrąci, czy całą operację przeprowadzić od nowa?

Edytowane przez palaeo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, palaeo napisał:

Tak, całą - czy on się rozpuści albo wytrąci, czy całą operację przeprowadzić od nowa?

Nie rozpuści się. Ja bym zrobił nową solankę, po co już na starcie komplikować sobie życie. Trochę szkoda wody i soli, ale Twojego życia też szkoda:-) Tylko wypłucz dobrze akwa po tej zmętniałej solance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Słony leszcz napisał:

Nie rozpuści się. Ja bym zrobił nową solankę, po co już na starcie komplikować sobie życie. Trochę szkoda wody i soli, ale Twojego życia też szkoda:-) Tylko wypłucz dobrze akwa po tej zmętniałej solance.

 

Zmętnienie i "piach" na dnie to wytrącony węglan wapnia, woda teraz ma trochę mniej KH i Ca i w czym to właściwie szkodzi? przy niższym KH szybciej rozwijają się bakterie i dojrzewanie będzie troszeczkę szybsze i w sumie nic poza tym. Ja bym zostawił wodę, włożył włókninę tak jak radzi @Kiflu, wrzucasz skałę i czekasz. Jak Ca i KH nie są jakieś tragicznie niskie a raczej nie są, to później wyrównasz podmianami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, niknik napisał:

 

Zmętnienie i "piach" na dnie to wytrącony węglan wapnia, woda teraz ma trochę mniej KH i Ca i w czym to właściwie szkodzi? przy niższym KH szybciej rozwijają się bakterie i dojrzewanie będzie troszeczkę szybsze i w sumie nic poza tym. Ja bym zostawił wodę, włożył włókninę tak jak radzi @Kiflu, wrzucasz skałę i czekasz. Jak Ca i KH nie są jakieś tragicznie niskie a raczej nie są, to później wyrównasz podmianami.

tez bym się skłaniał ku tej opcji, po co puszczać w kibel parę ładnych złotych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, fannadil napisał:

tez bym się skłaniał ku tej opcji, po co puszczać w kibel parę ładnych złotych

poza tym, ukręcenie 350l RO trwa a świeżakowi krew się gotuje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, dokładnie - zważywszy, że samo szkło mam już prawie dwa miesiące, ale ze względu na wyjazdy i remont nie mogłem wystartować...

A jak ewentualnie założyć watę albo włókninę na cyrkulator?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie jest zasadnicze jakie masz plany jaka będzie filtracja itp kiedy wkładasz skalę i dlaczego tak startujesz?

jeżeli tego osadu jest mało ja bym sobie w ogóle darował zabawę z tym prędzej czy później to się przefiltruje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik głównie miękkich + kilka lps w późniejszym terminie. Filtracja w sumpie, refugium z glonami i skałą, odpieniacz. Startuję w ten sposób, bo nie mam drugiego pojemnika, żeby rozrobić 350 l wody i zalać skałę rozrobioną solanką, tak mi też doradzono w sklepie. Planuję po kilkudniowym ustabilizowaniu dodać kilka kawałków żywej skały, i lać bakterie. Do całości żywy piach.

Trochę mnie to zmętnienie martwi, ponieważ wytrącenie się czegoś powoduje, że tego czegoś nie ma w wodzie, zatem od startu skład chemiczny wody nie jest taki, jak powinien. I jak założyć włókninę? Z przodu, z tyłu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załączam fotki zbiornika,  fotki płatków, które pojawiły się na powierzchni (wyglądają jak węglan wapnia) i piachu, który został po rozpuszczeniu soli. Na moje wprawne oko wygląda jak zwykły piach kwarcowy. Będę wdzięczny za podpowiedzi, co z tym zrobić.

 

Pozdrawiam!20200227_172853.thumb.jpg.9d217d1d79e81db44bf4d57ca8bd8c84.jpg

 

20200227_150515.thumb.jpg.b1a31f0c1fd962f8c5074847f272611c.jpg20200227_172853.thumb.jpg.9d217d1d79e81db44bf4d57ca8bd8c84.jpg20200227_150509.thumb.jpg.1faf3bd21be4a6d0131b93ac164fb652.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.