Skocz do zawartości
Opelin

Euphylia i jakiś bombel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Proszę bardziej doświadczonych kolegów o informację co się dzieje z moją Euphylią. Od jakiegoś czasu (+/-) miesiąca. Na jednej z główek pojawił się bombel jak na zdjęciu. Bombel zanika wieczorami gdy Euphylia nie jest mocno napompowana.

Dziękuję za wszelką pomoc. 

20200321_105837.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na wielkanocne jajko;)

A tak na poważnie to woda dostaje się pod nabłonek - spróbuj to naciąć tak na dł. ok 1 cm. (Ale nie nakłuć tylko naciąć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobił się pęcherzyk który napełnia się wodą jak koral "pracuje". Jeśli się go przetnie to woda nie będzie się miała gdzie zbierać. A z drugiej strony.... on chyba koralowi ww niczym nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Osmodeusz

Parametry klasyfikują się następująco:

1. Zasolenie 1.025 (sól syntetyczna ReefSalt od Aquaforest'u)

2. NO3 - Prawie niewykrywalne w okolicach 0,25 mg/ml (SALIFERT)

3. PO4 - Prawie niewykrywalne o okolicach 0,125 mg/ml (SALIFERT)

4. dKH/alk - 7,3 (SALIFERT)

Baniak to 60L kostka od Dennerle

Obsada to głównie koralowce miękkie, 1 LPS (wspomniana Euphylia) i dwa Quadricolor. W baniaku jest tylko jedna rybka ( Błazenek ok 2 miesięczny). Poza tym trochę ślimaków 1 jeżowiec, 1 krabik, oraz troszkę gapowiczów (wieloszczety, wężowidła, robaki piaskowe, i trochę niestety Aiptasi).

 

@Arek77

No właśnie też to zaobserwowałem e koralowiec niewiele sobie z tego robi. To co nie ruszać? Dziś też przyjrzałem się temu lepiej, pod tym bąblem wygląda jakby główka pękała w pół... Czy to jest normalne ? Jeśli to konieczne, to mogę spróbować zrobić temu jakieś zdjęcie HQ, żeby było lepiej widać.

 

Jeśli potrzebujecie więcej info proszę pytajcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ścianka koralowca składa się z nabłonka i warstwy mięśni. Wg mnie pomiędzy warstwę mięśni i nabłonek dostaje się woda (coś jak mała przepuklina) i tworzy się taki pęcherzyk. I ze zdjęcia to wygląda jak pojedyncze napompowane ramię (pojedyncza wypustka) a nie jak cała główka. Jak to przetniesz to tkanka się zregeneruje i będzie ok, jak nie przetniesz to i tak prędzej czy później pęknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hmm, czym mierzysz zasolenie?

inaczej, jesteś pewien że jest dokładnie takie jak podajesz ?

i czy przypadkiem nie stoi w zbyt dużym prądzie ?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Luigi napisał:

U mnie się podzielił

Z tego co mi wiadomo to u euphyli rosną nowe głòwki, a nie dzielą się te, które już są.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Z tego co mi wiadomo to u euphyli rosną nowe głòwki, a nie dzielą się te, które już są.... 

Są różne podziały . na swoim przypadku zaobserwowałem podział przez wyrośniecie nowej głowki na szkielecie. Oraz podział jednej głowy. Bąbel jest to rodzaj ochrony w podziale.

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Luigi

Dziękuję za informacje, jednak info poparte odrębnym podobnym przykładem nieco mnie uspokoiło :).

@niknik

Oczywiście masz rację, to dużo, przepraszam za gafę.
PS. Dodam, że w kaskadzie znajduje się absorwent Phosguard bo fakt trochę walczyłem z tymi fosforanami. Jeszcze miesiąc temu było ich na poziomie 3mg /ml (ten naicemniejszy niebieski kwadrat na skali pomiarowej)
.

Na szczęście jak nam wiadomo fosforany raczej sprzyjają życiu niżeli je gnębią :) Niestety sprzyjają też glonom, a to tego to nie lubimy prawda ? :) Pomimo obecności Phosguarda obecny stan fosforanów już nie bardzo chce zejść na niższy poziom, zastanawiam się po prostu nad podbiciem NO3 żeby natura zadziałała nieco lepiej. Ale to temat na inny artykuł, zresztą jest tu sporo podobnych wątków jak z tym walczyć więc nie będę zaśmiecał forum. 

@Osmodeusz

Zasolenie mierzę Rafraktometrem optycznym (taka dobrze nam znana lunetka). Zatem mogę być bardziej pewny niż po testerze spławikowym ;) Nie sądzę żeby stała w silnym prądzie. Cyrkulator dmucha głównie w Quadri i po drodze jest jeszcze prąd wody z kaskady. Polipami też nie rzuca na lewo i prawo więc zakładam że to nie wina cyrkulacji. 

@Arek77

Arku dziękuję za info. Chyba pozostawię to po prostu naturze. Skoro koral nie marudzi i pomimo tego czegoś pompuje się jak szalony to chyba faktycznie mu to nie przeszkadza. Sprawa wizualna to już inna kwestia ale wolę nie ruszać żeby nie zrobić sobie większych szkód :)

 

PS. Ten bąbelek potrafi być naprawdę duży, na zdjęciu jest go, że tak powiem może 50-60% ale jakbym zrobił wam zdjęcie po ok 3h świecenia to bąbelek jest wielkości główki...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

trochę mnie nie było... Tym razem inna zagadka. Co się dzieje z tym quadri? Złożył jajo czy co? 

Kilka dni temu zszedł w jakieś zacienione miejsce tuż przy dnie zostawił taki biały bombel. Bombel jest połączony z ukwiałem taką cienką nitką. Wygląda dosłownie jak pępowina. Co się z nim dzieje? Dzieli się? Dajcie znać proszę bo nie wiem czy reagować jakoś czy dać mu spokój? 

Dodam tylko że ukwiał jest w baniaku od 3 miesięcy, dobrze się pompował i wypuszczał polipy do światła. Teraz od 3 dni siedzi skulony w cieniu.

Załączam zdjęcie dla lepszego opisu. Jak się przyjrzycie to widać delikatnie tą "pępowinę"

 

IMG_20231228_224248.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz szybko przeciąć pempowine!!!

Słabe zdjęcie, ale to wygląda jak gąbka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, elespero napisał:

Musisz szybko przeciąć pempowine!!!

Słabe zdjęcie, ale to wygląda jak gąbka. 

Bardzo Ci dziekuję za opinię!

Niestety ukwiał siedzi w centralnej części akwarium i bardzo ciężko wykonać zdjęcie dobrej jakości. 

"Pępowina" przecięta - oby nie było za późno :/

Nie wiedziałem, że gąbki stanowią zagrożenie dla ukwiałów. Zapamiętam. Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie stanowią zagrożenia. Ta nitka to może być wiele rzeczy. Niestety bez dokładnego zdjęcia to ciężko określić. Zrób zdjęcie tego białego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.