Skocz do zawartości
Pikal

Bakterie nitryfikacyjne a przedawkowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Chciałbym spytać o kwestię dawkowanie bakterii. Z racji tego że aktualnie mam dino w zbiorniku, walczę za pomocą wody utlenionej, zwiększyłem też alkalicznosc z 8,4 do 10,5, po zakończonej kuracji jak nie już w tym momencie będzie zaburzona  równowaga biologiczna.

Czy lejąc bakterie w nieprzyzwoitej ilości, przedawkowując wielokrotnie ilość narażamy baniak na jakies dodatkowe problemy ? Czy bakterie nitryfikacyjne można "mieszać" w sensie różnych marek, czy nadały by się bakterie do oczka wodnego Tropical, których mam ogromne ilości? Aktualnie lecialem na Prodibio.

Moim głównym zamysłem w razie przegranej walki z dino było nastrzykiwanie  piasku i polanie nadmiernej ilości bakterii dla zaburzenia rozmnażania i życia dino. 

 


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podawanie końskich dawek bakterii nie ma sensu. Problemem są warunki do ich namnażania w zbiorniku a nie dawkowanie ile wlezie. Możesz wcale nie lać bakterii i doprowadzić do zakwitu, a możesz lać sporo, a zakwitu nigdy nie będzie. Jeżeli bakterie mają co jeść i doprowadzisz dodatkowo węgiel który jest im niezbędny wtedy nie ma potrzeby lać czegokolwiek bo kultury same się namnażają. 

Ja daje 20ml SpecjalBlend i NiteOut II raz w tygodniu przy każdej podmianie, ale jak przez ponad miesiąc nie lałem nie widziałem  żadnej różnicy w zbiorniku.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, nie wspomniałem o wódce, właśnie jeśli o zakwit chodzi, zapewne mało realne przy dino, nawet jeśli to chyba zakwit byłby wybawieniem. Łatwiej pozbyć się zakwitu niż dino, które byłoby w wycofaniu przy zakwicie. A co na temat bakterii do stawu, wie ktoś czy nadawałyby się ?


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luźno ;) 

 

Jak chcesz zakwit .

Możesz dodać cukru , rozpuść z woda przegotowaną ciepłą przynajmniej ładnie się rozpuści , dodaj wody z akwa i zapadaj . 

Mleko gwarantowane . 

 

Co do wody utlenionej , ile lejesz do akwa ? , po wyciągane wszystkie media z filtrów i skarpet itp. 

 

Po kuracji z wodą możesz zapodać Chemiclean 

Zazwyczaj idzie w parze , tak jak pisał @Tester 

Po tym zapodać bakterie . 

Ewentualnie jak by nie pomogło jedno ani drugie możesz zapodać Borasol .

 

Po za tym nie dawno robiłeś przekładkę  , wiec mniej cierpliwość zaczynasz akwarium od nowa się uczyć , co lubi czego nie itp. 

Jakieś plagi przyjdą i odejdą itp.

Wiec to co jest napisane wyżej w tym poście  możesz brać pod uwagę jak kolejna propozycja z wielu na tym forum . 

Pozdrawiam . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, AnT napisał:

Co do wody utlenionej , ile lejesz do akwa ? , po wyciągane wszystkie media z filtrów i skarpet itp. 

5 ml na 100 L codziennie, już 5 dzień i żadnych efektów, nawet nie wiem czy nie gorzej jak było... co do zakwitu to jak myślisz, sensowny to pomysł czy odpuściłbyś ?


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 31.03.2020 o 21:36, Pikal napisał:

co do zakwitu to jak myślisz, sensowny to pomysł czy odpuściłbyś ?

Napewno ryzykowny,  może się okazać że później będziesz miał kolejny problem - tym razem z zakwitem bakteryjnym . Masz jeszcze świeży baniak, ja bym jeszcze powalczył ...

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wczoraj zrobiłem dokładnie jak mi napisał ANT, mleczko oczywiście od dziś rana jest, teraz tylko obserwować dino. Mam nadzieję że pomoże, jeśli nie to trudno, masz rację chemia to jak „pudrowanie trupa” działa tylko wizualnie przez chwilę, chrzaniąc biologię i chemię w zbiorniku, zwłaszcza młodym. Od teraz nic z tym nie robię, bakterie w zbiornik i niech pracują, za kilka lat może przejdzie ;( jedyna nadzieja podczas zakwitu, że bakterie przejdą w dominację.

po wodzie utlenionej (nie wiem czy to była bezpośrednia przyczyna) padła krewetka czyszcząca, przed kuracją była w dobrej kondycji, po rozpoczęciu dawkowania zaczęła się często chować, dziś znalazłem ją na piasku...

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: krewetka żyje, zmartwychwstała ! Nie wiem jakim cudem jej pancerz po wylince do złudzenia przypominał trupka :robo: 

tak czy inaczej, dodałem dziś jeszcze dawkę uderzeniową ML Special Blend no i czekam co się wydarzy. Koniec chemii, teraz tylko doprowadzić do stabilizacji po utlenionej. 
Nie poddam się choćby nie wiem co, tak jak Beti mówiła, daj temu wszystkiemu czasu... miała rację.

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.