Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

To będzie moje pierwsze akwarium morskie więc potrzebował bym małej pomocy. 

Przygotowałem rysunki ale nie mam wszystkich wymiarów a chciałbym wysłać projekt do realizacji.

Na dzień dzisiejszy to ma być kostka 50x50x50 z panelem.

Dolewka będzie w szafce 40x20x40. I tutaj pierwsze pytanie jaka pompa do dolewki?

Odpieniacz Tunze 9004.

Cyrkulator Tunze 6020/6025 lub 6040 ze sterownikiem

Pompa obiegowa nie mam pojęcia jaką. Liczę na waszą pomoc.

Lampa led od Aqua Dreams 50W UV, 35W ROYAL BLUE, 10W 6500k.

Grzałka 300W Eheim

Poniżej wrzucam rysunki. 

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

 

 

solniczka.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kostkę 40x40x40 z panelem prawie jak Twój.

20191201_161449.thumb.jpeg.08c0e3d088d6067582cdaf398ed4d044.jpeg

Tylną lewą przegrodę mam 3 cm poniżej górnej krawędzi akwarium.

 

Pompę mam 1000l/h bez sterowania i uważam, że jest ciut za słaba, do Twojego proponowałbym ok 2500-3000 l/h z kontrolerem.

I uważam, że grzałkę masz trochę za mocną - możesz mieć wahania temperatury poprzez bezwładność grzałki. Jeśli akwa będzie stać w ogrzewanym pomieszczeniu to grzałka Max 100W (pozostały sprzęt też grzeje).

I jeśli chodzi o lampę to chyba w opisie błędnie podałeś moc UV -50W (raczej niemożliwe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adam83 - jesteś na 100% przekonany, że potrzebujesz panel? Stracisz sporo z powierzchni dna. 50 cm x 50 cm fajnie można zagospodarować a 50 cm x 35 cm to już znacznie mniej. Jak chcesz Tunze 9004 to go zainstaluj w narożniku i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Pompę mam 1000l/h bez sterowania i uważam, że jest ciut za słaba

Sory, ale obieg wystarczy 10x objetosc akwarium, ja mialem w 100 litrowym z sumpem postawionym obok akwa taka pompe i dawała spokojnie radę. A taką jak proponujesz mam w akwa z panelem brutto 300l.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, andzior70 napisał:

Sory, ale obieg wystarczy 10x objetosc akwarium, ja mialem w 100 litrowym z sumpem postawionym obok akwa taka pompe i dawała spokojnie radę. A taką jak proponujesz mam w akwa z panelem brutto 300l.

Ja mam pompę hydor 7W deklarowane 980 l/h (pewnie w labolatoryjnych warunkach, jej pracę w moich warunkach określam na ok 500-550 l/h) i jest w mojej kostce na styk (kostka 40x40). Jeśli chodzi o pompę 2500 -3000 l/h do  akwa 50x50 ustawiona na 30-40% - uważam, że będzie ok a zapas się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, aTomek napisał:

@Adam83 - jesteś na 100% przekonany, że potrzebujesz panel? Stracisz sporo z powierzchni dna. 50 cm x 50 cm fajnie można zagospodarować a 50 cm x 35 cm to już znacznie mniej. Jak chcesz Tunze 9004 to go zainstaluj w narożniku i tyle.

Tak jak pisałem to mój pierwszy baniak morski i jak ogarnę temat w takiej kostce to będę myślał nad wiekszym. Druga sprawa jeżdżę na kontrakty i przez miesiąc moja żona będzie się tym opiekować. Do tej pory zajmuje  się 450 i kotnikiem a teraz dojdzie jeszcze jeden baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na budowie sumpów ani paneli, ale myślę że do ostatniej komory wejście powinno być od dołu bo inaczej ona nie ma sensu i tylko syf będzie osiadać na dnie.


7948_8177.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Melon napisał:

Nie znam się na budowie sumpów ani paneli, ale myślę że do ostatniej komory wejście powinno być od dołu bo inaczej ona nie ma sensu i tylko syf będzie osiadać na dnie.

Do ostatniej komory przepływ górą po to żeby zamontować tam dolewkę i utrzymywać stały poziom wody w tej komorze i jednocześnie w akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Melon napisał:

Nie znam się na budowie sumpów ani paneli, ale myślę że do ostatniej komory wejście powinno być od dołu bo inaczej ona nie ma sensu i tylko syf będzie osiadać na dnie.

W ostatniej komorze na dnie mam pompę i to co nie zatrzymało się w poprzednich komorach trafia z powrotem do akwa (akwa działa ponad 4 miesiące i ostatnia komora jest najczystrza mimo, że jej nie sprzątałem jeszcze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 no przecież napisałem że się nie znam :). w sumie racja pompa wyciągnie.


7948_8177.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana koncepcji tylko kwestia konina zewnętrznego. Może mi ktoś podpowiedzieć jakie wymiary komina zrobić i czy 2x20mm, 1x25mm wystarczą taka hydraulika?

20200406_211416.jpg

Edytowane przez Adam83 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrót możesz zrobić poza kominem, wszytsko zależy od kostrukcji szafki i sztywności hydrauliki. Zaoszczędzisz miejsce w kominie i jeden przelot mniej. Ja mam podobną kostkę z konikami - tam jest mniejszy przepływ pompa 3000 l/h ustawiona na około 50-60% i muszę tłumić zaworem powrót by nie siorbało.

Przy sumpie pominąłeś grubość szyb - pamiętaj o tym jak planujesz sprzęt :)  Ja bym zamienił kolejność przegród w sumpie - pierwszych dwóch od lewej na rysunku. Tak by woda spadała do komory, przelewała się górą, następnie pod drugą przegrodą wpadała do kolejnej komory i wlatywała górą do komory pompy. Przez co będziesz miał dobry ruch wody w środkowej komorze (odpieniacz?) a nie tylko laminarny, po powierzchni, pierwsza komora będzie robiła za odstojnik - łatwy do czyszczenia, a między przegrody będziesz mógł łatwo dać np. gąbkę akwarystyczną na pierwsze dni klarowania wody - i widzieć stopień jej zabrudzenia.

Przemyśl też czy nie wywalić pierwszej komory i nie zrobić zrzutu do odpieniacza. W sumie to bez różnicy. No i zastanów się dobrze czy nie odwrócić kierunku przepływu w sumpie, bo z rysunku akwarium i sumpa tak by wychodziło - spad wody po prawej stronie systemu i powrót po lewej.

ps. komin licz tak by jeden przelot zajmował 10x10 cm - wtedy jest najwygodniej. Ale pamiętaj że przy częściowym kominie najlepiej jest mieć szybę tylną dzieloną, wtedy żeby wyglądało to ładnie, dobrze jest dać lacobel za tył - zasłania komin i rury. No i klejenie tylnej szyby. Komina nie rób głębokiego - tyle żeby typowe sitko spływu się zanurzyło. I pamiętaj, powinien być dostępny do serwisu i wyławiania uciekinierów :)

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Dale tylko dołożyłbym jedną przegrodę po prawej stronie najwyżej tak aby woda wymuszonym obiegiem przepływała dołem do komory pompy ( dokładnie tak jak po lewej stronie). Zmieścisz tam woreczki  z jakimis absorberami i nie będzie się film gromadził na powierzchnii. Ponadto zastanów się czy zamiast komina zew. nie zastosować pudełka przelewowego? U mnie bardzo dobrze się spisuje, a zawsze możesz je zdemontować, przesunąć etc. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można jakieś fotki jak u was to wygląda. Start przewiduje pod koniec sierpnia więc jest jeszcze czas na poprawki zanim projekt pojdzie do realizacji. Projekt tego sumpa mam wykonany przez kolegę z tego forum u którego b.dobrze pracuje. Co do tylnej szyby to będzie czarny lacobel. Komin raczej zostawię jak w projekcie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Adam83 napisał:

A można jakieś fotki jak u was to wygląda. Start przewiduje pod koniec sierpnia więc jest jeszcze czas na poprawki zanim projekt pojdzie do realizacji. Projekt tego sumpa mam wykonany przez kolegę z tego forum u którego b.dobrze pracuje. Co do tylnej szyby to będzie czarny lacobel. Komin raczej zostawię jak w projekcie. 

U mnie z grubsza tak:

 

Screenshot_20200407-132831_Squid.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Adam83 napisał:

Projekt tego sumpa mam wykonany przez kolegę z tego forum u którego b.dobrze pracuje

No to rób. :) Twoja wola. Kolega, jak rozumiem, ma dokładnie taki system jak Ty :) ?

Ja opisałem Ci jak bym rozwiązał to w takim systemie jak Ty projektujesz. Jednocześnie delikatnie wskazałem potencjalne wady systemu:

- Ty masz komin nad komorą powrotu w sumpie, więc zrzut wody będzie szedł na lewą stronę sumpa a powrót z pompy dokładnie przeciwnie - komplikacja całkowicie zbędna

- komora zrzutu zrobona zupełnie od czapy - po co ona jest? woda spada i wszelkie syfy dołem lecą dalej. Gdyby woda przelewała się górą, wtedy syf zbierający się na powierzchni gąbki lub waty można było odizolować i wywalić, spróbuj to zrobić od dołu... komora w tej formie tylko zajmuje miejsce.

- w środkowej komorze masz przepływ laminarny, to znaczy, płynie tylko wierzchnia warstwa wody, chyba że odpieniacz będzie mieszał wodę. ale to wraz jest błąd w sztuce bo nie masz bubble trap-a czyli bąbelki z odpieniacza wlatują do komory pompy.

Nie pisałeś nic o szafce, ale pamiętaj że musisz tam mieć sporo miejsca na kable i inne drobiazgi które pojawiają się (np. uchwyt czujnika dolewki). W projekcie nie uzwględniłeś grubości szyb. Pamiętaj że pompa nie może dotykać ścianki bo może generować hałas. Szafka też ma jakieś wzmocnienia. To też ogranicza wymiary. Pamiętaj projektując to wszystko.

Tylko, zanim oprzesz się o jakieś projekty "bo u kogoś to b. dobrze pracuje" zastanów się czy u Ciebie będzie.

ps. teraz to wygląda tak:

-niebieski -zrzut(czerwony zawór)

--żółty-powrót

-czarny-przepływ wody

smp.jpg


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taj jak @dale pisze, to nie będzie dobrze działać. W komorze zrzutu woda powinna wypływać górą, a do następnej komory wchodzić dołem i wychodzić górą co wymusi ruch wody. Do ostatniej komory wchodzi górą lub dołem. 

To jest mój sump:

 

20200407_145314.jpg

20200407_145326.jpg

20200407_145337.jpg

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta środkowa komora będzie tylko syf łapać bo przepływ będzie tylko górą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co planujesz w środkowej komorze? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Arek77 napisał:

A co planujesz w środkowej komorze? 

Chciałem  dać odpieniacz ale zastanawiam się czy nie wrzucić  go w pierwszej komory.

Ogólnie trochę mały ten sump i nie mam pojecia jak to rozwiązać tak zeby było dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił dwie komory - jedna ze spływem i odpieniaczem, druga z jakimś złożem biologicznym (np. bloczki maxpect i skała) plus pompa obiegowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak będzie lepiej. Od lewej spływ i odpieniacz Redstarfish SQ90, druga komora refugium , trzecia komora pompa DCP 3000.

projekt 2.png

Edytowane przez Adam83 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz refugium to wyżej przedstawiony rozkład przegród wydaje się mieć sens, ale ja w swoim akwa na razie nie mam refugium więc nie czuje się kompetentny coś doradzać w tym temacie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.04.2020 o 17:10, Adam83 napisał:

Od lewej spływ i odpieniacz Redstarfish SQ90

Ten odpieniacz ma głębokość zanurzenia 20-22 cm, w sumpie  poziom wyznacza najwyższa przegroda, czyli u Ciebie ta ostatnia 18 cm, może być ciut za nisko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.