Skocz do zawartości
slawekb

Mój 75l kawałek rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zainspirowanie wakacjami w Tajlandii postanowiliśmy założyć kawałek rafy u siebie. Wykorzystaliśmy zbiornik 73x35x29 w ktrórym kiedyś mieliśmy słodkie akwarium. Temat ten chcę traktować jako mały dzienniczek.

Wczoraj odpaliliśmy zbiornik na 9 kg skały (50/50 żywa i ceramiczna) i 3kg piasku argonitowego 3mm. Filtracja FZN3 z siporaxem i watą, falownik koralia nano 1600. Oświetlenie DIY 35W (chwilowo, jak dolutuję 4. kanał to 50W). Na razie bez odpieniacza, może skleję jakiś na kostce lipowej.

Na razie dodałem bakterie Aquaforest Bio S, sól też Aquafores Reef i chyba tyle. Zasolenie wyszło 31 ppt, będę dodawał trochę soli przy dolewkach żeby dojść do 33.

 

Co tam planujemy wpuścić?

Mamy jeszcze trochę czasu na zastanawianie się, ale na razie chcemy parę błazenków i 2-3 parasemy. Wcześniej jakiś mały ukwiał - na razie Heteractis crispa wydaje się być najodpowiedniejszy. Oprócz tego jakieś klasyki początkujących akwarystów - Xenia, Zooanthusy, Briareum. Z lpsów Caulastraea.

Nie nastawiam się na konkretne gatunki, bardziej chciałbym mieć ładny, żywy zbiornik.

Z tematów "bieżących" musimy wymyślić jak zamontować lampę nad akwarium. Na razie leży położona na szkle (jest kilka cm szersza niż zbiornik). Dzisiaj zaobserwowałem też jakiegoś stworka na szybie.

 

Pozdrawiam,

Sławek z Krakowa

 

 

_IGP9941.JPG

20200315_011638_HDR.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, slawekb napisał:

Mamy jeszcze trochę czasu na zastanawianie się, ale na razie chcemy parę błazenków i 2-3 parasemy

Troszkę za małe akwarium na pięć ryb. Może warto przemyśleć obsadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minutes ago, natan2012 said:

Może warto przemyśleć obsadę

Wszystko jest na etapie przemyślania. W ramach ciekawostek pan w sklepie powiedział że 12 ryb możemy tam wpuścić:P

Asterina to chyba dobrze? Będzie miał kto glony wcinać (o ile przeżyje do czasu zakwitu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, slawekb napisał:

Wszystko jest na etapie przemyślania. W ramach ciekawostek pan w sklepie powiedział że 12 ryb możemy tam wpuścić:P

 W słodkim to bym się zgodził. Mam reefmaxa i 4 rybki, sam widzę jak trudno utrzymać parametry w ryzach.  Myślę, że dwie może trzy rybki to max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 rybek ?????? wg mnie duzo za duzo tak jak kolega wyzej napisał 4-5 max i to małe 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, slawekb napisał:

pan w sklepie powiedział

nie chodziłbym po porady do tego sklepu:o:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.03.2020 o 19:02, Osmodeusz napisał:

nie chodziłbym po porady do tego sklepu:o:D

Jeszcze pewnie w żółtek hepatus etc
Niestety w wielu sklepach tak jest :< 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan pogroził żonie że mąż zaraz po większe przyjdzie ;) Może od razu zakładał urabianie klienta na 200l :D

dzisiaj 4 dzień po zalaniu, w zbiorniku nie dzieje się nic widowiskowego. Na szybach pojawijają się asteriny (co najmniej 2). Postanowiłem wymienic watę i ustawiłem siporax w filtrze (dopiero doczytałem że ma być ułożony w rurki, a nie wsypany na chama). Wczoraj jeszcze odsunąłem duży kamień od szyby, bo był zbyt blisko. Niestety, kryzysowa praca z domu powoduje że bardziej chce się grzebać ;) Nie skorygowałem jeszcze zasolenia.

Zastanawiam się jakiego ukwiała mógłbym tam osiedlić, żeby błazenki miały domek. Quadri jest chyba zbyt wielki do mojego akwarium :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5.

Zaczyna się robić zielono, na razie na żywej skale (2 z 3 kawałków). Zasolenie podbiłem do 1.022, jeszcze jutro dodam soli w dolewce. Temperatura 26, co mnie martwi, bo grzałka miała trzymać 25. Niestety kupiłem fixa i trochę żałuję. Bawiłem się dzisiaj starą lustrzanką, cośtam da się zrobić ale ogólnie dużo wysiłku w porównaniu z telefonem. Makro chyba nie wchodzi w grę (jak widać po asterinie kilka postów temu), zbyt ciemno.

_IGP0021_lzn.jpg

_IGP0020_lzn-1.jpg

_IGP0026_lzn.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75 l i 2-3 "parasemy" - będą igrzyska śmierci, tak na serio z drugiej strony ja mam 3 ryby w 30l i parametry ok kwestia : jakie ryby , jakie karmienie, jakie podmiany.....

Mam parę błaznów i N.magnifica - dawały radę niestety błazny już zbyt duże i wkrótce je komuś oddam w prezencie  najlepiej komuś z tego forum :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 3/19/2020 at 10:59 AM, Tapajos32 said:

75 l i 2-3 "parasemy" - będą igrzyska śmierci

a niby polecają je do małych zbiorników (większość sklepów na stronach pisze o 60l).

Udało mi się doprowadzić zasolenie do 1,023. Wg jednego kalkulatora to jest 33ppt, według innego to 31, i weź się tu połap człowieku. Wody ubywa ok 1l dziennie, trochę mnie to martwi. Może to wina nisko zawieszonej (położonej) lampy.

Plaga zaczyna mi pokrywać wszystkie skały (również ceramikę) i piasek. Nie zgadza się to ani z opisami dino, ani okrzemek. Moim koślawym makro zrobiłem zdjęcie, wygląda to jak roślinka. Z drugiej strony pojawiają się bąble powietrza jak u dino. Na 3 i 4 zdjęciu są jakieś żyjątka które początkowo wziąłem za kawałek skały, ale teraz okazało się że są miękkie. Wyrosły jeszcze przed glonem (albo się ujawniły po prostu). Plan na jutro to dokończyć lampę, został mi jeden kanał (5x 3w 10 000k) do dolutowania. Po tym może zdjęcia będą trochę lepiej wychodzić :D Mam nadzieję że lampa się nie będzie przegrzewać, jak dodam radiator/wentylator to żona zacznie marudzić że brzydka. Mam pomysł na nóżki, tylko kolega z drukarką 3d uciekł do Tarnowa przed zarazą, więc pewnie doczeka.

Kolejnym krokiem będzie dolewka, chociaz patrząc na ceny to ciężko będzie wyjść taniej niż zestaw od maqu.

_IGP0058_lzn.jpg

_IGP0072_lzn-small.jpg

_IGP0074_lzn.jpg

20200320_173930_HDR~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwałem ukwiału łatwego w hodowli do małego akwarium. Problem chyba rozwiazał się sam, mam pierwszego ukwiała ;) Jak mam z tym walczyć? Akwarium ma 10 dni, żadnych zwierząt tam miałem nie wpuszczać jeszcze, a przez 3 tygodnie to mi pewnie pół akwarium zajmie. Mogę tę skałkę jeszcze wyciągnąć i wyszorować. Jak (chyba) widać na zdjęciu dołożyłem trochę światła, teraz jest 50W i w miarę da się zrobić zdjęcie.

_IGP0141_small.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poczytaj o corynactis ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, =Fresz= said:

corynactis

a ja uznałem że to róża i ubiłem... no nic, może wyrośnie wiecej.

EDIT: Mały rachunek sumienia za dzisiaj - totalnie zawaliła cierpliwość, mogłem poczekać, przez 2 dni nie zdominowałoby mi to zbiornika. Dodatkowo przy usuwaniu rozleciała mi się konstrukcja i postanowiłem wyrzucić jeden kawałek ceramiki. Przynajmniej będzie więcej miejsca na korale. Wodę uzupełniłem ro, jutro z dolewką będzie trzeba dodać soli. Poza dodaniem soli, codziennymi bakteriami i cyrkulatorem który do mnie idzie obiecuję nie dłubać w akwarium przez najbliższy tydzień. Okrzemki chyba zaczynały odpuszczać, a tak pewnie część skały musi od nowa zacząć dojrzewać.

Edytowane przez slawekb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12. dzień po zalaniu.

Akwarium po poniedziałkowym zamieszaniu wygląda jak na zdjęciu. Okrzemki odpuściły, teraz dominują nitkowate glony. Asterin dawno nie widziałem (chociaż przypuszczam że na skale są ciekawsze rzeczy dla nich niż na szybie), po ciemku jakieś wieloszczety chodzą. Doszło jvp 130 (tylko dlaczego oni to robią niebieskie?), chyba udało mi się poustawiać cyrkulatory tak, żeby nie było pralki. Do lampy dorobiłem prowizoryczne chłodzenie (była mocno ciepła w dotyku) z wiatraka 8cm puszczonego na 3V. Jest cicho, a afekt udało się osiągnąć. Wciąż nie mam podstawki pod oświetlenie, chyba poczeka na lepsze czasy (po epidemii) - lampa dalej leży na akwarium. Mam duże parowanie (ok 1l dziennie), zastanawiam się czy to nie wina nisko stojącej lampy. Z cyrkulatorem doszły mi testy na pH i NO3, ale jeszcze się wstrzymam z robieniem ich. może za 2 - 3 tygodnie jak zbiornik będzie gotowy na wpuszczenie czegoś, chociaż nie wiem czy będzie możliwość pozyskania jakichś zwierząt w tym czasie.

20200326_181739_HDR.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 dzień po zalaniu. Wypatrzyłem dzisiaj rurówkę. Na żywo trochę lepiej wygląda. Chowa się do rurki jak chodzę po podłodze.

20200328_182523_HDR_crop.thumb.jpg.c4c3cebd7c667050b247036b4dfb6c4e.jpg

Poza rurówką gąbki na małej skale chyba upadły pod naporem glonów.

20200328_150401_HDR_crop.thumb.jpg.0600489b6038be1409167246ce5c5d9d.jpg

 

I pojawiło się coś nowego, nie mam pojęcia co to.

20200328_195242_HDR_crop.thumb.jpg.8eb785216136f3c8b008bcbfffe98d36.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To nowe coś to asterina.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, =Fresz= napisał:

To nowe coś to asterina.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

albo gąbka, jeżeli się nie przemieszcza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
albo gąbka, jeżeli się nie przemieszcza [emoji6]
Na 200% asterina [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, =Fresz= said:

To nowe coś to asterina.

Zniknęło po nocce, więc pewnie tak :D

Myśłałem że one są mniejsze, ta miała z 1 cm. Teraz doczytałem że mogą mieć nawet więcej. Poprzednio oglądałem je tylko z drugiej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro mija 3. tydzień od startu zbiornika, myślę że czas na nowych lokatorów.

W tej chwili jest trochę dzikich rurówek, co najmniej 2 asteriny, nieoznaczona liczba wieloszczetów (ale raczej kilka, nocą można jakieś wypatrzyć, ale nie ma wielkich stad biegających po piasku jak piszą niektórzy). Jest jeden ślimak osiadły, zastanawiam się jak go spacyfikować. Na razie nie ma komu szkodzić. Widziałem jakąś latającą wylinkę, nie wiem czy to wieloszczet czy mam jeszcze coś innego (krewetka?). Poza tym był jeszcze corynactis którego pospiesznie ubiłem myśląc że to róża.

Leję codziennie kropelkę AF Bio S, mam też watę w filtrze którą wymieniłem tylko 2 razy - muszę to zrobić jutro. Świecę 8h dziennie. Po odejściu okrzemek nic się nie dzieje, glony włosowate powoli rosną, ale stan wygląda na stabilny. W poniedziałek ma przyjść test na NO2, zrobię pierwszy test (a raczej żona zrobi, bo ja jestem daltonistą).

I teraz chiałem się poradzić. W tych smutnych czasach trzeba kupować wysyłkowo i chciałbym to ograniczyć na jakiś czas do 1 paczki.

Wpuszczenie do akwarium 4 ślimaków i 2 miękasów w jednym czasie (odstępy powiedzmy kilkugodzinne) będzie dużym błędem? Domyślam się że może to przyciągnąć jakąś plagę, wątła równowaga pustego zbiornika zostanie zburzona.

4x turbo do takiego małego baniaczka to będzie dobra ilość? Akwarium jest długie i wąskie, więc powierzchnia do czyszczenia jest spora. Na razie jest tam sporo nitek, ale nie wiem czy się na nie połaszą. Kiedyś może kraba czerwononogiego (Paguristes cadenati) bym dołożył, chociaż boję sie ich bojowego charakteru.

Co do miękasów to żonie sie podobają Xenia i Discosoma. Czy może polecicie coś innego?

Czy takie towarzystwo trzeba będzie dokarmiać? Martwię się głównie o ślimaki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało wszystkie zwierzęta wpuścić razem oczywiście po aklimatyzacji ,nie musisz ich dokarmiać krabika bym sobie odpuscił jesli masz dużo glonów to ewentualnie mitraxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inpost się jednak uwinął szybciej i dzisiaj paczka doszła.

NO2 i NO3 niewykrywalne, pewnie dlatego te glony wylądają tak biednie.

Edit: AF w instrukcji do Bio S pisze żeby podawać przez pierwsze 2 tyg i potem po podmiankach. Chyba przestanę to kropić, może zmniejszę częstotliwość.

Edytowane przez slawekb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. Pierwotne plany wzięło w łeb i jednak nabyłem coś innego, mianowicie Rhodactis i Caulastraę. Grzybka osadziłem na igle, mam nadzieję że mu się krzywda nie stała . Caulastrea na razie stoi na podstawce, muszę lepiej wymyślić gdzie ją dać.

20200406_193325_HDR_small.jpg

20200406_193338_HDR_small.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.