Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Super patyki , a ryb to ile tam masz?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno z moich ulubionych akwariów kiedyś. Super, że dalej ciągniesz akwarium. Wzrosty super. Korale zdrowe.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rośnie bardzo fajnie. 

Z akwarystyką morską tak już jest, że człowiek uczy się całe życie i mimo posiadania dużego doświadczenia potrafi zaskakiwać.

Kluczowe jest pilnowanie parametrów i nie podejmowanie nerwowych ruchów bo na ogół za dobrze to nie wychodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tadoris napisał:

Kluczowe jest pilnowanie parametrów i nie podejmowanie nerwowych ruchów

Otóż to.... Dodałbym jeszcze o niestosówaniu cudownych eliksirów w poataci boosterów, leków i chemii na każdą niechcianą przypadłość. Dobra biologia się zawsze obroni, ale wszystko wymaga czasu i stabilizacji, niezależnie od metody prowadzenia zbiornika. Fajny baniaczek. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może słów kilka o błędach i moich przemyśleniach.

Błąd pierwszy zbiornik ruszył na biopellets i nie było by problemu gdyby wylot był skierowany bezpośrednio pod pompę odpieniacza , niestety ja biopelets ustwiłem za odpieniaczem i wszystkie bakterie szły do zbiornika korale zadowolone ale klarowność wody i osad bakteryjny na skałach nie do opanowania.

Błąd drugi skała która przeleżała ponad 5 lat poza zbiornikiem , nie mogła zaskoczyć przez rok

Błąd trzeci i w mojej ocenie największy chciałem wystartować bez podłoża czyli piasku niestety to nie mogło się udać w moim przypadku.

Po dodaniu podłoża akwarium zaskoczyło z dnia na dzień korale ruszyły z kopyta , reaktor podkręcałem każdego dnia. Oczywiście jestem wierny swoim zasadą nie podmieniam wody , jadę metodą jak najprostszą , reaktor karmienie ryb i nic więcej. Jeśli pojawia się cyjano walczę chemicznie ale łagodnie nie stosuję preparatów agresywnych które usuwają cyjano z dnia na dzień proces musi być powolny ale skuteczny. Z parametrów sprawdzam tylko KH i zasolenie nie wysyłam wody do analizy nie szukam problemów. Jeśli jakiś koral nie rośnie lub umiera nie walczę o niego jeśli widzę , że inne korale mają się świetnie. Jeśli zachoruje jakaś ryba to sytuacja jest podobna jak w przypadku korali. Moim zadaniem jest stworzenie środowiska mega stabilnego i na tym się skupiam.

To tak w wielkim skrócie


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, fal napisał:

[...] Z parametrów sprawdzam tylko KH i zasolenie nie wysyłam wody do analizy nie szukam problemów. [...]Moim zadaniem jest stworzenie środowiska mega stabilnego i na tym się skupiam.

Cześć

Nie mierz również KH i zasolenia - środowisko stanie się natychmiast jeszcze bardziej stabilne ;)

Można i tak, jak napisałeś, ale ze stabilnością nie ma to nic wspólnego. To tłuczenie termometru, żeby nie mieć gorączki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Robin_PL napisał:

Cześć

Nie mierz również KH i zasolenia - środowisko stanie się natychmiast jeszcze bardziej stabilne ;)

Można i tak, jak napisałeś, ale ze stabilnością nie ma to nic wspólnego. To tłuczenie termometru, żeby nie mieć gorączki.

Robin,

Każdy ma swoją drogę ja nie namawiam Ciebie do zaprzestania mierzenie parametrów piszę tylko to co ja robię. Mnie akwarium ma cieszyć nie jestem zwolennikiem podmian wody tak samo jak wysyłania wody do analiz i szukania problemów. Woda słona kręci się u mnie od 2008 w tym czasie były upadki i wzloty ale cały czas jakoś to się kręci.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Robin_PL napisał:

Cześć

Nie mierz również KH i zasolenia - środowisko stanie się natychmiast jeszcze bardziej stabilne ;)

Można i tak, jak napisałeś, ale ze stabilnością nie ma to nic wspólnego. To tłuczenie termometru, żeby nie mieć gorączki.

Ale kolega ma dużo racji ;)
To akwarium jest dla nas nie my dla niego...
To ze o zwierzaki trzeba dbać jest rzecza nie podlegającą dyskusji.
Jednak nie mozemy dać sie terroryzować. Jednymu koralowi coś nie pasuję a niektórzy by w środku świąt lecieli przez pół polski do Brzeska błagac przed brama o ICP ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fal napisał:

Robin,

Każdy ma swoją drogę ja nie namawiam Ciebie do zaprzestania mierzenie parametrów piszę tylko to co ja robię. Mnie akwarium ma cieszyć nie jestem zwolennikiem podmian wody tak samo jak wysyłania wody do analiz i szukania problemów. Woda słona kręci się u mnie od 2008 w tym czasie były upadki i wzloty ale cały czas jakoś to się kręci.

A czy ja Cię do czegoś namawiam? Zwróciłem tylko uwagę na zabawną (moim zdaniem) rzecz w Twojej wypowiedzi.  Na temat podmian nawet się nie zająknąłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Robin_PL napisał:

Cześć

Nie mierz również KH i zasolenia - środowisko stanie się natychmiast jeszcze bardziej stabilne ;)

Można i tak, jak napisałeś, ale ze stabilnością nie ma to nic wspólnego. To tłuczenie termometru, żeby nie mieć gorączki.

Myślę, że kto pamięta poprzedni zbiornik Darka, to teraz tylko uśmiechnął się z politowaniem na te Twoje "mądrości". 


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, sith114 napisał:

[...]
To akwarium jest dla nas nie my dla niego...[...]

Oczywiście :) A z któej części mojej wypowiedzi wyszło Ci, że uważam inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Robin_PL napisał:

Można i tak, jak napisałeś, ale ze stabilnością nie ma to nic wspólnego. To tłuczenie termometru, żeby nie mieć gorączki.

Masz rację nie wspomniałem o jednej rzeczy otóż ja zasilam zbiornik reaktorem a to ma ogromne znaczenie. 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, fal napisał:

Masz rację nie wspomniałem o jednej rzeczy otóż ja zasilam zbiornik reaktorem a to ma ogromne znaczenie. 

No, może np. wpływać na ph, ale na szczęście nie mierzysz ;)

Słuchaj, to miał być niewinny żart, a widzę, że Cię dotknąłem. Przepraszam, nie chciałem. Masz bardzo ładne koralowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi,

Mnie nie dotknąłeś ja mam jakiś tam dystans może nie duży ale jednak jakiś tam jest :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@fal . Rozumiem , że masz tylko reaktor wapnia oraz biopalety i niczego innego nie lejesz ?

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

@fal . Rozumiem , że masz tylko reaktor wapnia oraz biopalety i niczego innego nie lejesz ?

Pozdrawiam 

Mam tylko reaktor  z zasypem koralowym


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, fal napisał:

Mam tylko reaktor  z zasypem koralowym

Ok dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie trzy tygodnie akwarium oświetlane było lampami REEF FLARE PRO L żeby coś konkretnego o nich napisać zapewne musiały by świecić z trzy miesiące jedno jest pewne , że korale rosną pod nimi , konsumpcja KH wzrosła w porównaniu do oświetlenia T5. Lampy led mają jednak jedną dużą wadę , żeby oświetlić zbiornik tak jak robi to T5 musiało by wisieć minimum 5 lamp nad moim zbiornikiem więc koszt takich lamp robi się astronomiczny przy cenie detalicznej prawie 4400 za sztukę chyba dalej pisać nie muszę. 

Oczywiście dwie lampy oświetlą zbiornik i korale będą rosły ale przyrosty będą inne niż pod T5 jedno co zauważyłem po tak krótkim czasie to Millepora zamiast rosnąć w talerz ucieka ku górze czyli zachowuje się tak jak miała by za mało światła , jeśli zwiększy się moc lampy do 100% korale na samej górze zaczną się palić. Dlatego uważam , że lamp powinno być więcej i powinny świecić z mniejszą mocą to oczywiście moje luźne przemyślenia. Na chwilę obecną jestem zmuszony wrócić do tego co było czyli 8x80 T5 + 2 belki Orphek

 

Akwarium-1.jpg

 

 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Twoje luźne przemyślenia na temat lamp są całkowicie słuszne. Rozmieszczenie diód w tych lampach jest słabe ( tworzą się hotspoty), wystarczy porównać z innymi wiodącymi producentami lamp LED. 
Cieszę się, że akwarium w końcu   „zaskoczyło”. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.08.2022 o 21:38, Jacek56 napisał:

Cieszę się, że akwarium w końcu   „zaskoczyło”. 

Jacek , też się cieszę i żebyś wiedział wszystkie korale są od Ciebie może poza dwoma ale cała reszta od Ciebie.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fal napisał:

Jacek , też się cieszę i żebyś wiedział wszystkie korale są od Ciebie może poza dwoma ale cała reszta od Ciebie.

Wow to chyba przyjadę po szczepki.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla zobrazowania zbiornik nie jest wystrzałowy ma po prostu tylko cieszyć nie interesują mnie filtry i okulary pomarańczowe :) 

 

112.jpg


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robię aparatem Nikon D300 + obiektyw nikor 50/1,8


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11221.jpg


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.