Skocz do zawartości
pdz

Pompa dozująca DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Pompka skończona , tylko jeszcze pytanie do Was , jaką niedokładność mają Wasze pompki , te tanie i te drogie ?

Pytam , ponieważ przy małych dawkach np. do 5 ml do strzykawki, jest to dokładna dawka  przy dawce 10 ml +/- 0.5 ml , przy 20 ml jest to np. + lub - 0.5 do 1.0 ml , przy 50 ml większa np. +/- 2-4  ml ale zawsze jest to wynik jest powtarzalny dla danej pompy.

Jest to też kwestia wciśnięcia przycisku przy kalibracji, nieco wcześniej lub później i wychodzi minimalnie inny wynik , może bąbelków w wężyku.

Kalibrację ustawiam tak, że leję 10 ml i odliczony czas dzielę przez 10 przez co mam czas dla 1 ml , przy coraz większych dawkach błąd wciśnięcia przycisku stopu kalibracji ma znaczenie i błąd dozowania jest nieco większy.

Inna sprawa, że u mnie dawka to będzie przy makro 1-2 ml na dawkę , Balling to po 5-10 ml na dawkę.

01_ekran.jpg

02_ekran.jpg

03_ekran.jpg

04_ekran.jpg

05_ekran.jpg

06_ekran.jpg

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super Ci to wyszło! Daj tym pompkom popracować przez jakiś czas i dopiero zmierz i dokładnie skalibruj. U mnie dokładność jest bardzo dobra. Jakim napięciem zasilasz te pompki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Marijo napisał:

Super Ci to wyszło! Daj tym pompkom popracować przez jakiś czas i dopiero zmierz i dokładnie skalibruj. U mnie dokładność jest bardzo dobra. Jakim napięciem zasilasz te pompki?

Zasilanie 12V , takie też mają napięcie pompki.

Nie dało mi to spokoju, wprowadziłem współczynnik dla każdej pompki i do 10 ml jest idealnie, przy 20 ml +/- 0.5 ml

Zrobiłem kalibrację da każdej pompki, np. pomka nr. 1 zalewa 1 ml 550 obrotów pętli , druga potrzebuje 480 a do tego dodałem współczynnik i wychodzi niemal idealnie.

Pompki wydają nieco inny dźwięk, pewnie inaczej silniczek pracuje ale najważniejsze, że dodają powtarzalne dawki, jak przy 20 ml przelewa o 0.1 ml to tak robi zawsze.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test zaliczony.

Ustawiłem co 30 minut dozowanie 1 , 2 , 2 , 5 , 15 , 20 , 25 ml czyli razem 70.0 ml , w pojemniku było pomiędzy 69.0-69.5 ml czyli mniej o 0.5-1.0 ml może troszkę odparowało przez ok. 3-4 h bo pojemnik był otwarty, może parę kropli gdzieś kapnęło przy pomiarze za pomocą strzykawki 20 ml, może też błąd pomiaru.

Jutro jak się uda montuję w szafce, napełniam pojemniki, odpowietrzam, jeszcze dodatkowa kalibracja i sprawdzenie dla fito ponieważ jest gęste.

Przynajmniej na razie nie żałuję zakupu droższych pompek, na razie są jak dla mnie dokładne.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszło produkcyjnie kH , Ca , SBS , K+ i A- , jutro pomyślę gdzie ulokować fito , takie gotowe w woreczku z adapterem do pompy.

dozowanie.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pdz

Nagrałbyś jakiś filmik jak ten soft działa? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co miałoby być na filmie.

Może opiszę.

Fotka nr. 1 to menu główne - dawkowanie auto , dawkowanie manualne (także odpowietrzanie wężyków) , kalibracja pomp , ustawienia.

Dawka auto  - fotka nr. 2 - ustawiasz godzinę, minutę (co 30 minut) , pompę i dawkę , jeżeli dawka jest 0 to pętla dozująca omija ten wpis

Dawka man - fotka nr. 3 tutaj można manualnie włączyć pompę i nalać tyle ile się chce wg. uznania,  odpowietrzyć wężyk jak zabrakło płynu , na zdjęciu widać włączoną pompę Ca

Kalibracja  -fotka nr. 4  działa jak Dawka manualna ale aby prawidłowo zadziałała trzeba np. do strzykawki nalać 10 ml i wyłączyć pompę, tak robi się każdą a program zapamiętuje wynik dzielony przez 10 czyli dla 1 ml

Ustawienia - fotka nr. 5 - zegar fotka nr. 6 , ustawia się rok, miesiąc, dzień, godzinę i minutę , Serial to tylko wyprowadzenie ustawień programu i kalibracji na port szeregowy, musi być podłączony laptop i soft do programowania , pozostałe dwa przyciski kasują program i kalibrację, wpisując wszędzie 0

Dodałem fotkę ekranu dozowania automatycznego , jaki pojawia się gdy program napotka w programie wpis w którym  zgadza się godzina, minuta i dawka jest > 0 , nie ma na nim przycisków aby niechcący nie przerwać dozowania, po zakończeniu dozowania wraca do menu głównego.

 

doza.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecywałem, dodałem w pierwszym artykule program obsługujący pompę.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały ale istotny update.

LCD, którego użyłem jest bardzo czuły, wiedziałem o tym ale miałem lenia,  jednak wczorajsza sytuacja szybko mnie zmobilizowała do modyfikacji softu.

Podejrzewam, że wilgoć w szafce, może jakaś kropelka skropliła się na LCD i spowodowała sytuację, że lcd uznał naciśnięcie dozowania ręcznego po czym włączyła się pompa, na szczęście z SBS , następnie  wpompowała wszystko, jak wróciłem to pompa chodziła na pusto.

Wykorzystałem nieużywany przycisk w głównym menu obok zegara, jak się go 3-krotnie szybko wciśnie, to odblokowuje ekran, jak ponownie się to zrobi, to blokuje.

Blokada polega na tym, że jakikolwiek przycisk zostanie wciśnięty to wraca do menu głównego.

Domyślnie oczywiście ekran jest zablokowany np. po zaniku zasilania.

 

Sama pompa fajnie dozuje, jest cicha, chyba dokłądna a korale chyba fajniej się bujają, dostają to samo ale w mniejszych dawkach i całą dobę.

 

IMG_20200422_191851.jpg

akwarium_pompa.ino

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak jesteś zadowolony z pompy po czasie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.08.2020 o 09:30, sith114 napisał:

I jak jesteś zadowolony z pompy po czasie? 

Przez dłuższy czas nie mogłem znaleźć błędu, który powodował biały ekran, okazało się, że to nie błąd w logice połączeń, nie błąd w kodzie tylko prozaiczna sprawa, gniazdo zasilania, które było uszkodzone za 4 pln.

Z pompy jestem zadowolony, dozuję 3 preparaty Balinga, 2 dodatki, myślę jak zawiesić woreczek z fito, wykorzystanych będzie 6 z 8 pomp.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.