Skocz do zawartości
Danielj

Przeróbka ATI 8x54W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcę przerobić lampę, tzn. zamiast dwóch świetlówek 54W wsadzić diody 3W Royal blue i blue. W sumie 48 diód na sterowniku od Magu. 

Dokładnie wg. tego schematu:

3x1200L-1024x768.png

Moje pytanie dotyczy radiatora. 

Czy ten z poniższego linku wystarczy, biorąc pod uwagę chłodzenie z wentylatorów lampy ATI 8x54W dimm ?

https://sklep.hart-metale.pl/index.php?route=product/product&path=54_67&product_id=249

 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiłem podobną konwersacje wraz ze znajomym tylko ze przerabialiśmy Althea od PS.
Zaraz Ci podrzuce jakich radiatorów kolega użył ;)

Dokładnie taki radiator:
https://www.piekarz.pl/13647-radiator-produkcja-wlasna-piekarz-p22139/


Na każdym po 16 ledów cree wysterowanych 700 mA

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całą elektronikę mam zamiar schować pod akwarium, ten radiator z Waszego linku ładnie pasuje, po odkręceniu dwóch środkowych odbłyśników od T5 mam 95mm szerokości przestrzeń, prawie pod trzy radiatory i trzy nitki :) 

Wolan91 używałeś uniwersalnej obudowy, czy jakiejś dedykowanej?


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uniwersalnej z pierwszego lepszego sklepu wymiary około 15 x 20  a najlepiej wieksza aby zasilacz sie bez ścisku zmieścił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Danielj napisał:

Całą elektronikę mam zamiar schować pod akwarium, ten radiator z Waszego linku ładnie pasuje, po odkręceniu dwóch środkowych odbłyśników od T5 mam 95mm szerokości przestrzeń, prawie pod trzy radiatory i trzy nitki :) 

Wolan91 używałeś uniwersalnej obudowy, czy jakiejś dedykowanej?

Tego typu obudowy do elektryki/elektroniki beda dobre https://allegro.pl/oferta/obudowa-z95-abs-jasna-95-5x193-2x283-0mm-kradex-7212712510#

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, mam już więc większość elementów. Diody chcę dać właściwie tylko Royal blue i blue. Miałem kiedyś Metisa 2x150W i świeciłem tylko jednym kanałem, właśnie royal blue. A może w jednym z kanałów miast kilku diod blue dać np. cyjan, red, green? Czy nie ma sensu?


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyjan fajny  , ja mam 32 diody zasilane 700 mA i z 40 stopni temp podskoczyła mi na wyjściu z lampy do 47  , wydaje mi sie że ati ma dużo gorsze chłodzenie od mojej lampy więc brał bym to na uwagę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozpoczęty taki projekt, czekam jeszcze na paczkę z płytkami do driverów. Niby już wysłana z Chin. U mnie całość zostanie schowana w lampę.

Dlaczego uzywasz driverów ldd 1200l? Skoro masz diody 3W. 

Wentylatory w lampię do wymiany na mocniejsze i wyciągnięcie je na zewnątrz.

Diody lepiej rozmieścić na 3 i 6 rurze na profilu minimum 1.2 cm wysokości. Gdy da się niższy to odbłyśniki będą ograniczały światło.

22 godziny temu, wolan91 napisał:

Drivery się bardzo mocno grzeją

Bo są pewnie źle dobrane. Jakie masz i ile diod masz pod driver podłączony?

9 godzin temu, Danielj napisał:

Czy nie ma sensu?

Ja daję niebieskie, 120W i zastanawiam się nad dołożeniem 30W białego do tego.

 Inną barwę będę uzupełniał świetlówkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, elespero napisał:

jakie drivery? ldd 700l ?

Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sith114 napisał:

Tak

No to jak pisałem, źle dobrany driver lub za dużo diod na nim. Jest przeciążony, stąd się mocno grzeje. Dziwne że nie piszczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu uważasz, że źle dobrany driver?
Napięcie nie przekroczone na driverze, driver ogranicza po prostu prąd na diodzie.
Drivery piszczą same z siebie podczas sterowania PWM, ustawione na 100% nic nie piszczy. Ale z tego co wyczytałem to jest zależne od częstotliwośći sygnału PWM z arduino.


Tak samo te drivery piszczą przy np 4 power ledach ~3W w szeregu podłączonych. ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Czemu uważasz, że źle dobrany driver?

Bo ten driver ma moc wyjściową 22W, a do niego jest podczepione 24W.  

U mnie piszczały tylko jak były przeciążone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, elespero napisał:

Bo ten driver ma moc wyjściową 22W, a do niego jest podczepione 24W.  

U mnie piszczały tylko jak były przeciążone.

A co ma moc podłączona do mocy wynikającej z przepływającego prądu?
Puszczasz z Drivera 700mA, a na diodach odkłada się ponizej 30V. Max wg producenta 32V. Czyli 30V*0,7A = 21W ;)
Tak jak Ci pisałem wcześniej przy 4 power ledach 3W tez ldd 700l potrafi piszczeć ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sith114 napisał:

A co ma moc podłączona do mocy wynikającej z przepływającego prądu?
Puszczasz z Drivera 700mA, a na diodach odkłada się ponizej 30V. Max wg producenta 32V. Czyli 30V*0,7A = 21W ;)
 

Czyli ledy nie 3W.. Czy to są na pewno cree? czy podróbka?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, elespero napisał:

Czyli ledy nie 3W.. Czy to są na pewno cree? czy podróbka?

 

Nie rozumiem pytania? Jaki to ma znaczenie diode cree mozesz wysterowac pradem od 0 do 1A albo i więcej wszystko kwestią żywotności diody ;)
Przy driverze ldd700 po prostu wykorzystujesz nie pełną moc diody.
 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taka przeróbka nie ma sensu. chłodzenie w ATI jest dobrane do ilości świetlówek i dodanie ledów zaburzy ten stan. wyższego radiatora nie wsadzisz do lampy bo nie ma tam miejsca. Lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie dodatkowej belki z samymi LED-ami.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Nie rozumiem pytania? Jaki to ma znaczenie diode cree mozesz wysterowac pradem od 0 do 1A albo i więcej wszystko kwestią żywotności diody ;)
 

Mocy również, nie przetworzyłem informacji :D mój błąd tutaj.

4 minuty temu, waldek123blau napisał:

chłodzenie w ATI jest dobrane do ilości świetlówek

Ori nawet przy świetlówkach nie wyrabia w cieplejsze dni, kwestia słabych wentylatorów. Wymiana na mocniejsze i wyciągnięcie ich na zewnątrz rozwiązuje problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, elespero napisał:

Mocy również, nie przetworzyłem informacji :D mój błąd tutaj.

Ori nawet przy świetlówkach nie wyrabia w cieplejsze dni, kwestia słabych wentylatorów. Wymiana na mocniejsze i wyciągnięcie ich na zewnątrz rozwiązuje problem.

Dlatego napisałem że lepszym rozwiązaniem jest zrobienie dodatkowej belki z samymi LED-ami i zawieszenie jej obok ATI.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, waldek123blau napisał:

 

Dlatego napisałem że lepszym rozwiązaniem jest zrobienie dodatkowej belki z samymi LED-ami i zawieszenie jej obok ATI.

Lampa praktycznie na całą powierzchnię akwarium, nie ma gdzie zawiesić. Jedyna opcja to wrzucenie w środek. I bez przesady, świetlówki też się grzeją i to wcale nie mniej niż ledy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem taka przeróbka nie ma sensu. chłodzenie w ATI jest dobrane do ilości świetlówek i dodanie ledów zaburzy ten stan. wyższego radiatora nie wsadzisz do lampy bo nie ma tam miejsca. Lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie dodatkowej belki z samymi LED-ami.
Swieta prawda, zrobilem kiedys z nudów przeróbkę ATI 2x54W + 2x 150W HQI. Wywaliłem HQI i wstawilem na ich miejsce ledy, glownie Cree. W sumie jest tam około 200W mocy swiecacej w LED, ale problem z chlodzeniem. Obudowa orginalna, zamknieta, wywiercilem 5 otworów o średnicy 100mm na wentylatory 120mm,jeden otwór zostaje wolny, robi jako "wydech" dla powietrza wdmuchanego przez wentylatorki. Jak juz wdpomnialem, malo miejsca, radiator o wys. 35mm taki akurat mialem lezec w domu, i wentylatory niskie, 15mm wydokosci, 20mm by weszlo ake na styk, 25mm,standardowe, bez szans.
Mialo byc fajnie i estetycznie, no i jest ale, możliwości są dosyć ograniczone.

Do sterowania wziołem takie oto ustrojstwo.
https://www.coolhardware.de/doku.php?id=cooltwiled3x:start

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie trochę zbiliście z tropu :(  W tym temacie kolega pisze, że od dwóch miesięcy działa to bez problemu, z tym, że  z lampą PS.

 

 

 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, elespero napisał:

No to jak pisałem, źle dobrany driver lub za dużo diod na nim. Jest przeciążony, stąd się mocno grzeje. Dziwne że nie piszczy... 

Ja myślę że lampa działa poprawnie , poza tym schemat na drivery ledy itp zrobił sam Magu a on raczej się zna . Jest to opcja z największą ilością kanałów

magu schemat.png

14 godzin temu, Danielj napisał:

No to mnie trochę zbiliście z tropu :(  W tym temacie kolega pisze, że od dwóch miesięcy działa to bez problemu, z tym, że  z lampą PS.

 

 

 

U mnie też działa bez problemu tylko że mam lampę Pacific Sun Althea 8x54w a w niej jest 3x więcej miejsca niż w ATI i ma 100 x lepsze chłodzenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.