Skocz do zawartości
wolan91

Rozdzielnia Elektryczna pod akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , przymierzam się do kupna rozdzielni elektrycznej gdzie umieszczę różnicuwkę bezpieczniki oraz opóźniacz na odpieniacz  wszystko w szafie pod akwarium .

co o tym myślicie ?

Rozdzielnia Link

Bezpieczniki Link

Różnicówka Link

muszę dorwać jeszcze opóźniacz oraz jakiś typ gniazdek , może licznik prądu :scub:

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile sprzet akwarystyczny więcej niz 10A nie weźmie to mimo wszystko na gniazda dałbym standardowo B16 by w razie W nie miec problemów.

 

 

Do tej rozdzielnicy jak rozumiem z głównej rozdzielnicy odrębny obwód będziesz podłączał ? Czy istniejące gniazdo elektryczne chcesz wykorzystać do zasilenia ?

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam możliwości odrębnego obwodu ale mam tu takie gniazdka co wyglądają ok na tym obwodzie jest tylko lodówka prawdopodobnie czasem , czajnik xD

gniazdko.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, wolan91 napisał:

 

zabezpieczenie różnico prądowe powinieneś mieć w głównej rozdzielni domu mieszkania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy akwarium rozdzielenia i bezpieczniki 10A bo w głównej prawdopodobnie masz zabezpieczenia 16A na to gniazdko. Różnicówki nie trzeba jak nie będzie osobnego obwodu zadziała ta z głównej skrzynki. Trochę szkoda że nie dasz rady zrobić osobnego obwodu ale można wykorzystać to co jest. 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest idealnie, lodówka trochę pobiera, poza tym, zarówno akwarium jak i lodówka powinny pracować non stop.

Ale wszystko zależy od obciążenia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co montować rozdzielnie . Moim zdaniem to bezsensu jezeli nie poprowadzisz oddzielnego obwodu tylko na akwarium a i w tym wypadku to nie ma sensu . Jaki masz pobór prądu wszystkich urządzeń naraz 1kw max  . Zwykle gniastka wystarczą i bezpieczniki które masz w mieszkaniu . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom 
Załóżmy sytuację iż dochodzi do uszkodzenia przewodu zasilającego np grzałkę.
W przypadku rozdzielni pod zbiornikiem wywali jeden obwód. W przypadku podłączenia pod gniazdko z zabezpieczeniem w głównej rozdzielni - wywala wówczas całe zasilanie z danego gniazda... Czyli w tym przypadku cały zbiornik. Wg mnie sens zamontowania rozdzielni pod zbiornikiem jednak jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku nie całe zasilanie danego gniazdka, ale całą linię - wszystkie gniazdka podpięte pod bezpiecznik - czyli i lodówkę...:)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lodówka bierze pewnie nie więcej niż 300W. Więc tutaj bym się nie martwił. Gorzej czajnik elektryczny. Niektóre mają nawet 3kW. Chociaż jeśli nic więcej nie ma na tym obwodzie, to też bym się specjalnie nie przejmował. Wyłączniki nadprądowe i tak należałoby dobrać do charakterystyki zabezpieczenia obwodu. Zresztą to też bym sprawdził bo widziałem takie instalacje, gdzie pod jeden B16 było podłączonych kilka obwodów gniazd (bo nie było miejsca w tablicy na dodatkowe "eSy"). Chodzi o selektywność. Jak wsadzi B10 o złej charakterystyce to i tak mu główne B16 może polecieć zamiast B10.  

Po co rozdzielnica (tu zwrócę tylko uwagę, że nie powinno się używać zamiennie słowa rozdzielnia) ? Dobrze dobrane zabezpieczenia nie wywalą zabezpieczenia obwodu głównego a dzięki temu, wyłącznik nadprądowy odłączy tylko uszkodzone  urządzenie. Przynajmniej w teorii bo jest jeszcze wyłącznik różnicowo-prądowy. W obecnym mieszkaniu mam jeden taki wyłącznik na wszystkie obwody i podłączenie uszkodzonego żelazka skończyło się ciemnością w całym domu. Dlatego najlepszym wyjściem są oddzielne obwody z odrębnymi wyłącznikami różnicowo-prądowymi. Niestety większość instalacji jest minimalistyczna, po kosztach z jednym wyłącznikiem tego typu na cały dom.

W nowo budowanym domu zrobiłem to zupełnie inaczej. Mam np. dwa oddzielne obwody do sumpa i dwa oddzielne obwody do akwarium pociągnięte z rozdzielnicy głównej. Na tą chwilę zaplanowane mam dwie "różnicówki" na obsługę systemu:  jedna na akwarium, jedna na sump (miejsce w rozdzielnicy mam - 315 pól ;) więc te dodatkowe 50zł to nie jest jakiś specjalny koszt).  A nic nie stoi na przeszkodzie by wsadzić tam 4 "różnicówki" i np. sprawić by pompa obiegowa była sama ma obwodzie i miała własną "różnicówkę". Awaria któregoś z urządzeń w domu nie powinna wpływać wtedy na pompę obiegową. Musiało by polecieć zabezpieczenie główne w szafie energetycznej zakładu. Bez problemu również wpinam taki obwód do systemu podtrzymującego napięcie w razie awarii zasilania. Zresztą wszystkich obwodów gniazd w całym domu mam na tą chwilę 50 czy tam 52. Każdy obwód ma oddzielne zabezpieczenie nadprądowe, całość spina 17 wyłączników róznicowo-prądowych. Ktoś może powiedzieć przerost formy - ale jak włączę uszkodzone żelazko to polecą mi obwody garderoby i sypialni a nie cały dom. Tak samo brama garażowa i wjazdowa -  mają oddzielne obwody i własną jedną "różnicówkę". Taras i ogród również na oddzielnych obwodach i własnym wyłączniku różnicowo-prądowym. Indukcja, piec, rekuperacja - własne obwody i własne zabezpieczenia. Itd itd. Czy warto robić więcej obwodów i zabezpieczeń ? IMHO warto. Tylko trzeba to zrobić z głową. Dlatego zastanowiłbym się czy jest opcja aby ten obwód wypiąć w rozdzielnicy głównej i zrobić na nim oddzielne zabezpieczenie różnicowo-prądowe z rozdzieleniem obwodu na mniejsze obwody z zabezpieczeniami nadprądowymi. A jak jeszcze odejście na lodówkę jest w gnieździe przy akwarium a nie w gnieździe przy lodówce czy gdzieś w puszce to w ogóle można rozdzielić i lodówkę i czajnik, i akwarium i zrobić to tak jakby były oddzielne obwody pociągnięte z głównej rozdzielnicy. Wszystko uzależnione tak na prawdę od instalacji elektrycznej jaka jest zrobiona.

Inna sprawa że taka rozdzielnica pod akwarium to nie jest dobry pomysł.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, VDR napisał:

W nowo budowanym domu zrobiłem to zupełnie inaczej. Mam np. dwa oddzielne obwody do sumpa i dwa oddzielne obwody do akwarium pociągnięte z rozdzielnicy głównej. Na tą chwilę zaplanowane mam dwie "różnicówki" na obsługę systemu:  jedna na akwarium, jedna na sump (miejsce w rozdzielnicy mam - 315 pól ;) więc te dodatkowe 50zł to nie jest jakiś specjalny koszt).  A nic nie stoi na przeszkodzie by wsadzić tam 4 "różnicówki" i np. sprawić by pompa obiegowa była sama ma obwodzie i miała własną "różnicówkę". Awaria któregoś z urządzeń w domu nie powinna wpływać wtedy na pompę obiegową. Musiało by polecieć zabezpieczenie główne w szafie energetycznej zakładu. Bez problemu również wpinam taki obwód do systemu podtrzymującego napięcie w razie awarii zasilania. Zresztą wszystkich obwodów gniazd w całym domu mam na tą chwilę 50 czy tam 52. Każdy obwód ma oddzielne zabezpieczenie nadprądowe, całość spina 17 wyłączników róznicowo-prądowych. Ktoś może powiedzieć przerost formy - ale jak włączę uszkodzone żelazko to polecą mi obwody garderoby i sypialni a nie cały dom. Tak samo brama garażowa i wjazdowa -  mają oddzielne obwody i własną jedną "różnicówkę". Taras i ogród również na oddzielnych obwodach i własnym wyłączniku różnicowo-prądowym. Indukcja, piec, rekuperacja - własne obwody i własne zabezpieczenia. Itd itd. Czy warto robić więcej obwodów i zabezpieczeń ? IMHO warto. Tylko trzeba to zrobić z głową. Dlatego zastanowiłbym się czy jest opcja aby ten obwód wypiąć w rozdzielnicy głównej i zrobić na nim oddzielne zabezpieczenie różnicowo-prądowe z rozdzieleniem obwodu na mniejsze obwody z zabezpieczeniami nadprądowymi. A jak jeszcze odejście na lodówkę jest w gnieździe przy akwarium a nie w gnieździe przy lodówce czy gdzieś w puszce to w ogóle można rozdzielić i lodówkę i czajnik, i akwarium i zrobić to tak jakby były oddzielne obwody pociągnięte z głównej rozdzielnicy. Wszystko uzależnione tak na prawdę od instalacji elektrycznej jaka jest zrobiona.

Tak dla porównania,  ja mieszkam w starym domu gdzie liczba obwodów wynosi..... 3 po jednym na każdą fazę (B20). I przez ostatnie 20 lat  pamiętam, że tylko raz coś wywaliło: gG 35A w głównej skrzynce przed licznikiem :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Na tą chwilę zaplanowane mam dwie "różnicówki"

Różnicówki nie służą do ochrony urządzeń czy też instalacji, są to urządzenia przeciwporażeniowe i mają wywalić zasilanie w całym budynku ponieważ ich zadziałanie jest uzasadnione zdrowiem i życiem użytkownika dlatego ma być jedna, odstepstwem może być jeśli użytkownik ma dostęp tylko do swojej rozdzielnicy np przy wynajmowaniu lokali w danym budynku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, boo12 napisał:

Różnicówki nie służą do ochrony urządzeń czy też instalacji, są to urządzenia przeciwporażeniowe i mają wywalić zasilanie w całym budynku ponieważ ich zadziałanie jest uzasadnione zdrowiem i życiem użytkownika dlatego ma być jedna, odstepstwem może być jeśli użytkownik ma dostęp tylko do swojej rozdzielnicy np przy wynajmowaniu lokali w danym budynku

A jaki przepis o tym mówi?

Mam instalację trój i jednofazową w budynku. Do tego, jednofazowa jest rozdzielona na instalację oświetleniową i gniazda. Każdy z trzech obwodów ma swoją różnicówkę, instalacja wykonana zgodnie z projektem technicznym.

 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

20 minut temu, Danielj napisał:

A jaki przepis o tym mówi?

nie będe szukał paragrafów, ta informacja pochodzi od wykładowcy , który robił mi szkolenie i egzamin z zakresu dozoru i eksploatacji w zakresie nieograniczonym, za przykład podał  prozaiczną sytuację pęka rura z wodą na 1 piętrzę wywala ci różnicowe od oświetlenia na parterze bo pierwsza instalacja od góry, w między czasie wchodzisz do zalanego pomieszczenia a gniazdka dalej pod napięciem bo ta różnicówka jeszcze nie zadziałała i teraz możesz spokojnie stać się przewodnikiem dotykając obudowy lampy stojąc w wodzie, i wtedy dopiero zadziała różnicówka nr 2, dlatego różnicówka powinna wyrzucać napięcie w całej strefie a nie konkretnymi obwodami 

34 minuty temu, Danielj napisał:

Każdy z trzech obwodów ma swo różnicówkę

jeśli masz na myśli różnicówka na 1 fazę to tak pod warunkiem, że fazy są rozprowadzone z głową każda w innej części budynku jeśli oświetlenie gniazdka to nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;Od 32 lat jestem elektrykiem. Mam uprawnienia  E i D co prawda na średnie napięcia, ale po prostu wyższych zakresów nie potrzebuję.

Przepisy mówią o tym, że powinno być minimum jedno zabezpieczenie  przeciwporażeniowe. Jeśli chodzi o przepisy to proszę bardzo : Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

Dokładnie paragraf 183.1. podpunkt 3. Tam wyraźnie pisze, że : urządzenia ochronne różnicowoprądowe lub odpowiednie do rodzaju i przeznaczenia budynku bądź
jego części, inne środki ochrony przeciwporażeniowej.  

Wynika z tego, że nie ma ograniczeń co do ilości zabezpieczeń. Poza tym  "różnicówka" jest elementem dodatkowym, jeśli chodzi o ochronę podstawową przed dotykiem bezpośrednim. 

W ochronie dodatkowej ( przed dotykiem pośrednim ) "różnicówka"  jest jednym z elementów samoczynnego szybkiego wyłączenia zasilania w czasie bezpiecznym dla człowieka ( czas odpowiedni do warunków środowiskowych ) 

Nie ma więc błędu w projektowaniu instalacji z kilkoma "różnicówkami"

Co do kondygnacji to masz rację, ja pisałem o budynku jednokondygnacyjnym. Zresztą w rozbudowanych instalacjach, każda kondygnacja ma swoją rozdzielnicę :)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Danielj napisał:

Nie ma więc błędu w projektowaniu instalacji z kilkoma "różnicówkami"

Błędu wg przepisów nie ma, ale podzielam zdanie tego Pana, który mi o tym wspomniał nie jestem elektrykiem z zawodu, potrzebuję takich uprawnień do pracy na stacjach trafo czy też elektrowniach, różnicówka na każdą faze osobno może być wg przepisów ja natomiast zastosowałbym trójfazową zamiast dzielić,

 

18 minut temu, Danielj napisał:

Poza tym  "różnicówka" jest elementem dodatkowym, jeśli chodzi o ochronę podstawową przed dotykiem bezpośrednim

dlatego też jest bardzo lakonicznie potraktowana jeśli chodzi o przepisy jak zresztą wszystko co jest dodatkowe itp.

Każdy niech używa jak chce ja jeśli zakładam to tak jak napisałem powyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym obwodem gdzie jest czajnik to faktycznie nie ciekawie  , 2500 W  dlatego będę przechodził nad balkonem z drugiej strony ściany i jakoś ładnie ukryje przewód

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.04.2020 o 15:19, boo12 napisał:

Różnicówki nie służą do ochrony urządzeń czy też instalacji, są to urządzenia przeciwporażeniowe i mają wywalić zasilanie w całym budynku ponieważ ich zadziałanie jest uzasadnione zdrowiem i życiem użytkownika dlatego ma być jedna, odstepstwem może być jeśli użytkownik ma dostęp tylko do swojej rozdzielnicy np przy wynajmowaniu lokali w danym budynku

Oczywiście że nie służą. Tylko co ma piernik do wiatraka. Wyłącznik różnicowo-prądowy ma za zadanie odłączyć urządzenie z upływem prądu np. na obudowę. Nie musi wyłączać całego domu bo to jest totalny bezsens.
 

W dniu 18.04.2020 o 13:37, klossowski napisał:

Tak dla porównania,  ja mieszkam w starym domu gdzie liczba obwodów wynosi..... 3 po jednym na każdą fazę (B20). I przez ostatnie 20 lat  pamiętam, że tylko raz coś wywaliło: gG 35A w głównej skrzynce przed licznikiem 


Jeśli Ci wywaliło zabezpieczenie 35A w głównej skrzynce przed licznikiem to tylko oznacza, że Twoje zabezpieczenia nie zadziałały. Dobrze to  nie świadczy o Twojej instalacji w domu. Ponadto albo masz mało gniazd elektrycznych (max 10 gniazd na obwód) lub niewielką ilość punktów oświetleniowych (max 20 na obwód) i brak urządzeń dużej mocy albo instalacja jest zrobiona niezgodnie z przepisami. W dodatku łączenie obwodów gniazd z obwodami oświetleniowymi jest o ile pamiętam nie dozwolone. Więc albo masz mały domek albo robił elektryk partacz.
Ja się napatrzyłem przez co najmniej 30 lat na robotę ojca - ile instalacji poprawiał w takich starych domkach robionych po najmniejszych kosztach. Jakoś nie uśmiecha mi się by tandetna chińska ładowarka indukcyjna do telefonu, wywaliła mi np. lodówkę.
Zresztą to okablowanie ma również drugą stronę medalu. Wychodząc z domu i uzbrajając alarm - jedynymi obwodami pod napięciem są tylko te które muszą być (np. lodówka, piec, rekuperacja etc). Pozostałe są odłączane - z automatu.
 

20 godzin temu, boo12 napisał:

nie będe szukał paragrafów, ta informacja pochodzi od wykładowcy , który robił mi szkolenie i egzamin z zakresu dozoru i eksploatacji w zakresie nieograniczonym, za przykład podał  prozaiczną sytuację pęka rura z wodą na 1 piętrzę wywala ci różnicowe od oświetlenia na parterze bo pierwsza instalacja od góry, w między czasie wchodzisz do zalanego pomieszczenia a gniazdka dalej pod napięciem bo ta różnicówka jeszcze nie zadziałała i teraz możesz spokojnie stać się przewodnikiem dotykając obudowy lampy stojąc w wodzie, i wtedy dopiero zadziała różnicówka nr 2, dlatego różnicówka powinna wyrzucać napięcie w całej strefie a nie konkretnymi obwodami 

Jeśli pęknie rura to u mnie w domu zawory wody same się zamkną - to po pierwsze.  Ale powiedzmy, że to nie jest norma w 99% domach - choć powoli się to zmienia.
Po drugie jeśli upływ prądu był przez wodę to często dojdzie do zwarcia i wywali również wyłączniki nadprądowe. Wywali pewnie też wyłączniki różnicowo-prądowe na obwodach mających kontakt z tą wodą. Nie bardzo widzę powód dla którego stojąc w wodzie dotykając obudowy lampy miałby płynąc prąd ?  Skoro wszystkie obwody mające kontakt z wodą wylecą. Wyjaśnij w jaki sposób zamknie się obwód skoro woda nie ma kontaktu z obwodami w których płynie prąd, bo są odłączone. Przebicie na obudowę lampy ? Jak lampa będzie w pierwszej klasie ochrony - to nie potrzebna będzie awaria rury by wywaliło obwód na której jest ta lampa. Jeśli w II klasie i ma przebicie na obudowę,  też nie potrzebna jest awaria rury by dotykając obudowy poraził nas prąd (odpowiednio krótko bo zadziała wyłącznik różnicowo-prądowy dla tego obwodu).

Kompletnie nie rozumiem tego przykładu -  gniazdka mam na bodajże 20 cm od ziemi - wody musiałoby być pewnie gdzieś do połowy piszczela. Po drugie kto normalny wchodzi do zalanego budynku bez kaloszy w dodatku wiedząc, że jest pod napięciem ? To jest absurd. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji jako realnej w moim domu.  Po prostu nie :) Tak samo jak strażacy zanim zaczną wodą gasić odcinają napięcie, tak w zalanym budynku pierwsze co się robi to odcina napięcie. Twój wykładowca o tym nie wie ?

W takim 10 piętrowym bloku musiałaby być jedna "różnicówka" na cały pion w takim razie - by jak pęknie rura u sąsiada na 10 piętrze odciąć wszystkim zasilanie w całym pionie bo mogą dotykając lampy stojąc w wodzie zostać poraźeni. Nie wydaje Ci się to absurdem ? :D  Ta jedna "różnicówka".

 



 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zrobiłem tak. Wyłącznik główny plus licznik(nie wiem po co :) ) każde gniazdko podpięte pod oddzielny bezpiecznik, dobrany do planowanego obciążenia, czyli poza oświetleniem wszędzie są bezpieczniki B1. 2 obwody mam wpięte przez czasówkę. Cyrkulacja i obieg są na UPSie. Gniazdka montowane w profilu naściennym.

Zaleta. Gniazdka mam z tyłu szafki, względnie uporządkowane :) Do wyłączenia czegokolwiek nie muszę sięgać do tyłu, wyjmować wtyczek, tylko wyłączam esem.

 

94143988_593511591257869_6081351577178734592_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.04.2020 o 12:44, chwialek napisał:

@Hoom 
Załóżmy sytuację iż dochodzi do uszkodzenia przewodu zasilającego np grzałkę.
W przypadku rozdzielni pod zbiornikiem wywali jeden obwód. W przypadku podłączenia pod gniazdko z zabezpieczeniem w głównej rozdzielni - wywala wówczas całe zasilanie z danego gniazda... Czyli w tym przypadku cały zbiornik. Wg mnie sens zamontowania rozdzielni pod zbiornikiem jednak jest...

Oczywiście. Popieram w 100%. Nie ma co nawet dyskutować. Jeśli komuś chce się pobawić i posadzić każde urządzenie na osobnym breakerze to jest to najrozsądniejsze wyjście. 

 

15 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Ja u siebie zrobiłem tak. Wyłącznik główny plus licznik(nie wiem po co :) ) każde gniazdko podpięte pod oddzielny bezpiecznik, dobrany do planowanego obciążenia, czyli poza oświetleniem wszędzie są bezpieczniki B1. 2 obwody mam wpięte przez czasówkę. Cyrkulacja i obieg są na UPSie. Gniazdka montowane w profilu naściennym.

Zaleta. Gniazdka mam z tyłu szafki, względnie uporządkowane :) Do wyłączenia czegokolwiek nie muszę sięgać do tyłu, wyjmować wtyczek, tylko wyłączam esem.

 

94143988_593511591257869_6081351577178734592_n.jpg

Profeska. Aż mi się statek przypomina. Wszystko ładnie opisane i osobny fuse na każde urządzenie i obwód. Super. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja naliczyłem 18 gniazdek ;p  zastanawiam się czy nie dostosować bezpiecznika do urządzenia czyli 1-2 amperowe bezpieczniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.04.2020 o 19:50, boo12 napisał:

różnicówka na każdą faze osobno może być wg przepisów ja natomiast zastosowałbym trójfazową zamiast dzielić,

Tak teraz zauważyłem czytając wątek - uprawnienia masz, więc pewnie bez zająknięcia odpowiesz na pytanie - co się może stać przy załączeniu takiej 3fazowej "różnicówki" przy upalonym czy po prostu uszkodzonym N ? Ile V max może popłynąć w obwodach  które "wiszą" na tym zabezpieczeniu ?
Trzy fazy to do indukcji w kuchni albo do gniazda siłowego. Zresztą tak mam u siebie na 3f RCD te obwody ale tam będą urządzenia zasilane trójfazowo. A obwody jednofazowe to ja wolę mięć jako jednofazowe a nie wieszać to na 3-fazowym RCD i prosić się o potencjalne problemy. Tym bardziej, że miejsce w rozdzielnicy mam i nie mam węża w kieszeni by zrobić instalacje bardziej rozbudowaną niż wymagane przepisami minimum.

Jeszcze jedno tak na szybko mi do głowy przyszło. Zapytaj Pana wykładowcę o prądy upływów w kontekście dzisiejszych zasilaczy impulsowych we wszystkich praktycznie urządzeniach jakich używamy. Trafo mało kto już stosuje. A z praktyki znam przypadki gdy podłączenie kolejnego urządzenia powodowało rozłączenie przez "różnicówkę" mimo braku awarii.

A i jakbyś podał nazwisko i imię tego Pana wykładowcy i miejsce egzaminu - może być na priv.


 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, VDR napisał:

- co się może stać przy załączeniu takiej 3fazowej "różnicówki" przy upalonym czy po prostu uszkodzonym N ? Ile V max może popłynąć w obwodach  które "wiszą" na tym zabezpieczeniu ?

W układach który raczej się już nie stosuję od dłuższego czasu TN-C czy TN-S pojawi się napięcie międzyfazowe, przy instalacjach które z reguły się stosuję teraz TN-C-S nie podniesiesz różnicówki bo będziesz miał potencjał na PE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W układach który raczej się już nie stosuję od dłuższego czasu TN-C czy TN-S pojawi się napięcie międzyfazowe, przy instalacjach które z reguły się stosuję teraz TN-C-S nie podniesiesz różnicówki bo będziesz miał potencjał na PE

Takich instalacji w Polsce jest nadal bardzo dużo.

 

Co znaczy nie podniose roznicowki ? Wajchę dam do góry - co się stanie przy układzie TN-C-S?

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.