Skocz do zawartości
norbibulka

Atak brązowego osadu/nalotu/glona na skale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od kilku tygodni borykam się z występowaniem brązowego osadu na skałach, który zaczyna coraz bardziej się rozrastać, a mam problem z zidentyfikowaniem problemu.

 

Zacznę może od zbiornika. Swoją przygodę zaczynałem od 100l w kwietniu 2019r. startujac na suchej skale i piasku. Obecnie posiadam 200l które jest efektem przejścia ze 100l na 200l na przełomie listopad/grudzień 2019. Sam proces przejścia był łagodny i stopniowy. Co tydzień dokonywałem podmian by przelać wodę ze 'starego' zbiornika do 'nowego'. Skała pochodzi z poprzedniego zbiornika podobnie jak nowy piach, żadne życie nie ucierpiało w trakcie przeprowadzki. Woda RODI z TDS 000. Zbiornik prowadzę bez sumpa, dodatkową filtracja wspomagam filtrem kubełkowym gdzie posiadam AF Life Bio Full, Sera Silicate i watę filtrującą. Używam soli AF ReefSalt, a w zbiorniku posiadam:

 

Żyjątka:

 

2x Amphiprion Ocellaris

2x Chromis

1x Lysmata Debellius

2x Lysmata Wundermanni

6x różnych ślimaków

1x Rozgwiazda piaskowa

1x Mitrax

1x ukwìał Quadricolor

 

Korale:

- Kilka odmian Zoa

- Sarcoptyhon

- Calaustrea

- Briareum

- Xenia

- dwie odmiany Montipory

- Leptoseris

- Rhodactis

 

Parametry:

Temp: 25

Zasilenie: 1.026

PH: 8

KH:8

NO3: 0,5

PO4: 0,02

Mg: 1700 (borykam się od dłuższego czasu z wysokim poziomem, test JBL oraz Salifert)

Ca: 460

 

Do zbiornika co drugie dzień dodaje Jod i Stront od AF po 1 kropli. Żyjątka dostają rano i wieczorem po pół kostki mrożonej artemii.. Co do karmienia to korali to ich nie dokarmianiam dodatkowo. Od tygodnia świecie w akwarium samą aktyniką (lampa LED) jednak to nie przynosi efektów ale podejrzewam, że to kwestia tego, iż świeci się od 8 do 20 wraz ze wzrostem i spadkiem natężenia w zależności od godziny.

01249f23c27705b10f641207a30b65ef.jpg619a76844979157cb6595f8bf0226ea0.jpgde43b86ea002bc2a376af0fe086f4405.jpgfdc499788a78853b1f49938555a8273e.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Napisz proszę jak się zachowuje to coś. Czy się łatwo odrywa? Jak się zachowuje w palcach? Jakiej jest konsystencji?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

co do zachowania to widzę, że zaczyna się łatwo to przenosić między skałami (podejrzewam że jest to efekt po prostu próby odsysania tego jak i dotykania w wyniku czego się rozsiewa po skale). Gdy świeciłem białym światłem to na powierzchni tego czegoś tworzyły się pęcherzyki powietrza, które zanikały podczas oświetlenia nocnego, tak jak przy aktynice. Ciężko jest to usuwać, ze skały, praktycznie nie chce dać się odessać. Bardzo łatwo się to kruszy w ręce, czy też szczypcach. Co do konsystencji to ciężko mi to ocenić, ale bardziej to jest zwarta i miękka, która się łatwo rozpada niż jakiś glut.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak jakiś rodzaj glonu.

Jest jakiś uzasadniony powód że co drugi dzień lejesz jod i stront, do stosunkowo młodego zbiornika z małą obsadą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wygląda jak jakiś rodzaj glonu.
Jest jakiś uzasadniony powód że co drugi dzień lejesz jod i stront, do stosunkowo młodego zbiornika z małą obsadą?
Szczerze mówiąc to konkretnego powodu nie ma, bardziej to była sugestia innego akwarysty by wprowadzić uzupełnienie tych pierwiastków, ale w tym przypadku mogą szkodzić niż pomagać. Wstrzyman póki co suplementację, która na chwilę nie jest konieczna jakby nie było.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiedziłbyś, że to coś takiego? Jeśli tak, to to są Chrysophytes 

&key=3e4db1079834ab243f8bdc10f9c9b4e588071728705c5ea7798d1d973de67a4f

Jak tak patrzę na to co mam w zbiorniku to rzeczywiście wygląda dość podobnie. W takim razie muszę zrobić dokładny research i poszukać czy uda się pozbyć tego w miarę bezpieczny sposób. Przede wszystkim wielkie dzięki za pomoc w identyfikacji w problemu.

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.