Skocz do zawartości
Felix

Kostka 90L (bez ryb)

Rekomendowane odpowiedzi

IMG-8020.jpg IMG-8027.jpg IMG-8028.jpg IMG-8030.jpg

IMG-8032.jpg IMG-8033.jpg IMG-8035.jpg IMG-8036.jpg

 

30-12-2020:

spacer.png

14.03.2021:

spacer.png

Witam wszystkich :)

Akwarium 40cm szerokie, 45 wysokie i 50cm głębokie (po odjęciu panelu i uwzględniając poziom wody = 40x43x40)
Szyby  boczne i przednia z "ubogiego" OptiWhite, czyli Guardian 6mm.
Lampa AI Prime HD - obecnie świeci na 10% przez kilka godzin dziennie.
Odpieniacz Tunze 9004 ustawiony w pierwszej komorze (wlotowej)
Druga komora, za panelem ma: watę, 0,5l węgla i 1kg kulek Maxspecta
Komora wylotowa zawiera starą grzałkę TETRY 75W albo 100W(starły się oznaczenia), cyrkulator Tunze 6020 (2500 l/h)
 oraz dolewkę H2Ocean Compact Auto Top-Up (AutoAqua Smart ATO Lite)
Zbiornik na dolewkę zrobiłem z pustego wiadra po soli (20L)
W zapasie mam drugi cyrkulator 6020, który w razie potrzeby dołożę do akwarium.
Sam panel z pleksi dokupiłem w Aquamedic, a że był 5cm za niski to od dołu jest 5cm pasek z tego samego materiału (spasowane idealnie)
Panel jest wsunięty w przyklejone do szyby szyny, dzięki czemu mogę go szybko i łatwo wyjąć ze zbiornika i wyczyścić  
- piasek nie wsypie się za panel bo zostaje 5cm kawałek pleksi :)

Przez 2 tygodnie akwarium z całym wyposażeniem płukało się na czystej osmozie (0 ppm), którą wywaliłem gdy tds zatrzymał się na 50ppm, wtedy zalałem nowa solanką RED SEA (niebieskiej)
Refraktometru nie posiadam - solankę przygotowałem ważąc sól (na okres dojrzewania, recepta na FISH ONLY)
Testów na razie nie posiadam, po tygodniu dodałem 1 ampułkę Biodigest, co przełożyło się na zakwit w wodzie (spodziewałem się tego)
Jak zakwit ustąpi, zacznę dodawać szczepy Cyano Clean od KZ (2 krople na tydzień w ramach profilaktyki)
Skała z ceramiki, wypalana w piecu - kupowana lata temu, już chyba nie ma tego producenta ( robiona w Polsce)
Jako substytut piasku koralowego mam nowość na rynku, Tonga Pearls - Aqua Medic (malutkie, idealnie okrągłe kuleczki, ciężarem jakby z metalu były zrobione ;)
- wyprodukowane w Holandii. Ich skład podobno odpowiada naszym potrzebom. Warstwa na dnie 1~1,5cm.


Akwarium w tym stanie zamierzam przetrzymać przez parę miesięcy  - po wakacjach pierwsze życie :)
Chyba, że glony "nitkowe" się pojawią - wtedy zaopatrzę się w kraby i pierwsze testy oraz  refraktometr.
Docelowo w akwarium mają być głownie LPSy, bezkręgowce + jakieś drobne ryby stanowiące dodatek do korali.
Na okres dojrzewania, podmian wody nie zamierzam robić - będę jedynie dawał, od czasu do czasu kawałek krewetki mrożonej bakteriom.

Pod linkiem będą zamieszczane wszystkie wyniki mojej wody:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1s6luIrMGkjnnJIAiAeUZv4ddB8ALTzOCBct0loKQlrM/edit?usp=sharing

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie niech się kręci, tylko czy tego węgla, 0.5L na 90L wody to nie masz za dużo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquael swoje opakowania węgla dzieli po 2 woreczki 0,5l każdy.

Szyny do panela to takie plastikowe profile, w zależności od grubości pleksi (wklejone na czarny silikon):

shorturl.at/AIT45

6588C45D-5133-4AA0-A97A-2AA10195A545.jpeg

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Doszło nowe życie:

Korale:
- Caulastrea
- Ricordea Florida
- Rhodactis Superman/BullsEye + jakieś zielone
- Euphyllia paraancora
- Pseudogorgonia 

Bezkręgowce:

2x Lysmata kuekenthali
1x lysmata amboinensis
3x Paguristes cadenati 
4x columbella + (rozmnożyło mi się tego pełno - na razie białe przecinki)

Były jeszcze 3 ślimaki turbo ale powoli podchodziły, były coraz słabsze i powoli przestawały się ruszać,
a na końcu odpadały z szyby na piasek (trwało to tygodniami). 
Podejrzewam zatrucie od dino, którego mam małe ogniska w paru miejscach.
Była tez Pseudocheilinus hexataenia ale przyjechała z ospą i w ciągu tygodnia odeszła.

Ukwiał Quadricolor, pompował się pięknie, a od półtora miesiąca siedzi jak na zdjęciu 
( w nocy zamyka się w kulę).Nic go nie podgryza.

Ze sprzętu na lato, doszedł wiatrak 15W i sterownik do niego - kilka upalnych dni ratował sytuacje.

Dziennik wraz z testami, na bieżąco aktualizuje online:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1s6luIrMGkjnnJIAiAeUZv4ddB8ALTzOCBct0loKQlrM/edit?usp=sharing

 

 

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja.

Odeszły ślimaki (potruły się DINO), krewetka czyszcząca w momencie wylinki została zabita przez 2x kuekenthali ( coraz ostrzejsze kłótnie między nimi)

Doszły 3 duże Mithraxy, kilka dni później w momencie wylinki, zabita została jedna kuekenthali.

Doszły 2 Discosomy (pomarańczowa i niebieska). Nowe i stare kraby, mają się dobrze.

Dziennik wraz z testami, na bieżąco aktualizuje online:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1s6luIrMGkjnnJIAiAeUZv4ddB8ALTzOCBct0loKQlrM/edit?usp=sharing

 

IMG_20201004_142843.jpg

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedł nowy koral - lobophyllia

Co prawda kolory miały być jak niżej, a są jak  widać na drugim zdjęciu 

Żółty i pomarańczowy zmienił się w czerwony, no cóż najważniejsze, że koral zdrowy.

Zacząłem podawać ReefRoids i Booster od Polyp Lab + Ocean Plankton od FM + w dalszym ciągu Easybooster od easy reefs na noc.

Efekty są zdumiewające :)

Ryb nie ma i nie będzie, raz spróbowałem z hexataenia i wytrzymała całe 2 tyg.

 

20201001-211916.jpg

IMG-20201009-082036.jpg

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Lobophyllie sa super i lubia dobrze zjesc ale nie mozna przesadzac bo nie strawione jedzenie zalega w koralu i koral gnije od wewnatrz (znany mi przypadek z autopsji)...

Tez karmie Reef Roids, uniwersalny i dobry pokarm, tzn. dla korali, nie ze ja go jem...Karmie co drugi dzien w malych ilosciach...

Zainteresowala mnie ta holenderska nowosc, jako podloze. Kolor ma bielutki a jak po czasie ja oceniasz?...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Iceberg napisał:

Zainteresowala mnie ta holenderska nowosc, jako podloze. Kolor ma bielutki a jak po czasie ja oceniasz?...

piasek super, nic się nie rozpuszcza, niektórzy jako wadę widza idealnie  okrągłe kształty, jednakowej wielkości -mało naturalne :)

Na pewno bezpieczny dla zwierząt - brak ostrych krawędzi, przy czym jest bardzo drobny i  ciężki - spodziewałem się, ze jak syntetyczne to będzie lekkie, a nie jest.

Dzięki za uwagi dotyczące przekarmiania, bo lubię dawać dużo pokarmu - ograniczają mnie tylko wartości No3 i Po4 ;)

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie skusze bo ostatnia rzecza do przemyslenia pod nowy zbiornik pozostalo podloze...

Chce dac jak najciensza warstwe a skoro jest ciezki to nie powinien latac po zbiorniku przy cyrkulacji...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.10.2020 o 11:59, Felix napisał:

piasek super, nic się nie rozpuszcza, niektórzy jako wadę widza idealnie  okrągłe kształty, jednakowej wielkości -mało naturalne :)

Na pewno bezpieczny dla zwierząt - brak ostrych krawędzi, przy czym jest bardzo drobny i  ciężki - spodziewałem się, ze jak syntetyczne to będzie lekkie, a nie jest.

Kupiłem jak dostanę napiszę parę słów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Doszły 4 ślimaki turbo, Dolabella, strombus i trochę korali miękkich + krabik tricolor

W akwarium jest teraz 7 krabów (3 czerwono-nogie, 3 mitraxy i 1 trikolor), 7 ślimaków (4 ślimaki turbo, 1 columbella, 1 dolabella, 1 strombus) i 1 krewetka kuekenthali

Jak na brak ryb, dużo się dzieje w zbiorniku i nie można narzekać na nudę :)

 

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Felix napisał:

W akwarium jest teraz 7 krabów (3 czerwono-nogie, 3 mitraxy i 1 trikolor), 7 ślimaków (4 ślimaki turbo, 1 columbella, 1 dolabella, 1 strombus)

Kraby nie atakują strombusa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, klossowski napisał:

Kraby nie atakują strombusa?

od prawie 2 tygodni nikt się nim nie interesuje, całymi dniami łazi i się niczego nie boi

oby tak zostało :)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Felix napisał:

Doszły 4 ślimaki turbo, Dolabella

Daj znać za kilka dni jak tam dollabella i czy to ciekawy zwierzaczek. Sam myślę o takim stworku:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2020 o 18:27, Arek77 napisał:

Daj znać za kilka dni jak tam dollabella i czy to ciekawy zwierzaczek. Sam myślę o takim stworku:)

zając albo raczej krowa :) już pierwszego dnia wykosiła glony nitkowate do gołej skały ! ( do 3cm długie !)

następnego dnia dokończyła co ominęła i jest czysto, aż za czysto - teraz zastanawiam się, czy już ją dokarmiać glonami nori?

Niestety zauważyłem, że czasem przyklejona do odpływu w panelu, zatyka go częściowo, swoją dużą powierzchnią ciała, w efekcie czego dolewka myśli, że wody za mało i zaczyna dolewanie.

O ile ślimak szybko nie zejdzie, woda może przelać :/

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupiłeś dolobelkę, i powiedz jak wykosi już trawniki to można ją dokarmiać jakimiś pokarmami.... jestem na etapie dobierania ekipy...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, MichałAsia napisał:

Gdzie kupiłeś dolobelkę, i powiedz jak wykosi już trawniki to można ją dokarmiać jakimiś pokarmami.... jestem na etapie dobierania ekipy...

 

kupiłem w sklepie j....fish ale już nie mają, dokarmiać można, jednak trzeba mieć na uwadze jej rozmiar.

Mam świadomość, że do mojej kostki trafiła tylko na chwilę, wykona zadanie i będę jej szukał większego domu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja życia:

Lobophyllia odeszła na wieczną rafę (spalona światłem), doszło jeszcze jedno briareum, tym razem bardziej zielone, Acanthastrea hillae/bowerbanki, Sarcophyton, Zoanthus Rasta i Goniopora.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Rasta dopiero zaczynają wychodzić

spacer.png

 

 

 

 

Przy okazji zauważyłem, że z mojej Ricordea  wyrasta coś bardzo zielonego - kolor bardzo intensywny, jak u caulastrea !

spacer.png

spacer.png

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG-20201222-190552.jpg

Wygląda jak nowa główka, z czasem przybierze odpowiedni kolor.

U mnie było podobnie, tylko trochę mniej zielona ta główka była ;). Ale ja mam inną odmianę, więc wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Felix napisał:

 

Lobophyllia odeszła na wieczną rafę (spalona światłem)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hej...

AI to mocne lampy i warto zaczynac od opcji aklimatyzacji...

Moja Hydra prawie spalila Lobophyllie i Acany, lecz udalo sie wczas zareagowac i uratowac a dopiero po dluzszym czasie znalazlem program, ktory odpowiednio poprawilem...

Najgorsze jest to ze zazwyczaj uczymy sie na wlasnych bledach...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, teraz lampa skręcona o 40% i korale poprzestawiałem - na górę poszła capnella i briareum.

dorzucę  jeszcze aktualna fotę akwarium (tyla ścianka wreszcie obrasta algami wapiennymi):

spacer.png

następny zakup to będą rurówki :)

 

 

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładny zbiorniczek.
Uważaj na to briareum, jak ci sie rozrośnie to zajmie całą skałę i zarośnie wszystkie mniejsze koralowce. U mnie tak załatwił ładną kolonię zoa i rhodactisy
Lepiej trzymać na osobnej skałce z dala od wszystkiego


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Iceberg napisał:

Najgorsze jest to ze zazwyczaj uczymy sie na wlasnych bledach

Podziękować należy "młodym, gniewnym, wszystkowiedzącym", ludziom. WIększość błędów została już popełniona. Rzekłbym nawet że wszystkie. Ale skoro dla kogoś wykładnią wiedzy jest filmik z YT kręcony przez firmę czy sklep, bądź też wiedza handlarza z fejsa, poparta własnym "chciejstwem" i nieomylnością, nie trzeba długo czekać na efekty. Bo przecież jeśli ktoś radzi inaczej niż chciało by się usłyszeć, znaczy że gada głupoty - po co słuchać :)

Błędy popełniamy głównie z braku własnej pokory, w stosunku do posiadanej wiedzy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwałbym bym to bardziej kombinowaniem i brakiem cierpliwości. 

Bo te z lenistwa to lądują na olx :)

Ale fakt, jak tak czytam archiwa z lat 2006-2010 u nas i "zagramanicą" a potem porównuję obecne piękne zbiorniki to dochodzę do wniosku, że wystarczy się po prostu przyłożyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.