Skocz do zawartości
mathom

Przedawkowanie balling awaria pompy AM Reefdoser, skok KH

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie

dzisiaj po 3 latach nawaliła mi pompa dozująca Aquamedic Reefdoser EVO 4  i wlała po 2L wszystkich 3 komponentów ballinga AF (lała równo na wszystkich kanałach :( )

KH poszybowało poza skalę moich testów. Zrobiłem tyle podmian na ile starczyło wody (+kolejne w toku) -- w sumie ok 70L na 250L wody.

KH dało się zmierzyć na jakimś starym salifercie w niskiej rozdzielczości na ok 22dKh, CA na 480 ppm.

Spodziewałbym się że będzie biały osad bo CA lało się równo z KH - woda na razie kryształ. Korale póki co wyglądają ok, jedna acra się tylko ośliniła, krewetka harlequin siedzi ospała w kącie. Pewnie efekty pojawią się później :(

Podmieniam dalej wodę - czego się spodziewać i czy mogę coś jeszcze zrobić?

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:wacko: A ja 3h temu zamówiłem nowa AM evo4... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mathom swojego czasu ktoś z AF opisywał wpadkę z podmianą zamiast na pure water to na kh(Seweryn chyba). Ogólnie dużo poza podmianą nie jesteś w stanie zrobić, ewentualnie dodał bym węgiel bo korale mogą stresując się truć wodę... 

Raczej nie zbijał bym od razu do docelowych parametrów. Celował bym w coś w okolicy kh 10-12 i później powoli schodził... Ca to też nie tragedia... 

Ewentualnie podmiana na wodę od kogoś z okolicy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął miesiąc - melduję zero strat (może oprócz Harlequina, która zniknęła po tygodniu, ale pewnie zjadła ją hexa). Wszystko żyje, akry włochate jak nigdy.  Jedynie gdzieniegdzie pojawiają się małe ogniska cyjano i szyby szybciej się brudzą (pewnie przy podmianach przyszło trochę krzemu)

Zbiłem w pare dni kh do ~7. 

Niestety teraz mam inny problem, bo z kolei nie mogę utrzymać kh - tak szybko spada. Kupiłem nowego Reefdosera (sic! - kalibruje się go już na 50ml), ale to chyba nie to. Mam ustawione dawkowanie o ponad 30% wyższe niż przed katastrofą a i tak spada. 

wygląda to tak jakby korale dostały jakiegoś boosta i teraz rosną jak głupie.  Nie mam za bardzo mierzyć codziennie, więc dolewam dodatkowo z ręki po 50ml kh a i tak spada :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, mathom napisał:

wygląda to tak jakby korale dostały jakiegoś boosta i teraz rosną jak głupie.  Nie mam za bardzo mierzyć codziennie, więc dolewam dodatkowo z ręki po 50ml kh a i tak spada :/

Być może przed awarią miałeś niedobór któregoś z mikropierwiastków. Awaria podała część, podmiany uzupełniły resztę... Teraz jest go pod dostatkiem to i korale "się cieszą"... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.