Skocz do zawartości
palaeo

Paguristes cadenati

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

 

kilka dni temu zakupiłem do świeżego zbiornika pustelnika Paguristes cadenati. Od początku był dość osowiały, raczej siedział w miejscu i nie przemieszczał się. Wczoraj wdrapał się na skałkę i siedział bez ruchu, dziś natomiast chodził po niej dość intensywnie, po czym kilkukrotnie wyszedł z muszli i wszedł z powrotem. Aktualnie wyszedł z niej i leży bez ruchu. Czy to raczej zbliżająca się wylinka, czy koniec? Położyłem mu kilka muszli, jeśliby potrzebował zmienić.

Parametry wody na dziś to Ca ~430, Mg ~1290, NO3 niewykrywalne, PO4 0.26, KH 11, SG 1.025, cyrkulacja 2 x SOW-8 (ok. 30% mocy), odpieniacz Skimz Montzer 127 SN, w filtracji ROWA i węgiel, oświetlenie 2 x AI 26 LED HD, ok. 340 l w obiegu. Akwarium zalane 1 marca;  regularnie leję Microbe Lift zgodnie z zaleceniami. Będę wdzięczny za opinie i porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało danych np NH4 czy NO2, start na suchej skale? Zwierzaka po 3 tygodniach od zalania do akwarium bym nie wpuścił. Chociaż mi te co przyszły z żywą skalą przeżyły. Jego dieta to algi, ma co jeść? 

No i co ten odpieniacz podczas dojrzewania ma odpieniać do kupy z węglem? :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH4, NO2 nie mierzyłem. Start w większości na suchej skale (ok. 20 kg) i żywej ze sklepu (4 kg); prawie 20 kg żywego piachu. Glonów jest sporo, ale nie było ich dużo w kącie, w który go wpuściłem - zakąłdałem, że - jak to pustelnik - będzie wszędzie łaził, a on prawie się z tego miejsca nie ruszał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mimo wszystko wypadałoby zmierzyć te parametry przed wpuszczeniem jakiegokolwiek życia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn które? Rozumiem, że PO4, ale co jeszcze?

Węgiel dałem, żeby wyciągnął wszystko, czego z nowego sprzętu nie wypłukałem. Odpieniacz odpienia, i to sporo (ustawiony na sucho).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH4 i NO2 których wartości powyżej 0 są dla życia nie wskazane a w dużych ilościach zabójcze. 

No i odpienia i usuwa Ci te bakterie co lejesz i nie pozwala zbiornikowi dojrzeć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale odpieniacz wywala mi smołę - mimo moczenia suchej skały w perhydrolu 20% przez kilka dni, i potem w RODI przez prawie dwa tygodnie, skała najwyraźniej dużo oddaje. Poza tym wszyscy gapowicze z bryły żywej skały (ślimak turbo, wieloszczety i malutka asterina) mają się dobrze - podobnie jak trzy trochusy wpuszczone razem z pustelnikiem. Ten chyba odszedł niestety w zaświaty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie dał rady transportu. Bezkręgi są wrażliwe na transport i aklimatyzację. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmierzyłem NH4 i NO2 -

NH4: 0,0 (testem JBL Pro)

NO2: 0,00 - 0,01 (na granicy rozdzielczości, Salifert)

NO3: ~0,2 mg/l (Salifert, na granicy rozdzielczości)

Rozwija się sporo bladozielonych glonów włosowatych (przeniebieszczone na zdjęciach); parametry, prócz PO4 wydają się być z grubsza ok, więc może źle przeżył transport i/lub aklimatyzację...

20200326_113707.jpg

20200326_113717.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.