Skocz do zawartości
mem_phis

Reaktor vs balling - koszty i problemy

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z faktem że uporalem się z problemami (juz po 2 latach...) i moje akwarium ruszyło i zużywa jakieś 1100ml każdego z płynów ballinga dziennie, więc bańka 10l starcza na 9 dni, postanowiłem wprowadzić zmiany. 

Dylemat jest następujący zamawiac szklane 40l zbiorniki pod wymiar i mieć spokój przez 30 dni czy jednak reaktor.

Jako że jest dużo już wiekowych wątków w tym temacie chciałem otworzyć jakiś świeży. Technologia poszła na tyle do przodu, że podobno korzystanie z reaktora jest już w miarę proste i bezobslugowe (podobno już nawet sond do ph nie potrzeba) - jedyny problem jaki pozostał to koszty. Więc postanowiłem to sobie policzyć, pomijając już sam wydatek na zakup sprzętu (4-5k za nowy i to już jest duży problem) to pytanie jak z uzytkowaniem bo tego tak do końca nie jestem w stanie sobie wyliczyć.

Jeżeli (a tego nie wiem, szacuje na podstawie tego co poczytałem) butla co2 18kg starczy na rok i zasyp 12-15l też to mamy jakieś 300-400zl w zależności od zasypu. Jak wygląda sprawa ze zużyciem prądu? Pompy, komputer ?

Dokładnie za to wyliczylem koszty ballinga - 615zl rocznie, przy obecnym zużyciu, koszt prądu pomijam bo pompa działa parę minut dziennie. 

Więc tak, z plusów reaktora to po odpaleniu, bezobslugowosc.Z minusów cena zakupu i wbrew temu co pisali ludzie, znikoma jeżeli jakakolwiek oszczędność na zuzyciu w stosunku do Ballinga. Więc teraz pytania:

czy dobrze liczę koszty i zużycie zasypu?

Czy to prawda że zasyp z mg i mikroelementami oddaje no3 i po4 więc jest opcja że trzeba doliczyć jeszcze absorbery?

Czy poza wygodą jest jeszcze jakiś plus reaktora o którym nie wiem? 

Bo jeżeli rocznych oszczędności nie ma, a mam zapłacić 5k za to żebym nie musiał 10x w roku podczas podmiany wody rozmieszac trochę proszków, to chyba zostawię sobie te 5k  na wakacje (czyta się, ryby i korale ;)

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm,co do Ballinga to nigdy go nie lubiłem mieszać choć nie jest to jakaś specjalnie upierdliwa sprawa.Przy Ballingu musimy kontrolować testami Ca,Mg,Kh a przy reaktorze tylko Kh,przynajmniej ja tak robiłem kiedyś i dziś,no czasem sprawdzę pozostałe składniki,ale tylko tak dla spokoju.

Co przy reaktorze to głównie koszta zakupu porządnego sprzętu.Do kupienia mamy reaktor z pompą perystaltyczną,drugą kolumną odgazowującą i kalkmikser.Ten ostatni do podwyższenia Ph,które nam obniża reaktor wapnia.No3 odcieku nigdy nie mierzyłem,ale fosforany już tak i faktycznie zasyp wydala Po4,ale jest to też zależne od tego jaki kupimy.Mając kalkmikser nie musimy się martwić o fosforany bo woda wapienna je wiąże.Dużym plusem reaktora jest też to,że uzupełniamy też mnóstwo innych mikroelementów,oczywiście Ballinga też możemy wzbogacić,ale ustalenie dawki jest już dużo trudniejsze.

Podsumowując,wydaje mi się,że Balling będzie tańszy,ale jak dla mnie reaktor jest wygodniejszy i lepszy.Koszt reaktora może się zwrócić,ale nie wiem po ilu latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od konsumpcji im większa tym bardziej odczuje się zalety reaktora.

Ja też preferuje reaktor, choć na tę chwilę mam mało SPSów więc i balling daje radę.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie,zapomniałem o konsumpcji.W poprzednim baniaku,na sam koniec przed jego rozbiórką  dwie bardzo duże kolumny reaktora nie umiały mi nadążyć z produkcją i musiałem się wspomagać ballingiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, inmar napisał:

Właśnie,zapomniałem o konsumpcji.W poprzednim baniaku,na sam koniec przed jego rozbiórką  dwie bardzo duże kolumny reaktora nie umiały mi nadążyć z produkcją i musiałem się wspomagać ballingiem.

Reaktor miał za słabą pompę cyrkulacyjną stąd ten problem. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy jesteście ocenić zużycie zasypu ? jak to u was wygląda ile kg na ile litrów akwarium na jaki czas ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, mem_phis napisał:

a czy jesteście ocenić zużycie zasypu ? jak to u was wygląda ile kg na ile litrów akwarium na jaki czas ?

2-3 opakowania ARM na rok/ 1740ltr. Można tańszy piasek koralowy https://reefshop.pl/pl/p/Aqua-Medic-Coral-Sand-/4272 też działa. Reaktor się opłaca od 300ltr lub nawet mniejszego akwarium. Chłopaki to już 10 lat temu policzyli. 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga kolumna jest prawie  "na zawsze" a do głównej może raz coś dosypałem,generalnie wkład starcza na długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli policzylem to w miare dobrze. Czyli roznica pomiedzy ballingiem a reaktorem wychodzi w zaleznosci od zloza jakies 200zl na korzysc Reaktora. Przy cenie 4-5k daje to czas zwrotu 20 lat :) dostaje sie w zamian w miare spokój i bezobsługowość (i ewentualną ciszę, bo moja pompa dozująca jest dokładna i jak narazie niezawodna za to halasuje niemilosiernie...)

W zwiazku z powyzszym kupuje na razie zbiorniki na wode i rozgladam sie za uzywanym, nowoczesnym (prostym w ustawieniu i bezoblsugowym) reaktorem. W takim wypadku moze to miec jakis sens.

Jak już jesteśmy na temacie - to czy ktoś ma doświadczenia z reaktorem Calcfeeder Pacific Sun AC ?

Mój kolega ma takowy w akwarium 500l i bardzo chwali sobie łatwość konfiguracji i bezobsługowość - z tym że taki nowy sprzęt do mojego akwarium to 5k (a pewnie lepiej byloby zainwestowac w AC3 za 6k :) + butla C02. Czy sa aktualnie jakies alternatywy (prostota ustawienia i bezobslugowosc w cenie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam AC3 i na początku miałem z nim problemy,ale tylko dlatego,że jedna z części była zamontowana na odwrót a w instrukcji zero na ten temat,wyszło dopiero przez przypadek.......po pół roku.Od tego momentu dotykam tylko ustawienia pompy.Ta najmniejsza butla chyba ma coś 2L starczyła mi na 8 miesięcy,z tym,że przez ten czas z powodu wspomnianego problemu wychodziło mi dużo więcej gazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdrowym trendem przy wysokiej konsumpcji makro jest odpalenie reaktora i ballinga jednocześnie... choćby ze względów bezpieczeństwa w razie awarii... kalcyfikacja również wydaje się lepsza w takiej konfiguracji 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz smykałkę do rzeczy Diy to najfajniejszym rozwiązaniem jest zbudowanie sobie samemu reaktora. Ja mam ponad 3 tony solanki w obsadzie proste SPS-y jak piłki do koszykówki i to wszystko obsługuje reaktor Diy. Przerobiłem stary aqua medic reaktor kr1000 ten z kwadratową rurą na bardziej wydajny. Zastąpiłem wewnętrzną pompę która ciągle się zapychała pompą zewnętrzną jebao DCP 6500 i wszystko śmiga jak trzeba. Sonda pH jest umieszczona w pokrywie, zbudowałem sobie z rurki plexi fi 5cm kroplomierz bo słabo widzę i muszę mieć wszystko dobrze widoczne. Do reaktora wchodzą 3 wkłady ARM czyli 12kg oraz 0,5 kg magnezu i wystarcza to dla mojego akwarium na 7-8 miesięcy. Odciek mam regulowany pompką  perystaltyczną ale obecnie mam taką konsumpcje że prawie ciągle się leje. Do tego raz na tydzień myję i ładuję kalkmikser.

Fotka przed przeróbką reaktora:

16160038_124.jpg

obecna fotka po wstawieniu pompy zewnętrznej

16159190_IMG_2202.jpg

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Jacek56 napisał:

Reaktor miał za słabą pompę cyrkulacyjną stąd ten problem. 

Marek w poprzednim chyba miał DIY Dastaco o ile pamiętam.
Co do samego reaktora. Balling jest fajny dopóki nie trzeba lać dużych ilości, jak ktoś lubi bawić się w chemika to ok. W niezbyt dużym akwarium (300l) - 2,5l butelki z Ballingiem schodziły w ciągu miesiąca, a później dobiłem o ile pamiętam do dwóch tygodni.


150ml dziennie Ballinga to 4,5l miesięcznie. Czyli by mieć spokój na pół roku trzeba by postawić bańki 30l.  Minimum dwie takie bańki, a jak ktoś używa sól bez soli albo całego Ballinga to w sumie 3 takie banieczki.


 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja mam 3x 10L i starcza mi na 9 dni, dlatego planuje postawić 3x 40l starczy na miesiąc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w reaktorze chodzi o to, że wystarczy na dłużej i zajmie dużo mniej miejsca. 

Ale to tylko moja opinia. Do mojego reaktora wchodzi 16kg zasypu i w poprzednim akwarium przez pół roku nie ruszałem,


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A równowaga jonowa przy laniu 3 ltr ballinga na dobę ? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Jacek56 napisał:

A równowaga jonowa przy laniu 3 ltr ballinga na dobę ? 

Powiedzmy, że z tą rownowaga jonowa to trochę taki mit w szczególności w dobie ICP ;) ale choćby z tego powodu również wybrałem reaktor do nowego baniaka. 
Jakoś tak reaktor bardziej wydaje mi się bardziej naturalną metoda niż chemiczne płyny. Już nie mówiąc, że zazwyczaj kończyły się jak byłem na wyjeździe :/


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby jak wszystkiego po równo to i równowaga zachowana - ale, ja się tam nie znam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli równowaga jonowa to mit ? Bartek czy Ty to potwierdzasz jako chemik??? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ja ma takie spostrzeżenie, że jak lałem ballinga to zawsze czegoś brakowało albo czegoś było za dużo. Od kiedy mam reaktor to wszystkiego jest idealnie co widać po koralach (z wyjątkiem pierwiastków, które trzeba zawsze lać ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.03.2020 o 20:40, mem_phis napisał:

No niby jak wszystkiego po równo to i równowaga zachowana - ale, ja się tam nie znam. 

A nie myślałeś o stężeniu CA i MG? Chyba Fauna ma taki przepis na ballinga zostaje problem z rozrabianiem KH ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CA i MG jest mieszane razem i to jest jeden roztwór, KH + SBS - wiec w teorii dozowane jest z makro to co ma byc i parametry sa ok. Ale pewnie reaktor z odpowiednim zasypem (i tu też pytanie, który zasyp i jaka jego ilość ma odpowiednie ilości MG żeby nie było go za dużo bądź za mało) będzie uzupełniał więcej pierwiastków niż Balling. Także, gdyby ktoś się decydował likwidować swoja akwarium i za półdarmo sprzedać PS CalcFeedera (Ac2 pro albo Ac3 pro) - to proszę do mnie pisać o każdej porze dnia i nocy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to niestety złamałem się i popełniłem reaktor.

Calcfeeder pro AC2 + kolumna odgazowująca

I teraz tak, walcze sobię z ustawieniem go, żeby działał mi poprawnie i może wypowie się ktoś kto już go ma, bo znajomy co ma AC1 nie dał rady

a na odpowiedzi z działu technicznego nadal czekam.

Mianowicie - po około 6-10h od odpalenia go, poziom wody w kolumnie mieszającej spada praktycznie do 0 - co jest tego powodem ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.