Skocz do zawartości
pawelchgdansk

Sól w zimnej wodzie

Rekomendowane odpowiedzi

Czy rozpuszczenie soli w wodzie prosto z RO/DI o temp. kilku stopni może spowodować jakiś efekt uboczny?

Mój problem polega na tym, że nie chce mi się do końca rozpuścić sól. To już drugie podejście i wynik taki sam. Zaznaczam, że sól wsypuję do zimnej wody i wtedy grzeję do 25 stopni. Niestety widzę w wodzie nierozpuszczone drobinki, nawet kilka godzin po tym jak woda osiągnie wspomnianą temperaturę. Taki problem mam z Bio-Actif Meersalz Sea Salt a nie miałem z Aquaforest. Oczywiście mam cyrkulator w akwarium do świeżej solanki...

Jakieś pomysły?


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wodę najpierw się nagrzewa do 25 a dopiero później wsypuję sól. To jest podstawa tej zabawy ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, pawelchgdansk napisał:

Uważacie, że to powód?

Na 1000% :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, =Fresz= napisał:

Wodę najpierw się nagrzewa do 25 a dopiero później wsypuję sól. To jest podstawa tej zabawy ;)

Ja nigdy nie ogrzewam wody, a nie mam problemu z rozpuszczaniem się soli:P

2 minuty temu, Beti napisał:

Na 1000% :)

Myślę, że to kwestia soli, a nie temperatury.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie podgrzewam do 25 - wsypuję po prostu do wody, włączam cyrkulator i po 15 minutach sól (Tropic marin) rozpuszczona w 100% - myślę że również może to być kwestia soli - chyba że ta woda jest bardzo zimna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda RO ma w okolicach 12-15st to sorry, nie uwierzę że się  rozpuszcza  jak w wodzie 25st. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zmierzę kiedyś temp w mojej - ale nigdy jej nie podgrzewałem.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, norbi2222 napisał:

Ja nigdy nie ogrzewam wody, a nie mam problemu z rozpuszczaniem się soli:P

Myślę, że to kwestia soli, a nie temperatury.

Też uważam że to kwestia soli.

Sól zawsze się rozpuści nawet w chłodnej wodzie, porostu proces rozpuszczania zachodzi dłużej, ale przy takim stężeniu jakie robimy nie ma innej opcji.

Problem może się pojawić kiedy całą zakładaną ilość soli na danom docelową objętość wody, wsypiemy od razu do mniejszej ilości wody, a potem dopiero ją uzupełnimy. W tedy mogą się wydzielić inne ciała stałe, związki nie rozpuszczalne w wodzie.

Co nie zmienia faktu że lepiej to robić w podgrzanej wodzie.

Edytowane przez Many 1974 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa w dół pojemnika i po temacie, rozpuszcza się też dobrze. W żadnym oceanarium, akwariach publicznych gdzie podmienia się w tysiącach L nie nagrzewa się wody do podmiany, zwyczajnie nie ma jak - robi to za to większa cyrkulacja i jechane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale prędzej czy później powinna ulec rozpuszczeniu. To nie są roztwory nasycone. Jak ogrzeję do 25 też się nie rozpuszcza.

Czekam na wodę. Pierw ogrzeję, później rozpuszczę. Dam znać jaki wynik :)


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też nie grzeje 15 minut i wymieszana af reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale zawsze to w 25st szybkiej się  rozpuści ;) nie testowałam wszystkich soli ale uważam  że  temp 25st to odpowiednia.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie red sea sól rozpuszcza się w temp pokojowej w 10 min. Mieszanie ręczne hehe. 

Sól Blue Treasure już taka fajna nie była. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie podgrzewałem wody   ro  , piaty rok mieszam recznie  kilka minut  postoi jeszcze około godziny miaszam jeszcze raz chwilke  i podmianka  ,  najpierw sól   IO,   od roku RED SEA SALT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól Fauna Marine czy Red Sea Coral Pro sypana zawsze szybko do zimnej wody RO mieszana 12h nigdy żadnego problemu. Przez 6 lat zabawy ani razu nie używałem grzałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, tomi1140 napisał:

RO mieszana 12h nigdy

A tyle to hoho, normalna sól w tem 25st to kwestia paru  minut jest gotowa do użycia. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Beti napisał:

A tyle to hoho, normalna sól w tem 25st to kwestia paru  minni jest gotowa do użycia. 

Taki nawyk nazbierana woda i zawsze wsypywałem na noc by rano zrobić podmiankę a czasem jak się zaimprezowało to 3dni musiała poczekać......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że to kwestia soli,tak jak pisali koledzy w 25 st rozpuszczanie może trwać kilka minut,w tem ok.10 st. pewno z godzinę jak nie dłużej.Ja wsypuje sól do wody o temp.ok 10 st. i rozpuszcza się około 1,5 godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianę powinniśmy robić na takiej samej temperaturze jak w akwarium by nie robić jakiegoś szoku termicznego,może na każdemu koralowi to pasować czy nawet rybie i po to też robimy aklimatyzację dla życia jakie kupujemy więc po co kombinować skoro i tak trzeba podgrzać do podmiany ? Ja zbieram wodę ponad dobę,tyle się leje,przed wsypaniem podgrzewam grzałką 2500W przez kilka minut do 25 stopni,wsypuję sól i po 30 minutach podmiana.

Paweł po co kombinować i zastanawiać się,że coś się dzieje z solą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar nie zrozumiałem do końca ostatniego zdania...

 


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Produkuję wodę RO, stoi w domu więc ma ok 19 stopni, sypię sól, mieszam, wkładam grzałkę i później jeszcze ze 2-3 razy mieszam. Nie miałem problemu z rozpuszczaniem.

Wody mam w beczce tyle samo, soli daje tyle co zawsze i tylko na koniec kontrolny pomiar zasolenia.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30l ro robie w godzine. jest bardzo zimna, obstawiam nie wiecej niz 12-14* a moze mniej. nigdy nie mierzyłem. sypie sol, cala odmierzoną ilosc na raz. max 1min mieszania. zostawiam na 10 min i woda jest klarowna, zadnych osadów. po wyklarowaniu wody od razu, bez żadnego podgrzewania hlup do akwarium. taka 10% podmiana nigdy nie obniżyła mi wody nawet i 0,5*.

 

nie mam akr, tylko troche lps i prostych sps: dunca, euphyllie, kilka montipor, favia, caulastrea, milka, acany, pocillophora, gonioppry, monastrea i kilka miekkich. korale proste ale nigdy nawet na chwile sie nie skuliły po podmianie i nie daly znaku ze cos im sie nie podoba.

 

sol microbelift pro.

Edytowane przez niknik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól wsypana do wody 25 stopni...bez zmian, nie rozpuszcza się do końca, woda lekko mętna :(


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.