Skocz do zawartości
slavkos

Coś złego dzieje się na mojej rafie

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Beti napisał:

Posluchaj, piszę z Tobą z kulturą, więc i kontroluj to co piszesz, bo znów zaczynasz wycieczki osobiste.

To naucz się czytać ze zrozumieniem co było już napisane. 

Podałem konkretny przykład co się dzieje ze złożem gdy nie ma odpowiedniego przepływu. Jak nie rozumiesz to już nie moja wina.

24 minuty temu, Beti napisał:

Kulki jeśli mają dobry przeplyw to

Nawet sama sobie zaprzeczasz, każdy normalnie myślący wie, że w kaskadzie nie ma mocnego przepływu.

9 minut temu, jacekberetłódz napisał:

Jak na razie  widzę  dwie   pomocne rady 

Zapomniałeś o tej. Przy zakwicie, ważne jest napowietrzanie. 

3 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Pomagamy, czy się sprzeczamy?;)

Ja się ponoć, nie znam - ale spróbuj wrzucić zwykłą kostkę napowietrzającą i wstrzymaj się z bakteriami i pożywkami. Tak po prostu  napowietrzaj 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kolega stosuje sól wzbogaconą o aminokwasy i kwas askorbinowy

plus bakterie, plus pożywka dla nich. No dla bakterii hulaj dusza piekła nie ma;)

NO3 - 0

moim skromnym zdaniem, zbiornik się dusi

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Beti napisał:

Jest tak jak napisał @=Fresz= zrobił  się zakwit i przyda się lampa Uv. 

 

2 godziny temu, jacekberetłódz napisał:

Jest tak jak napisał @=Fresz= zrobił  się zakwit i przyda się lampa Uv.

Jak widzisz napisałam to 5 godz temu, i to cały problem tego zbiornika, to wszystko.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, elespero napisał:

Nawet sama sobie zaprzeczasz, każdy normalnie myślący wie, że w kaskadzie nie ma mocnego przepływu.

Dokładnie. Dlatego wywaliłem siporax z kaskady i wszedł life bio fill który po prostu sobie radzi z takim przepływem. Różnica kosmiczna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

 

Jak widzisz napisalam to 5 godz temu, i to cały problem tego zbiornika, to wszystko.

To jest teraźniejszy problem.

A jak ktoś chce uchronić go przed kolejnymi problemami to macie żale.

Powtórzę.

U Ciebie kulki zdają egzamin bo masz wymuszony mocny przepływ przez nie. Tu kolega nie ma, i będzie problem z tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę słabo. Wyrzuciłem kulki, watę, kaskada chodzi pusta. Poprawy jak nie widać tak nie widać. No3 i Po4 nadal 0. Wczoraj zakupiłem filtr UV C 10w i podpiąłem pod pompe  z przepływem około 300l/h ale też nadal nie widać poprawy. Niestety też są już ofiary, seriatipora zrzuca tkankę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co lampa?Żeby wytłuc do końca osłabioną biologię?

Podmiankę 5-10% zrobiłeś ? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Jacek56 napisał:

A po co lampa?Żeby wytłuc do końca osłabioną biologię?

Podmiankę 5-10% zrobiłeś ? 

Zrobiłem :) a lampa po to, żeby wytłuc to co w wodzie. Jak biologia jest na skale w piasku, to jest ok. Mimo braku kulek w kaskadzie od tygodnia, jak wspomniałem No3 i Po4 0,nie drgnelo do góry. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem toku  Twojego rozumowania. 
Jeszcze raz jeżeli masz rybki i je karmisz to w wodzie musi być NO3i PO4. Jest niewykrywalne testami ale to nie jest powód do zmartwień, widocznie skala i piasek ( bakterie tam osiadłe) przerabiają to co rybki wyprodukują. W wodzie jest mniej bakterii niż na skale i piasku ale po co je tępić ? 
Nie czytam całości ale brakuje mi zdjęć cyrkulacji i obiegu w Twoim zbiorniku. Widocznie jest jeszcze coś oprócz ceramiki co  powoduj,  że koralom to nie odpowiada, trzeba to zlokalizować. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Jacek56 napisał:

Nie rozumiem toku  Twojego rozumowania. 
Jeszcze raz jeżeli masz rybki i je karmisz to w wodzie musi być NO3i PO4. Jest niewykrywalne testami ale to nie jest powód do zmartwień, widocznie skala i piasek ( bakterie tam osiadłe) przerabiają to co rybki wyprodukują. W wodzie jest mniej bakterii niż na skale i piasku ale po co je tępić ? 
Nie czytam całości ale brakuje mi zdjęć cyrkulacji i obiegu w Twoim zbiorniku. Widocznie jest jeszcze coś oprócz ceramiki co  powoduj,  że koralom to nie odpowiada, trzeba to zlokalizować. 

Jacku jak byś przeczytał, to mam problem też z zakwitem bakteryjnym i stąd lampa UV. Obieg to kaskada plus pompa maxpecta gyre :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Niestety jest źle :(

b6ce42fb01a3c759med.jpg

35598c619d5ba6admed.jpg

6bde108d64e77a31med.jpg

ac046ec15e4afa7cmed.jpg

a79afb85fbb464e3med.jpg

 

Udało mi się pozbyć zakwitu bakteryjnego, jednak znowu mam Dino lub okrzemki. Aqua Connect Silicarbon od tygodnia w filtrze i nic się nie dzieje. Parametry jak w ostatnim zdjęciu. Nic się nie pompuje. 

W celu testów czy zerowe nutrienty są przyczyną nie otwierania się korali, wziąłem 10l wody od kolegi gdzie woda jest typowym syfem pod miekkasy tj 1 po4, 25 No3. 

W między czasie wróciłem do soli Red Sea Salt i zrobiłem 10l podmianki na tej soli + 10 litrów dolałem ze zbiornika kolegi. Nutrienty udało się podnieść, ale nic się nie dzieje a wręcz dzieje się strasznie źle.. 

We filtrze tylko silicarbon. Odpieniacz chodzi bez kubka w celu napowietrzania wody. 

Skręciłem światło z 2x Led aqualea + 2x t5 24w. Zostawiłem same świetlówki, świece 10 godzin. 

Ślimaki powiedziały sajonara, wyrznely się na bok i zdechły. 2 kraby żyją, rybki się mają dobrze. Odeszła też rozgwiazda, której dawno nie widziałem. Jak ja wyciągałem to była w wysokim stadium rozkładu. Odszedł salarias, strasznie wychodził. 

Jakieś sugestie co dalej? Nie mam już siły. 

Ogólnie akwarium ma ponad półtora roku. W ciągu tego półtora roku nie zaczęło spadać kh, mg, ca. Glony wapienne - ani jeden się nie pojawił. Wszystkie korale zawsze miały problem z pompowaniem. Briareum nigdy nie było takie długie jak w innych baniakach...

Xenia się miała dobrze, ale też się rozpuściła. Aktualnie Capnella też bieleje i znika. 

 

 

 

Edytowane przez slavkos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę  RO   z kąt masz kiedy były wkłady  i żywica  wymieniana  to  po pierwsze   a po drugie     żadnej wody od nikogo  na razie nie dolewaj  tylko i wyłącznie podmiany i czekamy  za dużo dziwnych zmian  wprowadzasz i zbiornik  nie może się  ustabilizować


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z filtra Rodi. Tds pokazuje 0. Membrana wymieniana z 2 3 miesiące temu, wkłady tak samo, żywica i żywica na krzemiany wymieniana miesiąc temu. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby odpieniacz napowietrzał wodę, u Ciebie, to ph byłoby wyższe. Błąd pomiarowy albo trzeba zacząć wietrzyć pomieszczenie.

Trzeba mieć korale, które budują szkielet aby była konsumpcja kh, to tak na marginesie.

Warto wysłać wodę do analizy, masz Gyre, Panoramiks też miał i akwarium padło.

Sprawdzałeś pompy, magnesy, może śrubka wpadła do wody???

Pochodzenie skały???? Jak była przygotowana przed startem akwarium???

Czy nadal masz ceramikę w systemie?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężyk odpieniacza jest przy uszczelce okna, a okno uchylone prawie cały czas. Ph mierze testem colombo, ciężko mi określić kolor. 

Gyre mam nowe, nie ma śladów korozji. Chyba, że jakiś inny powód. 

Wszystko sprawdziłem i nie ma nigdzie rdzy. W tunze tez na magnesach. 

Skala to Marco Rocks. Nie była przygotowywana. 

A ceramiki już w filtrze nie mam. Wyciągnąłem kulki maxspecta, został tylko silicarbon od aquaconnectu. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie test saliferta ph jako tako pokrywa się z odczytem z ph metru.

Wysłałeś wodę do analizy?

Piasek jest czysty jak go zruszysz? 

Ja co prawda nie mam problemu z ustawieniem odpieniacza ale założyłbym kubek i ustawił na „mokrą” pianę. Coś w wodzie jest i zabija Ci życie. 

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Jacek56 napisał:

Ja co prawda nie mam problemu z ustawieniem odpieniacza ale założyłbym kubek i ustawił na „mokrą” pianę. Coś w wodzie jest i zabija Ci życie. 

Jacek, czy to Ty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Jacek56 napisał:

U mnie test saliferta ph jako tako pokrywa się z odczytem z ph metru.

Wysłałeś wodę do analizy?

Piasek jest czysty jak go zruszysz? 

Ja co prawda nie mam problemu z ustawieniem odpieniacza ale założyłbym kubek i ustawił na „mokrą” pianę. Coś w wodzie jest i zabija Ci życie. 

 

Nie wysłałem, ale w przyszłym tyg to zrobię. Piasek jest czysty, babka go przesiewa. 

Ja też nie mam problemu z ustawieniem odpieniacza, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo to że życie się nie pompuje myślałem że jest powodem braku nutrientow, dlatego je podniosłem. 

 

Może zrobić duża podmianę 50%? 

Edytowane przez slavkos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Raffy14 napisał:

Jacek, czy to Ty?

Tak to ja. 

Jak dla mnie jeden z wielu przykładów jak odpieniacz pomaga prowadzić akwarium. Czyli 1,5 roku walki ze zbiornikiem i nawet xenia nie chce rosnąć. U siebie zrobiłem eksperyment w 54ltr i xenia rosła pod lampką nocną z Ikea.  To jest odpowiedź dla Raffy 14 nie do autora wątku. Nic się nie zmieniło "odpieniacz to zło” dla akwarium. W tym przypadku nawet nie utrzymuje prawidłowego ph. ;) 

Gdyby nadmiar bakterii konsumował cały tlen z wody to ryby chybaby dziwnie przy powierzchni pływały???

Pytanie było czy Ty jak przedmuchujesz piasek jest czysty? Pod skałą babka nie przekopie. :) Kilka skałek leży na piasku (patrz zdjęcie).

U Panoramiksa też nie było widocznej rdzy, tylko mikro pęknięcia, o ile mnie pamięć nie myli. Wyjął pompę, 100% podmiany wody i akwarium szaleje na nowo.

Opcje:

- analiza wody

- wymiana skały na używaną z prawidłowo działającego zbiornika ( czas transferu poniżej 1h, trochę strzelam ale jak najszybciej )

- wymiana pomp


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod skałkami jest czysto. Rybki pływają normalnie. Nic im nie jest. 

Skala wydaje mi się że jest ok, nic jej nie dolegało wcześniej i wolę nie ryzykować z wymianą skały. 

Sprawdzę jutro magnesy raz jeszcze z GYRE i wszelkie inne,ale wątpię. 

Czyli narazie nie robić podmianki tylko wysłać wodę do analizy? 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, slavkos napisał:

 

Czyli narazie nie robić podmianki tylko wysłać wodę do analizy? 

 

 

 

To chyba najlepszy krok. 

Czy kiedy startowałeś to dodawałeś, skałę, piasek, wodę, detrytus z działającego zbiornika?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Jacek56 napisał:

To chyba najlepszy krok. 

Czy kiedy startowałeś to dodawałeś, skałę, piasek, wodę, detrytus z działającego zbiornika?

Startowałem na suchej skale i 50% wody z działającego baniaka + żywy matrix. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dojrzewanie w akwarium było?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Jacek56 napisał:

A dojrzewanie w akwarium było?

Nie jakoś bardzo bujne, ale było. Akwarium ogólnie było dojrzałe, nie wiem co się stało teraz, ale nie wygląda to ciekawie. Może jakiś skok kh, nie mam pojęcia. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.