Skocz do zawartości
Leonkrwawy

Kostka 40x40x30 low cost - 45 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Po krótkiej przerwie po zlikwidowaniu ReefMaxa,  nie wytrzymałem i planuje zalanie kostki 40x40x30.

Od razu zaznaczam że sprzęt został mi z ReefMaxa, na którym to działało wszystko całkiem sprawnie, dlatego nie będzie on zmieniany.

Sprzęt przedstawia się następująco:

- kaskada HBL - 700

- cyrkulator JVP 110 1 szt

- grzałka obecnie mam 25W, ale myślę że musiałbym zakupić min 50W

- odpieniacz Resun Sk300 - czy ten odpieniacz jest niezbedny? Można prowadzić taki mały zbiornik rezygnujac z odpieniacza? Przez ten odpieniacz zrobiło się ciasno na tylnej szybie i nie wygląda to zbyt estetycznie.

- oświetlenie - 2 lampki Aquael Deco light 11W 10 000K i 20 000K

 

Skała Marco Rock,. Czy skała nie jest zbyt wysoko? Odstępy od szkła odpowiednie. Jedynie zastanawiam się nad wysokością.

Wodę planuję kupić w erybce. 

Zamierzam prowadzić zbiornik na soli Aquaforest reefsalt.

W zbiorniku znajdą się przedewszystkim miękasy oraz napewno jakies LPSy.

Nie zamierzam zasypywać dna piaskiem. Do tak małego zbiornika nie nadaje się żadna babka kopiąca.

Czy do takiego zbiornika nada sie krewetka kopiaca z babka symbiotyczna?

Co do obsady to daleko droga, ale pewnie jakieś 3 małe rybki,  3-4 sexy shrimps i stado slimaków.

20200322-195717_1.jpg

20200322-195736_1.jpg

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Leonkrwawy napisał:

- grzałka obecnie mam 25W, ale myślę że musiałbym zakupić min 50W

Wszystko zależy od temperatury jaką masz w pokoju, u mnie za ciepło nie jest, bo zdarza się i 20 stopni zimą, a w 30l mam grzałkę 10W :)

3 godziny temu, Leonkrwawy napisał:

Skała Marco Rock,. Czy skała nie jest zbyt wysoko? Odstępy od szkła odpowiednie. Jedynie zastanawiam się nad wysokością.

Według mnie zdecydowanie za wysoko, chyba że na czubku nie planujesz żadnych korali, to wtedy bez znaczenia.

I bardzo fajny wymiar tej kostki, mi się  podoba :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, klossowski napisał:

bo zdarza się i 20 stopni zimą

U mnie zimą to max 20 stopni.. w nocy 18. Akwarium 500l bez grzałki. w dzień temperatura 24 a w nocy 23. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 W juz na pokladzie. Znalazlem wsrod starego sprzętu. 

Postanowilem ze jednak dam piasek 3-4 kg o gradacji 1-2mm. W piasku bedzie kopala krewetka pistoletowa  ktora chce miec razem z babka symbiotyczna. 

Wysokosc skaly zostawiam. Moglbym ukuc z 2 cm w dol, hmm przemysle to. Ale mysle ze w tym momencie jakis zoaski poradzilyby sobie na tym szczycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście z resuna bym zrezygnował, zajmuje tylko miejsce a pieni bez szału (miałem w kostce 42l). Może lepiej zastanowić się nad jakimś odpieniaczem kaskadowym.  Generalnie regularne podmianki powinny starczyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, slawekb napisał:

ile masz od góry akwarium do tej skałki?

Od gory akwarium 6cm, od przewidywanego lustra wody 3-4 cm

 

2 godziny temu, natan2012 napisał:

osobiście z resuna bym zrezygnował, zajmuje tylko miejsce a pieni bez szału (miałem w kostce 42l). Może lepiej zastanowić się nad jakimś odpieniaczem kaskadowym.  Generalnie regularne podmianki powinny starczyć 

Myslalem w podobny sposob. Cotygodniowe podmianki. Jeden falownik skierowany na lustro wody. Chociaz woda z kaskady powinna juz napowietrzac wode co nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskada moim zdanie spokojnie napowietrzy akwarium.  Cyrkulator lepiej ustawić tak by zminimalizować występowanie martwych stref.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam JVP 110 który ma 2000 l/h, myślę zeby go wymienić na JVP 130 on ma 2000 - 4000 l/h.

Nie jest to przesada na taki baniaczek? Czy może lepiej dodać jeszcze 2 cyrkulator JVP 110 i na 2 szt. operowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Leonkrwawy napisał:

Teraz mam JVP 110 który ma 2000 l/h, myślę zeby go wymienić na JVP 130 on ma 2000 - 4000 l/h.

Nie jest to przesada na taki baniaczek? Czy może lepiej dodać jeszcze 2 cyrkulator JVP 110 i na 2 szt. operowac?

Myślę, że jeden słabszy JVP na razie starczy, FZN też przecież da ruch wody. Z mocniejszym bądź innym cyrkulatorem wsytrzymałbym się do czasu wzrostu masy koralowej w akwarium. 

Jeżeli skała zostanie tak jak na zdjęciu i nie będzisz miał piasku to bym przedłużył rurkę od kaskady, by była jak najbliżej dna. Zapobiegnie to osadzaniu się syfku za skałą

Edytowane przez natan2012
uzupełnienie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek będzie napewno. Kupię zywy piasek, + żywa woda z podmianki z sklepu. 

Zdecydowałem się na to żeby to dojrzewanie nie trwało niewiadomo jak długo jak wszyspadku całości suchej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj się zaskoczyłem sam. Aż mi wstyd. Nie mam kaskady FZN3 lecz HBL - 700. 

Na początek będzie musiało wystarczyć.

Proszę Was o poradę w sprawie piasku.

Mam suchą skałę marco rock. Bede miał wodę z podmianki od zaprzyjaźnionego akwarysty.

Czy piasek lepiej kupić ożywiony, czy kupić suchy arganitowy (przepłukać w RO i do zbiornika)?

Nie chciałbym żeby dojrzewanie trwało pół roku...

Jeśli chodzi o ożywiony piasek - ktoś użył Nature's Ocean Live Pink Samoa? Jest naprawdę różowy?

Czy lepiej 4 kg arganitowego 1mm granulacji od Reef flowers?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zalany!!! :)

Teraz czekać, patrzeć, obserwować :)

Woda już się wyklarowała, ale strasznie dużo bąbelków powietrza wydobywa się z kaskady. W jaki sposób mogę to ograniczyc?

Zrobić fizelinowy "pierścień" wokół wylotu z pompy kaskady? 

 

Na ten moment może się wszystko kręcić w takim zestawieniu jak widać. Ale planuję w bliskim czasie zmienić kaskadę na FZN3 juz na pewniaka :) 

Zmienię również cyrkulator na JVP 130 (mocowanie na magnes jest dużo wygodniejsze no i większy zakres mocy)

Zdecydowałem również że nie będę używałe odpieniacza :)

 

20200329-191255.jpg

20200329-191227.jpg

20200329-191241.jpg

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę fajnie ułożyłeś. Piasku masz za dużo. Ciężko ci będzie utrzymać go w czystości. W kaskadzie widzę siporax ale ten większy. Jest też dobry ale mało go weszło. Dokup ten mniejszy i po wkładaj do środka tego dużego. Lub zmień na matrixa ;). Tak gruba gąbka nie oczyszcza wody, lepsza wata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, pawellb napisał:

Skałę fajnie ułożyłeś. Piasku masz za dużo. Ciężko ci będzie utrzymać go w czystości. W kaskadzie widzę siporax ale ten większy. Jest też dobry ale mało go weszło. Dokup ten mniejszy i po wkładaj do środka tego dużego. Lub zmień na matrixa ;). Tak gruba gąbka nie oczyszcza wody, lepsza wata. 

Dziekuje bardzo :)

ilosc piasku jest podyktowana tym ze bedzie krewetka ktora duzo kopie, a chcialbym zeby miala w czym kopac. Piasku pewnie bedzie ubywac przy podmianach, po odrobinie :)

Gabke wymienie na fizeline :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie FZN3 chlupie jak wody jest mało, wtedy nawet żona wie że trzeba dolać :D Tego siporaxa nie trzeba ułożyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jak juz zakupie fzn3 to poukladam siporax w koszykach. W tej kaskadzie wiecej ceramiki miesci sie w ten sposob. 

Mam zamiar dorobic skimmer do tej kaskady. Jak skimmer nie bedzie zaciagal wody z gory to znak ze trzeba dolac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie wystartowało

Na skale i piasku wyraźnie widać okrzemki. 

Zawitały też kaskada fzn3 oraz cyrkulator jvp 130. Cyrkulator ciezko ustawić tak żeby nie wywiewało piachu. Niby jest regulacja 2000-4000 ale to chyba chińska ściema

Grunt że ruch wody jest :)

 

20200408-124322.jpg

20200408-124332.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, Leonkrwawy said:

jvp 130

Mam Koralię 1600, dwa tygodnie temu dokupiłem sunsuna i już żałuję że poskąpiłem pieniędzy (zwłaszcza że mogłem kupić od razu 2 używane koralie za 120). Jest wyraźnie głośniejszy i jeszcze potrafi wpaść w lekkie drgania czasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija juz ponad miesiac od zalania.

Parametry:

- zasolenie 36 ppt

- no3 35

- po4 0

- kh ponizej 6

Gloniszcze powoli ustepuja, chociaz nie wyrosly jakos wybitnie mocno.

Mysle czy by nie wpuscic juz jakiegos zycia. Slimaki, jezowiec i gobiodonka.

Moze do tego jakies 2 szczepki zoaskow zeby juz cos sie krecilo?

Mozna czy jeszcze za szybko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Leonkrwawy napisał:

- kh ponizej 6

Coś tu musi być nie tak. Masz za niskie kH jak na zasolenie 36. Czym robiłeś test kH? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test robiony salifertem

Sprobuje zrobic jeszcze raz ten test

Niestety potwierdzam. Kh 5.5 :(

za tydzien sprobuje zrobic podmiane to kh powinno podskoczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj zrobić test samej solanki po rozpuszczeniu soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Leonkrwawy napisał:

Mysle czy by nie wpuscic juz jakiegos zycia. Slimaki, jezowiec i gobiodonka.

Moze do tego jakies 2 szczepki zoaskow zeby juz cos sie krecilo?

Mozna czy jeszcze za szybko?

Według mnie jak najbardziej, chociaż z gobiodonkiem bym poczekał, bo nie będzie miał na czym siedzieć :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo. Mialby ktos na sprzedaz jakies slimaki? Trohusy, nassariusy, turbo, moze babylonia?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.