Skocz do zawartości
ice4

NO3 nie do zbicia...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po krótce o samym akwarium: 300l. + 80l sump. Po przeprowadzce w kwietniu zeszłego roku. Skała(ok 20kg) i woda po starym akwarium ( ok 10 lat..). Odpieniacz AM turboflotor 1000, oświetlenie Pacyfic Sun, cyrkulacja właściwa. W obsadzie 2x ocelaris, 1 x flavescens 1x garbik 1x gramma loreto ( karmienie 1 czasami 2 kostki dziennie ). Stare akwarium po okresie super przyrostów zaliczyło 2 lata temu zgon wszystkich SPS, nie wiem czy parametry się rozjechały, czy efekt gorącego lata czy przebicie na cyrkulacji czy to wszystko razem wzięte... Ryby oraz miękasy zostały. Po 6mc od przeprowadzki sprawdzone parametry NO3 poza skalą Saliferta (>100ppm). PO4 ( milwauke mw12) w granicach 0,40ppm. Sprawdzony cały system - brak meshu w pompie odpieniacza. Wirnik został z pustymi łopatkami. Moim zdaniem teraz pieni dobrze ( ok 0.5l ścieku/tydz) a napewno lepiej niż przed naprawą. PO4 zbiłem (niepotrzebnie) atramentem, na NO3 lałem 2 ampułki probidio/1tydz  + 3-5ml VSV codziennie. Pojawił się biały osad. Po paru artykułach odstawiłem vsv na poczet No3 : Po4-X. Dawkowanie wg producenta po 10ml dziennie. Po 14 dniach  PO4 zbite do 0 a NO3 nic nie ruszone. Po kolejnej lekturze podniosłem PO4 do wykrywalnego poziomu 0.15ppm dzięki nie płukaniu mrożonek i kh2po4 jednej dawce. Został podany także microbe lift special blend w dawce startowej oraz 3 duże dawki tygodniowe. NO3 nic sobie z tego nie robi i wynik cały czas ok. 100ppm. W sumpie ceramika + bio kule. Dodatkowo suplementowany baling. No3:Po4 mam już prawie na wykończeniu ( butla 500ml) pytanie gdzie NO3 mogło się tak skutecznie skumulować i jak pomału wyjść na prostą? 

Edytowane przez ice4 (wyświetl historię edycji)

150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozostałe parametry są ok to ja bym interwencyjnie zastosował purigen. Coś w tym akwa nie może zaskoczyć denitryfikacja. Może pomyśl o DSB w sumpie... albo jakaś komora z wkładem dla biologii, ale z małym przepływem wody aby stworzyć warunki z niedoborem tlenu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak wysokich azotanach metoda probiotyczne może nie zadziałać. Zresztą skoro lejąc NoPox zbiłeś PO4 to azotany też w jakimś stopniu zostały zuzyte. Jesteś absolutnie pewien tego wyniku? 

Druga sprawa to pytanie skąd te azotany się biorą. Ryby masz mało i są małe. Karmisz nie za dużo.

Amoniak badales? Zakładam że jest niski. To by jednak świadczyło o załamaniu redukcji cyklu azotowego. 

Może właśnie te wysokie azotany hamują proces. Zwłaszcza że jak piszesz zaś takie od zawsze.

Może głupie ale sprawdzałeś azotany w RODi?

Poztostaje ci kilka podmian tak aby zbić NO3 do 50


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pominę wszystkie kwestie o których nie wiesz/nie wiemy co może powodować tak wysoki poziom no3. Jakieś dwa lata temu, u kolegi też tak było. Wszystko czego próbowaliśmy nie skutkowało. Efekt był zauważalny dopiero kiedy wyłączyliśmy odpieniacz i był uruchamiany wg poniższego cyku. Po kilku dniach od wkropieniu BioDigest Prodibio nastąpił zakwit bakteryjny, ale nie duży. Taki stan był utrzymywany przez dwie doby po czym znowu odpieniacz wracał do pracy. Kiedy zakwit minął, znowu czekaliśmy dwie doby i zaś odpieniacz został wyłączony. Po kilku dniach znowu zakwit i zwłoka dwa dni aż odpieniacz został włączony. Proces ten powtarzaliśmy przez dwa miesiące. Kiedy no3 spadło do 5, został włączony na stałe i do dnia dzisiejszego pracuje nonstop. Trzyma w ryzach no3 2-3 a po4 jest na poziomie 0.05.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy skała, ceramika i bio kule pochodzą ze starego systemu?

Robić podmianki na soli naturalnej, a nie na typowo w 100% syntetycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała ze starego zbiornika, biokule to już nowy zakup. Podmianki na Soli naturalnej- Czyli jaką np. masz na myśli? 


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie proste pytanie - jak często i czy wogóle czyścisz i płuczesz ceramikę w sumpie . Leję w starym zbiorniku jeszcze cały czas No3 : Po4-X  i parametry te mam praktycznie zerowe , zdaję sobie z tego sprawę że mam za słabą filtrację bio , natomiast też miałem problemy z no3 , częste czyszczenie ceramiki ( mam 2 woreczki co dwa tygodnie płuczę jeden na zmiany ) spowodowało piękne zbicie no3 ( płuczę w wodzie z podmianek ) W nowym zbiorniku , który przechodzi błyskawiczne dojrzewanie już mam zakwit bakteryjny mimo książkowego stosowania bakterii z pożywkami , ale parametry ładnie schodzą do akceptowalnych poziomów , tutaj już bioceramika jest sporo większa i pewnie lać już nic dodatkowego na zbijanie nie będę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, dla syna napisał:

Pominę wszystkie kwestie o których nie wiesz/nie wiemy co może powodować tak wysoki poziom no3. Jakieś dwa lata temu, u kolegi też tak było. Wszystko czego próbowaliśmy nie skutkowało. Efekt był zauważalny dopiero kiedy wyłączyliśmy odpieniacz i był uruchamiany wg poniższego cyku. Po kilku dniach od wkropieniu BioDigest Prodibio nastąpił zakwit bakteryjny, ale nie duży. Taki stan był utrzymywany przez dwie doby po czym znowu odpieniacz wracał do pracy. Kiedy zakwit minął, znowu czekaliśmy dwie doby i zaś odpieniacz został wyłączony. Po kilku dniach znowu zakwit i zwłoka dwa dni aż odpieniacz został włączony. Proces ten powtarzaliśmy przez dwa miesiące. Kiedy no3 spadło do 5, został włączony na stałe i do dnia dzisiejszego pracuje nonstop. Trzyma w ryzach no3 2-3 a po4 jest na poziomie 0.05.

Pytanie jak często lać bakterie? I czy dolewać im cały czas węgiel w postaci vsv lub no3:po4? Myślisz że taki biedny odpieniacz może wyczyścić wodę z bakterii

7 minut temu, petroniusz2 napisał:

Takie proste pytanie - jak często i czy wogóle czyścisz i płuczesz ceramikę w sumpie . Leję w starym zbiorniku jeszcze cały czas No3 : Po4-X  i parametry te mam praktycznie zerowe , zdaję sobie z tego sprawę że mam za słabą filtrację bio , natomiast też miałem problemy z no3 , częste czyszczenie ceramiki ( mam 2 woreczki co dwa tygodnie płuczę jeden na zmiany ) spowodowało piękne zbicie no3 ( płuczę w wodzie z podmianek ) W nowym zbiorniku , który przechodzi błyskawiczne dojrzewanie już mam zakwit bakteryjny mimo książkowego stosowania bakterii z pożywkami , ale parametry ładnie schodzą do akceptowalnych poziomów , tutaj już bioceramika jest sporo większa i pewnie lać już nic dodatkowego na zbijanie nie będę .

Nie płuczę, odsyfam syf z dna sumpa. Jutro zrobie płukankę. 

Godzinę temu, Tester napisał:

Przy tak wysokich azotanach metoda probiotyczne może nie zadziałać. Zresztą skoro lejąc NoPox zbiłeś PO4 to azotany też w jakimś stopniu zostały zuzyte. Jesteś absolutnie pewien tego wyniku? 

Druga sprawa to pytanie skąd te azotany się biorą. Ryby masz mało i są małe. Karmisz nie za dużo.

Amoniak badales? Zakładam że jest niski. To by jednak świadczyło o załamaniu redukcji cyklu azotowego. 

Może właśnie te wysokie azotany hamują proces. Zwłaszcza że jak piszesz zaś takie od zawsze.

Może głupie ale sprawdzałeś azotany w RODi?

Poztostaje ci kilka podmian tak aby zbić NO3 do 50

Powyżej 100 ppm NO3 kolor może delikatnie drgnął ale cały czas na granicy skali. Widać po koralach że parametry są jakie są, ukwiały, grzyby, ricordee - ładnie się pompują ale żanda szczepka sps sie nie utrzymala, sarco nie polipuje. Azotany wysokie od czasu pomiarów +/- 3 mc. Obstawiam ze to brak meshu na wirniku i slabe pienienie spowodowaly taki wynik no3. 


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ice4 napisał:

Nie płuczę, odsyfam syf z dna sumpa. Jutro zrobie płukankę. 

Tylko nie płucz wszystkiego razem . Rozdziel na połowę . Pewnie tu jest problem , masz zasyfione i są pozapychane .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Jeśli pozostałe parametry są ok to ja bym interwencyjnie zastosował purigen. Coś w tym akwa nie może zaskoczyć denitryfikacja. Może pomyśl o DSB w sumpie... albo jakaś komora z wkładem dla biologii, ale z małym przepływem wody aby stworzyć warunki z niedoborem tlenu.

Podnoszac po4 nie chcialem dokladac teraz purigenu. Myslalem ze brak obnizki no3 jest zwoazana z brakiem po4. Kied po4 sie podnioslo - no3 ciagle > 100

1 minutę temu, petroniusz2 napisał:

Tylko nie płucz wszystkiego razem . Rozdziel na połowę . Pewnie tu jest problem , masz zasyfione i są pozapychane .

Biokule są luzem w komorze więc przepłucze tylko ceramikę. 


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie problemem u Ciebie jest albo zbyt słaba filtracja biologiczna ( za mało ) albo zbierający się detrytus zapychający pory i uniemożliwiający pracę bakterii nitryfikacyjnych . Dziwne że poprzedni zbiornik działał u Ciebie 10 lat bez problemów . Przy zakwicie bakteryjnym nie ma możliwości jeżeli jest odpowiednio dopasowana filtracja biologiczna abyś miał no3 wyżej niż max 10 , no chyba że wiadro żarcia wrzucasz :) . Odpieniacza się nie czepiaj tutaj nie problem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, ice4 napisał:

Pytanie jak często lać bakterie? I czy dolewać im cały czas węgiel w postaci vsv lub no3:po4? Myślisz że taki biedny odpieniacz może wyczyścić wodę z bakterii

Czy odpieniacz wybił bakterie tego nie wiem. Ale napewno nie pozwalał na ich wlasciwy rozwój. Na etapie tej próby nie laliśmy żadnych vsv ani podobnych wspomagaczy. Bakterie dozowalismy co tydzień (tak +/- zamykał się cylk włączania wyłączania odpieniacza) jedną fiolkę na 110l netto. 

Aa jeszcze po4 trzymaliśmy w ryzach gfo sachem aby nie wyskoczył ponad 0,2 ani nie spadał do niewykrywalnych poziomów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, petroniusz2 napisał:

Prawdopodobnie problemem u Ciebie jest albo zbyt słaba filtracja biologiczna ( za mało ) albo zbierający się detrytus zapychający pory i uniemożliwiający pracę bakterii nitryfikacyjnych . Dziwne że poprzedni zbiornik działał u Ciebie 10 lat bez problemów . Przy zakwicie bakteryjnym nie ma możliwości jeżeli jest odpowiednio dopasowana filtracja biologiczna abyś miał no3 wyżej niż max 10 , no chyba że wiadro żarcia wrzucasz :) . Odpieniacza się nie czepiaj tutaj nie problem .

Zbiorniki przez 10 lat były 3 kolejne :) później urodziny małego ryboholika i nie było czasu na testy. Wina poszła na gorące lato, odpueniacz działał ale bez meshu to tak na powiedzmy 30%. Skała w zbiorniku jest dobrze przedmuchana i syf się nie zbiera. Więc bakterie też skałą nie powinny pogardzić. Jutro przrpłucze ceramike. Ale jej raptem z 1kg. 

9 minut temu, dla syna napisał:

Czy odpieniacz wybił bakterie tego nie wiem. Ale napewno nie pozwalał na ich wlasciwy rozwój. Na etapie tej próby nie laliśmy żadnych vsv ani podobnych wspomagaczy. Bakterie dozowalismy co tydzień (tak +/- zamykał się cylk włączania wyłączania odpieniacza) jedną fiolkę na 110l netto. 

Aa jeszcze po4 trzymaliśmy w ryzach gfo sachem aby nie wyskoczył ponad 0,2 ani nie spadał do niewykrywalnych poziomów 

Wlana praktycznie cała butla microbe lift special blenda. Chyba nie bede juz dolewal probiodio bo sadze ze w systemie jest ich calkiem duzo, sęk w tym żeby zatrybiły i zaczęły robić robotę. Eksperymentalnie odpieniacz mogę wyłączyć/skręcić tylko czy to wlasnie nie przez slabo dzialajacy odpieniacz i brak wychwycenia problemu - taki poziom no3


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ice4 napisał:

 

Wlana praktycznie cała butla microbe lift special blenda. Chyba nie bede juz dolewal probiodio bo sadze ze w systemie jest ich calkiem duzo, sęk w tym żeby zatrybiły i zaczęły robić robotę. Eksperymentalnie odpieniacz mogę wyłączyć/skręcić tylko czy to wlasnie nie przez slabo dzialajacy odpieniacz i brak wychwycenia problemu - taki poziom no3

Jeśli bakterie nie padły a odpieniacz będzie wyłączony to powinno dojść do zakwitu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to skała nie uwalnia Ci tego No3 do wody?

Tak jak już było wspomniane, porządnie wypłucz ceramikę i wymień jej część na nową.

Bakterie dozuj zgodnie z zaleceniem producenta.

Ogranicz karmienie do minimum.

Podmiany na soli z odparowanej wody morskiej, (formy przetrwalnikowe) wzbogaconej tylko prochami chemicznymi dla potrzeb akwarystyki, np; Colombo, BT, RS i wiele innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Many 1974 napisał:

A czy to skała nie uwalnia Ci tego No3 do wody?

Tak jak już było wspomniane, porządnie wypłucz ceramikę i wymień jej część na nową.

Bakterie dozuj zgodnie z zaleceniem producenta.

Ogranicz karmienie do minimum.

Podmiany na soli z odparowanej wody morskiej, (formy przetrwalnikowe) wzbogaconej tylko prochami chemicznymi dla potrzeb akwarystyki, np; Colombo, BT, RS i wiele innych.

Używam soli Aquarium Systems Reef Crystals - to chyba czysty syntetyk... 


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

Czy odpieniacz wybił bakterie tego nie wiem. Ale napewno nie pozwalał na ich wlasciwy rozwój.

Taa  , bez komentarza ...... 

 

 

Teraz, ice4 napisał:

 

Rób podmianki i czekaj , wszystko na spokojnie  , karm normalnie . Jak jest czegoś za dużo prędzej czy później znajdą się odbiorcy  .Nieraz z bagna wychodziłem tylko podmianami  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Many 1974 napisał:

Robić podmianki na soli naturalnej, a nie na typowo w 100% syntetycznej.

Która sól dostępna w handlu jest solą naturalną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Która sól dostępna w handlu jest solą naturalną?

Wiesz przez ostatnie 4 lata i 6 zbiorników używałem co chwila innych soli i ich mieszanin , i stwierdzam jedno nieważne jaka sól . Na każdej użytej można mieć piękny zbiornik choć dodam że   przy soli jednego producenta dobrze było ją mieszać z inną i było widać plusy . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie sole bio , aczkolwiek nie znam się  , lejesz bakterie , masz dobrą filtrację biologiczną nie kombinuj , daj se na luz , wyczyść kulki i dodaj jeszcze przynajmniej razy dwa .

Teraz, SU1 napisał:

Wiesz przez ostatnie 4 lata i 6 zbiorników używałem co chwila innych soli i ich mieszanin , i stwierdzam jedno nieważne jaka sól . Na każdej użytej można mieć piękny zbiornik choć dodam że   przy soli jednego producenta dobrze było ją mieszać z inną i było widać plusy . 

Właśnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy umknęła mi odpowiedź, ale nie widziałem...

Czy jesteś absolutnie pewien wyniku NO3?

Na wszelki wypadek rozciencz dziesięciokrotnie i zmierz jeszcze raz


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, SU1 napisał:

Taa  , bez komentarza ...... 
 

Czemu tak sądzisz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 osobne testy saliferta... Barszcz czysty nie zabielany. Jutro rozcieńcze i sprawdze. Przeczyszcze i dokupie ceramikę. Odpieniacz na sucho. 


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

Czemu tak sądzisz? 

To długa rozmowa  przy kieliszku . Bo jak mam Ci wytłumaczyć w kilku zdaniach 4 lata praktyki z pięcioma zbiornikami   i konsultacji z ludźmi z wiele większym stażem niż mój .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, ice4 napisał:

2 osobne testy saliferta... Barszcz czysty nie zabielany. Jutro rozcieńcze i sprawdze. Przeczyszcze i dokupie ceramikę. Odpieniacz na sucho. 

Microbe-Lift Nite-Out II

Później dobra pożywka dla bakterii (Aqua-Light Aktiv-Bak) i nie ma problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.