Skocz do zawartości
Alcoholik

Refugium jak zwał tak zwał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czytałem troszkę o filtracji i postanowiłem zrobić filtr czy coś takiego a więc tak:

Szkiełko 40,15,20 cm dwie przegrody sam kleiłem.

Pierwsza przegroda ceramika na niej glony zalane na wysokość 18cm i przepływ wody do drugiej komory.

Droga komora platworma z otworami na niej siateczka (coś na wzór Santa Monika) taki mój wymysł, pod spodem ceramika na nią z otworów ocieka woda.

Lampka 9w sam zrobiłem tzn:

3 diody power led fullspectrum white

3 diody power led fullspectrum purpurowe

3 diody power led Royalblue

Wszystko jest umieszczone nad beczką w której moczy się skała, beczka została zalana 19.01.2020r

Z parametrami doszłem na dzień dzisiejszy

No3- 10salifert

No2- 0-0,1salifert

Po4- 0,50 zoolek

A wszystko wygląda tak:baf5c6a4a6a6d9348896718bda7cba3e.jpgb3fadfd7a047a76bf28045dd7e55237b.jpgbe59287bcfa145b2bdc2fccfd6626901.jpg97a66358bfd7f6fc7f283e6bd6f22c42.jpg5b0f841b8dc9877f94867d8200f8b4af.jpg7d6c0fdb25479d00009ee3f443cbc5d7.jpg68ce1b75a910fa4590f9fff83866a726.jpg21209b03224f30752e2dbf7b0ab4d864.jpg7e31eeac1b1599e7d400452161c33187.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co...
Po co świecić nad ceramiką???
Po co tworzyć coś takiego nad beczką???
Po co dawać royal blue do lampy nad  refugium???
Po co kleić tak kolanka skoro przy słabym ruchu za chwilę wszystko się rozcieknie???
Po robić lampę led i nie zagwarantować jej dobrego chłodzenia???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, dadario napisał:

Tylko po co...
Po co świecić nad ceramiką???
Po co tworzyć coś takiego nad beczką???
Po co dawać royal blue do lampy nad  refugium???
Po co kleić tak kolanka skoro przy słabym ruchu za chwilę wszystko się rozcieknie???
Po robić lampę led i nie zagwarantować jej dobrego chłodzenia???

na ceramice sa glony. generalnie organizmy swiatlolubne.

zeby sie czyms zajac. bez sensu ale cos porobic.

glony zielone opieraja fotosynteze na chlorofilu B a ten jest najbardziej wydajny przy swietle z pikiem 450 i 640nm. chociaz lampy "led grow" maja przewagę czerwonych nad niebieskimi i pewnie nie bez powodu.

kolejne 2 pytania nie chce mi sie tworzyć teorii. poczekam grzecznie a autora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, niknik napisał:

na ceramice sa glony. generalnie organizmy swiatlolubne.

zeby sie czyms zajac. bez sensu ale cos porobic.

glony zielone opieraja fotosynteze na chlorofilu B a ten jest najbardziej wydajny przy swietle z pikiem 450 i 640nm. chociaz lampy "led grow" maja przewagę czerwonych nad niebieskimi i pewnie nie bez powodu.

kolejne 2 pytania nie chce mi sie tworzyć teorii. poczekam grzecznie a autora.

No to jedziemy dalej:
Po co dawać ceramikę skoro za jakiś czas (jeśli uda się zagwarantować warunki)pory zostaną zatkane przez algi wapienne i stracą swoje właściwości???
Po co dodawać do full spectrum jeszcze więcej niebieskiego, skoro fotosynteza glonów zielonych w większym stopniu opiera się na widmie czerwonym???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko po co...

Po co świecić nad ceramiką???

Po co tworzyć coś takiego nad beczką???

Po co dawać royal blue do lampy nad  refugium???

Po co kleić tak kolanka skoro przy słabym ruchu za chwilę wszystko się rozcieknie???

Po robić lampę led i nie zagwarantować jej dobrego chłodzenia???

Jeśli ci chodzi o ceramikę po prawej stronie to świeci się dokładnie nad siatką która ma zarosnąć glonami.

Świecę nad beczką ponieważ nie mam jeszcze akwarium, a projekt jest testowany, później będzie nad sumpem.

Co do barwy światła nie będe sie wypowiadał na ten temat. Pozwolę sobie wkleić screena co czytałem i czym się sugerowałem, a sprawdziłem to na innym projekcie i mi się sprawdziło

Co do kolanek, jest już sprawdzone wcześniej było w innym pojemniku i też działało i nie było z tym problemu a glony się jakoś nie ropuściły a wyglądało to tak jak na zdjęciu.

Chłodzenie led, nie potrzebne 3 diody na radiatorze okrągłym przyklejone do blaszki 3mm grubości z blachy nierdzewki nagrzewają się do 20-25stopni więc nie jest potrzebne żadne dodatkowe chłodzenie

259c747d34bac202faea97e965939197.jpg&key=b8e53cbc796fd5994b1bc2c49baf4d7dd5894f89a28f155f1512de00696752d05a2bf1df0a1044f235fd9344818ec3ae.jpg&key=4f9f89b57b11210e74d5af6ff040c81425b9302c52825c6368fb50f375f240a07e686b971d44b84f4ab694f3bb21b2b8.jpg&key=cf841da1244088b82f564093d30dbaa7a2ffc0463e3a6bf22c13ee3d03534c36

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

48594b1d39e594c3e6adb71c6d095282.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej postawić akwarium :)? Postaw szkło z sumpem, zalej i ciesz się baniakiem :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

A nie lepiej postawić akwarium :)? Postaw szkło z sumpem, zalej i ciesz się baniakiem :)

Bo jak mawiają hazardziści "nie jest istotne że by złapać zajączka,istotne jest żeby go gonić". Dla wielu cieszenie się gotowym baniakiem nie jest istotą tego hobby,istotą są ciągłe zmiany,dodawanie lub odejmowanie rożnych sprzętów najlepiej DIY itp. i ciągła chęć wyważenia drzwi które dawno zostały otwarte.Czasami z tego wynikają ciekawe rzeczy które na stałe wdrażają się do akwarystyki,niestety częściej restart zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, grzegorz77 napisał:

Bo jak mawiają hazardziści "nie jest istotne że by złapać zajączka,istotne jest żeby go gonić". Dla wielu cieszenie się gotowym baniakiem nie jest istotą tego hobby,istotą są ciągłe zmiany,dodawanie lub odejmowanie rożnych sprzętów najlepiej DIY itp. i ciągła chęć wyważenia drzwi które dawno zostały otwarte.Czasami z tego wynikają ciekawe rzeczy które na stałe wdrażają się do akwarystyki,niestety częściej restart zbiornika.

genialne podsumowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A nie lepiej postawić akwarium :)? Postaw szkło z sumpem, zalej i ciesz się baniakiem [emoji4]
A według ciebie do sumpa co mam wrzucić żeby to wszystko działało i było bezproblemowe, tzn żebym niemiał plag

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Alcoholik napisał:

A według ciebie do sumpa co mam wrzucić żeby to wszystko działało i było bezproblemowe, tzn żebym niemiał plag

Widzę że dopiero zaczynasz,po pierwsze w akwarystyce a zwłaszcza morskiej słowo "bezproblemowo" prawie nie istnieje,zawsze są jakieś problemy zwłaszcza na początku,pewno znajdziesz tu takich co ci napiszą że u nich to wszystko zawsze szło gładziutko,ale ja osobiście między bajki bym to włożył.Po drugie te przysłowiowe plagi to nic innego jak dojrzewanie zbiornika,podstawa dobrego akwarysty jest cierpliwość,po prostu musisz je przeczekać,jak przyszły tak i pójdą.Tak więc zamiast kombinować jak ich uniknąć,zrób tak jak napisał ci kolega Marek,zalej zbiornik z sumpem i cierpliwie czekaj,a potem z głową zacznij umieszczać życie w akwarium.Jeżeli natomiast nie masz cierpliwości polecam inne hobby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem cię, sam sump mam postawić czy jak:

Tak dla sprostowania: nic nie kąbinuje w beczce moczy sie skała wcześniej przygotowana przezemnie, teraz zrobiłem projekt refugium które będzie zawieszone nad sumpem, a wy mi piszecie że mam postawić zbiornik z sumpem i co do tego sumpa włożyć? Zrobić w nim refugium czy też kupić gotowy reaktor glonowy? Czy może coś innego. Chciałem pokazać muj projekt refugium . Ku mojemu zdziwieniu nic ciekawego i konkretnego z waszej strony się nie dowiedziałem.

Co do cierpliwości to akurat tą cechę posiadam mam już jedno akwarium i akurat ono mnie tego nauczyło

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Alcoholik, a może zacznij jeszcze raz,bo póki co fala krytyki niczym tsunami w Japonii :)Ale na spokojnie... Napisz jaki masz plan, opisz swój projekt, bo chyba mało kto wie o co ci chodzi? Kamieni widać nie mało, więc i szkło pewnie spore będzie? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie skała się moczy w solance zasolenie 1024 sól ati koncentrat, w beczce od19.01.2020.
Nie chciałem się chwalić jakie będzie akwarium, no ale jak już to 420l w obiegu akwa 320 plus sump, miałem robić refugim dsb w sumpie żeby wspomóc biologię i pozbycie sie No3 i Po4.
Ale że od x czasu czytam różne pierdoły postanowiłem zrobić ten projekt.
Pierwsza komora glony miały być na piasku ale zrobiłem na ceramice której porowatość daje dóżo do myślenia.
Druga komora coś na wzór Santa Monika siatka ma porosnąć glonami i pod spodem worek z ceramiką też, takie są moje założenia.
Chciałem sprawdzić jak dokładnie działa dsb czy refugium jak pozbywać sie naturalnymi sposobami niechcianych nutrientów.
Wiem że jak już wszystko trafi do zbiornika to zacznie się dojżewanie większe lub mniejsze.
Ja swoje akwarium chcę opierać na biologi


Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się kolega nie stresuje :) krytyka była jest i będzie. Wszystko idzie w dobrym kierunku.Każdy startuje jak chce.Moczenie skały i podpięcie refugium... tylko pomoże przy starcie-a jak to wygląda to przecież koledzy nie ma znaczenia liczy się efekt końcowy już w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po 5 dniach, widać jakieś przyrosty, glony zaczynają rosnąć i chyba nie mają zamiaru się rozpuścić.
Na siatce też zauważyłem osiedla się jakaś kolonia288082ac5a313fba7fdb05918882aca9.jpg2ada4dbed3c00af0e9ea025acfeb8ff8.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, bawić się  i eksperymentować można, a nawet trzeba, tylko po co robić coś co nie ma żadnego sensu.

Ceramikę  musisz zabrać, ona zaraz zostanie zneutralizowana przez glony wapienne. Więc sens jej stosowania zostanie całkowicie zaprzepaszczony.

Ceramika w komorze z boku także jest za bardzo naświetlona, ona też zostanie zarośnięta przez algi wapienne.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o to chodzi niech zarasta czym chce, taki jest sens tego mojego refugium.
A na dzień dzisiejszy wygląda tak04571c88fe97427b067451b5c97a980f.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Alcoholik napisał:

I o to chodzi niech zarasta czym chce, taki jest sens tego mojego refugium.
 

Ok, skoro masz taka fantazję, to masz do tego prawo. Myślałem, że używasz ceramiki zgodnie z jej przeznaczeniem, czyli powierzchnia dla bakterii.

Skoro jednak nie (bo tu tej funkcji nie będzie mogła pełnić), to rozumiem, ze dałeś tą całą ceramikę :) dla ozdoby:)

Nasuwa się tylko pytanie, po co ceramika w drugiej komorze jest zraszana????? (otwory od góry ) Skoro założenie wg Ciebie jest takie, że ma zarosnąć glonami wapiennymi, to po co ją zraszać? Zrasza się przecież dla "hodowli bakterii" i dostarczania im subst. odżywczych. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo wygląda tak jak na zdjęciu.

Zraszanie ceramiki jest po to by zarosło glonami zielonymi ale nie wapiennymi.

Nad ceramiką jest siateczka która zarasta glonami zielonymi coś na styl Santa Monika.

A ta ceramika którą użyłem w tym projekcie nie ma porowatości więc wątpię by na niej osiadły się jakieś bakteriee8615d607e9f7c65d8285cadbff11d51.jpg&key=c55ca3983d7f53ed07ecbf7b79d19eedbe026da4b5d4045d56d8b792a6e1ce39

 

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

 

 

 

ab11f225141a13e4451990c12bd02421.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki. 

Refugium z makro to świetna rzecz, tysiące drobnicy do oglądania. Niech Ci się rozrasta. Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie akwarium i moje refugium wygląda tak7fe96cf1c97d87aaca0742c6a5f2ce16.jpg02ae4a7153b1ffaf9afc4ed1345c3105.jpgf9e9e6cc29fe0ad7cc6d2f7ba246251f.jpg708999457628b15d5d8698024f48e7dd.jpg1af7ac779ac48ab45823b3780cc41eea.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odpieniacz ma co robić?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super !!! spływ refugium masz za odpieniaczem na ceramikę , wodę do refugium podajesz za rollermatem compact o ile się nie mylę .Problem będziesz miał z siporaxem , jak zarośnie glonami przez zraszanie to się namęczysz z czyszczeniem - będą glony gniły , dlatego stosuje się algae scrubber , tam skrobiesz glony i one po prostu odrastają , moim zdaniem wywal ten siporax , wstaw tam płytkę z plexi z siatką ( pod kątem aby woda równomiernie po niej spływała )niech ta woda zrasza tę płytkę , siatka zarośnie glonami i po prostu będziesz redukował ich ilość .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O odezwałeś się.
Nie właśnie nic nie wyrzuca

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, =Fresz= napisał:

Odpieniacz ma co robić?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Musi zarybić :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.