Skocz do zawartości
Maretwoth

Syzyfowa praca

Rekomendowane odpowiedzi

Hi. 

Jestem swiezak jesli chodzi o akwarystyke morska wiec poczytalem fora popytalem w sklepach i w pazdzierniku na urodzinki kupilem sobie kostke 60l do sypialni.

Aquael nano reef duo gotowy zestaw

Weszla sucha skala sztuk 3 (nie moczylem w ro bo nie wiedzialem ze sie tak robi wtedy) 

W filtr kaskadowy wszedl ten taki pelet siporax czy cos przepraszam ze nazwy nie pamietam 

I grzaleczka

I akwa zostalo zalane woda z akwarium sklepowego bylo czary mary parametry sie ustabilizowaly na no3 10-15 i po4 w okolicach 0 wiadomo ze testy sa niedokladne i zawsze cos tam bedzie 

(Te testy kazano mi robic) 

Do akwarium jakies 1.5 msca temu weszly 2 slimaki trochusy krab pustelniczek maly (laciny nie pamietam) i krab mitrax. 

Tydzien temu doszedl cyrkulator bo myslalem ze mala cyrkulacja jest zrodlem problemu

Wczoraj zaladowalem korale (z woda sklepowa) i rozgwiazde piaskowa,  zapalilem swiatelko i woda zmulila sie od kleju

Natomiast co widze dzis ? Znowu nitkowce na skale 

I TU PROBLEM!  Skala byla ciagle po porzednim wysypie  zielona ale nic nie roslo a teraz znowu rosnie trawka i pytanie jak sie jej pozbyc? (Tak na amen) 

Wlalem bakterie i dodalem wegla do filtra ale jak sie ich pozbyc na amen czy to jest normalma rzecz w akwarium morskim ? Zdjecie troche nie obrazuje sytuacji ale opis powinien wyjasnic sprawe (zielona skala i pojawiaja sie nitki na niej)

 

Okrzemki mi sie nie pojawialy nowe, zdrapalem tylko stare i myslalem ze swiatlo wybije reszte a sie okazuje ze wspomoglo chyba rozrost glonow :(

 

Jesli zaciemnie akwa na 3 dni glony odejda ale pewnie i tak wroca a boje sie czy korale nie beda glodne ? 

 

Prosze o pomoc jak wyprowadzic akwarium na prosta 

 

jakby ktos byl z okolic żory rybnik jastrzebie  to moge za full testy zaplacic (bo kupno za kilka stowek wszystkich zeby zrobic raz mi sie srednio widzi chyba ze bedzie trzeba ale licze na pomoc doswiadczonych forumowiczow :) )IMG_20200331_175337.thumb.jpg.294c8595b28b3ae8205201c94cc5aa7a.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to brakuje tu jeszcze kilku informacji:

1 godzinę temu, Maretwoth napisał:

W filtr kaskadowy wszedl ten taki pelet siporax czy cos przepraszam ze nazwy nie pamietam 

Siporax to są takie rurki, na pewno nie jest to pelet, jak nie pamiętasz nazwy to wstaw fotkę.

1 godzinę temu, Maretwoth napisał:

bylo czary mary parametry sie ustabilizowaly na no3 10-15 i po4 w okolicach 0 wiadomo ze testy sa niedokladne i zawsze cos tam bedzie 

Kiedy były mierzone te parametry? A tak apropo testów to wg mnie testy na NO3 i PO4 i tak powinieneś kupić - spokojnie powinieneś z nimi zmieścić się w 80 zł.

1 godzinę temu, Maretwoth napisał:

woda zmulila sie od kleju

Jakiego kleju?

Masz jakieś rybki? I czy glony wchodzą na korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Jak dla mnie to brakuje tu jeszcze kilku informacji:

Siporax to są takie rurki, na pewno nie jest to pelet, jak nie pamiętasz nazwy to wstaw fotkę.

Kiedy były mierzone te parametry? A tak apropo testów to wg mnie testy na NO3 i PO4 i tak powinieneś kupić - spokojnie powinieneś z nimi zmieścić się w 80 zł.

Jakiego kleju?

Masz jakieś rybki? I czy glony wchodzą na korale?

W filtrze siporax upewnilem sie 

No3 i po4 mam mierze co 3 dni

Drogo mnie wyjdzie za zakup wapnia magnezu kh itd  za jeden raz 

 

Klej aquaforest afix 2 skladnikowy 

 

Rybek brak, ich kolej bedzie na koniec jak juz bedzie wszystko cacy 

 

Korale sa bezpieczne od glonow na chwile obecna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Maretwoth napisał:

Drogo mnie wyjdzie za zakup wapnia magnezu kh itd  za jeden raz 

Magnez i wapń możesz sobie odpuścić, dopiero jak korale zaczną przyrastać w widoczny sposób wtedy warto sięgnąć po te testy, kh..... myślę, że w najbliższych tygodniach warto kupić.

A glony..... tyle co się da usuwać ręcznie i przedmuchiwać skałę, prędzej czy później same powinny ustąpić byleby  nie wchodziły na korale.

Jeśli chodzi o zmętnienie, jeśli to faktycznie przez klej - włóknina do filtra i jej wymiana co 2-3 dni. 

Jak często i ile wody podmieniasz w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze da sie jakos ograniczyc ich rozrost ? 

Zostalo mi phosguarda pol paczki  moze ogranicze fosfor bardziej (czy to nie pomoze a nawet zaszkodzi?) 

A z ciekawosci co sie stanie jak wejda na korale ? 

A nad siporax wkladam gabke do usuwania nieczystosci z akwarium na 24h i wyciskanie do umywalki umycie wysuszenie na kaloryferze i powtorka (zazwyczaj dziala) 

A woda no to jesli odparuje ze filtr kaskadowy (woda spadajaca) robi babelki powietrza i szum no to dolewam samej ro (ok 5l) max 10 w ostatecznosci jak nie mam czasu przez prace np a jesli zasolenie jest ponizej normy (iles po przecinku 21) to zalewam solanka zeby bylo te 0.023 (o ile dobrze przecinek napisalem) 

Przewaznie czasowo jesli to okreslic to co tydzien ro a solanka zalezy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekki edit, odpakowalem szczoteczke do mycia zebow i przelecialem skalki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czegos nie rozumiem, masz akwarium 60l i odparowana wode dolewasz recznie, na raz 5-10l?? jezeli tak to skok zasolenia, kh, ca, mg i wszystkiego innego musi byc potezny. samo to destabilizuje biologie i ubije ci korale.

 

zeby pozbyc sie zielonych glonow musisz przede wszystkim zjechac z NO3. im nizej tym lepiej. dolozenie phos guardu moze tu zaszkodzic bo bakterie i tak maja malo PO4 vs NO3. jak dolozysz adsorber to pewnie no3 jeszcze podskoczy. wg mnie trzeba PO4 podbic wyzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odparowaną wodę uzupełniasz co dziennie. Gąbki zamień na watę i ją wymieniaj jak się zabrudzi. Dozuj bakterie i nie wkładaj rąk do oczka. Daj czas systemowi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, pawellb napisał:

Odparowaną wodę uzupełniasz co dziennie. Gąbki zamień na watę i ją wymieniaj jak się zabrudzi. Dozuj bakterie i nie wkładaj rąk do oczka. Daj czas systemowi. 

Jak czesto bakterie  bo daje co tydzien 4ml jakos

 

Oki wode bede uzupelnial codziennie bo mowili mi 10% objetosci mam podmieniac wiec tyle podmienialem ale jak ma to az taki wplyw no to sie powstrzymam

 

A jak zbic no3 ? Zwiekszajac po4 ? Czyli wrzucic np kawalek banana do akwarium na dzien czy zostawic te parametry ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Maretwoth napisał:

Jak czesto bakterie  bo daje co tydzien 4ml jakos

 

Oki wode bede uzupelnial codziennie bo mowili mi 10% objetosci mam podmieniac wiec tyle podmienialem ale jak ma to az taki wplyw no to sie powstrzymam

 

A jak zbic no3 ? Zwiekszajac po4 ? Czyli wrzucic np kawalek banana do akwarium na dzien czy zostawic te parametry ? 

 

zdecyduj sie czy wode podmieniasz czy uzupelniasz odparowana? chyba nie bardzo wiesz co robisz. jezeli wykladasz sie na takich podstawach, nie kupuj na razie korali ani ryb. poczytaj i postaraj sie cos zrozumiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobierajac slowa do czynnosci to:

Podmiane czyli kradne wode z akwarium i dolewam zasolonej robie na  10% objetosci czyli 5 litrow (wedlug danych mi instrukcji ).

 

A na biezaco samo ro dolewki no to 2 litry wyjdzie mysle moze 2.5 ale to juz max  

A co do zbicia parametrow moze zastosuje wodke ? Wtedy glony powinny odejsc 

Jesli chodzi o czas jestem cierpliwy i systematyczny wiec wywiaze sie z tego, tylko musialbym dostac rozpiske jak to lac i jaka wodke lac.

 

Czy moze to zly pomysl ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego daj sobie spokój z zaciemnianiem, laniem wódy, i czym tam jeszcze chciałeś robić, daj zbiornikowi czas na dojrzewanie, a do rozmowy wrócimy za 2-3 miesiące.  Woda na pierwsze zalanie tak, ale ze zdrowego i czystego baniaka, wiesz jaki jest przemiał zwierząt w sklepie, biorąc stamtąd wodę możesz sobie przywlec jakieś choróbsko.  Nie wpuszczaj więcej zwierzaków, i załatw sobie jakąś dolewkę, bo taką huśtawką zasolenia i wszystkich parametrów to nigdy nie osiągniesz równowagi biologicznej. Jak już korci coś pogrzebać to rób sobie cotygodniowe podmianki i zmieniaj watę, a jak bardziej zarośnie to wyrywaj glony i szczotkuj skałę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Many 1974 napisał:

Kolego daj sobie spokój z zaciemnianiem, laniem wódy, i czym tam jeszcze chciałeś robić, daj zbiornikowi czas na dojrzewanie, a do rozmowy wrócimy za 2-3 miesiące.  Woda na pierwsze zalanie tak, ale ze zdrowego i czystego baniaka, wiesz jaki jest przemiał zwierząt w sklepie, biorąc stamtąd wodę możesz sobie przywlec jakieś choróbsko.  Nie wpuszczaj więcej zwierzaków, i załatw sobie jakąś dolewkę, bo taką huśtawką zasolenia i wszystkich parametrów to nigdy nie osiągniesz równowagi biologicznej. Jak już korci coś pogrzebać to rób sobie cotygodniowe podmianki i zmieniaj watę, a jak bardziej zarośnie to wyrywaj glony i szczotkuj skałę.

Obawiam sie ze cotygodniowe podmiany mi nie pomoga i akwarium zarosnie chyba ze mam np robic 30% akwarium podmian co tydzien ale to beda duze skoki znowu...

 

A jednak duzo osob poleca wodke w ustabilizowaniu sie parametrow a przy zerowym azocie nie powinno byc problemow z glonami 

 

 

Moze kupie tez odpieniacz, poleca ktos jakis maly ? Czy tu nie pomoze odpieniacz

Moze seachem purigen jako absorber ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 31.03.2020 o 18:07, Maretwoth napisał:

Tydzien temu doszedl cyrkulator bo myslalem ze mala cyrkulacja jest zrodlem problemu

Wczoraj zaladowalem korale (z woda sklepowa) i rozgwiazde piaskowa,  zapalilem swiatelko i woda zmulila sie od kleju

Rozgwiazda piaskowa do świeżego i tak małego zbiornika bardzo mądrze...

W dniu 31.03.2020 o 18:07, Maretwoth napisał:

Okrzemki mi sie nie pojawialy nowe, zdrapalem tylko stare i myslalem ze swiatlo wybije reszte a sie okazuje ze wspomoglo chyba rozrost glonow :(

Okrzemki zdrapywałeś? ciekawe heh a wiesz jak okrzemki wyglądają? ciekaw też filozofia z tym że światło ma wybić glony hehe poczytaj o fotosyntezie bo chyba o czymś zapomniałeś.

W dniu 31.03.2020 o 20:49, Maretwoth napisał:

Drogo mnie wyjdzie za zakup wapnia magnezu kh itd  za jeden raz 

Z takim podejściem powinieneś pomyśleć o innych hobby ;)

W dniu 31.03.2020 o 20:49, Maretwoth napisał:

Klej aquaforest afix 2 skladnikowy

Zakładam że byłeś bardzo niecierpliwy i nie odczekałeś żeby klej trochę wysechł przed włożeniem do akwarium.

W dniu 1.04.2020 o 01:47, Maretwoth napisał:

A nad siporax wkladam gabke do usuwania nieczystosci z akwarium na 24h i wyciskanie do umywalki umycie wysuszenie na kaloryferze i powtorka (zazwyczaj dziala) 

Zainwestuj w watę filtracyjną jednorazową.

W dniu 1.04.2020 o 01:47, Maretwoth napisał:

A woda no to jesli odparuje ze filtr kaskadowy (woda spadajaca) robi babelki powietrza i szum no to dolewam samej ro (ok 5l) max 10 w ostatecznosci jak nie mam czasu przez prace np a jesli zasolenie jest ponizej normy (iles po przecinku 21) to zalewam solanka zeby bylo te 0.023 (o ile dobrze przecinek napisalem) 

Zainwestuj w dolewkę automatyczną bo na razie przez takie dolewki masz duże skoki parametrów.

12 godzin temu, Maretwoth napisał:

A co do zbicia parametrow moze zastosuje wodke ? Wtedy glony powinny odejsc 

Wódkę to Ty na razie wypij i poczytaj trochę działu dla nowicjuszy bo narobisz kolejnych problemów hehe

24 minuty temu, Maretwoth napisał:

Moze kupie tez odpieniacz, poleca ktos jakis maly ? Czy tu nie pomoze odpieniacz

Moze seachem purigen jako absorber ? 

Taaa i włóż jeszcze kilka innych gadżetów będzie lepiej heh

 

Ciekawy jestem oświetlenia bo pewnie też masz nieodpowiednie. 

Sorry za moją krytykę ale może dzięki temu się ogarniesz i weźmiesz się za czytanie żeby się czegoś nauczyć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Maretwoth napisał:

Obawiam sie ze cotygodniowe podmiany mi nie pomoga i akwarium zarosnie chyba ze mam np robic 30% akwarium podmian co tydzien ale to beda duze skoki znowu...

 

A jednak duzo osob poleca wodke w ustabilizowaniu sie parametrow a przy zerowym azocie nie powinno byc problemow z glonami 

 

 

Moze kupie tez odpieniacz, poleca ktos jakis maly ? Czy tu nie pomoze odpieniacz

Moze seachem purigen jako absorber ? 

Kolego może inaczej, sprecyzuj dokładnie datę zalanie baniaka, bo ja odbieram to że zalałeś go parę dni temu i już chcesz ze wszystkim walczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Many 1974 napisał:

Kolego może inaczej, sprecyzuj dokładnie datę zalanie baniaka, bo ja odbieram to że zalałeś go parę dni temu i już chcesz ze wszystkim walczyć?

Pisał coś o październiku i o tym że 1,5 miesiąca temu wrzucił ślimaki i kraba, a tydzień temu rozgwiazdę piaskową i koralowce ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, =Fresz= napisał:

Pisał coś o październiku i o tym że 1,5 miesiąca temu wrzucił ślimaki i kraba, a tydzień temu rozgwiazdę piaskową i koralowce ;) 

Faktycznie, teraz doczytałem, i jeszcze nie dokupiłeś automatycznej dolewki a już myślisz o odpieniaczu?

Wątku nie czytałem od pierwszego posta, ale jak przeczytałem że do 60L ładuje od razu 5 max 10L dolewki to uznałem że dopiero zalał baniak, sądząc po dacie rejestracji.

 

Edytowane przez Many 1974 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ogólnie mało odpowiedzialnie ale były urodziny to trzeba było sobie prezent zrobić :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Maretwoth napisał:

A na biezaco samo ro dolewki no to 2 litry wyjdzie mysle moze 2.5 ale to juz max  

Przy 60 litrowym zbiorniku tyle dolewki na dobę? Gdzie to się mieści? W moim zbiorniku, ponad 1000 l i powierzchni tafli wody 160x100 dolewka uzupełnia około 6 l na dobę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Many 1974 napisał:

Kolego może inaczej, sprecyzuj dokładnie datę zalanie baniaka, bo ja odbieram to że zalałeś go parę dni temu i już chcesz ze wszystkim walczyć?

zalany byl w pazdzierniku 2019 wszystkie plagi przeszly itp na spokojnie w grudniu jak azot spadl i fosfor do wartosci zdatnych do zycia kupilem ekipe czyszczaca aa teraz to jest kilka dni temu wlozylem koralowce i kleilem po 3 sztuki kazdego dnia zeby nie za duzo wlasnie na raz i z koralami weszla rozgwiazda

4 godziny temu, norbi2222 napisał:

Przy 60 litrowym zbiorniku tyle dolewki na dobę? Gdzie to się mieści? W moim zbiorniku, ponad 1000 l i powierzchni tafli wody 160x100 dolewka uzupełnia około 6 l na dobę.

nie na dobe, co kilka dni 3/4 

 

nie mam dolewki automatycznej ani sumpa bo z tego co czytalem do tak malych baniakow nie byly potrzebne ludziom

 

ogolnie problem polegal na lekkim brazowym osadzie na szybach myslalem ze to okrzemki ale mniejsza z tym problem zniknal

 

chodzi mi o glowny temat glonow nitkowych i doszedlem do wniosku z toku rozumowania ze to wina azotu wiec pytanie jak go zbic i ustabilizowac parametry i prosilbym o instrukcje bo czytac mozna i 999 stron ale rownie dobrze moga to pisac amatorzy jak ja wiec spodziewalem sie krytyki ale bardziej porad od kogos doswiadczonego 

 

Edytowane przez Maretwoth (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dlatego Ci poradziłem, ale niczego nie skomentowałeś. Powodzenia znikam ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, =Fresz= napisał:

Rozgwiazda piaskowa do świeżego i tak małego zbiornika bardzo mądrze...

Okrzemki zdrapywałeś? ciekawe heh a wiesz jak okrzemki wyglądają? ciekaw też filozofia z tym że światło ma wybić glony hehe poczytaj o fotosyntezie bo chyba o czymś zapomniałeś.

Z takim podejściem powinieneś pomyśleć o innych hobby ;)

Zakładam że byłeś bardzo niecierpliwy i nie odczekałeś żeby klej trochę wysechł przed włożeniem do akwarium.

Zainwestuj w watę filtracyjną jednorazową.

Zainwestuj w dolewkę automatyczną bo na razie przez takie dolewki masz duże skoki parametrów.

Wódkę to Ty na razie wypij i poczytaj trochę działu dla nowicjuszy bo narobisz kolejnych problemów hehe

Taaa i włóż jeszcze kilka innych gadżetów będzie lepiej heh

 

Ciekawy jestem oświetlenia bo pewnie też masz nieodpowiednie. 

Sorry za moją krytykę ale może dzięki temu się ogarniesz i weźmiesz się za czytanie żeby się czegoś nauczyć.

 

akwarium ma pol roku wiec czy takie swieze ? 

okrzemki no nie bylem pewny czy to one ale brazowy twaardy osad na szybie takie kropki

bylem cierpliwy dlatego tez wszystko robie powoli

a czemu wodka to zly pomysl ? 

a oswietlenie zestawowe led co bylo do akwarium no tez dostalem info ze to wystarczy w e rybce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Maretwothza chwile już ci nikt nie pomoże, bo wszystkie osoby które zawarły tu głos już ci pomoc udzieliły, ale Ty nie słuchasz tylko swoje o tej wódzie i o zbijaniu No3, nikt Ci nie da prostej recepty żeby na amen znikły Ci glony, to tak nie działa. Mając zerowe nutrienty możesz mieć plagę glonów i innych rzeczy, jak również mając No3-20 i PO4- 0.5 możesz w cale nie mieć plag:)

W Twoim przypadku zadbaj najpierw o stabilność wszystkich podstawowych parametrów w celu osiągnięcia równowagi biologicznej, bo z tego Co opisujesz to mylisz pojęcia podmiany wody z dolewką wody odparowanej, a sposób w jaki Ty to do tej pory robiłeś to i tak cod że baniak jeszcze żyje.

Napiszę Ci dokładnie instrukcję jak masz postępować, a Ty się do tego zastosuj i nie kombinuj jak koń pod górę, a może tak, a może to, a może jeszcze coś.

1. Jeśli nie masz automatycznej dolewki, to naklej sobie z boku akwarium jakiś znacznik poziomu wody i uzupełniaj jej poziom przynajmniej 2 razy dziennie, a koniecznie przed każdą podmianą, to jest najważniejsze, bo uchroni Cię przed dużymi skokami zasolenia i innych parametrów, i nie będzie powodować rozjeżdżania się zasolenia.

2. Podmiana 10% gotowej świeżej solanki o temperaturze i zasoleniu takim samym jak w akwarium rób raz w tygodniu.

3. Nie dodawaj Po4, takie praktyki można stosować w ustabilizowanych i dojrzałych baniakach, natomiast możesz dorzucić trochę zeolitów pochłaniających związki azotu, a w szczególności azotyny i amoniak. Tylko kup takie dedykowane do morskiego.

4. Nie wlewaj wódy bo do tego trzeba mieć odrobinę doświadczenia, bo można doprowadzić do zaduchy i cała obsada papa. Natomiast dodawaj szczepy bakterii i tego samego producenta dedykowaną pożywkę, stosuj się do zalecanych dawek.

5. Regularnie wymieniaj watę filtracyjną, jeśli jest potrzeba to wyrywaj glony, szczotkuj i przedmuchuj skałę.

6. Badaj parametry, uzbrój się w cierpliwość, bo dopiero od teraz baniak zacznie się stabilizować.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium zalane ok 4 miesiące temu. ( mamy zbiornik na podobnym etapie dojrzewania i podobnej wielkości) Najpierw pojawiły się okrzemki, potem umiarkowane ilość dino, ok 2 mies. temu skała zrobiła się zielona. Obecnie skała jest brązowo-zielono-szara w zależności od natężenia światła, a w miejscach o dużym przepływie pojawiły się długie brążowe nitki glonów.

(Zdjęcie zrobione

 w świetle podkreślającym różny kolor skały - jest to sztuczna skała kupiona jako prawie śnieżno-biała)

20200402_193033.thumb.jpeg.41cc8032db7e8a230a27b5b2de790c6a.jpeg

NO3 waha się w przedziale 15-20, PO4 od niewykrywalnego do 0,5 (PO4 mocno się waha w przeciągu 4 dni potrafi wzrosnąć do 0,5 a po kolejnych 4-5 dniach niewykrywalne). 

Całość wygląda tak:

Resized_IMG_8452.thumb.jpeg.0af925bcbaaabbdd66cd90baf34f4f15.jpeg

Jak widać korale jeszcze w postaci szczepek, 3 rybki, krab i kilka ślimaków.

Szczepki jeszcze na dobre się nie rozkręciły i rosną powoli więc konsumpcja mikro i makro jest minimalna. 

Czytając to forum i oglądając zdjęcia doszedłem do wniosku, że przez pierwsze miesiące różne gatunki glonów z różnym nasileniem i tak przetoczą się przez nasze akwaria i prędzej czy póżniej powinny odpuścić. Wiem, że wkurzający jest wygląd akwarium, ale najważniejsze jest to, że to minie, a całą robotę w oczyszczaniu akwarium przejmą niewidoczne bakterie, ale to wymaga czasu (chyba, że nasza niecierpliwość doprowadzi do załamania się tworzącego się ekosystemu).

1 godzinę temu, Maretwoth napisał:

czemu wodka to zly pomysl ? 

Spróbuję Ci to wytłumaczyć

Wrzucając pokarm do naszego akwarium wrzucamy różne makroelementy niezbędne do rozwoju zwierząt m. in. azot, fosfor i węgiel (w postaci cukrów, tłuszczy i białek). Przy małej obsadzie korali i ryb nie wszystkie te pierwiastki są wykorzystane. Ich nadmiar jest przerabiany przez bakterie gnilne,a powstałe azotany i fosforany są znakomitą pożywką dla glonów.

Bakterie, które zasiedlają  naszą skałę i media biologiczne typu siporaxu czy matrix są jeszcze w małej ilości i nie są w stanie wygrać konkurencji z glonami.

Glony są odporne na niedobór węgla, gdyż pobierają go dwutlenku węgla a mając dużą ilość azotu i fosforu znakomicie się rozwijają. 

Reasumując- w zbiorniku z kilkoma szczepkami korali i kilkoma rybami nie ma niedoboru węgla.

A teraz zbiornik gęsto zarośnięty koralowcami z obsadą rosnących ryb, krewetek itp. 

Dajemy pokarm dla ryb i korali - cały węgiel dostarczany do akwarium jest wykorzystywany przez zwierzęta i zaczyna go brakować. Natomiast w dużej ilości pojawiają się związki przemiany materii - azotany (z wydalanego przez ryby amoniaku) i fosforany. Na tym etapie zazwyczaj mamy już mocno rozwiniętą florę bakteryjną w skale i filtrze i byłyby  one w stanie "przerobić" związki z przemiany materii ale...... one nie mają dostępu do światła i nie mają skąd "wziąść" węgla. I po to podajemy wódkę (alkohol to tylko węgiel, tlen i wodór).  Dodając węgiel pod postacią alkoholu (i octu -ocet to też tylko C,O i H) dajemy "paliwo" bakteriom i dzięki temu są one w stanie wygrać konkurencję z glonami. Szybciej wyłapują N i P niż glony i te giną z głodu. 

Ale aby bakterie były w takiej ilości aby wygrać konkuręcję z glonami musi upłynąć sporo czasu. 

Uff trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że dzięki temu zrozumiesz  dlaczego wódka w młodym akwarium to zły pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo super o dwie ostatnie wypowiedzi mi chodzilo.

 

Ogolnie twoje zdjecie duzo mi pomoglo bo moj zbiornik wyglada podobnie i moze przesadzilem z opisem jesli (rozumiem twoje jest zdrowe na tym etapie) u mnie tak to wyglada na codzien a na skale zrobily sie nitki takie 3milimetrowe przezroczyste i to mnie zaniepokoilo.

 

I dzieki za wytlumaczenie wodki

Godzinę temu, Many 1974 napisał:

Kolego @Maretwothza chwile już ci nikt nie pomoże, bo wszystkie osoby które zawarły tu głos już ci pomoc udzieliły, ale Ty nie słuchasz tylko swoje o tej wódzie i o zbijaniu No3, nikt Ci nie da prostej recepty żeby na amen znikły Ci glony, to tak nie działa. Mając zerowe nutrienty możesz mieć plagę glonów i innych rzeczy, jak również mając No3-20 i PO4- 0.5 możesz w cale nie mieć plag:)

W Twoim przypadku zadbaj najpierw o stabilność wszystkich podstawowych parametrów w celu osiągnięcia równowagi biologicznej, bo z tego Co opisujesz to mylisz pojęcia podmiany wody z dolewką wody odparowanej, a sposób w jaki Ty to do tej pory robiłeś to i tak cod że baniak jeszcze żyje.

Napiszę Ci dokładnie instrukcję jak masz postępować, a Ty się do tego zastosuj i nie kombinuj jak koń pod górę, a może tak, a może to, a może jeszcze coś.

1. Jeśli nie masz automatycznej dolewki, to naklej sobie z boku akwarium jakiś znacznik poziomu wody i uzupełniaj jej poziom przynajmniej 2 razy dziennie, a koniecznie przed każdą podmianą, to jest najważniejsze, bo uchroni Cię przed dużymi skokami zasolenia i innych parametrów, i nie będzie powodować rozjeżdżania się zasolenia.

2. Podmiana 10% gotowej świeżej solanki o temperaturze i zasoleniu takim samym jak w akwarium rób raz w tygodniu.

3. Nie dodawaj Po4, takie praktyki można stosować w ustabilizowanych i dojrzałych baniakach, natomiast możesz dorzucić trochę zeolitów pochłaniających związki azotu, a w szczególności azotyny i amoniak. Tylko kup takie dedykowane do morskiego.

4. Nie wlewaj wódy bo do tego trzeba mieć odrobinę doświadczenia, bo można doprowadzić do zaduchy i cała obsada papa. Natomiast dodawaj szczepy bakterii i tego samego producenta dedykowaną pożywkę, stosuj się do zalecanych dawek.

5. Regularnie wymieniaj watę filtracyjną, jeśli jest potrzeba to wyrywaj glony, szczotkuj i przedmuchuj skałę.

6. Badaj parametry, uzbrój się w cierpliwość, bo dopiero od teraz baniak zacznie się stab

24 minuty temu, Maretwoth napisał:

Ooo super o dwie ostatnie wypowiedzi mi chodzilo.

 

Ogolnie twoje zdjecie duzo mi pomoglo bo moj zbiornik wyglada podobnie i moze przesadzilem z opisem jesli (rozumiem twoje jest zdrowe na tym etapie) u mnie tak to wyglada na codzien a na skale zrobily sie nitki takie 3milimetrowe przezroczyste i to mnie zaniepokoilo.

 

I dzieki za wytlumaczenie wodki

 

Godzinę temu, Many 1974 napisał:

Kolego @Maretwothza chwile już ci nikt nie pomoże, bo wszystkie osoby które zawarły tu głos już ci pomoc udzieliły, ale Ty nie słuchasz tylko swoje o tej wódzie i o zbijaniu No3, nikt Ci nie da prostej recepty żeby na amen znikły Ci glony, to tak nie działa. Mając zerowe nutrienty możesz mieć plagę glonów i innych rzeczy, jak również mając No3-20 i PO4- 0.5 możesz w cale nie mieć plag:)

W Twoim przypadku zadbaj najpierw o stabilność wszystkich podstawowych parametrów w celu osiągnięcia równowagi biologicznej, bo z tego Co opisujesz to mylisz pojęcia podmiany wody z dolewką wody odparowanej, a sposób w jaki Ty to do tej pory robiłeś to i tak cod że baniak jeszcze żyje.

Napiszę Ci dokładnie instrukcję jak masz postępować, a Ty się do tego zastosuj i nie kombinuj jak koń pod górę, a może tak, a może to, a może jeszcze coś.

1. Jeśli nie masz automatycznej dolewki, to naklej sobie z boku akwarium jakiś znacznik poziomu wody i uzupełniaj jej poziom przynajmniej 2 razy dziennie, a koniecznie przed każdą podmianą, to jest najważniejsze, bo uchroni Cię przed dużymi skokami zasolenia i innych parametrów, i nie będzie powodować rozjeżdżania się zasolenia.

2. Podmiana 10% gotowej świeżej solanki o temperaturze i zasoleniu takim samym jak w akwarium rób raz w tygodniu.

3. Nie dodawaj Po4, takie praktyki można stosować w ustabilizowanych i dojrzałych baniakach, natomiast możesz dorzucić trochę zeolitów pochłaniających związki azotu, a w szczególności azotyny i amoniak. Tylko kup takie dedykowane do morskiego.

4. Nie wlewaj wódy bo do tego trzeba mieć odrobinę doświadczenia, bo można doprowadzić do zaduchy i cała obsada papa. Natomiast dodawaj szczepy bakterii i tego samego producenta dedykowaną pożywkę, stosuj się do zalecanych dawek.

5. Regularnie wymieniaj watę filtracyjną, jeśli jest potrzeba to wyrywaj glony, szczotkuj i przedmuchuj skałę.

6. Badaj parametry, uzbrój się w cierpliwość, bo dopiero od teraz baniak zacznie się stabilizować.

 

 

 

Dzieki za pomoc jesli rozumiem mam nie panikowac teraz tylko zadbac o stabilnosc wody i wszystko sie ulozy z czasem.

 

Do filtra o czyms takim mowisz ? Bo mam jeszcze wegiel aktywny w filtrze wlozony po za gabka (ktora zmienie na wate) i siporaxem 

https://erybka.pl/product-pol-5162-Seachem-Matrix-250-ml.html

 

Skalki jesli bedzie zle to przeczyszcze sczotka znowu

A powiedz mi ile swiatla najlepiej swiecic teraz ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.