Skocz do zawartości
Daniell

Wieloszczety & Ślimaki

Rekomendowane odpowiedzi

PLAGA Wieloszczet & Ślimaki

Mam pytanie czy zna ktoś z kolegów i koleżanek zwierzę które jest małe do 2 max 3 cm i żywi się wieloszczetami i małymi ślimakami?

W skrócie tak żeby pozbyć się nie potrzebnych pobocznych wątków mojego pytania typu:  ,, a po się ich pozbywać, są pożyteczne”   albo ,,czemu to musi być małe zwierzę do 3 cm” itp. itd.

Mam 1000 litrów akwarium ale zwierzęta które się znajdują są to typowe zwierzęta jak w nano reef max wielkości 3 cm, oprócz koników morskich które są oczywiście większe niż 3 cm.

Na początku plaga ślimaków (nassarius) mi nie przeszkadzał ale jak zaczęły przyklejać się do koników i je męczyć zapaliła mi się czerwona lampka. 

Podobna sytuacja z wieloszczetami (Eurythoe sp. 02) jak sobie pełzały  to mi nie przeszkadzały, ale jak moja mała babeczka traciła ogon i nagle 2 dni później już ogon zjedzony i wielka włochata glista zaczyna jeść ją żywcem od ogona stwierdziłem, że już wiem chyba gdzie jest inna mała babeczka ,co jej nie widzę już (discordipinna).

Podsumowując jak ktoś z Was zna nazwę zwierzaka który jest małe i wcina ślimaki i robale to byłbym wdzięczny.

Ja ze swojej strony dodam jedynie że najmniejsze co znalazłem za zwierzątko to:

·      Stenopus tenuirostri

·      Kolcobrzuch karłowaty – I tu jest problem bo jest słodkowodny ktoś tam pisze że wytrzymuje w słonej wodzie ale nie chcę zwierzaka męczyć i eksperymentować 

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

 

 

 

Edytowane przez Daniell (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie Ci znaleść coś na tyle żarłocznego aby zjadało wieloszczety i ślimaki i oszczędziło inne delikatne stworzenia.  Poza tym nawet jak u kogoś dany zwierzak gustuje np. w wieloszczetach to  inny osobnik w innym akwarium może na nie nawet nie spojrzeć ( np. percon w moim akwa omija walonię szerokim łukiem).Pomyśl najpierw o jakiejś pułapce na wieloszczety, jest wiele przykładów na tym portalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie zgadzam się z Arek77 - u mnie populacje wieloszczetów i Aiptasii "wyregulowały" krewetki Wurdemanii - niestety przy okazji "wyregulowały" też populację Euphylii  …...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien? Nie chce mi się wierzyć, że krewetki skubaly korale. Mam 3 i jasne że biegają po koralach ale jak już to wtedy kiedy korale robią klocki i one sobie to jedzą. 

Fskt, kilka razy wieloszczety atakowały ale muszą być małe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 godzin temu, Daniell napisał:

Kolcobrzuch karłowaty – I tu jest problem bo jest słodkowodny ktoś tam pisze że wytrzymuje w słonej wodzie ale nie chcę zwierzaka męczyć i eksperymentować 

Kolcobrzuch karłowaty zginie w wodzie morskiej, u mnie pływa kolcobrzuch zielony i nie jest to żaden problem.

Niestety w Twoim przypadku jeśli posiadasz koniki, wszelkie kolcobrzuchy odpadają - to killerzy i praktycznie wszystko co jest wolniejsze od nich, staje się pożywieniem. U siebie mam jeszcze zbiornik z kolcobrzuchami dwuplamymi, od kiedy dorosły - ręki do baniaka nie wkładam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny Radziu - to już nie od dziś wiadomo że niektóre Wurdemanii - gustują w LPS-ach zwłaszcza tych z długimi polipami - nawet tu na forum niektórzy potracili Euphylie przez nie - podobnie jest z Thor amboynensis i z "tańczącymi" - co lepsze u mnie krewetki są regularnie karmione a i tak Euphyilie zmasakrowały.

Ale to dotyczy niektórych egzemplarzy i nie jest to regułą.....

Edytowane przez Tapajos32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz sie pozbyć ślimaków, wpuść płazieńca - z tego, co wiem, żywiś sie ślimakami, jednak mogą drażnić korale. Jajami wieloszczetów - i nie tylko - żywi sie ponoć mandaryn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Tapajos32 napisał:

Fajny Radziu - to już nie od dziś wiadomo że niektóre Wurdemanii - gustują w LPS-ach zwłaszcza tych z długimi polipami - nawet tu na forum niektórzy potracili Euphylie przez nie - podobnie jest z Thor amboynensis i z "tańczącymi" - co lepsze u mnie krewetki są regularnie karmione a i tak Euphyilie zmasakrowały.

Ale to dotyczy niektórych egzemplarzy i nie jest to regułą.....

Może niedokarmione latają? Ja karmie tyle aby krewetki też dostały aż się napchają hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, u mnie swego czasu populację ślimaków ale turbo w zasadzie wykasował Synchiropus picturatus. Zostały same stare i duże a wyjadał wszystkie jaja albo ledwo co wyklute młode . Teraz te małe piaskowe Nassariusy, Columbelle i Collonisty wyjadły do spółki najpierw Pericelisy a teraz H. chrysus, jak podrósł kontroluje sprawy. Chyba zjadł też Pericelisy ;-) W międzyczasie wyginęły też ślimaki osiadłe. Natomiast wieloszczetów nadal jest sporo, chyba nic ich nie je, chociaż Chelmon widziałam jak kiedyś jadł jednego małego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Tapajos32 napisał:

Fajny Radziu - to już nie od dziś wiadomo że niektóre Wurdemanii - gustują w LPS-ach zwłaszcza tych z długimi polipami - nawet tu na forum niektórzy potracili Euphylie przez nie - podobnie jest z Thor amboynensis i z "tańczącymi" - co lepsze u mnie krewetki są regularnie karmione a i tak Euphyilie zmasakrowały.

Ale to dotyczy niektórych egzemplarzy i nie jest to regułą.....

To i ja dodam do tematu swoje trzy grosze...

Poniżej zdjęcie obrazujące stan euphylli po nocnym spotkaniu z krewetką na aiptasię. Kolejnej nocy w zbiorniku euphyllia nie przeżyła.

IMAG2503.thumb.jpg.94595be9bf20a86be5dc59677a26b0ab.jpg

Załączam również filmik obrazujący spotkanie innej euphylli z tą samą krewetką.

https://drive.google.com/file/d/1bHrT5RluD7aa73FGhV3wLzB_UibmIqCA/view?usp=sharing

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Maelen napisał:

Natomiast wieloszczetów nadal jest sporo, chyba nic ich nie je, chociaż Chelmon widziałam jak kiedyś jadł jednego małego.

Krab pom pom (Lybia tesselata) podjada wieloszczety, te małe. Widziałem osobiście.

Krewetki boksujące też świetnie z nimi sobie radzą, lecz ja jestem zdania że są pożyteczne. Wyjadają resztki.

Godzinę temu, PiotrMi napisał:

Poniżej zdjęcie obrazujące stan euphylli po nocnym spotkaniu z krewetką na aiptasię. Kolejnej nocy w zbiorniku euphyllia nie przeżyła.

Zależy jaka to krewetka, sprzedawcy pod nazwą Wundermani sprzedają wiele innych krewetek robiąc ludzi w jajo. Każda z tych krewetek ma inne upodobania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, elespero napisał:

Zależy jaka to krewetka, sprzedawcy pod nazwą Wundermani sprzedają wiele innych krewetek robiąc ludzi w jajo. Każda z tych krewetek ma inne upodobania.

Krewetkę można zobaczyć na filmiku. Jaki to konkretnie gatunek to nie wiem ale aiptasie zjada ponad wszelką wątpliwość. Przynajmniej ten mój egzemplarz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, PiotrMi napisał:

Krewetkę można zobaczyć na filmiku. Jaki to konkretnie gatunek to nie wiem ale aiptasie zjada ponad wszelką wątpliwość. Przynajmniej ten mój egzemplarz. 

Nie widać dokładnie, różnią się wzorami i wielkością.

Skoro krewetka jest głodna, to robi wszystko aby przetrwać. Sypnij jej suchym to nie będzie męczyła korali. A tak w ogóle to koral zdrowy był?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkujący w akwarystyce morskiej, ale obserwując moje wurdemanii potwierdzam. Nawet karmione solidnie z pipety artemią 3h później siedziały na pachyclavularii (u mnie się na nią uwzięły już od pierwszych dni). Ale 1 dnia (w nocy) wycięły aiptasie w pień. Były 2 wieloszczety, które zostawiłem (reszta eksmisja bo drażniły pachyclavularię - miał tam piękne gniazdko) i przesiadywały w jednym miejscu już ich nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, elespero napisał:

Krewetki boksujące też świetnie z nimi sobie radzą, lecz ja jestem zdania że są pożyteczne. Wyjadają resztki.

Ja też, ale jeśli już się czepiają koników/babeczek to może rzeczywiście jest ich za dużo :-)

Edytowane przez Maelen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, elespero napisał:

Nie widać dokładnie, różnią się wzorami i wielkością.

Skoro krewetka jest głodna, to robi wszystko aby przetrwać. Sypnij jej suchym to nie będzie męczyła korali. A tak w ogóle to koral zdrowy był?

Koral był zdrowy. Mam go z pewnego źródła od forumowicza, który ma takie euphyllie, że aż mi się oczy zaświeciły jak je zobaczyłem (jeśli czytasz to pozdrawiam).

Co do karmienia krewetki, to każdego dnia dostaje znaczne ilości pokarmu prosto z pipety. Karmię pokarmami o dobrej wartości odżywczej: artemia HUFA, ikra homara, cyklop...

Jeśli chodzi o tę euphyllię parancorę, którą widać na filmie, to aktualnie krewetka jej nie rusza, bo zamieszkały w niej błazny i każdego intruza odgonią od tej euphylli. Moja krewetka nie próbuje nawet skubać jakiegokolwiek innego korala niż euphyllię.

Poniżej fotka:

IMAG2523.thumb.jpg.c02b696be37721b526251ded36c0e268.jpg

Załączam też fotkę euphylli yaeyamaensis jak wyglądała po dwóch nocach z krewetką (aktualnie przeniosłem ją do innego zbiornika i spróbuję jakoś uratować). Euphyllia yaeyamaensis nie miała "ochrony" ze strony błaznów.

 

IMAG2532.thumb.jpg.bd51a15deb1c5dc587e6f42495cdba89.jpg

 

PS 

Przepraszam autora wątku za zaśmiecanie jego tematu. Może warto przenieść tę kwestię krewetek i euphylli do innego tematu @Beti 

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Daniell

Pusiostoma mendicaria?

ślimaka wciągnie, ale ponoć nie pogardzi małym wężowidłem i wieloszczetami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PiotrMi - mnie zeżarły dokładnie taką samą Euphyllie - mam Wurdemanii na 100% weryfikowane po układzie pasków.....

Były i są regularnie karmione - krewetkami koktajlowymi, mysis i artemia - nie głodują na 100% a i tak zeżarły - psiekrwie…….

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.