Skocz do zawartości
Arek77

Woda kranowa na start

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze 

Śledząc to forum widzę, że temat prowadzenia akwarium na wodzie prosto z kranu powraca jak bumerang. I wcale się temu nie dziwie, gdyż koszt wody RO jest dość wysoki. Sam od niedawna posiadam akwa - kostkę 40x40 zalaną i prowadzoną na wodzie z filtra RO i dodatkowo przepuszczoną przez żywicę demi.

Wkrótce (po wakacjach) planuję uruchomienie akwarium 300 l plus sump - w sumie ma być ok 450 l. netto. Na chwilę obecną mam filtr RO o wydajności 75 galonów na dobę. 

Czytałem Wasze opinie na temat kranòwki (w tym art. Testera) i uważam, że prowadzenie akwa morskiego wyłącznie w oparciu o taką wodę  (tzn.  dolewka z wody kranowej) jest błędem, bo doprowadzamy do kumulacji składników znajdujących się w tej wodzie.  

Aby uzyskać ok 100 l wody RODI muszę zająć jeden kran na co najmniej dobę, co w mieszkaniu z trzema kobietami jest mocno ryzykowne.

Moje plany są takie :

- zalewam akwarium wodą kranową, przepuszczoną przez filtr liniowy 1mikro plus węgiel aktywowany. ( sprawdzałem aktualne badania fizyko-chemiczne wody i nie są złe).

- dolewka wody - wyłącznie RODI o TDS max 0001

- podmiany wody - głównie na RODI do pierwszego testu ICP.

- jeśli testy będą ok to rozważę podmiany na kranówce.

Czy uważacie, że takie postępowanie będzie kardynalnym błędem, czy mimo wszystko powinno się udać? 

Bardzo zależało by  mi na opini forumowiczów, którzy stosują lub stosowali  od czasu do czasu kranówkę z dobrym lub złym skutkiem. 

Wiem, że osobom, które przez kranówkę zaliczyły porażkę w prowadzeniu akwa, trudno będzie przyznać się do tego, ale jeśli są tacy co uważają, że to właśnie przez użycie takiej wody mieli duże problemy to proszę napiszcie o tym.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 koszt wody RODI w porównaniu do reszty kosztów (prąd, sól, materiały eksploatacyjne, chemia, jakieś tam okresowe wymiany sprzętu itd itp...) jest praktycznie żaden, więc nie warto szukać tu oszczędności. Zaczynając kupowałem wodę w akwarystycznym - 50gr/litr RODI (z marketu wychodzi chyba zbliżony koszt, albo drożej). I zawsze woda to był zaledwie ułamek rachunku przy wizycie w sklepie. Potem uruchomiłem własny filtr - koszt to prefiltry (25zł) i 0.5L żywicy (22zł) co pół roku. No i woda ale to są relatywnie grosze jakieś. Niechby razem stówa na pół roku wyszła, to co to jest? A przecież Ty nadal będziesz produkował RODI, na dolewkę pójdzie pewnie mniej więcej tyle samo co na podmiany. A już w ogóle na start to moim zdaiem żaden problem wyprodukować wodę. A niech sobie ciurka i dwa tygodnie do akwa, co z tego? Morskie wymaga cierpliwości, dużo większej niż ta potrzebna do wyprodukowania 300L RODI.

Co do zajmowania kranu - po prostu podepnij się nie do kranu, a do wężyka doprowadzającego wodę (trójnik z zaworkiem) i już masz problem z kobietami rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie ,  przepraszam bardzo ,ale jak ktoś pisze że woda drogo wychodzi w tym hobby , to niech sobie odpuści - takie moje zdanie .

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Słony leszcz napisał:

koszt wody RODI w porównaniu do reszty kosztów

To już nie do końca chodzi o koszty, nawet jak się podepnę pod kran to i tak muszę wiadrami wodę nosić do akwa.... a jak pociągnę wężyki do akwa to przez całe mieszkanie - i łatwo o awarię. Kanówkę mogę nalać wężem ogrodowy w ciągu 15 minut. 

3 minuty temu, AnT napisał:

No nie ,  przepraszam bardzo ,ale jak ktoś pisze że woda drogo wychodzi w tym hobby , to niech sobie odpuści - takie moje zdanie .

Na temat kosztów wody wspomniałem tylko raz, zastanawiając się dlaczego niektórzy stawiają tylko na kranówkę.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wałcz .. a nie lepiej objechać po okolicy kilku morszczaków - wodę z podmianki dostaniesz darmo (pojemniki własne) +jakiś sklep morski z okolicy (jakaś opłata pewno będzie) do tego ... 5l demineralizowanej w markecie to kilka zł ... i już masz zalane ze 3/4 zbiornika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując ....lepiej  zrobić wszystko aby zalać akwa NA START wodą RODI niż być wygodnym i użyć kranówki.... mam jeszcze trochę czasu do myślenia, ale dzięki wszystkim za sugestie. Być może,  przed podjęciem decyzji i z ciekawości,  zrobię test ICP wody z kranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że woda z kranu jest tania i opłaca się nią zalewać takie akwarium. Tylko później nie opłaca się prowadzenie go bo często kranówka powoduje przysłowiowe bagno w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Arek77 napisał:

 zrobię test ICP wody z kranu.

wodociągi miejskie - www albo zapytaj - w większości miast podają .. tylko potem doliczyć to co rury oddają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

wodociągi miejskie - www albo zapytaj - w większości miast podają .. tylko potem doliczyć to co rury oddają :)

Wyniki z wodociągów mam na bieżąco... I dla tego pomyślałem o kranówce na start,   tylko właśnie nie wiem co rury dodają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda w wodociągach jest zmienna, wyniki ze stron www nie nadają się do morszczyzny bo nie masz danych końcowych. Jak chcesz nie marnować wody i mieć łatwiej, puść przez żywicę, węgiel i liniowe. Tyle że zaboli finansowo.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku w magazynie Akwarium pojawił sie mój artykuł poruszający między innymi jakość wody wodociągowej. Oto tabele i fragmenty tekstu. Po resztę odsyłam do Magazyny Akwarium.

Poniżej przedstawiam fragment raportu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. (źródło w bibliografii).

image.png.3a9ff0231e066984bab8fa3bd854ee14.png

W raporcie tym szczególnie zwracają uwagę różnice w twardości wody pomiędzy ZUW Goczałkowice a SUW Łazy. Patrząc tylko na wartości skrajne (63,3 oraz 469,9), widzimy, że leżą one niemalże na obu krańcach normy twardości dla wody pitnej – 60-500 mg/l CaCO3. A między obiema stacjami jest tylko 60 km w linii prostej.

image.png.2a73745908466178fb982191bcb3e7cb.png

Poziom wapnia w kranach południowo-wschodniej Polski może wahać się od 17 do prawie 253 mg/l.

 

Powodzenia z kranówką :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykład jakości wody u mnie. Dla jasności, 5 letni blok na Mokotowie w Warszawie, 90% zabudowy w okolicy do 10 lat, nie dawno zakończono modernizację okolicznych magistrali w tym wody i co? Praktycznie cały zeszły rok miałem w kranie wodę w okolicach 640(!) TDS. Jak było 570 to się cieszyłem :) Żywica padała maks po miesiącu, starczała na mniej niż 200l wody. Dwa budynki dalej znajomy z tej samej magistrali miał 360TDS. W styczniu coś grzebali i teraz też mam wodę podobnej jakości. Strona wodociągów to jedno, ale jakość wody w kranie jest bardzo zmienna. Opierać na tym akwa to słaby pomysł.

Edytowane przez Ejdzej88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lałem średnio 360 ppm (MPWIK Warszawa - Północ) jedynie co to stosowałem filtry wstępne, węgiel i żywicę i wszystko w moim 30l baniaku żyło pełnia życia przez rok ;) dlatego ze miałem walniętą membranę i nie byłem tego świadomy, bo nie miałem wówczas miernika tds.


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ,mieszkam nie daleko 70 km od Ciebie w Złocieńcu , akwa mam  młode ale jeśli będę mógł w czymś pomóc ,choćby z wodą z podmiany to pisz na priv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.03.2020 o 19:27, Arek77 napisał:

Aby uzyskać ok 100 l wody RODI muszę zająć jeden kran na co najmniej dobę, co w mieszkaniu z trzema kobietami jest mocno ryzykowne.

Arek - ale po co zajmować kran na dobę ? Delikatna przeróbka hydrauliki pod dowolnym zlewozmywakiem czy umywalka i zasilasz filtr RO niezaleznie od kranu. Jak masz zmywarke albo pralke również można delikatnie przerobic i wykorzystać np takie zawory:
https://www.castorama.pl/zawor-katowy-pralkowy-arco-1-2-x-3-4-x-3-8-id-1009321.html

Co do kranówy - to rosyjska ruletka IMHO.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ofertę :czapkizgłów:). Do września jeszcze sporo czasu. Wodę będę zbierać z podmian z mojego aktualnego akwa. A po wcześniejszych postach na temat mojego pomysłu zalania zbiornika kranówką na start, zrezygnuję chyba z kranówy i pomęczę się z filtrem RO. 

A tak przy okazji to nieraz przejeżdżam przez Złocieniec i chętnie bym kiedyś zajechał na obejrzenie zbiornika. I vice versa też zapraszam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

Dzięki za ofertę :czapkizgłów:). Do września jeszcze sporo czasu. Wodę będę zbierać z podmian z mojego aktualnego akwa. A po wcześniejszych postach na temat mojego pomysłu zalania zbiornika kranówką na start, zrezygnuję chyba z kranówy i pomęczę się z filtrem RO. 

A tak przy okazji to nieraz przejeżdżam przez Złocieniec i chętnie bym kiedyś zajechał na obejrzenie zbiornika. I vice versa też zapraszam.

 

@Arek77

poczytaj wątek  od @Laszek, napisz do niego,  teraz jedzie na kranie, ale to było wszystko stopniowo i przemyślane. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Arek77 napisał:

 Do września jeszcze sporo czasu. Wodę będę zbierać z podmian z mojego aktualnego akwa. A po wcześniejszych postach na temat mojego pomysłu zalania zbiornika kranówką na start, zrezygnuję chyba z kranówy i pomęczę się z filtrem RO.

 

Bardzo mądra i odpowiedzialna decyzja:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Beti napisał:

poczytaj wątek  od @Laszek, napisz do niego,  teraz jedzie na kranie, ale to było wszystko stopniowo i przemyślane

Czytałem i oglądałem i jestem pod wraźeniem..... ale mi jeszcze duuuuźo doświadczenia w morszczyźnie brakuje aby prowadzić akwa w ten sposób lub choćby dojść do podobnego swyglądu zbiornika. Ja tylko chciałem (po dokładnej analizie składu wody z wodociągów ) zalać zbiornik wodą z kranu ,przefiltrowaną przez filtry wstępne bez membrany, a potem, do podmian i dolewki i rozpuszczania wszystkiego co będzie potrzeba uźywać wyłącznie RODI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Arek77 napisał:

Czytałem i oglądałem i jestem pod wraźeniem..... ale mi jeszcze duuuuźo doświadczenia w morszczyźnie brakuje aby prowadzić akwa w ten sposób lub choćby dojść do podobnego swyglądu zbiornika. Ja tylko chciałem (po dokładnej analizie składu wody z wodociągów ) zalać zbiornik wodą z kranu ,przefiltrowaną przez filtry wstępne bez membrany, a potem, do podmian i dolewki i rozpuszczania wszystkiego co będzie potrzeba uźywać wyłącznie RODI.

Dasz radę Arek, kibicuje Ci, zdawaj relacje ze swoich postępów, bardzo chętnie  osobiście będę śledził Twoje poczynania, trzymam kciuki :yes


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, Arek77 napisał:

 i pomęczę się z filtrem RO.

razem z filtrem sprzedawane są przyłącza i zawór (te metalowe - odp. rozmiar do wyboru) 

podpinasz się np. pod spłuczkę czy pralkę i nic nie blokujesz

przykładowy zestaw :

b5db8a124461b6a235fa37999e13.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę dzisiaj  na dolewkę.... 20 l w trzy upalne dni. Tak jak start na wodzie kranowej jeszcze bym przetrawił, tak używać jej jako dolewka wody odparowanej...nie wyobrażam sobie.   Sucha masa wody kranowej to ok 0,5 g/l - przy uzupełnianiu wodą kranową wody odparowanej, do wody trafiało by ok 100g substancji mineralnych o ròźnym składzie (200l x0,5g) miesięcznie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.