Skocz do zawartości
Arek77

Lampa LEDZEAL Alpha 120

Rekomendowane odpowiedzi

Mam okazję kupić lampę LEDZEAL Alpha 120

Lampa miała by oświetlać akwa kostkę 40x40. Wg informacji producenta lampa ma 120W. 

Resized_Screenshot_20200228-195440.thumb.jpeg.00c1b6efbae354460e6024f01e6c7e71.jpeg

 

Resized_Screenshot_20200228-195500.thumb.jpeg.f32d116228a85aa4cfe74006110dea15.jpeg

Czy ktoś z forumowiczów posiada taką lampę? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Chyba ją kupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszła do mnie lampa LEDZEAL Alpha 120. Maksymalna jej moc przy 100% na wszystkie kanały to 96 W i już wisi nad zbiornikiem ustawiona na razie na 25%

W związku z tym proszę o pomoc.

Zbiornik mój to kostka 40x40. Obsada mieszana Xenia, kilka zoa, euphylia, dunka i po dwa kawałki Montipory i acry (otrzymane jako ułamane przy okazji).  Do tej pory świeciłem zwykłą świetlówką ledową typu reef Led (niby deklarowane 36 W a faktyczna to 10 W) plus taśma Led niebieska (DIY) o faktycznej mocy 12 W. Tak więc tego światełka nie było za wiele, ale jakoś się biało i korale rosły.

I tu mam pytanie. Przez ile czasu powinienem przyzwyczajać zwierzęta do nowego silniejszego światełka? ( chciałbym dojść ostatecznie do ok 50- 60 W).

I drugie pytanie: Jak lepiej rozłożyć moc święcenia przez cały dzień: dłuższy okres ze stałą mniejszą mocą czy krótszy okres z większym plikiem mocy w środku dnia? 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby dostarczyć tą samą ilość PAR co jest niemożliwe bez czujnika, lub dobrać równą moc led (mW itp lub lumen w przypadku białych). Postaraj się dobrać wizualnie lub/plus pobór energii żeby było podobnie, świeć czasowo tyle samo ile świeciłeś i nierób żadnych innych zmian na razie w zbiorniku. Możesz też zrobić tak że na tydzień/dwa powiesić nową lampę wysoko i skręconą dość mocno przy pozostawieniu starego oświetlenie. Później stare światełko wygasisz a lampę podkręcisz.

Pzr.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie oświetlenie niestety już zdemontowałem. Nowa lampa wisi na tym samym haku. Na razie ustawiłem ją na ok 25W (5W więcej niż poprzednia) i świecę tyle samo. Proporce kolorów są podobne. Wizualnie jest trochę jaśniej, ale lampa ma większe pole świecenia. I wydaje się źe ruch tafli wody powoduje więcej migotania na dnie akwa.

Czyli zmiany mocy mam rozciągnąc na kilka tygodni? 5W tygodniowo więcej będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko coś doradzić w tym temacie ale tak jak piszesz powinno być ok, chociaż im dłużej tym lepiej , nikt nie wie do końca jak ci zareagują zooksantele, w każdym razie czas oświetlenie powinien być imho ten sam. Obserwuj korale.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa lampa świeci już 2 tygodnie. Obecnie ustawiona jest na ok 45 % w szczycie. A ustawiona jest tak:

Resized_20200323_210137.thumb.jpeg.7fdc0fd5640cd5dcf0db2de44afb2d81.jpeg

Gdzie pomarańczowa linia to - 6x Blue (460 nm), biała 6x 12000k, żółta 4x Blue (460 nm) i 2x uv (410 nm) i zielona - 4x Royal Blue (450 nm)  + jedna Green (525 nm) - (czerwoną diodę zasłoniłem). Korale zachowują się jak przy starej lampie, aczkolwiek mam wrażenie, że Montipory szybciej dorastają skałę. Martwi mnie tylko temperatura, do której nagrzewa się lampa przy 50 % mocy - ok 45-50°C, ale myślę, że przy zwiększeniu mocy temperatura nie wzrośnie tylko zwiększy się prędkość wentylatorów. Wizualnie jest dużo ładniej niż przy starym oświetleniu. Glony rosną słabiej po zaklejeniu czerwonej diody i rzadziej muszę czyścić szyby - ale zbiegło to się również ze spadkiem NO3 tak więc nie wiem dokładnie co zadziałało.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.