Skocz do zawartości
Tester

Lampy T5 a dostęp do świetlówek akwarystycznych

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, lamp T5 jak na lekarstwo a rynek zalewany jest lampami LED.

Dzisiaj kupic dobre rury T8 to cud, a ewidentnie technologia T5 podażandrogà swojego starszego brata.

Jak waszym zdaniem będzie wyglądał dostęp do rur T5 w ciągu następnych 3-4 lat?

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie popyt to i będzie podaż. Tak na marginesie, witam po latach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeżeli patrząc na zalety oraz wady LED oraz T5,to ta pierwsza technologia wygrywa w cuglach.Jeżeli komuś nie zależy na Bóg wie jakich przyrostach korkowców (mowa tu zwłaszcza o sps-ach)to zapewne wybierze LED.Zresztą sam to zauważyłeś,bo najlepszym papierkiem lakmusowym jest sam rynek który weryfikuje  która technologia w dzisiejszej postaci powoli odchodzi do lamusa.

A po drugie świat idzie w kierunku zakupów internetowych ( które zapewne lawinowo wzrosną po korona-wirusie). Transport rur przez kurierów jest delikatnie mówiąc dość kłopotliwy,ostatnio byłem w sklepie w którym mi powiedziano że to ostania porcja T5 bo raz że słabo schodzą to po drugie często połowa zamówionych rur po dostarczeniu nie nadaje się do niczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 4x24w T5. Dołożyłem ostatnio tubę ledową aktyniczną od APE LED - efekt pod samymi ledami super. Korale świecą jak pod żadną z T5. Gdy obecne świetlówki się wypalą to kolejne dwie zamienię na led i zostawię 3x led i 2x T5.

Lampy T5 są droższe w utrzymaniu z powodu konieczności wymiany tub a i po jakimś czasie zapewne odbłyśników. Według mnie jednak nie odejdą zupełnie do lamusa z uwagi na to, że sps'owcy w większości dalej będą nimi świecić. Sporo osób będzie też robić hybrydy led + t5. Nie zmienia to jednak faktu, iż udział świetlówek będzie systematycznie malał


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała np Australia jedzie na Ledach i z czasem będzie to w Polsce, i to nieprawda ze pod led nie rośnie, odpowiednia moc lampy do danego zbiornika też rośnie, może nie tak ekspresowo ale czy to konieczne, a kolory korali bez porównania z T5.

Ale myślę zanim t5 zniknie z rynku jeszcze trochę czasu upłynie, to tak jak z samochodami elektrycznymi, wdrażane są nowe ale i diesle jeżdżą.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem artykuł, że niby świetlówki t5 i t8 mają zostać zakazane przez UE (za ok 3 lata) ze względu na rtęć jaką zawierają - ile w tym prawdy czas pokaże. Według mnie prędzej czy później na pewno odejdą do lamusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, to że rynek akwarystów zweryfikuje przydatność takich lamp to jedno, A to czy Unia Europejska odgórnie zakaże używania świetlówek to zupełnie inna sprawa. Tak czy siak dni takiego oświetlenia są policzone


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z T5 do akwarystyki może być jak ze zwykłymi żarówkami, że sprzedawane były (nie wiem czy są nadal) jako nie do użytku domowego.
Dwa, że jednak duża część oświetlenia przemysłowego jest pod świetlówki no ale zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 jako technologia pewnie jeszcze parę lat będzie na rynku. Bardziej myślałem o kolorach świetlówek dla akwarystów

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osram i Narva zniknęły więc kto wie....

Choć ATI, Giesemann ... nadal wypuszczają Hybrydy

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam hybrydy od pacific sun , jak zastąpić t5 ledami? Nigdy tematem się nie interesowałem aczkolwiek ciekawe to jest . Na tę chwilę mało firm proponuje porządne zamienniki do lamp T5 . Osobiście rok temu wymieniałem w firmie wszystkie jarzeniówki na ledy , fajne to było bo te ledy miały swoje startery , więc obudowy zostały . Efekt oświetlenia pomieszczenia super . Natomiast rzeczywiście teraz kupowałem dwa komplety po 4 t5 i miałem już problem z dobraniem kolorów , braki w magazynach i rezygnacja z produkcji . Robi się problem . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choć cały czas myślę o powrocie do  LED ,ale nie mogę powiedzieć sobie TAK i zmiana 

Na chwilę obecną jedynie co mi przemawia na LED to niegrzanie wody .

Na razie jadę na T5  

 

p.s

Jeśli chodzi o same rury  T5 to zapas mam na 10 lat spokojnie .


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po przesiadce na rsx-a jestem zdania że rury sobie lepiej radziły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Tester napisał:

No bo rsx ma wąskie źródło swiatla 

to prawda, producent piszę, że z szerokości 50 doświetla ale jak wiadomo papier wszystko przyjmie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi do końca nie pasują same led i same t5. Jedną technologia ma coś w sobie czego nie ma druga i odwrotnie. Dla tego jestem bez wahania za hybrydami. Wtedy jest cacy dla oka i dla korali pewnie też

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Arturro napisał:

Czyli lepsze czy gorsze ?

Uważam że lepsze pod led :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli upadną T5-ki (a to kwestia czasu) to i upadną hybrydy.

 

To pewne że technologia LED zastąpi tradycyjne (do tej pory) źródła światła.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zlikwidowane mają zostać  świetlówki przemysłowe,.specjalistyczne zostaną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.