Skocz do zawartości
slavkos

Coś złego dzieje się na mojej rafie

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Coronholio napisał:

Ale obsada nie pada od pływających drobinek tylko od parametrów.

Tutaj kolega ma rację. Jeśli coś takiego mnie by się przytrafiło to zrobiłbym test ICP.  Jak nie wykaże rażących przekroczeń czy niedoborów to powoli zwiększyłbym dostawy substancji odżywczych do akwa (karmienie). Ale nie obrazu dwie kostki... tylko co dziennie bym zwiększał po trochu, aż NO3 będzie wykrywanie. ( w przypadku wrzucenia na raz dużej ilości pokarmu może pojawić się NH4 i NO2). A zmętnienie wody - traktował bym jako skazę wizualną i walczyłbym z nim po poprawie zachowania się korali. Na pewno nie wyciągałbym żadnych złoży mikrobiologicznych.... 

I z wodą utlenioną na razie dałbym sobie spokój.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo uv jeśli masz od kogoś pozyczyc


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, slavkos napisał:

dozować więcej bakterii + pożywki

 

2 godziny temu, slavkos napisał:
2 godziny temu, Co-2 napisał:

A ja powiem tak, Daj im azotu- zmiksuj 3 kostki żarcia i wlej do akwarium i nie lej więcej no3po4x....

 

No3po4x nigdy nie lałem, nie potrzebowałem zbijać.

Pożywką jest przykładowo no3po4x więc lałeś.
Przestań lać pożywkę, daj żarcie i czas.


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, jacekberetłódz napisał:

Ja proponuje  zmianę soli na reff cristals    odstawienie wszystkich dodatków wywalenie kulek i waty podmiana 12L  raz na tydzień  i czekamy

Posłuchaj kolegi i wywal kulki. Jak je usuniesz po 24h będzie lepiej. Czy przed przygotowaniem solanki mieszasz sól we wiaderku?

A czy skała i piasek w akwarium to nie podstawa biologii w Twoim systemie?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2020 o 08:44, Jacek56 napisał:

Posłuchaj kolegi i wywal kulki. Jak je usuniesz po 24h będzie lepiej. Czy przed przygotowaniem solanki mieszasz sól we wiaderku?

A czy skała i piasek w akwarium to nie podstawa biologii w Twoim systemie?

Dlaczego się uparliście kulek? Co z tymi kulkami jest nie tak, bo nie rozumiem o co z nimi chodzi? 

Podstawa biologii to wiadomo że skala i piasek, ale kulki też napewno pomagają. Nie wiem czy mogę sobie pozwolić na ich wyciągnięcie, żeby się system nie zalamal. 

Woda rodi podgrzewana do 24-25 st, następnie mieszanie soli z wodą około godziny czasu. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kulki prawidłowo działają gdy przepływ wody jest prawidłowy, a jak nie to cuda zaczynają się dziać. Wyjąc, wypłukać w RO i wysuszyć możesz. Akwarium nie wybuchnie, a może korale odżyją?  

Pytanie było o mieszanie soli we wiaderku przed wsypaniem, gdyby się rozwarstwiła.

.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po co się tu produkować skoro kilka osób z dużym stażem  pisze  to samo  a autor  postu wszystko podważa    ręce   opadają    


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jacekberetłódz napisał:

No i po co się tu produkować skoro kilka osób z dużym stażem  pisze  to samo  a autor  postu wszystko podważa    ręce   opadają    

Nie przejmuj się tak jest w tym hobby, że ludzie nie słuchają. Niewielu uczy się na cudzych błędach. My swoją robotę zrobiliśmy, co według mnie jest bezcenne. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, slavkos napisał:

Dlaczego się uparliście kulek? Co z tymi kulkami jest nie tak, bo nie rozumiem o co z nimi chodzi? 

Obserwuję ten wątek od początku i też nie rozumiem dlaczego doradzacie koledze usunięcie kulek. Z tego co wiem to podstawą filtracji w akwarium powinna być żywa skała i im jej więcej tym lepiej. Czyż celem opracowania technologii produkcji mediów typu kulki lub kostki Maxspecta lub siporaxu nie było stworzenie materiału, który miałby być tzw żywą skałą w pigułce (w znaczeniu - jak najwięcej powierzchni dla bakterii w jednostce objętości)?

Sam jestem nowicjuszem w akwarystyce morskiej i chciałbym zrozumieć dlaczego większość z Was by tak zrobiła. No chyba, że faktycznie to pomoże bo zawsze pomagało i już,  bez wchodzenia w szczegóły i dlaczego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludziska,  to akwarium ma rok, to jaka mowa że jest świeże, ja też stosuję tą sól od początku i wszystko działa, i korale są różnej maści,więc w rocznym akwarium odradzacie stosowanie tej soli ?

Jest tak jak napisał @=Fresz= zrobił  się zakwit i przyda się lampa Uv. 

Co do kulek, też posiadam i są w filtrze przepływowym, skoro kolega ma 6szt i są  w kaskadzie tam też  jest przepływ.

Nie stosować kulek bo ? to czy one coś dają to swoją  drogą, ale jaki jest powód aby je nie stosować, jakieś doświadczenie negatywne macie  ?

Przy no3 0 po4 0 uważam  nie ma sensu lania bakterii, kolega lał aż  przelał do zakwitu.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Arek77 napisał:

też nie rozumiem dlaczego doradzacie koledze usunięcie kulek

 

11 minut temu, Beti napisał:

Co do kulek, też posiadam i są w filtrze przeplywowym, skoro kolega ma 6szt i są  w kaskadzie tam też  jest przeplyw.

Nie stosować kulek bo ? to czy one coś dają to swoją  drogą, ale jaki jest powód aby je nie stosować, jakieś doświadczenie negatywne macie  ?

Jacek już odpowiedział na to pytanie. Kiedy nauczycie się czytać ze zrozumieniem?

 

13 godzin temu, Jacek56 napisał:

Kulki prawidłowo działają gdy przepływ wody jest prawidłowy, a jak nie to cuda zaczynają się dziać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal twierdzę to co napisałem     to że  zbiornik ma rok to nie znaczy że jest dojrzały  widać to po fotce  (  wygląda jak by co dopiero zostało wszystko zasiedlone )  żadnej lampy  żadnych dodatków podmiany nawet dwa razy w tygodniu  i czekanie czekanie czekanie   nic na siłę 


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, elespero napisał:

Jacek już odpowiedział na to pytanie. Kiedy nauczycie się czytać ze zrozumieniem?

 

13 godzin temu, Jacek56 napisał:

Kulki prawidłowo działają gdy przepływ wody jest prawidłowy, a jak nie to cuda zaczynają się dziać.

A na jakiej podstawie Jacek56 stwierdził prawidłowość przepływu wody przez kulki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, elespero napisał:

Jacek już odpowiedział na to pytanie. Kiedy nauczycie się czytać ze zrozumieniem?

Oczywiście elespero :)

no ale to nie jest odpowiedz, jakie cuda się  dziej ? Masz doświadczenie w tym, czy tylko sugerujesz się kolegi wnioskiem.

Co to oznacza że się  cuda dzieją? to może jakieś  przykłady, z chęcią posłucham, że ....itd nie piszę tego złośliwie abyś znów  nie musiał  puszczać  tekstu do mnie, tylko napiszcie dla forum dla tych ludzi co was słuchają, praktyka nie teoria.

Kolega ma 6szt w kaskadzie, więc  gdzie mowa że mają  zły przepływ ? może mniejszy ale jest i to tylko 6szt! i nie jest to powód że akwarium tak wygląda, to czysty zakwit bakteryjny.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Beti napisał:

Oczywiście elespero :)

no ale to nie jest odpowiedz, jakie cuda się  dzieją ? Masz doświadczenie w tym, czy tylko sugerujesz się kolegi wnioskiem.

Co to oznacza że się  cuda dzieją? to może jakieś  przykłady, z chęcią posłucham, że ....itd nie piszę tego złośliwie abyś znów  nie musiał  puszczać  tekstu do mnie, tylko napiszcie dla forum dla tych ludzi co was słuchają, praktyka nie teoria.

Kolega ma 6szt w kaskadzie, więc  gdzie mowa że mają  zły przepływ ?  może mniejszy ale jest i to tylko 6szt! i nie jest to powód że akwarium tak wygląda, to czysty zakwit bakteryjny.

Bez znaczenia ile ma kulek, jak są "owiewane" wodą z zewnątrz to nie będą działać. Przez kulki musi być mocny przepływ aby woda docierała do wnętrza kulki.

A gdy świeża  woda nie dociera do wnętrza, to zaczyna to wszystko gnić... Idealna karma dla glonów. 

I sugeruję się wypowiedziami doświadczonych akwarystów, którzy przerobili ten temat nie jednokrotnie.

 

6 godzin temu, Arek77 napisał:

A na jakiej podstawie Jacek56 stwierdził prawidłowość przepływu wody przez kulki?

Na takiej że w żadnej kaskadzie nie ma odpowiedniego przepływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, elespero napisał:

Bez znaczenia ile ma kulek, jak są "owiewane" wodą z zewnątrz to nie będą działać. Przez kulki musi być mocny przepływ aby woda docierała do wnętrza kulki.

Skała też jest omywana z zewnątrz, tak jak i kulki i  kostki Maxspecta. Cała filtracja chyba polega na tym, że tworzą się miejsca tlenowe, częściowo beztlenowe i beztlenowe - strefy dla odpowiednich bakterii, czym głębiej w skałę lub w kulkę tam mniejszy przepływ, mniej  tlenu, ale i mniej substancji odżywczych. I to chyba jest normalne 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Arek77 napisał:

Skała też jest omywana z zewnątrz, tak jak i kulki i  kostki Maxspecta. Cała filtracja chyba polega na tym, że tworzą się miejsca tlenowe, częściowo beztlenowe i beztlenowe - strefy dla odpowiednich bakterii, czym głębiej w skałę lub w kulkę tam mniejszy przepływ, mniej  tlenu, ale i mniej substancji odżywczych. I to chyba jest normalne 

Skała działa inaczej niż takie złoża, podeślę ci coś na pw. Nie będę tu robił reklamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem od kulek i tego typu rzeczy, bo nigdy ich nie lubiłem, natomiast nie porównujcie ich do naturalnej skały, bo tam za przepływ i wymianę wody z wnętrza odpowiadają wszystkie te robale co w niej żyją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pomagamy, czy się sprzeczamy?;)

Ja się ponoć, nie znam - ale spróbuj wrzucić zwykłą kostkę napowietrzającą i wstrzymaj się z bakteriami i pożywkami. Tak po prostu  napowietrzaj 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mam mętlik w głowie.. Kulki są od pół roku w kaskadzie i nigdy takich rzeczy nie było. Dopóki nie miałem kulek, tak nie mogłem zbić No3 z 50. Po wsadzeniu kulek w parę tygodni NO zeszło do 0. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, slavkos napisał:

Już mam mętlik w głowie.. Kulki są od pół roku w kaskadzie i nigdy takich rzeczy nie było. Dopóki nie miałem kulek, tak nie mogłem zbić No3 z 50. Po wsadzeniu kulek w parę tygodni NO zeszło do 0. 

Z początku bardzo dobrze działały. Z czasem się zapchały i już nie pomagają, a szkodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bym prosiła o konkrety... co się z czasem zapchało ? Kulki jeśli mają dobry przepływ to co się zepchnąć mają, logiczne że się je płucze raz na 2-3mies nawet te z filtra przepływowego tak samo siporax.

Mam 3letnie kulki które od początku miałam i nic nie jest zapchane akwarium nie wybuchło, tylko wszystko z głową.

@elesperomiały być dowody, jak dotąd to tylko teoria :)

 

Inaczej zapytam wprost masz może kulki w sumpie lub miałeś z nimi doświadczenie ?

Robienie zamieszania na forum ze kulki to zło to tak jak w innym temacie Z lub BEZ.

I teraz co do tematu, dziwię się że osoby doświadczone piszą na forum niby przyczynę, ale żaden z nich nie przedstawi dowodów w postaci np, zdjęcia tak wyglądało akwarium bez kulek a tak jak zrobiły szkody itp można mnożyć przykłady bez końca. 

Zapytaj ile ludzi ma kulki w sumpie i jak często je płuczą i czy mają problemy w zbiorniku typu jak kolega @slavkos

Pozd.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

Jeszcze raz bym prosiła o konkrety... co się z czasem zapchało ? Kulki jeśli mają dobry przepływ to co się zepchnąć mają, logiczne że się je płucze raz na 2-3mies nawet te z filtra przepływowego tak samo siporax.

Mam 3letnie kulki które od początku miałam i nic nie jest zapchane akwarium nie wybuchło, tylko wszystko z głową.

@elesperomiały być dowody, jak dotąd to tylko teoria :)

 

Inaczej zapytam wprost masz może kulki w sumpie lub miałeś z nimi doświadczenie ?

Robienie zamieszania na forum ze kulki to zło to tak jak w innym temacie Z lub BEZ.

I teraz co do tematu, dziwię się że osoby doświadczone piszą na forum niby przyczynę, ale żaden z nich nie przedstawi dowodów w postaci np, zdjęcia tak wyglądalo akwarium bez kulek a tak jak zrobiły szkody itp można mnożyć przykłady bez końca. 

Zapytaj ile ludzi ma kulki w sumpie i jak często je płuczą i czy mają problemy w zbiorniku typu jak kolega @slavkos

Pozd.

 

 

Nie będę z Tobą dyskutował. Niestety nie dorosłaś do normalnej rozmowy.

Nie rozumiesz jak działają takie kulki. Ty masz je w filtrze przepływowym, więc masz wymuszony przepływ, nie ma problemu z zapychaniem się. A jak kolega ma to w kaskadzie o małym przepływie to się zapchają "pory" w tych kulkach i to co jest w środku zaczyna gnić. To nie jest teoria, to zostało przerobione przez wielu akwarystów, doświadczonych.

Ale ty wiesz swoje, ok.

Żegnam, bo nerwy puszczają.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.03.2020 o 17:29, elespero napisał:

Nie będę z Tobą dyskutował. Niestety nie dorosłaś do normalnej rozmowy.

Posłuchaj , piszę z Tobą z kulturą, więc i kontroluj to co piszesz, bo znów zaczynasz wycieczki osobiste.

Twoje wypowiedzi to tylko teoria niczym nie potwierdzona, opowieści dobrej treści...chętnie zobaczę twój  zbiornik skoro taki  mocny jesteś i możemy prowadzić dyskusję na temat np kulek.

Tylko pierw trzeba umieć rozróżnić  merytoryczne wypowiedzi od wycieczek osobistych, bo forum to dyskusja, nie zawsze wszyscy mogą mieć jedno zdanie, a nerwy jak Ci puszczają  to odpocznij może od forum i wróć.  

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie  widzę  dwie   pomocne rady  

1  Jest tak jak napisał @=Fresz= zrobił  się zakwit i przyda się lampa Uv.

2    moja rada 

  wybór  należy do ciebie  .  Też mi puszczają nerwy na niektóre  wypowiedzi na temat dowodów   ale  trzeba w którąś   stronę  iść  szkoda zbiornika

Edytowane przez jacekberetłódz (wyświetl historię edycji)

4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.