Skocz do zawartości
Kamilo86

Wolne miejsce przy sumpie... refugium DSB? Dolewka?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Z racji tego że startuje z solanką i nie ma w zbiorniku jeszcze życia, mam do Was pytanie. Mianowicie, mam wolne miejsce pod głównym zbiornikiem i myślę jak je wykorzystać. Korci mnie refugium z DSB, ale nie mam z nim doświadczenia, a może jest dobrze tak jak jest i nic nie zmieniać? Proszę o porady, zdjęcia jak u Was jest to rozwiązane. Sump nie jest za duży, ale było to spowodowane ograniczeniami nóg od stelaża. Podrzucam zdjęcia jak jest i pomysły jakby mogłoby być. Dzięki!

Zbiornik główny 180x75x60h, sump 105x40x40.
Sprzęt :
Pompa główna jebao dcp 10000
Odpieniacz Twistman integra 200
Cyrkulacja 2x sow 15
Lampa docelowa (ATI 8x80 plus 4x75 LED)

Zaplecze:
Wentylacja mechaniczna
Kratka ściekowa
Dopływ wody (ciepła i zimna)
Kanalizacja.

90550412_2865099196881461_735904867637264384_o.jpg

90598829_2865099630214751_7430168176538681344_o.jpg

90699335_2865100010214713_6129840018488819712_o.jpg

plan sytuacyjny akwarium.PNG

sump istniejący.PNG

sump refugium.PNG

sump zbiorniki podmiany.PNG

akwarium 5.jpgsump 3.PNG

Edytowane przez Kamilo86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marzenie każdego akwarysty... Posiadanie całego takiego pokoiku....

Moim zdaniem:

Sump jest za mały!!! Masz miejsce i z prawej i z lewej... Pamiętaj, każdy cm lepiej jest wykorzystać niż potem właśnie żałować. 
Co ja bym zrobił: z lewej strony wąski ale wysoki (w granicach normalności) zbiornik na RO. Mógłby nawet być szerszy niż sump bo pod ścianą by nie przeszkadzał. Pływak by został(automatycznie odcinał by filtr po napełnieniu). Musiałbyś dokupić zbiornik i jakieś ATO z pompką. Dlaczego:
Dolewka prosto z filtra jest wygodna, jednak powoduje dużo szybsze zużycie żywicy i membrany. Lepiej odkręcić zaworek raz na tydzień, napełnić zbiornik dolewki i podmiany i zakręcić. 
Z prawej strony zbiornik do podmiany wody z komorą na media filtracyjne(żywa skała?). 60x40x50h. Przegroda i układ zaworów aby przy podmianie media pozostawały w wodzie. Na stałe cały czas w obiegu. Do podmiany zakręcasz jeden zawór, wypompowujesz wodę, przygotowujesz RO, solisz, mieszasz i odkręcasz zawór. Dalej samo leci... Dodatkowo taki zbiornik na podmianę mógłby przy okazji służyć jako "odstojnik", mniej syfu w formie detryfusu leciało by dalej. 
Środkowa komora sumpa dajesz lampę i organizujesz refugium (ja osobiście uważam, że bez DSB)

Wieczorem jak chcesz mogę Ci to za "skróty" rozrysować... Ale ogólnie potencjał jest... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, dadario said:

Dolewka prosto z filtra jest wygodna, jednak powoduje dużo szybsze zużycie żywicy i membrany.

Ja się na akwarystyce kompletnie nie znam, mój zbiornik dopiero dojrzewa, ale zauważyłem że muszę zlać ok 1l wody z mojego układu zanim zacznie lecieć 0 (pół litra zza membrany, pół litra z żywicy). Może przy ciągłym odlewaniu po trochu nie byoby tego efektu, może w lepszych zestawach niż ta 4 stopniowa za 160 zł też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, slawekb napisał:

Ja się na akwarystyce kompletnie nie znam, mój zbiornik dopiero dojrzewa, ale zauważyłem że muszę zlać ok 1l wody z mojego układu zanim zacznie lecieć 0 (pół litra zza membrany, pół litra z żywicy). Może przy ciągłym odlewaniu po trochu nie byoby tego efektu, może w lepszych zestawach niż ta 4 stopniowa za 160 zł też.

Każda membrana przy włączeniu potrzebuje chwili żeby zacząć filtrować. Przy dolewce bezpośrednio z filtra ten strzał zeruje żywica, która przez to szybciej traci swoje właściwości... 

Dlatego moim zdaniem oszczędniej i wydajniej jest używać zbiornika do magazynowania rodi niż tworzyć ją cały czas na bieżąco... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko właśnie po tygodniowym postoju z żywicy też nie leci 0 na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, a czego potrzebujesz? Co chcesz osiągnąć?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dadario za odpowiedzi. Czyli sugerujesz opcje SUMP 2? Zastanawia mnie czy komora w istniejącym sumpie nie będzie za mała na refugium przy takim zbiorniku głównym. W opcji SUMP2 zrobiłem zbiornik do podmiany i do zrzutu żeby kontrolować ilość wody odprowadzonej do kanalizacji. Bo te elektrozawory nie są chyba zbyt pewne. I czy tak małe refugium ma sens.

 

 

received_2606732956282384.jpeg

Edytowane przez Kamilo86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kamilo86 moje doświadczenie (nie jakieś hiper długie) mówi, że jakiekolwiek refugium ma sens... Mnogość życia, możliwości "przerobowe" czy wpływ na stabilizację zbiornika nawet małego refugium to skarb. 
W Twoim sumpie, wycinając przegrodę z dolnym przepływem (pomiędzy odpieniaczem a komorą z mediami) uzyskujesz prawie 40L na glony, co przy 800L zbiorniku głównym już sporo daje. Poza tym bardziej od objętości liczy się lampa, przy dobrze skupionym świetle glony będą rosły nawet przy dnie komory. 

@slawekb to teraz pomyśl. Membrana rusza raz na tydzień albo 30razy na dobę. Kiedy i o ile więcej "syfu" trafi do zbiornika. Poza tym jeśli w swoim systemie po żywicy nie masz zer, to znaczy, że coś jest nie tak (źle zamocowana puszka z żywicą, za mała jej ilość, zużyta żywica)... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.