Skocz do zawartości
fifek33

Leczenie ryb cuprisol

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przygotowany zbiornik na leczenie ryb 100L i posiadam cuprisol bo znów mam atak ospy.

Stan bialobrodego chyba lekko się poprawił stosuje polyp lab medic + uv w głównym. Chce przygotować w razie pogorszenia zbiornik do leczenia Czy ktoś ma doświadczenie z tym lekiem ?

Czy muszę posiadać test na cu?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leczyłam, bez testu, silnie zaatakowanych ryb nie uratowałam. Dawki sugerowane miedzi w necie to 0,2-0,3 mg/ml. Stosowałam te z dolnej granicy ze wzgledu na toksyczność. Dawki 0,2 mgCu/l przy każdej podmianie co dwa dni (przy założeniu że nic tej miedzi w akwa nie konsumuje), pierwsza dawka 50% ze względu na toksyczność. Do ustąpienia wszystkich objawów. Przy białobrodym się nie sprawdziło, bo po wyleczeniu i wpuszczeniu z powrotem przy całkowitym braku objawów u innych ryb ten znowu zachorował.

Bezpieczniej leczyć arechinem, tylko teraz może być nie do zdobycia. Cuprisol podaje się co jakiś czas w dawkach uzupełniających, arechin tylko w jednej dawce, z tego co się orientuję (tego leku jeszcze nie używałam). Nie jest też tak toksyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się do tematu ponieważ też obecnie leczę ryby miedzą i niestety coś jest nie tak. Otóż, miałem w kwarantannie 3 wargacze, jedną Nemateleotris i jedną pseudochromis. Wczoraj padł mi wargacz który pływał tak jakby miał ustrzelony kręgosłup od 3 dni + jedno oko zrobiło się lekko białe. Dziś kolejny wargacz padł objaw taki, że stracił siły do pływania i leżał na boku cały czas a jak się ruszył to wyglądało to jak spadający liść. Ryby były wzięte ze sklepu w którym były 1,5 tyg i trafiły do mojej obowiązkowej kwarantanny. Pozostałe ryby które są w kwarantannie póki co wszystko ok. Test na miedź wykazuje dolną granicę. Czy wargacze nie znoszą po prostu nawet najmniejszej wartości miedzi w wodzie czy powód ich śmierci może być inny np. łapane na cyjanek lub zatłuczenie przez tego wargacza który pływa bez problemu ( nie zaobserwowałem aby się tłukły choć na pewno ten co żyje je zdominował ).

PS. dodam, że jak wpuściłem to ryby jadły bez problemu i nie miały oznak żadnych chorób prócz jednego wargacza ( tego z tak jakby ustrzelonym kręgosłupem ) ponieważ u niego zaobserwowałem zapadnięty brzuch stąd podejrzenie cyjanka.

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jakby się pobiły, mi wargacze ładnie przeżyły w leczeniu. Ale tak, są ryby, których nie poleca się leczyć miedzią, wargacze do nich raczej nie należą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2020 o 11:28, Maelen napisał:

Wygląda jakby się pobiły, mi wargacze ładnie przeżyły w leczeniu. Ale tak, są ryby, których nie poleca się leczyć miedzią, wargacze do nich raczej nie należą.

Dziś padł ten 3. Stracił apetyt i siły do pływania. Oddech bardzo przyspieszony. Wargacze z jednego importu z jednego miejsca. Albo cyjanek albo zabiła je miedź gdzie inne ryby póki co ok. To tyle..... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś białobrody w kwaranntannie
Na 60 L dałem 2 ml cuprisol-u zrobiłem test na cu jbl ale nic się nie odbarwił.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi. Jak tam po pierwszym dniu leczenia białobrodego? Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pływa , mniej kropek ale temp 28 plus trochę jeszcze daje mu polyp lab medic


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyleczyłeś białobrodego?  Ja leczę ospę w głównym Polyp Lab Medic. Daję dawkę maksymalną + dodatkowo 1 łyżeczkę. Po 3 dniach kropek już brak. Najgorzej wyglądał a. lineatus ale i a.frenatus zachorował. Ciągnę leczenie  do 15 dni. Na noc UV naświetlanie w sumpie. Następne nowe ryby wszystkie pójdą do kwarantanny w miedzi albo arechinie. BTW Herbtana nie pomogła wcale, szkoda kasy i czasu. Pozdr., tomko

Ps. Ktoś wie które ryby źle znoszą miedź?

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cuprisol poszły tylko 2 dawki
Potem polyp lab i teraz leczniczo kordon ich atack


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w zbiorniku kwarantanny moje błazny leczyłem Arechinem trzymałem tydzień przeniosłem do głównego i podawałem jeszcze metronidazol w pokarmie przez tydzień po ospie nie ma śladu mija już dwa miesiące wszystkie inne ryby czyste 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wilkers napisał:

Ja w zbiorniku kwarantanny moje błazny leczyłem Arechinem trzymałem tydzień przeniosłem do głównego i podawałem jeszcze metronidazol w pokarmie przez tydzień po ospie nie ma śladu mija już dwa miesiące wszystkie inne ryby czyste 

Moje wszystkie nowe ryby, od teraz też pójdą do kwarantanny na 7 dni w Arechinie. Bujanie się z ospą w głównym to masakra. Poza tym Arechin tłucze bardzo dużo innego paskudztwa a ryby o dziwo dobrze go tolerują. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.04.2020 o 17:06, tomko napisał:

Moje wszystkie nowe ryby, od teraz też pójdą do kwarantanny na 7 dni w Arechinie. Bujanie się z ospą w głównym to masakra. Poza tym Arechin tłucze bardzo dużo innego paskudztwa a ryby o dziwo dobrze go tolerują. Pozdr., tomko

Skąd taka informacja że ryby go dobrze tolerują? 

Parę lat temu na reef2reef jeden z forumowiczów stosował leczenie chlorochiną w formie różnych terapii - kąpiele w zbiornikach kwaranntannowych i karmienie ryb kulkami żelatynowymi ze zmieloną mrożonką i chlorochiną - poszukaj do czego doszedł. 

Stężenie terapeutyczne chlorochiny w przypadku niektórych wargaczy i pokolców jest bliskie dawce letalnej (wrzuć hepatusa do kwarantanny z arechiną i zobaczysz co sie stanie).

I nie jest to moje teoretyzowanie na podstawie informacji w sieci, bo sam się tak przejechałem... Nie możemy pozostawiać tu takich niepełnych informacji o Chlorochinie, bo szkoda zwierząt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sumka33 napisał:

Skąd taka informacja że ryby go dobrze tolerują? 

Parę lat temu na reef2reef jeden z forumowiczów stosował leczenie chlorochiną w formie różnych terapii - kąpiele w zbiornikach kwaranntannowych i karmienie ryb kulkami żelatynowymi ze zmieloną mrożonką i chlorochiną - poszukaj do czego doszedł. 

Stężenie terapeutyczne chlorochiny w przypadku niektórych wargaczy i pokolców jest bliskie dawce letalnej (wrzuć hepatusa do kwarantanny z arechiną i zobaczysz co sie stanie).

I nie jest to moje teoretyzowanie na podstawie informacji w sieci, bo sam się tak przejechałem... Nie możemy pozostawiać tu takich niepełnych informacji o Chlorochinie, bo szkoda zwierząt. 

A widzisz, teoria teorią a praktyka to co innego. Hepatus siedział u mnie 7 dni w kwarantannie w stężeniu 12,5mg/l i absolutnie ma się świetnie ;) Po pojawieniu się ospy u mnie, absolutnie wszystkie ryby (w tym wargacza) kąpałem w stężenie 15mg/l i nie zaliczyłem ani jednego zgonu. Ryby były aktywne, jadły, nie zauważyłem żadnych niepokojących obj. Pierwszego hepatusa za to wykąpałem w miedzi i odszedł. Stosuje zwykły arechin w tabl. z apteki. Nie były to eksperymenty , tylko działanie po zasięgnięciu opinii osób, które stosowały ten lek. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie to:

https://www.reef2reef.com/threads/fish-and-treatment-guidelines-with-chart.283450/#post-3449648

Gdy zastosowałem leczenie chlorochiną mój hepatus wpadł w stan letargu - dopiero wtedy widząc że coś jest nie tak zacząłem czytać. Duże doświadczenie w leczeniu CP w zagranicznych forach ma @humblefish i jego opinie są polecane innym do bezpiecznego stosowania. Niestety nie podziela on twojego zdania a ja również w niewiedzy używając arechiny robiłem głupoty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, sumka33 napisał:

Przeczytaj sobie to:

https://www.reef2reef.com/threads/fish-and-treatment-guidelines-with-chart.283450/#post-3449648

Gdy zastosowałem leczenie chlorochiną mój hepatus wpadł w stan letargu - dopiero wtedy widząc że coś jest nie tak zacząłem czytać. Duże doświadczenie w leczeniu CP w zagranicznych forach ma @humblefish i jego opinie są polecane innym do bezpiecznego stosowania. Niestety nie podziela on twojego zdania a ja również w niewiedzy używając arechiny robiłem głupoty. 

Myślę, że np. miedź jest zdecydowanie bardziej destrukcyjna dla zwierząt. Nie zmieniam swojego zdania na temat Arechinu dlatego, że przećwiczyłem to i mam czyste sumienie. Uważam, że leczenie/kwarantanna lekiem Arechin dostępnym w Pl i rozpuszczonym w wodzie (a nie dodawanym do pokarmu), w stężeniu do 15 mg/l jest bezpieczne i skuteczne. Powiem więcej - aktualnie mam stadko garbików i błazna w beczce z Arechinem i trzymają się dobrze - stężenie kwarantannowe 10mg/l. Każdy niech sam zadecyduje, ja jestem zdecydowanie na tak. Pozdr., tomko

p.s. Jak przydarzy mi się wpadka, zgon  etc. na skutek stosowania,  to niezwłocznie o tym poinformuję.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.