Skocz do zawartości
jacgues

1050l+ Jakie światło, obieg i cyrkulacja?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, będę zakładać akwarium 250x70x60 lub może nawet 250x70x70 (1050 / 1225 litrów) + ok. 430 litrów sump ze szczepikarium.
Mixed reef z naciskiem na SPS i LPS, parę ukwiałów i kilka miękasów.

1. Jakie światło polecacie? Budżet to 12k. Głównie zastanawiam się nad 7x Hydra 32 lub 8x Reef LED 90 lub 7x Radion G5 XR15 Pro.  Łatwo i tanio byłoby z 2x Maxspectem RSX300, ale to chyba nie ta liga oświetlenia. Rozważam też jakieś połączenie typu 4x Radion + 4x Orphek OR120 blue.

2. Jaka cyrkulacja? Zbiornik będzie przylegać do ściany najkrótszym bokiem i tam też będzie komin. Dwa najdłuższe boki (po 250cm każdy) będą  głównymi punktami obserwacyjnymi. Budżet najlepiej ok 3k do 4k. Myślałem o 4x Maxspect Gyre 350 lub chociaż 2x Gyre 350 wspomagane dwoma wynalazkami od Jebao lub ostatecznie 2x Nero 5.

3. Jaka pompa obiegowa? Zastanawiam się czy nie rozsądne byłoby zainstalowanie dwóch zamiast jednej. Zależy mi najbardziej na niezawodności, wydajności i nieprzesadzonej cenie.
O obiegówkach Jebao słyszałem słabe opinie, więc jestem skłonny kupić coś lepszego.

Z góry dziękuję za cenne rady.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro planujesz taki zbiornik, to moim zdaniem wypadało by już mieć jakiś większy zarys niż tylko budżet. Ale:

1. Światło w dużej mierze zależy od układu skał i konkretnych planów co do obsady. Moim zdaniem pod wszystkim da się wszystko hodować, kwestia dobrania odpowiednio widma i warunków w zbiorniku. 
Zapomnij o zbiorniku szerokim na 70cm i oświetlonym światłem w jednym rzędzie. Nie da rady. 

2. Wybierz sprzęt jednego producenta a być może w zakupach uda Ci się wynegocjować rabat jakiś fajny. 
Kombinacje co na szybko przychodzą mi do głowy:
Maxspect 4x rsx 200, 2x turbine duo , 4x gyre 350
Eco Tech: 4x XR30 gen5, 2x Vectra m, 4xMp40
3. Jebao nie jest takie złe, zwłaszcza jak popatrzysz przez pryzmat ceny. Za jedną vectrę masz 5 DCP. 

Powodzenia!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny wymiar tego akwarium ale obawiam się że nie do szacowałeś koszty sprzętu.

1 250cm długie według mnie będzie wymagało co najmniej 6 radionow ustawionych poprzecznie.

2 mając tylko jeden bok "od ściany" będziesz miał kłopot z ustawieniem cyrkulacji, bo albo będziesz musiał dać potężne pompy cyrkulacyjne , albo będziesz miał coś też na "wolnym". Ostatecznie możesz ukrywać pompy w skale lub na dnie. Inna opcja zwłaszcza jak planujesz piasek i skałę na dnie, jest utworzenie cyrkulacji z silnego powrotu, który może być rozwidlony i pociagniety po dnie zamaskowany piaskiem i skałami.

Cyrkulację dobrze przemysł bo na początku będziesz miał wrażenie że jest za silna a potem jak się wszystko rozrośnie będzie ci woda stala.

3 akurat biegówki jebao są jedne z lepszych pod względem wydajności do ceny. I są całkiem niezawodne.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dadario napisał:

Skoro planujesz taki zbiornik, to moim zdaniem wypadało by już mieć jakiś większy zarys niż tylko budżet. Ale:

Mam wiele rzeczy zaplanowanych, po prostu chciałem być treściwy, aby chciało się czytać moje wywody.
Tutaj mam wszystko rozpisane,  nawet z żywieniem i utrzymaniem i obsadą (bez korali).
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1SeAimtTDs2rSlGfb4OpvVOab4fvpOkfvGJQnjQpG65U/edit?usp=sharing

akwa.png

 

Czarne koła to rozmieszczenie cyrkulatorów. Box po lewej to komin. Czarne kwadraty to lampy. Czarne paski to Gyre 350. Ciemniejsze punkty w przypadku skały oznaczają wyżej położone punkty. Jak widać, korale będą głównie po środku. Przy skale, na dnie, pojawią się pewnie na piasku jakieś cieniolubne, natomiast blisko samego szkła planuję mieć sam piasek. 

7 minut temu, Tester napisał:

3 akurat biegówki jebao są jedne z lepszych pod względem wydajności do ceny. I są całkiem niezawodne.

Czytałem, że często się zapychają drastycznie obniżając swoją wydajność, a nawet po myciu działają z mocą ograniczoną względem nówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, jacgues napisał:

Czytałem, że często się zapychają drastycznie obniżając swoją wydajność, a nawet po myciu działają z mocą ograniczoną względem nówek.

Gdzie tak czytałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, elespero napisał:

Gdzie tak czytałeś?

Opinie użytkowników na FB Reefworld.  Mam obecnie cyrkulatory Jeba i fakt - trzeba co max 3 miesiące czyścić bo drastycznie spada wydajność, ale nie mam dużego porównania do innych, by mówić tu o jakiejś anomalii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

Zdecyduj się czy piszesz o cyrkulatorach czy obiegowkach

Na początku pytałem o obiegówki, pózniej podałem cyrkulatory tej marki jako jedyny punkt odniesienia jaki posiadam, odpowiadając na powyższe pytanie @elespero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie rok czasu nie czyściłem obiegówki, mam jebao dcp 8000 i przez ten czas nie regulowałem spływu.

Jak ktoś ma syf w akwarium to każda jedna pompa będzie zachodzić brudem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt fajny ale budżet zakładasz na sam setup te 12k? Na skałe i życie  to raczej nie wystarczy.

Cyrkulacja na 250cm po jednej stronie żadna pompa Ci tego nie ogarnie. Jeśli nie chcesz pomp naprzeciw to daj rury z pomp cyrkulacyjnych, najlepiej 2 pompy wysokiej mocy sterowane na oddzielnych rurach po dwóch stronach.

 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tester napisał:

Obiegowki jebao są OK. Cyrkulatory tak jak piszesz - takie sobie

Ok, dziękuję za wyjaśnienie. Co myślisz o zastosowaniu 2x Jebao DCP-10000, które będą pracować skręcone do jakiś 60%?
W obiegu będzie +/- 1500l.

Co sądzicie o cyrkulacji jak na ilustracji, którą załączyłem? Ma to jakiś sens?

Teraz, grzegorz.k napisał:

Projekt fajny ale budżet zakładasz na sam setup te 12k? Na skałe i życie  to raczej nie wystarczy.

Cyrkulacja na 250cm po jednej stronie żadna pompa Ci tego nie ogarnie. Jeśli nie chcesz pomp naprzeciw to daj rury z pomp cyrkulacyjnych, najlepiej 2 pompy wysokiej mocy sterowane na oddzielnych rurach po dwóch stronach.

 

12k to samo oświetlenie. 
Na całe akwarium z życiem około 40k. 
Tutaj rozpiska: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1SeAimtTDs2rSlGfb4OpvVOab4fvpOkfvGJQnjQpG65U/edit?usp=sharing

Teraz, grzegorz.k napisał:

Jeśli nie chcesz pomp naprzeciw to daj rury z pomp cyrkulacyjnych, najlepiej 2 pompy wysokiej mocy sterowane na oddzielnych rurach po dwóch stronach.

Wolałbym mieć tylko z jednej strony, ale rozważam wrzucenie jednego Gyre 350 na przeciwległym boku jak na ilustracji wyżej.
Nie do końca rozumiem co masz na myśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jacgues napisał:

Ok, dziękuję za wyjaśnienie. Co myślisz o zastosowaniu 2x Jebao DCP-10000, które będą pracować skręcone do jakiś 60%?
W obiegu będzie +/- 1500l.

Co sądzicie o cyrkulacji jak na ilustracji, którą załączyłem? Ma to jakiś sens?

12k to samo oświetlenie. 
Na całe akwarium z życiem około 40k. 
Tutaj rozpiska: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1SeAimtTDs2rSlGfb4OpvVOab4fvpOkfvGJQnjQpG65U/edit?usp=sharing

A to luz 40k to spokojnie szedłbym w sprawdzone marki. Pompy cyrkulacyjne najmocniejsze tunze, obiegówki jebao dwie najmocniejsze i powinno pociągnąć.

Nie lepiej T5 2 lampy 8x54W lub 8x80w  i 8x39w? Można i 10x ale mam 80cm i spokinie 8 daje radę ;) ustawisz sobie świetlówkami barwę idealną,  sprawdzone światło i za te pieniądze będziesz miał na kilka lat zapas świetlówek 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowany na LED. Świetlówki mogą zostać zakazane w EU, to nie jest przyszłościowe rozwiązanie. Do tego ciągną od cholery prądu, trzeba wymieniać, sterowanie jest bardzo ograniczone i generują sporo ciepła, a nie chcę inwestować w klimatyzację (mieszkanie z ogrodem na parterze, więc może się obędzie bez). Planuję mieć też inne prądożerne zajawki w dużym salonie (45m2), więc chciałbym  trochę ograniczyć rachunki i temperaturę. lampy LED nad zbiornikiem też lepiej wyglądają, a nie planuję mieć zabudowy ani korony.  Mógłbym rozważyć ewentualnie jakąś hybrydę, ale znów - ryzyko banicji w EU nie zachęca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te hydry za tą cenę 95w 1900pln to porażka, widziales ich wymiar i zakres świecenia ? Poruszaliśmy temat oświetlenia LED i lamp nie jednokrotnie. Najtaniej i najlepiej zrobić samemu ale można kupić coś fajnego gotowego.

Generalnie ważnie jest rozłożenie diód, im więcej tym lepiej. 

popatrz na belki orpheka

na ten wymiar 12szt 120cm 

8x bluesky 

4x daylight

lub athlantiki

 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

na 250 cm to bym dał 4 x orphek atlantik v4  plus sterownik. Trochę budżet przekroczysz na oświetlenie ale będziesz zadowolony ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, michalfa napisał:

na 250 cm to bym dał 4 x orphek atlantik v4  plus sterownik. Trochę budżet przekroczysz na oświetlenie ale będziesz zadowolony ;) 

 

Jedyne 17k za taki zestaw :D Nic tylko brać.  Trochę szkoda płacić mi aż tyle siana za same lampy.
 

 

17 minut temu, grzegorz.k napisał:

Te hydry za tą cenę 95w 1900pln to porażka, widziales ich wymiar i zakres świecenia ? Poruszaliśmy temat oświetlenia LED i lamp nie jednokrotnie. Najtaniej i najlepiej zrobić

 

Widziałem wiele testów na BRS zarówno Orpheka, Hydr 32, Reef LED 90 i Radionów. Na tę chwilę najbardziej skłaniam się ku Radionom i Hydrom.
Najładniejsze zbiorniki,  z najlepszymi kolorami, jakie widziałem, to właśnie były  t5, hybrydy z t5, hydry 26 / 32 i ewentualnie Radiony. Reef LED są zbyt niebieskie (8:1 licząc z UV na pełnej mocy).

17 minut temu, grzegorz.k napisał:

Najtaniej i najlepiej zrobić samemu ale można kupić coś fajnego gotowego.

Najtaniej na pewno tak, ale czy najlepiej? W to wątpię. Myślałem o własnej konstrukcji opartej na CREE, ale to, z czym miałbym niewątpliwie problem, to odpowiednie skupienie i rozproszenie światła, by uzyskać jak najlepsze mieszanie.  Firmy nie bez powodu mają wiele generacji swoich lamp (Radiony już 5), w której dopracowują takie kwestie. Orpheki mają z tym problem, Hydry, Reef LED i Radiony radzą sobie na tym polu znakomicie (testy BRS zrobione m.in. spektometrem)

Edytowane przez jacgues (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jacgues napisał:


O obiegówkach Jebao słyszałem słabe opinie, więc jestem skłonny kupić coś lepszego.
 

Tu się nie zgodzę.

Obiegówki jebao pracują u mnie non stop 4 lata i nic. Zero awarii.

Co innego cyrkulatory, przynajmniej ta ich poprzednia linia, sypały mi się średnio co 6 miesięcy.

Kupiłem jakieś 2 mieś temu dwa cyrkulatory jebao z nowej serii, zobaczymy jak pochodzą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja brałbym belki, za te 12szt zapłacisz mniej a z pewnością lepiej doświetlisz akwarium. Może nie ma wschodów i wodotrysków ale można ustawić włączanie nawet pojedynczo na listwach programowanych czy innym komputerze i będzie Pan zadowolony. Zapytaj Jacka56 on na nich samych chyba teraz na szczepkarium jedzie. Ja mam hybrydę z T5 pół na pół wiec nie to samo ale jestem i tak pod wrażeniem. 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SlonaKrew

Już inni też się wypowiedzieli, że obiegówki u nich się sprawdzają :)
Ja mam Jebao OW-4, dwie sztuki i śmigają u mnie jakieś 9 miesięcy bez problemów (poza spadkiem wydajności od zasyfienia, ale to chyba normalne)

Edytowane przez jacgues (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rafal19 napisał:

co do oświetlenia nad takie akwarium to polecałbym 6x AI Hydra 64HD lub 6x Radion g5/g4. Małe hydry 32HD będą niewystarczające

Masz w podobnym litrażu prawie same Acropory pod 800W T5 (odpowiednik jakiś 400-500W w ledach) i sugerujesz wydatek blisko 20 000 zł na 800W w ledach (odpowiednik ~ 1,5kw T5) na podobny litraż? :O Czegoś tu nie rozumiem.

Swoją drogą zakup 64HD to nie jest dobry pomysł. Stosunek mocy do ceny jest gorszy niż w Hydrach 32, do tego ciężej równomiernie nimi oświetlić zbiornik niż 32HD. Dla lepszego rozproszenia PAR trzeba zawiesić je wyżej, co skutkuje większymi stratami PAR i na ogół większą różnicą PAR między centrum a obrzeżami. Każdy, kto je kupuje, podejmuje błędną decyzję biorąc pod uwagę cenę 32HD. 
 

 

Edytowane przez jacgues (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://youtu.be/c8TgtHGuWHk
aktualnie od 1,5mc nad swoim akwarium 160x80x57h świecę 4x hydra 64hd. W akwarium o 90cm dłuzszym użyłbym jednej lub dwóch Hydr więcej
 

 

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę moc i PAR zawieszonych wyżej Hydra 64, zestaw składający się z 5x 64HD daje światło mniej więcej takie samo co 7x Hydra 32HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.