Skocz do zawartości
atk

Sensowna alternatywa do refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jakieś 3 m-ce temu czytając same pozytywy postanowiłem założyć refugium. 

Poszły w ruch glony spagetti, lampa do refugium i sobie spokojnie rośnie, jednocześnie mam wrażenie że cały syf zbiera się w refugium. 

Póki co nadzwyczajnych superlatyw nie zobaczyłem :( no3 bez zmian, po4 również, parametry ani drgną i tak się zastanawiam czy jest jakaś sensowna alternatywa do refugium...

Tak sobie myślę, oddać glony w dobre ręce a w to miejsce wstawić filtr przepływowy np. Nyos torq... tylko pytanie z czym? 

Są jakieś peletki i inne cuda wianki, ale czy aby na pewno będzie to lepsze od refugium? A może przekombinował bym bez sensu? 

Wszelakie uwagi i spostrzeżenia mile widziane :)

Pozdrawiam 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało popularny,  nitrate reactor np. Deltec nfp509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś więcej o systemie-brak aktualizacji w Twoim wątku. Wydaje mi się że coś robisz źle.3msc już powinno coś ruszyć z parametrami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, atk napisał:

Witajcie, jakieś 3 m-ce temu czytając same pozytywy postanowiłem założyć refugium.

Pokaż focie refugium i sumpa będzie łatwiej komuś to ocenić.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, faktycznie ciężko odnieść się do czegokolwiek w ogólnikach. 

Poniżej foto refugium jeśli cokolwiek to pomoże :):

IMG_20200318_083432.jpg.0e791193ffa895ef4eafe8989c30f7e7.jpgIMG_20200318_083440.jpg.29546925779dc18831cb5532538a62d5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz wody w obiegu? Widzę, że pompa chodzi na 1/4 mocy. Wydaje mi się, że sporo za mało. Jeśli chodzi o glony. Przyrosty są? Co to za słoneczko nad nimi świeci? Dozujesz coś do systemu by miały co jeść? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obiegu 420L wody, pompa dcp 10000 dlatego skrecona na 45.

Swiatło do refugium tunze Eco Chick refugium 8831.

Przyrosty są wydaje mi się że małe. Niczego nie dozuje specjalnego dla refugium. 

Do akwa poza mrozonkami leci codziennie 0.2ml jodu tritona, jak spada KH to raz na 4 dni 6ml 3a i 3b tritona, mg i ca póki co bez zmian na wysokim poziomie, do tego codziennie coś innego w duuuużo mniejszej dawce daje niż zalecana tj. Coral sprint, coral balance, fauna Marin reef vitality, kz amino acid. 

Zmieniłem 5 dni temu węgiel i absorbent na fosforany na nowy i wizę ze po4 poszybowało w górę, co widać też na koralach :(

IMG_20200317_215536.jpg.ecb586d7ddc11b9a072eadd61f954280.jpgIMG_20200317_215315.jpg.861630d41569a2f59230396882ebcdb8.jpgIMG_20200317_215304.jpg.9266cb20c18bffeed0bd60c0f65689dc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozuj żelazo. Ja u siebie nabieram pełnął pipete żelaza af i wlewam bezpośrednio do refugium. Glonów juz mam tyle, ze zaczynam je wyrzucać... a nad nim świeci zwykły halogen ledowy 25w z castoramy.

A co do zbierającego sie syfu... to jest chyba oczywiste, że skupisko glonów będzie robiło za naturalny filtr mechaniczy. Akwarium to nie sterylna bańka. Rozwinie Ci sie życie miedzy glonami to będzie przerabiac jakąs częśc syfu. Reszte syfu bedziesz wywalał razem z nadmiarem glonów.

I nie dozuj tych "bajerów" typu amino, sprinty i inne apapy akwarystyczne. Po co Ci to skoro za pewne masz nadwyżke no3 i po4. Zamień makro na mikro bo widać gołym okiem, ze twoim podopiecznym brakuje minerałów.

Edytowane przez Gato (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Gato napisał:

Zamień makro na mikro bo widać gołym okiem, ze twoim podopiecznym brakuje minerałów.

Co autor miał na myśli?

Wg ICP Tritona poza niedoborem Molbdenu i Litu wszystko pozostałe ok ;)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje icp tez wychodziły "książkowo" a korale marudziły, glony nie rosły. Pamiętaj, ze glony pochłaniaja ogromne ilości mikroelementów.

1 foto to acana ? Piękne okaz ale marnie nabita. Jest ona wrażliwa na po4. Zbyt wysokie ją wykończy.

Kiedy moje koralowce wyglądaly jak na 2 i 3 foto było pewne w 80% ze wołają o mikro. Po wlaniu mikro do baniaka wracały do normy. 

Rozumiem, ze oprócz mikro z podmian nie dodajesz nic dodatkowego ?

Przestałem wlewać amino i te inne mixy pokarmowe bo po4 mialem ciagle na 1.

Refugium sie rozkreciło, w przegrody wsadziłem pellety z tropic marine i używałem orca bio cubes jezeli po4 było juz masakrą. Niestety te kostki nie są jak narazie dostepne w sklepach...

Osobiście prowadze baniak bez wkładu chemii. Bazuje na naturalnych metodach. Jezeli chcesz porozmawiac pisz priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ci pisałem. Zdecydowanie za słaby obieg. Rozkręć pompę do 60-70%. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pawellb napisał:

Tak jak ci pisałem. Zdecydowanie za słaby obieg. Rozkręć pompę do 60-70%. 

W obiegu 420L wody. Mówiło się zawsze, że obiegówka 10x litraż = 4200L/h, ja mam aktualnie 47% - zakładam, że jest 4700 L/h.

Jak zwiększe obieg to już mi mój spływ nie daje rady i wraca dodatkowo rewizją, a podpięty spływ mam pod rollermat.

Obawiam się, że już bardziej się nie da - hydraulikę stety lub też niestety mam na rurkach 25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiało może lecieć rewizją. 10xlitraż uważam za stereotyp ;)Dobry przepływ i obieg to podstawa. Lukni na fajny materiał. 

 

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.