Skocz do zawartości
Revell

Dziennik pokładowy - 112l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po 2 latach czytania narodził się projekt akwarium który realizuję na studencką kieszeń.

Temat będzie traktowany jako dziennik, by po czasie móc wrócić do  myśli, założeń, spostrzeżeń. Jak i również do zbierania rad od doświadczonych akwarystów.

Opis projektu:

  • Stelaż obudowany spienionym PCV 5 mm
  • Korona również wykonana ze spienionego pcv 5 mm
  • Akwarium float sylikon bezbarwny, wymiary - 80x35x40 
  • Lampa DIY - 3 kanały sterowane on/off

          1 -kanał - 10x3W-  RB/Blue  - 15:00-24:00

          2 kanał - 10x 3W - RB/Blue/10K,15K - 16:00-23:00

          3 kanał  - 10x3W - 10K, 15K 

          ( póki co tylko kanał 1,2  świecą) 

  • Dolewka Aqua trend Levelautomatic Milestone ( na czujniki zostaną zmontowane "boxy" zabezpieczejące przed nieproszonymi żyjątkami.
  • Odpieniacz TUNZE 9004 - ( przedłużony wężyk od tłumika w celu zmniejszenia głośności sprzętu)
  • Filtr wewnętrzny 3163:

            - w środku MAXSPECT NANO-TECH BIO-BLOCK  - 2 bloki pocięte. 

           - na wierzch włóknina filtracyjna

  • Grzałka 100W
  • Cylkulatory 2x JVP 120 3000l/h - w tej chwili w akwarium tylko 1 ( wydaje mi się że póki co optymalnie) - na początku dramat z poziomem głośności, w tej chwili się uspokoił ) 
  • Bakterie na start Microbe-Lift Special Blend 
  • Skała MARCO ROCKS - 12,7 kg. 

Na początku zasolenie mierzone spławikiem - trafiłem w punkt, w tej chwili refraktometr od chińskich przyjaciół :)

Akwarium zalane dnia 08.02.2020 

Planowana obsada koralowa:

  • Ma być kolorowo, zatem głownie LPS. 

W tej chwili w akwarium:

  • 2 odmiany Briareum
  • Rhodactis ( odchorowuje, podczas odrywania od skałki doznał lekkiego uszkodzenia :)
  • 2 odmiany Capnelli 
  • przez chwilę była Xenia, jednak miałem dość duży problem z przymocowaniem jej do skały, po 4 dniach się poddałem obawiając się że rozsieje się po skale.

Obsada rybna:

W tej chwili w akwarium:

  •  Molinezja - 1 szt. ( wpuszczona 20.02.2020 ) 
  •  Amphiprion ocellaris - 2 szt. ( wpuszczone 26.02.2020 )
  •  Nassarius - 2 szt. ( wpuszczone 26.02.2020 )
  •   Tectus fenestratus - 1 szt. ( wpuszczone 26.02.2020 )

Sól na start: AF Sea Salt,  do uzyskania zasolenia 1.024 - 8 miarek soli - ( w akwarium +/- 80l netto wody ) 

Bakterie podawane wg. zaleceń producenta.  ( pożywka  po pierwszym podaniu 1 kostka mrożonek + pokarm suchy ) 

  • Testy wykonane 29.02.2020:

           NO3 - 2

           NO2 - 0 

           PO4 - 0 

           Ca - 320 

           KH - 6.1

( zdziwił mnie bardzo niski poziom KH,  aż tak ta sól uboga ? )

  • Dnia 07.03.2020 - pierwsza podmiana 10l  wody - sól jeszcze AF Sea Salt,

Zastanawiam się nad solą docelową, AF Reef Salt czy może Red Sea Niebieska  ( skłaniam się w strone Red Sea)...

W tym tygodniu zamówię prochy do ballinga  ( czda ) - przydadzą się w przyszłości na pewno, a podniosę parametry do docelowych.

 

W drugim tygodniu, używając czyścika Aquaela ( pozostałość po słodkim ) - wjechała rysa na frontowej szybie, 1/2 długości zbiornika.... zmuszony byłem obrócić konstrukcję skalną, i przekleić tło)

 - Tunze 0220.010 Care Magnet Nano - o wiele lepsze wyjście jak i nauczka na przyszłość... 

Pozdrawiam,

Foto: 

 

 

Edytowane przez Revell (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Revell napisał:

zdziwił mnie bardzo niski poziom KH,  aż tak ta sól uboga ?

Według producenta przy 30 ppt parametry powinny być następujące: Ca – 360-400 mg/l, dKH – 8,0-9,0. Myślę, że masz  znacznie niższe zasolenie niż 1.024. Zacząłbym od sprawdzenia zasolenia, a później dopiero podbijał Kh i Ca.
 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, norbi2222 napisał:

Według producenta przy 30 ppt parametry powinny być następujące: Ca – 360-400 mg/l, dKH – 8,0-9,0. Myślę, że masz  znacznie niższe zasolenie niż 1.024. Zacząłbym od sprawdzenia zasolenia, a później dopiero podbijał Kh i Ca.
 

Refraktometr skalibrowany, pokazuje idealnie 1.024... W tygodniu zamawiam również testy więc zweryfikuje. 

IMG_20200308_143455_compress87.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko sprawdź zasolenie u innego morszczaka.

SS_micromacro.png

Tabelka wskazuje, że prawdopodobnie Twoje zasolenie to 1.0226. Już kilka razy miałem taką sytuację, że urządzenia mnie oszukały.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, norbi2222 napisał:

Mimo wszystko sprawdź zasolenie u innego morszczaka.

SS_micromacro.png

Tabelka wskazuje, że prawdopodobnie Twoje zasolenie to 1.0226. Już kilka razy miałem taką sytuację, że urządzenia mnie oszukały.

Tylko kurcze problem w tym, że zasolenie mierzyłem również u brata na refraktometrze, i również pokazywało 1.024... 

U niego problem z KH również wystąpił... być może partia soli jakaś trefna... Sprawdzę jeszcze w tygodniu jak przyjdą testy i dam znać. 

Edytowane przez Revell (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodac mogę że to napewo nie zasolenie bo refraktometr  kalibrowany płynem saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś zasolenie do 34-35ppt.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, elespero napisał:

Podnieś zasolenie do 34-35ppt.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Dl

 Masz rację, delikatnie będę podnosił... 

Kolejna nauka. 

Pozdrawiam, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Kolejne dni mijają, troszkę się zadziało jeśli chodzi o baniak... 

Zasolenie zgodnie z podpowiedziami podniosłem powoli do 34-35ppt. Przechodząc tym samym na bardziej bogata sól red sea niebieska, zdecydowałem się na nią że względu na stabilność parametrów,  po podmianie parametry poszły do góry. Więc idziemy ku książkowym. 

Przed podmiana zmierzyłem parametry... 

Niestety okazało się że ze cykl do końca się nie zamknął, tak jak sądziłem. Będąc przekonany że  no2 jest niewykrywalne a w fiolce z no3 pojawił się kolorek  jest już wszystko na finishu... Głupi ja..

Winowajca? dostałem szczepke rhodactisa, jednak podczas odrywania od skały pękł przez mordkę... Myślę to ten loboz się psuje... Wyjmuje... Myślę sobie, no to nie pachnie ok.  Więc kibel... I pudło... 

NO2 nadal jest. Wszystko żyje,  dodatkowo doszlo troszkę życia, sacro u brata 3 tygodnie foch. U mnie od razu zrzucił skórę i polipuje w najlepsze. 

 

Myślę co zrobić dalej, czekać, to pewne,  codziennie monitoruje no2... Utrzymuje się na stałym poziomie. Piękne 0.45 ppm...

Sek w tym że ryby pływają, korale się pompują, Seriatopora i montipora polipują, jedynie jedna szczepka złapała focha.

Wyjąłem również watę z filtra tak aby nie zaczęło czasem oddawać oraz zwiększyć przepływ przez media filtracyjne. 

Dozuje ciut więcej special blenda. 

Boję się że akwarium dopiero startuje... 

Mam również problem z ustawieniem odpieniacza,  raz pieni raz nie pieni... Wydaje mi się że na pracę odpieniacza wpływa w dużym stopniu poziom kh. ( po podniesieniu pieni lepiej) Zauważyłem również że po dodaniu bakterii poziom piany spada i klops. 

Ze zmian sprzętowych pompy jvp wyleciały do mieszania soli, na ich miejsce weszły jebao ow 10.

Co myślicie? Czy wrzucić purigen, z jednej strony może to spowolnić zamknięcie cyklu, z drugiej jednak obawiam się o zdrowie mieszkańców. 

Najnowsze zdjęcia w galerii poniżej. 

Niecierpliwy akwarysta... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że dopiero startuje. Moje ma 7 miechów i jakoś powoli się coś tam stabilizuje. 

Bez paniki, wszystko przetrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

Pewnie, że dopiero startuje. Moje ma 7 miechów i jakoś powoli się coś tam stabilizuje. 

Bez paniki, wszystko przetrwa.

Daj Boże :)

... 

Pytanie dodatkowe, zauważyłem kropki na euphylli, czy to wirki? :/20200318_224747_compress5.thumb.jpg.30edbcf7cb2aba009a7a2fe72488ace2.jpg20200318_224920_compress15.thumb.jpg.c53bd3b0c05a191908fa662ea4618ba6.jpg

Pozdrawiam,

Edytowane przez Revell (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Revell napisał:

Daj Boże :)

... 

Pytanie dodatkowe, zauważyłem kropki na euphylli, czy to wirki? :/

Jak się ruszają to raczej. 

Wyjmij szczepkę i wsadź do wody RO o temp akwa na kilkanaście sekund merdając szczepką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, FajnyRadziu napisał:

Jak się ruszają to raczej. 

Wyjmij szczepkę i wsadź do wody RO o temp akwa na kilkanaście sekund merdając szczepką. 

Nie rusza się... W tym rzecz... 

Będzie ok jeśli wykąpie ją dla pewności w roztworze z lugola? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podpowiem bo nie próbowałem. Wiem, że kąpiel w RO nie zaszkodziła żadnemu z moich korali a te kilka wirków poleciało jak płatki i odpukać od dłuższego czasu już ich nie widzę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.