Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wczoraj zalałem mój pierwszy  w życiu zbiornik – kostka 45x45x45. Z tyłu jest panel filtracyjny.

Na chwilę obecną jest tylko :

- skała Real Reef Rock

- woda RO odpowiednio zasolona (pomiar zasolenia z dziś 1.024)

 - pompa obiegowa Jecod DC-1200 – działa na poziomie 3/8 – czy tyle wystarczy na początek? TAK/NIE

- falownik Jebao SOW-4 – działa na poziomie 2/8 czy tyle wystarczy na początek? TAK/NIE

- grzałka

 - media filtracyjne – 4x bacto Rolls, węgiel, wata.

Mam poniżej kilka pytań co do dalszych kroków. Dla oszczędności Waszego czasu, będę wdzięczny chociażby za odpowiedź TAK/NIE na poniższe:

1.Po zalaniu całego zbiornika woda nie była w ogóle mętna, nie było czekania 1-2 dni żeby wszystko osiadło (jak to zazwyczaj pokazują na filmikach YT), rozumiem ze to dobry znak? TAK/NIE

2.Na chwilę obecną nie mam jeszcze oświetlenia LED. Czy na tym etapie, kolejne 10-15 dni od zalania może być brak lampy LED. Czy powinienem ją kupić jak najszybciej? TAK/NIE

3.Nie mam jeszcze zamontowanego odpieniacza (mam Tunze 9001) w środkowej części panela filtracyjnego. Czy mogę z jego montażem poczekać (bo nie ma jeszcze zwierząt) czy powinienem zamontować go jak najszybciej? TAK/NIE

4.W sekcji z mediami filtracyjnymi niestety przez warstwę waty pospadało mi trochę węgla (w postaci granulatu) na dno i przedostało się do sekcji gdzie ma być odpieniacz (załączone foto). Czy powienienem już teraz oczyścić/wydobyć te granukli, czy mogę sobie to podarować i przy najbliższej okazji wymiany całego węgla tym się zajać?  TERAZ/PÓŹNIEJ

5.Czy mam już dziś wrzucić bakterie (Microbe-Life Special Blend) – doba od zalania, czy poczekać? TERAZ/POCZEKAĆ (ile czasu)

Wszelkie dodatkowe uwagi mile widziane.

Dziękuję za pomoc.

filtr przekój.jpg

węgiel.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulację i obiegową ustaw maksymalnie ile się da, żeby nie podrywało piasku - przy okazji sprawdzisz jaką masz przepustowość przegród za panelem. Gdy pojawi się życie, wtedy będziesz korygować. Węgiel koniecznie wsyp do woreczka i dopiero wtedy w przegrodę . Lampa spokojnie może zaczekać dwa tygodnie. Zmętnienie wody jeszcze się pojawi. Bakterie możesz zacząć lać za kilka dni. Odpieniacz też bym zainstalował, żeby wszystko sprawdzić i wyregulować, zanim się pojawi życie, chociaż na razie nie będzie miał co robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wegla nie potrzebujesz narazie, lampy, waty i odpieniacza tez . Bakterie wlej odrazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze sugestie!:)

Doba po zalaniu testy przed dodaniem bakterii: Kh  7.3-7.7
PO4  0.03-0.1
NO3 2-5

Zasolenie 1.024.

Robić jeszcze jakieś dodatkowe testy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie  to dużo  cierpliwości nic więcej nie rób...dodałeś bakterie i to wszystko

testy szanuj sobie, przydadzą się jak będzie życie w zbiorniku, teraz kontrolnie raz na tydz wystarczy.

Węgla troszkę można dodać, niech wylapie różne  związki powstałe przy starcie zbiornika.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, vunpepic napisał:

Wegla nie potrzebujesz narazie, lampy, waty i odpieniacza tez . Bakterie wlej odrazu

Ja bym węgiel na razie zostawił - niech wyłapie to co ewentualnie trafiło z nowym sprzętem, a przed wprowadzeniem życia go wywalił lub zamienił na nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starcie niedługo po dodaniu bakterii odpieniacza nie włączamy ?


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym jeszcze wrzucił kawałek krewetki koktajlowej np. -  co by bakterie miały co robić (żeby zastartował cykl azotowy.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co z tym odpieniaczem? Kiedy go zainstalować?

Takie jeszcze pytania mnie naszły:

1.Jak często wymieniać watę, mam JBL Symec? Stanowi ona pierwszą warstwę filtracyjną. Potem jest trochę węgla i na dole b.rolls.

2.Pytanie dot. B. Rolls - mam 4 szt. ustawione w pionie 160x40mm, ale między nimi jest trochę luzu. Czy powonieniem zasypać te szczeliny jakimś innym drobnym medium filtracji bio czy to nie jest potrzebne?

3.Na skale, pozostały mi bardzo drobne fragmenty papieru, w które zawinięta była Real Reef Rock. Nie mogłem ich usunąć ani na sucho ani na mokro, teraz te drobiny są już w akwa na skale. Czy one oprócz pogorszenia walorów estetycznych mogą jakoś negatywnie wpłynąć na skałę? I czy  po czasie się same "ewakuują"? Przykładowe zaznaczone na foto.

Z góry przepraszam jeżeli pytania są idiotyczne. Ale wolę zapytać o każdą pierdołę a nie potem żałować że coś skonociłem.

part000001.jpg

Edytowane przez shino (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, shino napisał:

2.Pytanie dot. B. Rolls - mam 4 szt. ustawione w pionie 160x40mm, ale między nimi jest trochę luzu. Czy powonieniem zasypać te szczeliny jakimś innym drobnym medium filtracji bio czy to nie jest potrzebne?

Lepiej nie zasypuj, z biegiem czasu może się tam zbierać syfek, który może być zródłem problemów.

22 godziny temu, shino napisał:

1.Jak często wymieniać watę, mam JBL Symec? Stanowi ona pierwszą warstwę filtracyjną. Potem jest trochę węgla i na dole b.rolls.

U siebie wymieniam co drugi dzień. Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia- każde akwa inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam kilka pytań odnośnie tego mojego nowego zbiornika 90l (to cały obieg z panelem filtracyjnym) kostka . Wystartował 10.04. Nadal bez świałta i odpieniacza. W środku piasek i RRRock.

Od 11 kwietnia regularnie dolewam bakterie Microbe-Lift Special Blend zgodnie z instrukcją. Dodatkowo raz dziennie Bio S.

Wszystkie bakterie wlewam bezpośrednio do zbiornika – czy to jest ok, czy powinienem lać gdzieś indziej np. na bacto rolls i kulki ceramiczne (250g) do komina?

Obecnie mam filtrację: wata Symec ->kulki ceramiczne -> 4 bacto Rolls

Mam pytanie co do pompy obiegowej i falownika. Jeżeli nie ma życia to czy ustawienie ich mocy na niskim poziomie wystarczą na ten moment czy musi „buzować” na maxa?

Falownik SOW-4 na 2 poziomie -  falowanie sinusoida

Jebao 1200 DC – na 3 poziomie (50% mocy). Z moich wyliczeń wynika, że całość filtrować będzie się wówczas 5.3 razy/h – przy uwzględnieniu spadku mocy z u wagi na wysokość.

Czy to wystarczy.

Ostatnie testy robiłem dnia 18.04 : Kh  9.1, PO4 między 0.0 -0.03, NO3 0.00.  

Nie widzę na dzień dzisiejszy żeby coś działo się w zbiorniku - woda klarowna, skałą bez zmian. Nadal cierpliwie czekać?

 Czy może wrzucić do zbiornika jakieś "mięso" np. krewetkę koktajlową? Tak jak zasugerował Tapajos32.

Z góry dzięki za uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby rozpocząć cykl azotowy bakterie muszą mieć co jeść dlatego powinieneś wrzucić coś co bakterie będą mogły przerabiać. Ja startowałem na suchej skale i suchym aragonicie, dałem krewetkę i po tygodniu parametry skoczyły ostro w górę a po 2 tygodniach pojawiły się glony, pomę obiegową mam 1000/min i uważam że to minimum acha akwa ma 93 l w obiegu, świeciłem od początku docelowo i jadę bez odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim poszukaj kogoś w okolicy z działającym akwarium i poproś o trochę trochę wody ze zbiornika  i piasku lub mułu z sumpa - zaszczepisz trochę mikrożycie - mysis, kiełże, dzikie surówki itp. I w akwarium coś zacznie się ruszać i dawać pracę bakteriom. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Jutro jadę po wodę i piasek z działającego akwa.

Dziś wrzuciłem krewetkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po 3 tygodniach przerwy. POMOCY

Zbiornik założony 11 kwietnia.

Zgodnie z zaleceniami wymieniłem wodę w akwa częściowo na żywą. Zbiornik mieści ok. 80 l (łącznie z wodą w panelu filtracyjnym). Podmieniłem 20l. żywej w dniu 29 kwietnia, którą otrzymałem z lokalnego sklepu zajmującego się tylko akwarystyką morską.

Do dnia dzisiejszego nie ma żadnych śladów glonów, okrzemków itp. Skała, piasek, woda tak jak wyglądały tak wyglądają tak jakby cykl w ogóle nie zaskoczył :(

Przestałem nawet dodawać od 2 tygodni bakterie jakiekolwiek ( Microbe-Lift Special Blend, Bio S) bo ttak mi doradzono w sklepie.

Co mam robić? Kupić i wpuścić jakiś budżetowe życie na  "zmarnowanie" żeby coś się zaczęło dziać?

 

Przy okazji - padła mi dolewka BLAU level controller system (grawitacyjna) - kable nieuszkodzone, zasilacz "świeć", przeczyściłem, przepłukałem pływak, pompla też wyciagnieta i osuszona. dolewka nadal nie działa. Ma ktoś może pomysł dlaczego?:/

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

IMG_20200520_202207.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy po wlaniu "żywej wody" ze sklepu zauważyłeś w akwarium jakiekolwiek życie? w znaczeniu jakieś małe kiełże, misys czy rurówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie świecisz nad oczkiem? Włącz. Na początek np. 4h, po tygodniu zwiększ o godzinę itd. aż dojdziesz do docelowego czasu np. 8h. Niektórzy świecą od samego początku docelowym światłem. Bakterie dozuj cały czas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Odpalałem do tej pory tylko dwa akwaria morskie. W każdym postępowanie było takie samo: światło zapalałem dopiero po "dojrzewaniu" czyli tak ok 2 miesiąca i nie robiłem tego stopniowo tylko na 100% pierwszego dnia. W żadnym z dwóch systemów nie miałem śladu plag. W Twoim przypadku może być podobnie, cykl azotowy ładnie sobie śmiga albo już się zamknął a bez światła nic nie urośnie. Wrzuć dla pewności ze 3 kostki mrożonej artemi bez płukania i zrób testy za tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, michalfa napisał:

Wrzuć dla pewności ze 3 kostki mrożonej artemi bez płukania i zrób testy za tydzień.

Ja bym był ostrożny z taką ilością na raz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

a co się może stać w akwarium bez światła i życia??

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda może skisnąć i będzie zaczynał od nowa, lepiej zrobić testy wody i wtedy coś kombinować, a testy możesz zrobić w sklepie.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za tak szybkie uwagi i porady.

@Arek77 – niestety żadnego życia nie zauważyłem

@michalfa -  może u mnie jest podobnie, nie wiedziałem, że cykl może przebiegać tak „bezobjawowo”

Kupię i wrzucę jutro te 2 kostki mrożonki i zrobię testy za 7 dni.

Nie świece z 2 powodów – podobno dopiero po zakończeniu cyklu i przy rozpoczęciu zasiedlania rybami/koralowcami należy odpalić światło, po drugie – nie chciałem się na starcie na wszystko wykosztować jeżeli z wydatkiem na lampę można poczekać. Pod koniec miesiąca planuję nabyć AI Prime HD 16/14.

Przy okazji – czy możecie zaproponować jakieś alternatywne światło dla AI Prime do mojej kostki w cenie w okolicach 700-1000pln? Od razu mówię nie mam zdolności majsterkowicza ani elektryka więc pomysły „zrób sobie sam” będzie o wiele taniej odpada :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, shino napisał:

Przy okazji – czy możecie zaproponować jakieś alternatywne światło dla AI Prime do mojej kostki w cenie w okolicach 700-1000pln? Od razu mówię nie mam zdolności majsterkowicza ani elektryka więc pomysły „zrób sobie sam” będzie o wiele taniej odpada :/

Proponowałbym poszukać na portalach aukcyjnych czy na targowisku tego portalu jakiejś używanej o mocy ok 100 W np. na olx jest lampa Kelo AQ100 za 700 PLN

Ja tak kupiłem i jestem zadowolony. 

Spróbuj jeszcze zalatwić trochę syfku  z sumpa od kogoś lub ze sklepu - tam jest pełno żyjątek i coś zacznie się ruszać w Twoim akwa.

A po za tym bez oświetlenia to raczej glony nie będą rosły. Ja zacząłem świecić od pierwszego dnia po zalaniu akwarium gdyż uważam, że rozruch biologii w akwarium powinien przebiegać w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych jakie planujesz mieć docelowo. Inne szczepy bakterii rozwijają się po ciemku, a inne przy świetle i potem jak zmienisz warunki świetlne to może być tak, że równowaga mikrobiologiczna zacznie ustalać się na nowo.  I ostrożnie z wrzucaniem dużej ilości biomasy (mrożonek) do takiego akwa. Ale to są tylko moje spostrzeżenia i moja opinia - rób jak uważasz. Powodzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym kupi jakieś porządne media filtracyjne. Co to są te "kulki ceramiczne"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.