Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

spacer.png

Cześć,

Chwilę zastanawiałem się, gdzie powinienem prowadzić ten wątek i zdecydowałem się założyć go w dziale do 60l z uwagi na analogiczne sposoby prowadzania i stosowany osprzęt jak w innych zbiornikach do 60l. No a dodatkowo wody netto jest zdecydowanie mniej niż 64l wiec można przyjąć, że się mieści;)

Nad akwarium morskim zastanawiałem się już dobre 10 lat temu, ale wtedy dobijały mnie koszty (i ja mniej zarabiałem i podejście było inne). Pomysł co jakiś czas wracał ale umierał naturalnie. Tym razem za namową zdecydowałem się uruchomić słone akwarium. Pierwotnie miałem kupić po prostu kostkę Aquaela Nano Reef Duo 49l, ale policzyłem to i wyszło mi że w praktycznie tych samych pieniążkach można złożyć samodzielnie coś sensownego

Założenia wstępne:

  1. Prostota, nie chcę za dużo kombinować, więc raczej nie zobaczycie tutaj nic nadzwyczajnego
  2. Nie walczę ceną, akwarium ma cieszyć oko a nie obciążać portfel -> jako że, mam jeszcze przynajmniej dwa dość istotne dla mnie hobby wiem doskonale że, w każdym kosztowo można popłynąć byle tylko uzyskać jeszcze odrobinkę lepszy efekt lub co również często się zdarza a o czym mało kto mówi "by nie oddstawać od reszty". Ma po prostu działać i tyle, tam gdzie warto dopłacić tam dopłacimy, ale nie koniecznie tyle ile się da;)
  3. Plan głównie na koralowce, zapewne popularne i stosunkowo proste w utrzymaniu, co nie znaczy że jakieś bardziej ruchliwę stworzenie się nie pojawi, ale narazie o tym nie myślę


Wyposażenie:

  1. Kostka 40x40x40 6mm OptiWhite -> od belio.pl/nattec
  2. Kaskada Aquael FZN-3
    1. Siporax -> w koszyki weszło ok. 1,3-1,4l
    2. Wata na górze
  3. Cyrkulator Koralia Nano 1600 Jebao SLW10
  4. Grzałka Aquael Ultra Heater 50W Eheim Thermocontrol e 50W
  5. Oświetlenie LED Spectra Aqua Knight -> chińczyk podobno nie najgorszy AI Prime 16hd
  6. Skała sucha 6,5kg od jadwigamorska.pl + 0,5kg suchej skały od salarias.pl
  7. Piasek żywy Blue Treasure Premium Live Sand
  8. Sól Aquaforest Reef Salt Tropical - MARINE POWER REEF BASE SALT
  9. Filtr RODI, zamontowałem wcześniej bo i tak używam do kwiatów

 

Na start zamierzam wlać bakterie Seachem Stability lub PRODIBIO BioDigest + pożywka, ale jeszcze nie zdecydowałem które. A może oba?

Jako, że nie mogę się zdecydować czy chcę piasek w akwarium czy nie, myślę o czymś czego jeszcze nigdzie nie widziałem zrobionego celowo czyli wersji pół na pół. Czasem coś takiego powstaje jak ktoś odsysał piach i nawet fajnie to moim zdaniem wygląda. Z jednej strony chciałbym mieć chodnik z Zoa ale z drugiej pisaek też wygląda super, więc może uda się wydzielić strefę piaskową i bez piaskową, którą potem zajmą jakieś koralowce, ale nie wiem czy to wyjdzie nie mniej to raczej nie jest coś czego nie udałoby się naprawić, najwyżej sie dołoży więcej albo usunie nadmiar.

A tym czasem w oczekiwaniu na wszystko co potrzebne samo szkiełko, jeszcze bez tła i wielu innych szalenie potrzebnych rzeczy:
20200328_092933_fix.thumb.jpg.05261ff2912d4c3cdc442b1944efdadb.jpg

 

Edytowane przez minor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemysł tylko ułożenie skały. Zrób jakieś półeczki. Ja u siebie nie zrobiłem i teraz mam mały problem z brakiem miejsca.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, faktycznie na zdjęciu tego nie widać, zgubiłem perspektywę całkowicie na tej skale, ale ona nie jest tak płaska jak wygląda z przodu. Z przodu wystaje kilkanaście centymetrów i ma kilka "stopni" również poziomych. Wrzucę w przyszłości fotografię innej sciany, to bedzie lepiej widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zostało skompletowane i zalane. Jest trochę mleka pewnie po dosypaniu piasku. Skałę za namową @wally jednak odrobinę obróciłem (ten kawałek po lowej), co prawda obniżyło to trochę konstrukcję, ale zauważyłem że jeśli juz coś komuś jest wypominane to raczej konstrukcja zbyt wysoka a nie niższa;)

Akwarium prezentuje się następująco (zdjęcie z troche innej perspektywy tym razem aby lepiej oddać głebię)
20200331_192310.thumb.jpg.872aa6f7a18e6e9e1fe271a964059c5b.jpg


Idzie do mnie jeszcze jeden kawałek skały, który znajdzie miejsce z przodu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji aktualizacji pytanie, jak trzymacie watę w FZN-3?
Położyłem ją na samej górze, na koszykach, ale gdzieś czytałem u kogoś w wątku, że takie ułożenie spowodowało zalanie podłogi, bo wata się zablokowała (cokolwiek to znaczy??).
Oczywiście wątek ten czytałem na telefonie, a teraz nie umiem go odnaleźć na szybko.
Nie bardzo na ten moment widze jak do tego mogło dojść, ale jednak nie chciałbym powodzi.

W samym akwarium, jedynie dołozyłem zapowiadaną wcześniej skałkę, leje bakterię i dolewam wodę. Na ten moment nic ciekawego się nie dzieję. Aczkolwiek podstawowe testy mówią że bologia ruszyła.

20200411_085650_fix.thumb.jpg.95ca39731b9d29ada4570935224679cc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, minor napisał:

Przy okazji aktualizacji pytanie, jak trzymacie watę w FZN-3?
Położyłem ją na samej górze, na koszykach, ale gdzieś czytałem u kogoś w wątku, że takie ułożenie spowodowało zalanie podłogi, bo wata się zablokowała (cokolwiek to znaczy??).
Oczywiście wątek ten czytałem na telefonie, a teraz nie umiem go odnaleźć na szybko.
Nie bardzo na ten moment widze jak do tego mogło dojść, ale jednak nie chciałbym powodzi.

Wkładałem flizelinę zawsze od góry i nigdy nie miałem powodzi. Zresztą trzeba ją wymieniać często, także włożenie np. od spodu mija się z celem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyciskałem tym zamknięciem i było gitara. Najważniejsze to regularna wymiana i od czasu do czasu przepłukać siporax, oczywiście w wodzie z podmianki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, minor napisał:

Przy okazji aktualizacji pytanie, jak trzymacie watę w FZN-3?
Położyłem ją na samej górze, na koszykach, ale gdzieś czytałem u kogoś w wątku, że takie ułożenie spowodowało zalanie podłogi, bo wata się zablokowała (cokolwiek to znaczy??).
Oczywiście wątek ten czytałem na telefonie, a teraz nie umiem go odnaleźć na szybko.
Nie bardzo na ten moment widze jak do tego mogło dojść, ale jednak nie chciałbym powodzi.

W samym akwarium, jedynie dołozyłem zapowiadaną wcześniej skałkę, leje bakterię i dolewam wodę. Na ten moment nic ciekawego się nie dzieję. Aczkolwiek podstawowe testy mówią że bologia ruszyła.

Wierz mi, może wycieknąć. Dlatego mam wklejone w pokrywę fzn bolce dociskające watę (jak syf ją zapcha, to wata się podnosi i poziom wody w kaskadzie wzrasta, co czasem = się wyciek). Długo kładłem na wierzch koszyków (plus wspomniane bolce dociskające) i było ok, tylko trzeba pilnować wymiany. Teraz wpycham pod klapki, więcej roboty trochę, ale za to mogę węgiel położyć na klapce. Generalnie, fzn to nie jest super wygodny sprzęt do morskiego, choć przyznać trzeba, że jest dość niezawodny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szablon z kartonu i wycinam watę pod wymiar koszyka. Wymieniam tak pary co 2 dzień :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.04.2020 o 21:02, minor napisał:

Przy okazji aktualizacji pytanie, jak trzymacie watę w FZN-3?
Położyłem ją na samej górze, na koszykach, ale gdzieś czytałem u kogoś w wątku, że takie ułożenie spowodowało zalanie podłogi, bo wata się zablokowała (cokolwiek to znaczy??).
Oczywiście wątek ten czytałem na telefonie, a teraz nie umiem go odnaleźć na szybko.
Nie bardzo na ten moment widze jak do tego mogło dojść, ale jednak nie chciałbym powodzi.

Ja trzymałem na wierzchu i nic się nie działo, aż jednego poranka słyszę przez sen jakby coś kapało, ale nic, jakoś mnie to nie wzruszyło i śpię dalej...:sleeping: w końcu się obudziłem na dobre i słyszę, że nadal kapie...:smile_shock: wyskoczyłem z łóżka jak oparzony, patrzę, a z kaskady część wody leci po ściankach na podłogę! Na szczęście więcej niż 0,5l nie wyleciało, a ponieważ dolewkę mam z dozownika to zmian zasolenia też nie było, tylko szmatą przetarłem i solanki dolałem, ale od tego czasu wata jest już w koszykach i jest święty spokój  :thumbup:

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium powoli wciąż dojrzewa. Troszkę glonów jeszcze jest, piasek może nie do końca idealnie czysty. Ale raczej bez tragedi. 
Totalnie nieświadomie (gratis do innego zakupu) zacząłem hodować SPS (przy okazji, może mi ktoś podpowie jak ten patyk na szczycie się nazywa). Wygląda że żyje, polipuje sobie już od kilku tygodni. Nie mniej uwaga przy dokładaniu gratisów, że chyba warto zapytać jednak. Bo ja nie planowałem i w sumie nie miałem warunków teoretycznie a akwarium wciąż dojrzewało, ale byłoby mi go żal wiec wrzuciłem go do akwarium. Miałem też jedną ofiarę ale raczej nie z mojej winy. Jeszcze w czasie mocnych ograniczeń pandemicznych szło do mnie kilka koralowców kurierem i torebka z jedną sinularią straciła szczelność, sporo wody się wylało ale chyba nawet nie sam poziom wody był problemem co to że bez wody koralowiec latał po torebce bez amortyzacji. Wyglądał bardzo źle, rozmaślony na skałce z którą jechał. Tu był może mój błąd, bo postanowiłem wrzucić go do wody. Po dwóch dniach koralowca nie było. Wieloszczety i ślimaki zrobiły robotę i wyczyściły skałkę, a ja przypłaciłem chęć ratowania go, plagą dino.

20200629_163220.thumb.jpg.2561322428527fa35eafcf31e9c48ce0.jpg


W najbliższym czasie zmienie raczej oświetlenie tylko jeszcze nie wiem na jakie. Przeglądam na ten moment.
AI Prime 16HD
Maxspect RSX R5-50
AI Hydra 32HD
Ecotech Radion XR15 G5

Powód chęci zmiany, nie jest oczywisty. Chińska lampka wciąż działa. Koralowce pod nią polipują. Niby wszystko ok. Ale brak jej sterowania i realnie z tych ledów nie ma nawet 20W bo biały kanał jest dość mocno skręcony aby ograniczać ekspansje glonów i uzyskiwać ładny niebieski kolor. No i pojawił się tajemniczy SPS co powoduje, że skoro już jest to mam chęć dołożyć tam też Milkę. Obawiam się, że światła może być jednak za mało i szukam czegoś tak między 50-100W. No i chce mieć pełne sterowanie w lampie i super będzie jeśli uda się też mieć moonlight. Chińczyk zostanie zapewne jako lampka awaryjna.

Edytowane przez minor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@minor

No jakby nie patrzeć lampy z górnej półki ;)
Spokojnie wystarczy Ci AI Prime 16HD, a jakbyś rozważał lekkie powiększenie akwa to już masz zagwostkę Hydra czy Radion ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No taki jest plan żeby kupić jednak lepszą lampkę, niż kolejnego chińczyka. Chodzi też o to, żeby to w miarę ładnie wyglądało bo stoi w salonie.
No i tak niby AI Prime 16HD jest ok i chyba jest najtaniej. Ale z drugiej strony własnie nie wiem czy aby nie jest tak na styk. Myślę czy nie lepiej od razu pod 100W kupić i najwyżej sobie obniżyć moc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem, że te lampy od AI można łączyć ze sobą parami i tym sposobem kupiłem AI Prime 16HD z planem, że w razie potrzeby kupie kolejną.

Z rozczarowań wentylator głosniejszy niż w chińczyczyku. Dużo głośniejszy. Chończyka prawie nie było słychać a to wyje i wyje.

Z wyzwań chciałem lampe z pełnym sterowaniem no to mam i... jak to kurcze ustawić:) Za mało opcji źle, za dużo opcji okazuje się że jeszcze gorzej. Narazie wrzuciłem jakiś gotowy preset a teraz pozostaje pewnie kilka godzin lektury polskich i zagranicznych for i grup, żeby skumać jak to światło ustawiać.

Edytowane przez minor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, minor napisał:


Z rozczarowań wentylator głosniejszy niż w chińczyczyku. Dużo głośniejszy. Chończyka prawie nie było słychać a to wyje i wyje.

Cos ch,,, trafiłes u mnie praktycznie nie słychac jak kupiłes nowa to reklamuj


Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@max1974 sprawdzałem na joutube i wszystkie szumią podobnie jak pracuje z dużą mocą. A z takimi kwestiami to jest też chyba zależne od progu bólu. Dziewczyna np. nie słyszy ani kaskady ani lampy a ja słysze dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawy mają się coraz lepiej. Zbiornik się powoli stabilizuje. Resztki glonów znikają.

Zdjęcia po wczorajszej podmianie wody.

 

signal-2020-11-02-224613_002-1.thumb.jpeg.868b8bf53a84190623d666d838a2b289.jpeg

signal-2020-11-02-224613_001-2.jpeg.fab43b7de27aed3716ab3435f981fea3.jpeg

Edytowane przez minor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Fajnie hula powiedz mi czy nadal masz lamę Spectre? i tylko na jednej tak ładnie CI lata wszystko?? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Adifoto napisał:

Witam, Fajnie hula powiedz mi czy nadal masz lamę Spectre? i tylko na jednej tak ładnie CI lata wszystko?? :) 

 

W dniu 15.07.2020 o 15:52, minor napisał:

Doczytałem, że te lampy od AI można łączyć ze sobą parami i tym sposobem kupiłem AI Prime 16HD z planem, że w razie potrzeby kupie kolejną.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

 

:)

Ja mam 64l baniak i kupiłem fuvala 20w niestety jest to za mało i zamówiłem właśnie spectre 30w myślę żeby lampy chodziły razem powiedz mi ustawiasz to na czasówkę ze włącza i wyłącza się o danej godzinie i chodzi na tych samych ustawieniach? Bo chciałem. Zeby Spectra świeciła samym niebieskim a Fulval tak jak zaprogramowałem wschody zachody itp myślisz że moje myślenie jest dobre? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich "wyliczeń" to nadal będzie za mało. U mnie AI świeci na 100% co się da. I dopiero jak ją tak ustawiłem to zobaczyłem że jak rosną niektóre koralowce. 

Spectra nie ma w ledach tych 30w. A dodatkowo max można uzyskać tylko mając full biały kolor. Ja jak sprawdzałem ustawienie przyjemne dla oka to nawet 20w nie pobierała z gniazdka, więc na ledach było jeszcze mniej.

@Adifoto uważam że lepiej zrobisz jak jednak odżałujesz więcej kasy. I kupisz lampę raz a dobrze. To światło naprawdę dużo daje. I naprawdę dużo go potrzeba.

A jeśli chodzi o sterowanie, to jak najbardziej można dwa timery kupić i ustawić godziny. Ale tu znowu przewaga AI. Płynne wschody i zachody. Jak tego nie miałem to widziałem jednak jak przez chwilę ryby były zgubione i przestraszone jak światło gasło lub się zapalało. Nie wiem czy im to szkodziło ale teraz tak fajnie widać jak idą spać jeszcze jak trochę świeci i jak gaśnie to już zawsze są na swoim miejscu gotowe do nocy.

Edytowane przez minor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz się podzielić swoimi ustawieniami lampy. Też mam AI i jakoś nie mogę dojść z nia do porozumienia.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.