Skocz do zawartości
pj007

Zasilacz buforowy - awaryjny UPS

Rekomendowane odpowiedzi

Problem:

Ochrona życia zwierząt po zaniku prądu (awaria sieci)

 

Jak się przed tym zabezpieczyć nie wydając krocie.

 

Znalazłem w sieci taki oto zasilacz buforowy z szafką 24V 5A:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-buforowy-pulsar-hpsboc5524c-24v-5a-2x18ah-5652809917

Do tego jeszcze dwa akumulatory żelowe

Zestaw za ok 550-600 zł

 

Co chcę pod to podpiąć:

- pompa obiegowa jebao 24V 1,5A

- pompa cyrkulacyjna 24V 1A

- odpieniacz 24V 1,5A

 

Technicznie:

plan taki by zarobić identyczne wtyki jakie są w orginalnym sprzęcie aby nie ciąc kabli, orginalne zasilacze do pudła na rezerwę.

 

Czy taki zestaw ma sens ? Tj utrzyma ma pracę sprzętu przez kilka godzin ?

Gdzie może być problem lub będzie problem przy łączeniu wszystkiego w całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

utrzyma spokojnie - był podobny temat na forum

a jak chcesz awaryjnie to obieg i odpieniacz wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem że cały czas zasilacz buforowy wpięty jest w 230v a sprzęt w zasilacz i przy zaniku prądu automatycznie zasilacz pobiera prąd z Aku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej kupić zwyczajnego UPS'a? Za 1000 pln kupisz naprawdę pojemnego, a do zasilenia pompy obiegowej cyrkulacyjnej i odpieniacza nie trzeba wiele. Na kilka h powinno starczyć. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, tomko napisał:

A nie prościej kupić zwyczajnego UPS'a?

do upsa podłączasz urządzenia na 230V

czyli zamieniasz napięcie sieciowe 230V na 12 czy tam 24 do akumulatora a potem z powrotem na 230 - czyli straty - czyli ten sam akumulator działa krócej  a jak jeszcze podłączysz pompę na 24V .. z powrotem zamieniasz 230 na 24 :) trochę bez sensu skoro buforowy działa podobnie jak UPS a kolega ma pompy na 24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, tyle że przy pojemnym ups'ie i tak powinno wystarczyć, nawet wliczając straty. Nie trzeba kombinować, kabelkować, przerabiać etc. Chyba ,że o to chodzi, to co innego. A BTW mam b. złe doświadczenia z akumulatorami żelowymi, są bardzo mało wydajne i szybko tracą pojemność. Więc nie koniecznie musi być taniej. 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W UPS też siedzą aku więc to nie jest argument. Argumentem za UPS może być to, że jesteśmy elastyczniejsi w doborze sprzętu jaki możemy podłączyć. Przy zasilaczu buforowym skazujemy się z góry wyłącznie na sprzęt DC. Jak nam szlag trafi np obiegówkę np. przed samym wyjazdem na urlop i będziemy na szybko chcieli pożyczyć od kolegi a będzie miał tylko zasilaną z 230V to pojedziemy na urlop bez zabezpieczenia pompy na wypadek zaniku napięcia. Przy 230V UPS  - wpinam, zapominam. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja.

 

Minus UPS to cena przy podobnej wydajności.

Oraz wydajność przy tej samej pojemności akumulatorów.

 

Nie widuje ostatnio sprzętu innego niż 24V do morszczyzny napędzany pompami. Domyślam się dlaczego i jest to dobry kierunek. Jedyne urządzenie na 230V jakie posiadam do morszczaka to grzałka ale jaka by nie była szybko by wyssała prąd z aku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem informację do producenta zasialcza buforowego:

 

"Witam


JEstem zainteresowany zakupem Państwa produktu: HPSBoC5524C


Zasilacz buforowy miałby pełnić funkcję UPC dla 3 urządzeń sterujących obiegiem wody w akwarium morskim.

Wszystkie urządzenia są na 24V z tym że jedno jest 1A a dwa urządzenia 1,5A.


Czy jest możliwość podłączenia takiego zasilacz bezpośrednio do urządzeń z ominięciem ich zasilaczy, które w tej sytuacji byłby zbędne.


Jeśli tak to proszę o opis jak to zrobić z naciskiem na podłączenia
właśnie tych 3 urządzeń.


Ja to widzę tak : że zasilacz ma wejścia gdzie mogę podpiąć kable od
urządzeń. Z tym czy mogę podpiąć 3 urządzenia ?  Każde z tych urządzeń
ma swoje moduły sterujące pracą do których podłączam zasilanie. "

 

Odpowiedź od pomocy technicznej:

Dzień dobry.
Pańskie pytanie powinno być skierowane do producenta urządzeń sterujących obiegiem wody i to ich producent powinien określić czy jest to dozwolone na podstawie charakterystyki technicznej naszych zasilaczy
Absolutnie nie podejmę się takiej oceny nie znając urządzeń odbiorczych.
Wszelkie dokumenty zasilacza znajdują się na naszej stronie internetowej.
Pozdrawiam.

 

Wysłałem w kolejnej informacji zdjęcia tabliczek zasilacy i czekam na odzew.

 

Nie wiedziałem że to może być taki problem ? Zawsze wystarczało zastosować zasilacz nie mniejszy od dedykowanego i problemu nie było a tu kłopot może być ?



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, pj007 napisał:

Czy jest możliwość podłączenia takiego zasilacz bezpośrednio do urządzeń z ominięciem ich zasilaczy, które w tej sytuacji byłby zbędne.


Jeśli tak to proszę o opis jak to zrobić z naciskiem na podłączenia
właśnie tych 3 urządzeń.

po prostu dorabiasz odp. wtyczki (np. .. jack ? zależy jakie ma pompa) - cała filozofia

np. któraś tam "jebałka" ma np. coś takiego (zasilacz)

6be0ffa24633a37afcde5b2118f1

zasilacz wpinasz do sterownika

JEBAO-JECOD-RW-WAVE-FLOW-SDL923964590-1-

potem masz sterownik który możesz zostawić .. albo pominąć  ale wtedy inna wtyczka .. ja bym zostawił skoro jest - w/g widzimisię 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup UPS'a i zwyczajnie włóż wtyczkę zasilacza do gniazdka :D Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia wiem, wiem jak to technicznie wygląda. Bardziej interesowała mnie kwestia ilości wejść do zasilacza buforowego oraz czy pociągnie 3 sprzęty naraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, pj007 napisał:

Silvia wiem, wiem jak to technicznie wygląda. Bardziej interesowała mnie kwestia ilości wejść do zasilacza buforowego oraz czy pociągnie 3 sprzęty naraz.

masz 24V 5A  czyli policz ile A w sumie wezmą pompy

4 ? czyli masz 1 A w zapasie  - spokojnie pociągnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełączasz tylko zworkę na 0,5A ładowanie akumulatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź producenta:

Jeżeli nasz zasilacz będzie dobrany odpowiednio do wydajności prądowej zasilaczy z przesłanych zdjęć, na pewno da radę. 
I tak dla prądu ładowania akumulatora 0,5A bilans prądowy zostaje zachowany. 1A+1,5A+1,5A+0,5A=4,5A przy ogólnej wydajności zasilacza 5A, OK.
Dla prądu ładowania akumulatora 2A bilans prądowy będzie przekroczony. 1A+1,5A+1,5A+2A=6A przy ogólnej wydajności zasilacza ŹLE. Należy dobrać mocniejszy zasilacz.
Ale nie o nasz zasilacz tu chodzi.
Napięcie na wyjściu zasilacza buforowego wynosi odpowiednio.
22V÷ 27,6V DC – praca buforowa (czyli przy obecności napięcia podstawowego 230V)
19V÷27,6V DC – praca bateryjna (przy braku napięcia podstawowego 230V)
Pytanie zatem czy urządzenie zasilane z tego zasilacza, a dotychczas zasilane napięciem 24V da radę. Jaką ma tolerancję napięcia? ± ile %. Lub w jakich zakresach napięcia będzie poprawnie działać. To nie są pytania do nas, ponieważ nie my jesteśmy jego producentem i nie znamy jego danych technicznych. Nie możemy tego stwierdzić i dlatego napisałem, że nie jest to pytanie do nas.
Pozdrawiam.

 

I na to odpowiedzi nie mam, nie wiem czy przy 19V ruszą pompy i z jaką wydajnością.

 

Do tego wyczytałem że akumulator powinen być zasilany 10% swojej pojemności czyli posiadając 2 x 17ah , akumulatory powinny być ładowane prądem 1,7A lub nawet 3,4A. Tutaj zasilacz tego nie uciągnie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pj007 napisał:

na to odpowiedzi nie mam, nie wiem czy przy 19V ruszą pompy i z jaką wydajnością.

Cześć, 19V to raczej będzie jak już aku będą trochę rozładowane. Do tej pory wszystko będzie działać. Mam takie rozwiązanie u siebie i wszystko hula. W pełni naładowane aku mają około 27V także o te 19V bym się nie martwił. Druga sprawa, na jaką wydajność masz ustawione pompy? Pobór prądu, który podałeś będzie przy ustawieniu wszystkiego na 100%. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe pytanie.

 

Jeśli mamy zasilacz zasilany jednym aku 12V to rozumiem iż jest to napięcie na wejsciu ?

 

Jeśli zaś mamy zasilacz zasilany przzez dwa aku 12V daje to sumarczynie 24V na wejsciu ?

 

Ma to kolosalną różnicę przy wydajności akumulatora. Przy 12V gdzie suma urządzeń pobiera prądu ok 60wat to aku starczy na ok 7h a przy 24V to już 14h ?

 

Być moze coś mieszam :)

Teraz, Pawelo2222 napisał:

Cześć, 19V to raczej będzie jak już aku będą trochę rozładowane. Do tej pory wszystko będzie działać. Mam takie rozwiązanie u siebie i wszystko hula. W pełni naładowane aku mają około 27V także o te 19V bym się nie martwił. Druga sprawa, na jaką wydajność masz ustawione pompy? Pobór prądu, który podałeś będzie przy ustawieniu wszystkiego na 100%. 

Tak Paweł to przy ustawieniu na maksa.

 

Akurat cyrkulator i obiegówka na maksa są a odpieniacz nie ma u mnie regulacji pompy (Magus bubble A6)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pj007 napisał:

Dodatkowe pytanie.

 

Jeśli mamy zasilacz zasilany jednym aku 12V to rozumiem iż jest to napięcie na wejsciu ?

 

Jeśli zaś mamy zasilacz zasilany przzez dwa aku 12V daje to sumarczynie 24V na wejsciu ?

 

Ma to kolosalną różnicę przy wydajności akumulatora. Przy 12V gdzie suma urządzeń pobiera prądu ok 60wat to aku starczy na ok 7h a przy 24V to już 14h ?

Tak jest. Tylko na wyjściu nie na wyjściu.

Urządzenia na 12V o mocy 60W pobiera dwukrotnie większy prąd niż urządzenie na 24V o tej samej mocy czyli to też prawda (60W/12V=5A i 60W/24V=2,5A). Ale żeby nie było urządzenia na 12V nie podłączysz pod 24V i odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AA no tak to w sumie na to samo wyjdzie :).

5 ah 12V + 5 ah 12V moze dać nam :

5ah 24V lub 10aH 12V gdzie przy konwersji na 230V daje tą samą wydajnośc ?

 

To teraz pytanie ten zasilacz buforowy daje możliwość podłączenia 2 x 17ah czyli docelowo będzie cały ukłąd miał pojemność: 17ah 24 V ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, pj007 napisał:

5ah 24V lub 10aH 12V gdzie przy konwersji na 230V daje tą samą wydajnośc ?

Przy konwersji na 230V teoretycznie tak, ale w praktyce przy 24V będą ciut mniejsze straty. Wyższe napięcie jest łatwiejsze w konwersji, ale to już uwzględniamy w upsach. W buforowych zasilanie przy zamku porodu idzie bezpośrednio z aku czyli nie ma konwersji napięcia.

6 minut temu, pj007 napisał:

To teraz pytanie ten zasilacz buforowy daje możliwość podłączenia 2 x 17ah czyli docelowo będzie cały ukłąd miał pojemność: 17ah 24 V ?

Tak jest.

Edytowane przez Pawelo2222 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:

Mamy wybór:

Uniwersalna przetrwotnica która pozwoli na mpodłączyć 12V 24V 230V albo dedykowany zasilacz i tu:

zasilacz 24V daje możliwość podłączenia tylko urządzeń na 24V ?

 

Czy jest może jakiś kalkulator aby można było wprost przeliczyć wydajnośc akumulatora wiedząc np tak jak u mnie że suma urządzeń pracujących na 24V pobierająca 4,5A zużyje akumulator np o pojemności 20ah w takim czasie zasila zasilaczem buforowym a zużyje aku o pojemności 20 ah przy zastosowaniu zasilacza z przetrwotnicą ?

 

Bo być może gra nie wart świeczki i skupić sie na uniwersalnym rozwiązaniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czysto teoretycznie: mnożysz pojemność akumulatora przez 90% i dzielisz przez prąd pobierany przez obciążenie czyli np. 20Ah * 90% / 4,5A i wychodzi Ci przybliżony czas w godzinach. Dla upsa musisz uwzględnić wydajność konwersji 24V > 230V i sprawność zasilacza 230V> 24V.

Kiedyś mierzyłem pobór mocy bezpośrednio na aku upsa i zasilacza buforowego  w chwili zaniku zasilania i na zasilaczu wyszedł mi 2x albo 2,5 raza dłuższy czas działania. Moim zdaniem warto. Przykładowo taki battery backup ecotecha do vortechów to właśnie taki zasilacz buforowy.

Edytowane przez Pawelo2222 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, pj007 napisał:

zasilacz 24V daje możliwość podłączenia tylko urządzeń na 24V ?

dokladnie tak, oczywiscie bez stosowania dodatkowych przetwornic zmniejszajacych/zwiekszajacych napiecie. Tylko wtedy to już nie ma zadnych roznic miedzy UPS.
Odpowiedz sobie na pytanie - jak przez ostatnie 2-3 lata bylo z pradem - ile awarii pradu miales, jak dlugotrwalych ?
20ah czyli 20A w ciagu 1h. 5A -4h.   dla 4,5A = 20Ah/4,5A = 4,44h
Teoretycznie bez uwzględnienia strat. W praktyce bedzie zupelnie inaczej.

No i przy wymianie zamiast jednego aku w UPS, przy buforowym bedziesz wymienial dwa.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.