Skocz do zawartości
misiulegia

Projekt Sumpa 80x40x40cm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Planuję się przenieść do większego zbiornika o wymiarach 130x50x50cm.

Mam projekt Sumpa o wymiarach 80x40x40 m.

Odpieniacz Zetlight Horizon SD1500 

Pompa Jebao DSC5000

Proszę o wasze opinie. 

Pozdrawiam Michał 

Wesołych Świąt. IMG_20200411_172444.thumb.jpg.e2b92236ebda555c2f358526766e3b42.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do poprawki;)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Sygen napisał:

do poprawki;)

A dlaczego? Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, misiulegia napisał:

A dlaczego? Pozdrawiam 

w sumpie musi być spływ a tutaj masz wszystkie przegrody wysokie na 20 cm,poza tym czy te przegrody 25 cm są potrzebne?ja nie mam to zalezy jak kto lubi


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co zaprojektowałeś tę pierwszą komorę na spływ? Nie lepiej jedna komora na spływ (plus skarpeta) i odpieniacz? Na przyszłość może to być miejsce pod rolmatera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

A po co zaprojektowałeś tę pierwszą komorę na spływ? Nie lepiej jedna komora na spływ (plus skarpeta) i odpieniacz? Na przyszłość może to być miejsce pod rolmatera.

Ta pierwsza komora to jest na watoline. Chcę tam zrobić filtr mechaniczny z watoliny. 

2 godziny temu, Sygen napisał:

w sumpie musi być spływ a tutaj masz wszystkie przegrody wysokie na 20 cm,poza tym czy te przegrody 25 cm są potrzebne?ja nie mam to zalezy jak kto lubi

To może jak te dwie przegrody usunę będzie lepiej? 

IMG_20200412_131006.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal pierwszą przegrodę i połącz komorę spływu i odpieniacza. Bez sensu robić 7,5cm komorę. Ani skarpety nie założysz, ani dobrze nie wyczyścisz. Pierwszą skreśloną przegrodę (tą w komorze odpieniacza też wywal. Ostatniej przegrody w komorze pompy nie usuwaj bo wtedy poziom wody w komorze pompy i komorze Siporaxu będzie ten sam i będzie się zmieniać, a zmieniać ma się tylko w komorze pompy. Przegrodę tą jednak musisz skrócić bo kiedy wszystkie mają 20cm to poziom w komorze odpieniacza i siporaxu będzie ten sam. Woda zamiast dobrze przepłukiwać komorę siporaxu będzie w większości płynąć górą. Ostatnie dwie daj tak: najpierw przegroda od dołu w wysokości 19-18 cm, potem przegroda uniesiona 3cm do wysokości 25cm. Podobnie jak teraz tylko zamień ich kolejność.

Zastanów się nad takim rozwiązaniem na siporax:

20180617_103521_resized.jpg.305eced4e3219465540e8717d85c585a.jpg

20180617_103531_resized.jpg.dbb8e53637281f88451ff37fd69c4ad7.jpg

Opierasz kratkę na doklejonych paskach szyby. W tak poukładany sipoax woda przepływa swobodnie i całkiem sporo się go mieści. Wtedy środkową przegrodę można przeznaczyć na refugium.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Darek85 napisał:

Wywal pierwszą przegrodę i połącz komorę spływu i odpieniacza. Bez sensu robić 7,5cm komorę. Ani skarpety nie założysz, ani dobrze nie wyczyścisz. Pierwszą skreśloną przegrodę (tą w komorze odpieniacza też wywal. Ostatniej przegrody w komorze pompy nie usuwaj bo wtedy poziom wody w komorze pompy i komorze Siporaxu będzie ten sam i będzie się zmieniać, a zmieniać ma się tylko w komorze pompy. Przegrodę tą jednak musisz skrócić bo kiedy wszystkie mają 20cm to poziom w komorze odpieniacza i siporaxu będzie ten sam. Woda zamiast dobrze przepłukiwać komorę siporaxu będzie w większości płynąć górą. Ostatnie dwie daj tak: najpierw przegroda od dołu w wysokości 19-18 cm, potem przegroda uniesiona 3cm do wysokości 25cm. Podobnie jak teraz tylko zamień ich kolejność.

Zastanów się nad takim rozwiązaniem na siporax:

20180617_103521_resized.jpg.305eced4e3219465540e8717d85c585a.jpg

20180617_103531_resized.jpg.dbb8e53637281f88451ff37fd69c4ad7.jpg

Opierasz kratkę na doklejonych paskach szyby. W tak poukładany sipoax woda przepływa swobodnie i całkiem sporo się go mieści. Wtedy środkową przegrodę można przeznaczyć na refugium.

 

Dzięki za konkretne wytłumaczenie i poprawki. Jutro poprawię projekt według Twoich wskazówek. A co do pierwszej komory (spływu) to miałem zamiar zrobić tam z pleksi kosz w którym bym umieszczał watoline i to by było łatwe do wymiany. A komora też miała służyć za wyrównywanie poziomu wody w komorze odpieniacza. 

A co do siporaxu to świetny pomysł. Mam podobne kosze zrobione w kominie mojego 100l akwarium. Ja mam klejone kosze z plexi z otworami. A tu mi patrząc na Twoje zdjęcie przyszło do głowy aby zrobić tak jak Ty tylko w koszu z kratek pod podstawki korali. 

Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszyk też się nada. Choć u mnie po 2 latach nie widzę potrzeby wyciągania siporaxu bo jest czysty.

U siebie robiłem przegrody z dwóch warstw szyb. dałem czarny lacobel i podkleiłem od strony farby cienką szybą  dla odizolowania farby od wody. Dzięki temu światło z refugium nie oświetla wszystkich komór. Tylną ścianę sumpa okleiłem zwykłą czarną folią przylepną z obi. Daje to efekty bo jak kilka miesięcy temu przerobiłem oświetlenie i dałem je wyżej, zaczęło świecić na jeden rząd siporaxu z górnej warstwy to pociemniał jak by glonem obrósł.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.