Skocz do zawartości
jacgues

Maxspect RSX opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zastanawiam się nad powieszeniem 4x Maxspect RSX 200 nad zbiornikiem 250x70x70. W sumie dają do 800W mocy. Powieszone byłyby w 2 rzędach po 2 lampy.
Obsada: głównie SPS i LPS.
Co lubię: dużo bieli, jasny niebieski kolor i niewiele fioletowego światła (by wyglądało to naturalnie, a nie jak w niektórych zbiornikach, które przypominają jakieś kosmiczne laboratorium ;) ) 

Wiem, że poprzednie generacje lamp Maxspecta - Razor, miały problem z dużą ilością fioletowego światła, ale było to chyba też spowodowane niewieloma opcjami regulacji. 

Zastanawiam się czemu te lampy są tak mało popularne? Co jest z nimi nie tak? Cenowo wydają się bardzo korzystne, bo zestaw generujący 800W to ok 10k, a odpowiednik np. w Radionach nie dość, że byłby upierdliwy w powieszeniu pod sufitem, to jeszcze kosztowałby 16k, czyli aż 60% więcej... A przy tym nie uzyskałbym tak dobrego rozproszenia światła, jak dzięki RSXom zamontowanym po 2 w rzędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 150 w mojej ocenie wizualnie w akwarium jest ciemno światło jest punktowe i nie jest to tylko moja opinia bo z podobnymi się spotkałem, wcześniej świeciłem t5 i mam wrażenie, że przy 4 świetlówkach było jaśniej niż przy tej lampie wykręconej na 90%  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, boo12 napisał:

mam 150 w mojej ocenie wizualnie w akwarium jest ciemno światło jest punktowe i nie jest to tylko moja opinia bo z podobnymi się spotkałem, wcześniej świeciłem t5 i mam wrażenie, że przy 4 świetlówkach było jaśniej niż przy tej lampie wykręconej na 90%  

Zgadzam się. W odbiorze ludzkiego oka LED świeci ciemniej od T5, natomiast daje większą dawkę energetyczną dla korali. Im bardziej na "niebiesko" ustawimy widmo tym wrażenie "ciemności" może być większe. 

1 godzinę temu, jacgues napisał:

Cześć,

Zastanawiam się nad powieszeniem 4x Maxspect RSX 200 nad zbiornikiem 250x70x70. W sumie dają do 800W mocy. Powieszone byłyby w 2 rzędach po 2 lampy.
Obsada: głównie SPS i LPS.
Co lubię: dużo bieli, jasny niebieski kolor i niewiele fioletowego światła (by wyglądało to naturalnie, a nie jak w niektórych zbiornikach, które przypominają jakieś kosmiczne laboratorium ;) ) 

Wiem, że poprzednie generacje lamp Maxspecta - Razor, miały problem z dużą ilością fioletowego światła, ale było to chyba też spowodowane niewieloma opcjami regulacji. 

Zastanawiam się czemu te lampy są tak mało popularne? Co jest z nimi nie tak? Cenowo wydają się bardzo korzystne, bo zestaw generujący 800W to ok 10k, a odpowiednik np. w Radionach nie dość, że byłby upierdliwy w powieszeniu pod sufitem, to jeszcze kosztowałby 16k, czyli aż 60% więcej... A przy tym nie uzyskałbym tak dobrego rozproszenia światła, jak dzięki RSXom zamontowanym po 2 w rzędzie.

W dwóch rzędach będzie na bogato. Duży zapas mocy dla SPS. W tym co napisałeś nastawienie w okolicach 16000K wydaje się spełniać Twoje oczekiwania kolorystyczne.

Przy RSX nie ma problemów poprzednika > z 2 kanałów mamy do dyspozycji obecnie 4. Lampy można ustawić w trybie master - slave i jedną lampą sterować pozostałe. Jednak ICV6 i apka Syna-G daje fajny komfort i wiele propozycji producenta. 

RSX jest bardzo popularną lampą w Polsce, a RSX 200 najczęściej sprzedawanym modelem Maxspect. 

Osobiście do zbiornika 250x70x70 do zbiornika SPS zaproponowałbym linię Recurve. Wtedy wystarczą 2 x R6 090, ale jak ma być na bogato pod SPSy to można pokusić się o większy model R6120 (korpus lampy posiada 120 cm). Wizualnie te lampy świecą jaśniej za sprawą podziału (2 kanały w korpusie lampy odpowiadają za główną dawkę energetyczną, a pozostałe 4 kanały na ruchomych skrzydłach, za mleczną szybą rysują światłem to co widzimy w akwarium).

mam nadzieje, że mój wpis będzie przydatny

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2x rsx200 nad zbiornikiem 90x80x60... Wg mojej opinii lampy te naprawdę dają sporo światła, barwa jest łatwa do dopasowania (aczkolwiek warto pamiętać, że to co dla oka nie zawsze jest dobre dla korali). Dlaczego 2x200??bo daje to w sumie 8 punktów światła co ładnie pozwala uniknąć dużych cieni. 

Dzięki nadwyżce mocy mam mniej wyżyłowane lampy, przez co nie ma problemu z temperaturą (chociaż nawet ustawione na 80% chłodzą się pasywnie)... 

Ja tam całym sercem polecam!!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ze wszystkim będą zwolennicy i przeciwnicy przy takim wydatku, niech kolega przejdzie się po sklepach i akwarystach i sprawdzi co mu się najbardziej podoba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, miałem rsxa i byłem z niego niezadowolony. Przede wszystkim ciemno, korale średnio rosły i barwa mi nie pasowała. Po za tym jak dla mnie dziwnie pomieszane kanały. Wymieniłem na hydry i z nich jestem bardzo zadowolony. Jest mega jasno, a barwę mogę ustawić jaką chcę. Ewentualnie przemyśl jeszcze orpheki bo też fajny kolor dają. Fajnie wygląda combo hydry + orphek blue plus na przodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pawelo2222 napisał:

Przede wszystkim ciemno, korale średnio rosły i barwa mi nie pasowała. Po za tym jak dla mnie dziwnie pomieszane kanały. Wymieniłem na hydry i z nich jestem bardzo zadowolony. 

No właśnie na początku myślałem o Hydrach, bo wszelkie zdjęcie jakie widzę w necie, to zbiorniki nimi oświetlone wydają się najładniejsze. Jeśli tym się wzorować, nawet Radiony i Orpheki są w tyle. To co jednak mi nie odpowiada, to hałas jaki generują i ich cena (Odpowiednik 800W od Maxspecta kosztowałby nie 10 000 a 16 700 zł).

3 godziny temu, luft napisał:

Do zbiornika 250x70x70 do zbiornika SPS zaproponowałbym linię Recurve. Wtedy wystarczą 2 x R6 090, ale jak ma być na bogato pod SPSy to można pokusić się o większy model R6120 (korpus lampy posiada 120 cm). Wizualnie te lampy świecą jaśniej za sprawą podziału (2 kanały w korpusie lampy odpowiadają za główną dawkę energetyczną, a pozostałe 4 kanały na ruchomych skrzydłach, za mleczną szybą rysują światłem to co widzimy w akwarium).

Dzięki. Z Recurve jest ten kłopot, że w cenowo wychodzą znacznie drożej niż RSX-200.
Za 10 200 mamy 800W RSX, a za 10 800 640W Recurve.  Dlatego zastanawiam się czy Recurve są aby na pewno warte tej ceny. Trochę drożej wychodzą już  najnowsze Hydry czy Radiony i wtedy główny atut RSX (czyli cena względem tych konstrukcji) nie jest tak mocno odczuwalny. Ciężko też je zobaczyć na żywo, bo w sklepach i w internecie mam wrażenie, że są mało popularne.

2 godziny temu, dadario napisał:

Ja mam 2x rsx200 nad zbiornikiem 90x80x60...

Pokaż akwarium  :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem bedziesz miał ze wszystkimi lampami LED które swiecą wąskim źródłem. Ja mam Recurve 120 i lampa jest świetna jeśli chodzi o ilośc swiatła i możliwość ustawienia barwy. Nawet optycznie nic nie brakuje, a i wygląda doskonale. Kiedy ja kupowałem, miałem zupełnie inny plan co do akwarium więc wtedy nadawała sie idealnie. Zdecydowałem jedank wrócic do SPSów. Te, które są bezpośrednio pod panelami są ładnie wybarwione, ale te które są zbytnio z boku już mają efekt opalenizny. Myślę, że u mnie dwie takie lampy byłyby idealne niestety nad 55cm się nie zmieszczą.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, jacgues napisał:

No właśnie na początku myślałem o Hydrach, bo wszelkie zdjęcie jakie widzę w necie, to zbiorniki nimi oświetlone wydają się najładniejsze. Jeśli tym się wzorować, nawet Radiony i Orpheki są w tyle. To co jednak mi nie odpowiada, to hałas jaki generują i ich cena (Odpowiednik 800W od Maxspecta kosztowałby nie 10 000 a 16 700 zł).

Dzięki. Z Recurve jest ten kłopot, że w cenowo wychodzą znacznie drożej niż RSX-200.
Za 10 200 mamy 800W RSX, a za 10 800 640W Recurve.  Dlatego zastanawiam się czy Recurve są aby na pewno warte tej ceny. Trochę drożej wychodzą już  najnowsze Hydry czy Radiony i wtedy główny atut RSX (czyli cena względem tych konstrukcji) nie jest tak mocno odczuwalny. Ciężko też je zobaczyć na żywo, bo w sklepach i w internecie mam wrażenie, że są mało popularne.

Pokaż akwarium  :) 

widzę, że chcesz kupić sprzęt jak ja, gdy zaczynałem z fotografią i pierwszym obiektywem było 500mm :) który do niczego mi się nie nadał

w stopce widzę, że jesteś z Warszawy, a z tego co mi wiadomo RSX świeci w Seafrags. Warto zobaczyć tą i inne lampy w akcji, a nie patrzeć stricte na same waty.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, luft napisał:

gdy zaczynałem z fotografią i pierwszym obiektywem było 500mm

kolega się lepiej przyzna, że sąsiadom dwa bloki dalej zdjęcia chciał robić :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jacgues napisał:

No właśnie na początku myślałem o Hydrach, bo wszelkie zdjęcie jakie widzę w necie, to zbiorniki nimi oświetlone wydają się najładniejsze. Jeśli tym się wzorować, nawet Radiony i Orpheki są w tyle. To co jednak mi nie odpowiada, to hałas jaki generują i ich cena (Odpowiednik 800W od Maxspecta kosztowałby nie 10 000 a 16 700 zł).

800W w maxspect a 800W w hydrach to 2 różne bajki. W hydrach można przekierować moc z nieużywanych kanałów do niebieskich w razie potrzeby. Druga sprawa, zawsze można kupić mniej modułów na start, a potem w razie potrzeby dokupić kolejne, albo dołożyć orpheki. Akwarium na hydrze wygląda mega w porównaniu do maxspecta moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Pawelo2222 napisał:

800W w maxspect a 800W w hydrach to 2 różne bajki. W hydrach można przekierować moc z nieużywanych kanałów do niebieskich w razie potrzeby. Druga sprawa, zawsze można kupić mniej modułów na start, a potem w razie potrzeby dokupić kolejne, albo dołożyć orpheki. Akwarium na hydrze wygląda mega w porównaniu do maxspecta moim zdaniem.

Paweł a zastanowiłeś się jak to jest możliwe to kierowanie mocy??? 

Diodę na prąd 700mA nagle traktuje się 1500mA?? 

To taki chwyt... Marketingowy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

Paweł a zastanowiłeś się jak to jest możliwe to kierowanie mocy??? 

Diodę na prąd 700mA nagle traktuje się 1500mA?? 

Przecież często diody Cree, także te s stosowane w lampach, wytrzymują do 1500mA bezpiecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, jacgues napisał:

Przecież często diody Cree, także te s stosowane w lampach, wytrzymują do 1500mA bezpiecznie.

Wszystko zależy od diody i drivera, natomiast ten wybieg albo jest czysto marketingowy, albo radiatory nie wydalają pełnego obciążenia i z tego to wynika, generalizując 100% to max dla diody drivera nie da się zrobić 140% chyba że jest to ograniczone programowo to wtedy żaden z kanałów nie świeci ze swoją pełną mocą tylko z taką jaki producent ustalił programowo i chwali się sztuczną nadwyżką między kanałami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wiszą dwie lampy rsx 100w na zbiorniku 80x60x50cm ustawione po szerokości. Światła jest wystarczająco dużo nawet dla oka przy mocy kanału BC-80% i AD-40%. Rsx mają większą moc za niższe pieniądze. Natomiast Recurve ma tą przewagę, że skrzydła lampy doświetlają dosyć wyraźnie boki korali. Efekt jest wyraźny dla ludzkiego oka przy nawet mniejszej mocy. Jak to ma się jeśli chodzi o korale? Tego nie wiem bo musiał bym mieć taki zestaw nad swoim zbiornikiem. Widziałem za to obie lampy na podobnym zbiorniku. Rsx wizualnie wypadał słabiej od Recurve. Ilość światła wydawała się być wyższa na korzyść recurve pomimo słabszej mocy (i na recurve obecnie bym postawił nawet kosztem mocy). Jeśli korale rosną tak samo, to postawił bym na recurve. Piszę to jako zadowolony posiadacz rsx, nie znający efektów przyrostu pod recurve 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna jestem posiadaczem lampy RSX-100. (Akwarium 70l plus panel).

Ogólne pierwsze wrażenie po załączeniu bardzo negatywne. Brak możliwości ustawiania każdego koloru osobno przeszkadzał. Ciężko było mi ustawić barwę taką jak chciałem.
W ogóle wg mnie lampa daje strasznie dużo czerwonego, także ja zdjąłem 4-ty kanał na 10%.
Jednakże szybko się przyzwyczaiłem do nowej barwy i teraz jestem bardzo zadowolony. Kolory są zbliżone do świetlówek T5.
Ustawianie bez Wi-Fi trwało może z 10-15min (opcjonalnie można dokupić).
Estetyka lampy super. Anodowane aluminium które dobrze odprowadza ciepło, a nie jakiś tani plastik. Mi akurat bardzo podobają się skrzydełka bo wreszcie światło nie daje mi po oczach (na pokój) jak wszystkie moje poprzednie lampy. Obecnie świecę na około 40 do 50%. Także zapas mam jeszcze spory. Wentylator jeszcze nigdy mi się nie włączył bo lampa nie jest nawet letnia więc nie wiem nawet jak działa.

Ja ogólnie polecam. Jeśli nie będzie Ci doświetlać to zawsze możesz zmienić na soczewki 120stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie.

@pawmar i @dla syna, czy moglibyście pokazać swoje akwaria?

Duża ilość czerwieni zniechęca, jak już wspomniałem, nie cierpię fioletowego światła.

 

4 godziny temu, pawmar napisał:

W ogóle wg mnie lampa daje strasznie dużo czerwonego, także ja zdjąłem 4-ty kanał na 10%.

Pogubiłem się. To można osobne je regulować czy nie jest to możliwe? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz. Masz 4 kanały. Ale 1 kanał to nie do końca jest jeden kolor tylko pewien pakiet.

image.png.c1e6645de04341527c4352379b90bbad.png

Generalnie kanały dzielą się na:
1)biały, 2)niebieski, 3)fioletowy, 4)czerwony
Ale w tych kanałach są też inne barwy. Kanał A to biały i niebieski, ale też daje trochę czerwonego. Na kanale D głownie czerwonym jest też kolor zielony, ale nie można regulować go oddzielnie tylko całym kanałem D z 3 barwami.

I znów... pierwsze wrażenie - straszna bzdura, bo w większości lamp jest tak że każdy kolor masz oddzielnie.
Ale zakładam że producent wie co robi i dobór diód nie jest przypadkowy. Ułatwia to znacznie programowanie lampy, pozwala zachować pewien balans dla kogoś kto nie wie za bardzo jak taką lampę ustawić (czyli taki ktoś jak ja), ale w pewnym stopniu na pewno też trochę ogranicza.
Ogólnie Dla mnie jest dużo niebieskiego i dużo czerwonego. Ja lampę szczerze polecam, ale obawiam się że Tobie może nie podejść, bo masz konkretne oczekiwania.

Więcej o lampie na stronie polskiego dystrybutora:

http://www.csfrey.pl/rsx.html

 

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, jacgues napisał:

Dziękuję za opinie.

@pawmar i @dla syna, czy moglibyście pokazać swoje akwaria?

Duża ilość czerwieni zniechęca, jak już wspomniałem, nie cierpię fioletowego światła.
 

Zdjęcie w tonacji ciepłej więc ilość czerwieni w realu będzie trochę mniej. Nie patrz na glony bo akwarium jest w fazie dojrzewania (ok 4 tygodnie od startu po przesiadce, a korale są wymęczone po chemi z poprzedniego zbiornika).

0C7A4h3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.