Skocz do zawartości
MichalCz

Białe korale po zmianie lampy.

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, MichalCz napisał:

Jeżeli jod z ATI jest mniej wydajny o 50% to znaczy że lać go trzeba więcej. Czyli cenowo wychodzi prawie tak samo jak AF.

Nie sugeruj się tymi przeliczeniami, są błędne.

Aby to dokładnie przeliczyć musiał bym wiedzieć ile kropel I AF to 1ml. Tak to mozna gdybać. 

Ja opisałem swoje spostrzeżenia po swoim akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, elespero napisał:

Nie sugeruj się tymi przeliczeniami, są błędne.

Aby to dokładnie przeliczyć musiał bym wiedzieć ile kropel I AF to 1ml. Tak to mozna gdybać. 

Ja opisałem swoje spostrzeżenia po swoim akwarium.

1ml to ~15kropli. dobrze to wiesz. łatwo też to potwierdzić. wystarczy miarka 1ml i zakraplasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra koledzy bez sporów:)

Dzięki za wszelkie rady. Lece kupić jod i będę kropić.

Pytanie tylko, lampę zostawić tak jak była wcześniej czy po trochu dodawać mocy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, niknik napisał:

1ml to ~15kropli. dobrze to wiesz. łatwo też to potwierdzić. wystarczy miarka 1ml i zakraplasz.

Zależy od zakraplacza, krople mogą być różnej wielkości. Zależy od płynu którym kropimy i od zakraplacza.

Ale skoro się wypowiadasz, to powinieneś wiedzieć, że to co podaje producent z reguły nijak się ma do tego co jest w rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, elespero napisał:

Zależy od zakraplacza, krople mogą być różnej wielkości. Zależy od płynu którym kropimy i od zakraplacza.

Ale skoro się wypowiadasz, to powinieneś wiedzieć, że to co podaje producent z reguły nijak się ma do tego co jest w rzeczywistości.

dla tego sam sprawdzam. wielkosc zakraplacza nie ma znaczenia, jezeli juz to gestosc i lepkosc cieczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, niknik napisał:

dla tego sam sprawdzam. wielkosc zakraplacza nie ma znaczenia, jezeli juz to gestosc i lepkosc cieczy.

Oczywiście że zakraplacz ma znaczenie. 

@Beti masz jod od AF, możesz sprawdzić ile kropel przypada na 1ml.

@niknik odnośnie twoich obliczeń,  to przedstawię ci to bardzo prosto, nie ważne ilość cieczy, tylko stosunek do kasy.

Przyjąłem te 15 kropli na 1ml.

100ml AF podbije w 100l jod o 15ppm  138zł     podbicie produktem AF o 1ppm w 100l kosztuje 9.20 zł

100ml ATI podbije w 100l jod o 10ppm 60zł       podbicie produktem ATI o 1ppm w 100l kosztuje 6 zł

 

P.S.

Dodam że ati leję mniej niż AF. Patrzę na akwarium, nie na testy.

 

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, elespero napisał:

@Beti masz jod od AF, możesz sprawdzić ile kropel przypada na 1ml.

+- 15.5-16 kropli wyszło 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dobra, wiemy już prawie wszystko o jodzie:D

A wracając do tematu. Czy to na pewno wina jodu? Lampy? Czy bielenie korali (nie tylko sps) to jeszcze jakieś inne przyczyny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

15.5-16 kropli wyszło 

@elespero  więc 0,5ml to będzie 7,75 - 8 kropli? nadal twierdzisz ze liczyc nie umiem? 

12 minut temu, elespero napisał:

Oczywiście że zakraplacz ma znaczenie. 

@Beti masz jod od AF, możesz sprawdzić ile kropel przypada na 1ml.

@niknik odnośnie twoich obliczeń,  to przedstawię ci to bardzo prosto, nie ważne ilość cieczy, tylko stosunek do kasy.

Przyjąłem te 15 kropli na 1ml.

100ml AF podbije w 100l jod o 15ppm  138zł     podbicie produktem AF o 1ppm w 100l kosztuje 9.20 zł

100ml ATI podbije w 100l jod o 10ppm 60zł       podbicie produktem ATI o 1ppm w 100l kosztuje 6 zł

 

P.S.

Dodam że ati leję mniej niż AF. Patrzę na akwarium, nie na testy.

 

 

jeżeli lejesz 0,5ml na 500l to lejesz wiecej niz jest zalecenie AF.

wydajnosc a koszty to 2ie zupelnie rozne sprawy. skaczesz na kompletnie inny temat. do tej pory nie poruszany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MichalCz napisał:

Dobra dobra, wiemy już prawie wszystko o jodzie:D

A wracając do tematu. Czy to na pewno wina jodu? Lampy? Czy bielenie korali (nie tylko sps) to jeszcze jakieś inne przyczyny?

Skok temperatury? 

 

17 minut temu, Beti napisał:

+- 15.5-16 kropli wyszło 

dziękuję

2 minuty temu, niknik napisał:

@elespero  więc 0,5ml to będzie 7,75 - 8 kropli? nadal twierdzisz ze liczyc nie umiem? 

 

jeżeli lejesz 0,5ml na 500l to lejesz wiecej niz jest zalecenie AF.

wydajnosc a koszty to 2ie zupelnie rozne sprawy. skaczesz na kompletnie inny temat. do tej pory nie poruszany.

No nie umiesz. Pamiętaj że zawsze chodzi o kasę. Gdyby był preparat że 10l podbijało by o 1ppm a kosztował 10g, to ten preparat jest wydajnieszy.

Ale kończę ten temat, bo i tak nie zrozumiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, elespero napisał:

Skok temperatury? 

 

dziękuję

No nie umiesz. Pamiętaj że zawsze chodzi o kasę. Gdyby był preparat że 10l podbijało by o 1ppm a kosztował 10g, to ten preparat jest wydajnieszy.

Ale kończę ten temat, bo i tak nie zrozumiesz.

 

wydajnosc to ilosc. kasa to koszty. wprowadzasz ludzi w blad i wpedzasz w koszty. szukasz gdzie by sie tu przyje...ć a jak nie wyszło na twoje to tworzysz nowe pokraczne torie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, elespero napisał:

Gdyby był preparat że 10l podbijało by o 1ppm a kosztował 10g, to ten preparat jest wydajnieszy.

W Twoim przykładzie to on nie jest wydajniejszy tylko jego koszt jest niższy. Wydajność to ilość użytego środka do osiągnięcia założonego celu. Im niej go użyje tym jest wydajniejszy.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, elespero napisał:

Skok temperatury? 

Jeżeli mam okno uchylone na "mikro" to temperatura wacha się od 24.8 - 25.5.

W większości przypadków jednak nie spada poniżej 25°C 

Akwarium mam zaraz przy oknie a pod oknem grzejnik.

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, norbi2222 napisał:

W Twoim przykładzie to on nie jest wydajniejszy tylko jego koszt jest niższy. Wydajność to ilość użytego środka do osiągnięcia założonego celu. Im niej go użyje tym jest wydajniejszy.

Jeżeli ponosisz większe koszta, to ten preparat nie jest wydajny. 

wydajny

1. «dostarczający dużej ilości czegoś, dający obfite plony»
2. «przynoszący znaczne zyski lub efekty w stosunku do włożonej pracy, poniesionych kosztów itp.»
2 godziny temu, MichalCz napisał:

Jeżeli mam okno uchylone na "mikro" to temperatura wacha się od 24.8 - 25.5.

W większości przypadków jednak nie spada poniżej 25°C 

Akwarium mam zaraz przy oknie a pod oknem grzejnik.

Takie skoki to nie skoki. Ale np. czy nie było nagłego skoku o 3 stopnie w górę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, elespero napisał:

Takie skoki to nie skoki. Ale np. czy nie było nagłego skoku o 3 stopnie w górę?

Nie, aż takich skoków nie odnotowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, elespero napisał:

Jeżeli ponosisz większe koszta, to ten preparat nie jest wydajny. 

Popatrz na wydajność reakcji chemicznej, bo o takiej tu mówimy, ponadto wybierasz z podanej przez Ciebie definicji tylko jeden fragment (koszty), pomijając inne. To raczej jest mało prawdziwe, ponieważ nie spełnia wszystkich kryteriów tej definicji.

"Wydajność reakcji chemicznej – stosunek masy produktu otrzymanego w wyniku reakcji chemicznej do teoretycznej jego masy obliczonego na podstawie współczynników stechiometrycznych równania tej reakcji i ilości użytych substratów."

Przepraszam za przekierowanie na  temat nie związany. 

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, norbi2222 napisał:

Popatrz na wydajność reakcji chemicznej, bo o takiej tu mówimy, ponadto wybierasz z podanej przez Ciebie definicji tylko jeden fragment (koszty), pomijając inne. To raczej jest mało prawdziwe, ponieważ nie spełnia wszystkich kryteriów tej definicji.

"Wydajność reakcji chemicznej – stosunek masy produktu otrzymanego w wyniku reakcji chemicznej do teoretycznej jego masy obliczonego na podstawie współczynników stechiometrycznych równania tej reakcji i ilości użytych substratów."

Przepraszam za przekierowanie na  temat nie związany. 

 

I tu wchodzi myśl autora odnośnie wydajności. Można na wiele sposób interpretować. Mi chodziło o kieszeń, a Tobie o ilość preparatu.

Teoretycznie jedna i druga strona ma rację. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, norbi2222 napisał:

Przepraszam za przekierowanie na  temat nie związany. 

Nie ma problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni dozuję jod od ATI. 2 krople dziennie na 200L akwarium. Xenia wciąż nie pulsuje ale za to krewetka dzisiaj przeszła wylinke.

Dodatkowo do problemów zbiornika doszło powolne zanikanie zoasów ale tylko tych małopolipowych. 

Zoanthusy z wielkimi polipami są blade nie mnożą się ale żyją. 

Kolega namawia mnie na ATI Essentials ale u mnie nie ma konsumpcji ano Ca ani Kh itd. 

Parametry z wczoraj

Sól 1.025 - chiński refraktometr

Po4 - 0.08 - fotometr MW 

No3 - 5 - salifert

Kh - 8.4 - salifert

PH  - 8.15 - salifert

Temp. - 25°C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś poziom potasu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, MichalCz napisał:

Xenia wciąż nie pulsuje

A może byś spróbował odpuścić dozowanie tego czy tamtego na jakiś czas, pojechał tylko na podmianach? Bo u mnie xenię to mogę obcasem deptać a i tak odrośnie i będzie "pulsować". Czasem miej znaczy więcej, a każda sól ma w składzie jod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dla syna napisał:

Sprawdzałeś poziom potasu? 

Z ostatniego ICP (17.03.2020) wychodzi 371 mg/l

 

4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

A może byś spróbował odpuścić dozowanie tego czy tamtego na jakiś czas, pojechał tylko na podmianach? Bo u mnie xenię to mogę obcasem deptać a i tak odrośnie i będzie "pulsować". Czasem miej znaczy więcej, a każda sól ma w składzie jod.

Xenia nie pulsuje od około 4 tygodni. W tym czasie były zrobione 4 podmiany i dalej nic. Jod dozuję od 3 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.