Skocz do zawartości
atk

Sposób na glon

Rekomendowane odpowiedzi

A to moje nieskończone jeszcze wypociny . W środku te białe pudełka to filtr zraszany i refugium . Mam nadzieje ze niedługo już ruszę ze swoim 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Hoom napisał:

A to moje nieskończone jeszcze wypociny . W środku te białe pudełka to filtr zraszany i refugium . Mam nadzieje ze niedługo już ruszę ze swoim 

Pierwsze życie tam już biega :blink:pająk morski ?:clapping

Ps. Fajna maszynownia :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Coronholio napisał:

Pierwsze życie tam już biega :blink:pająk morski ?:clapping

Ps. Fajna maszynownia :thumbup:

Nawet dwa sie tam zadomowiły . Jeszcze tylko muszę zamówić akwarium i ruszam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
A to moje nieskończone jeszcze wypociny . W środku te białe pudełka to filtr zraszany i refugium . Mam nadzieje ze niedługo już ruszę ze swoim 
Taki sprzęt i za takie pieniądze że Ty tam będziesz tylko na akwarium patrzył, przynajmniej tak się zakłada [emoji14] pewnie za tą kasę "życie" bym sobie ułożył a zbiornik i tak bym odpalił po kosztach heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm zacząłem kojarzyć fakty... i tak się zastanawiam czy efektem tego wspaniałego glonu nie jest rozpoczęcie ponownie robienia podmian.

Nie robiłem podmian przez 2 m-ce było wszystko ok, poza wysokim no3 ~25 i po4 ~0.05-0.1 (cieszyłem się bo wcześniej miałem po4 = 0.00 i przestałem płukać mrożonki bo nie było po4 do zbicia no3).

Zacząłem radośnie robić podmiany (póki co na przestrzeni 3 tyg dwie po 10%), aby zejsc z tego no3 jeszcze bardziej... a tu klops no3 = 10, po4 = 0.5 + piękny glon.

Dziwne bo glon jest brunatny oraz biały. Nie spotkałem jeszcze białego glona... :P

 

glon.jpg

glon.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, =Fresz= napisał:

Taki sprzęt i za takie pieniądze że Ty tam będziesz tylko na akwarium patrzył, przynajmniej tak się zakłada emoji14.png pewnie za tą kasę "życie" bym sobie ułożył a zbiornik i tak bym odpalił po kosztach heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Filtr zraszany i refugium sam robiłem   ciąłem  płytę i kleiłem koszty żadne . Jeszcze daleko do końca ale zaczyna już ładnie wyglądać . 

 

57 minut temu, atk napisał:

Hmm zacząłem kojarzyć fakty... i tak się zastanawiam czy efektem tego wspaniałego glonu nie jest rozpoczęcie ponownie robienia podmian.

Nie robiłem podmian przez 2 m-ce było wszystko ok

Podmiany tylko pomagają glonom , ale winą jest sump niestety musisz to poprawić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atk napisał:

Hmm zacząłem kojarzyć fakty... i tak się zastanawiam czy efektem tego wspaniałego glonu nie jest rozpoczęcie ponownie robienia podmian.

 

ja zaczynam kojarzyć fakty i wydaje mi się że to jednak glon może być efektem podmian a nie odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm zacząłem kojarzyć fakty... i tak się zastanawiam czy efektem tego wspaniałego glonu nie jest rozpoczęcie ponownie robienia podmian.
Nie robiłem podmian przez 2 m-ce było wszystko ok, poza wysokim no3 ~25 i po4 ~0.05-0.1 (cieszyłem się bo wcześniej miałem po4 = 0.00 i przestałem płukać mrożonki bo nie było po4 do zbicia no3).
Zacząłem radośnie robić podmiany (póki co na przestrzeni 3 tyg dwie po 10%), aby zejsc z tego no3 jeszcze bardziej... a tu klops no3 = 10, po4 = 0.5 + piękny glon.
Dziwne bo glon jest brunatny oraz biały. Nie spotkałem jeszcze białego glona... [emoji14]
 
glon.thumb.jpg.10fa423841b0e4ce0839df64a24c4b6b.jpg
glon.thumb.jpg.3e5926a0ef12155b54ff290a125a96e1.jpg
Podmiany pomagają w zbiciu po4 i no3? Hmm... [emoji848] To wymień całą wodę...
Albo nauczy się czytać ze zrozumieniem [emoji16]
Masz jasno napisane co zrobić, aby wygrać tę walkę.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Beti napisał:

Może inaczej uważam że większe  akwaria to inne możliwości, inaczej sobie radzi system, sam wiesz że czym więcej  wody tym lepiej.

Oczywiście, że to są inne możliwości, jest tylko jeden niuans: ilość ryb. Jeżeli masz taką samą ilość jak w poprzednim akwarium to przedłuży to czas kiedy pojawią się problemy z poziomem nutrientów. A zakładam, że ta ilość i wielkość ryb wzrosła, co skutkuje większą ilością kup i pozostałej martwej organiki. Jak już pisałem wcześniej, ja przy każdej podmianie odsysam syf z akwarium (brak piasku), i z sumpa. Jak patrzę na ilość detrytusu to jestem przerażony - zakrywa całe dno wiadra. A w moim akwarium ponad 1000 l netto jest tylko 19 ryb, w znacznej większości to małe ryby. Karmię bardzo mało, moja koleżanka małżonka twierdzi, że głodzę zwierzęta. Ponadto jak zaczynają pojawiać się jakieś inne liczby niż zera na małej hance to wskazuje mi, że czas zabrać się za komorę sumpa, w której jest skała. Muszę odsysać z tej komory syf co dwa tygodnie. Z pierwszej gdzie jest zrzut i roller, robię to co tydzień. Nie widzę innej możliwości na eksportowanie nadmiaru detrytusu z akwarium i utrzymywanie długofalowo nutrientów na bardzo niskim poziomie, akwarium to nie perpetuum mobile w kwestii samooczyszczania.

Proponuje, żebyś zrobiła doświadczenie i na tydzień wyłączyła te cyrkulatory w sumpie. Sama doświadczalnie zobaczysz ile detrytusu potrafi się zebrać. Podejmiesz wtedy decyzję, czy wolisz go wyeksportować do kibla, czy z powrotem do zbiornika głównego.

15 godzin temu, rmatysiak napisał:

moim skromnym zdaniem zbiornik najlepiej mówi o wiedzy akwarysty.
A zbiornik Beti zacny jest.
 

Nikt nie twierdzi, że jest inaczej.  Nie zmienia to jednak faktu, że sposób, który pokazała Beata jest błędem w sztuce, który wcześniej, czy później się zemści. To tylko daje złudne poczucie, że jak sump jest czysty to detrytusu w zbiorniku nie ma. Większość akwarystów popełnia błąd twierdząc, że jak czegoś nie widzą to tego nie ma. Stąd tyle tematów z poszukiwaniem pomocy. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

Muszę odsysać z tej komory syf co dwa tygodnie. Z pierwszej gdzie jest zrzut i roller, robię to co tydzień.

Od prawie dwóch lat nigdy nie odsysałem detrytusu, ani z sumpa, ani z akwarium.

Żwirku w akwarium mam 2 garści, dla babki. jest on dziennie kilkanaście razy przetrzepany. więc w akwarium go praktycznie brak.

W sumpie mam go delikatny nalot w komorze ze skałą. Lecz filtracja mechaniczna od początku.

@Tester bodajże opisywał swoje spostrzeżenia o detrytusie, że im więcej z nim walczył tym było gorzej. Gdy zostawił je "naturze" to się ułożyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też coś kojarzę, że sump nie do końca powinien być czysty i sterylny bo ponoć w tym detytrusie się namnażają bakterię, mają z tego pożywkę etc.

Wiadomo bez przesady jednak naruszenie tego spowoduje skok parametrów i ponowne neverending story ? ;)

A gdzieś detytrus niby winien się odkładać, zwłaszcza jeśli biologia nie daje rady.

Jako, że ostatni wpis o czyszczeniu sumpa jest z 2018 i starsze, to może się coś zmieniło w poglądach i innych działaniach, stąd też pozwolę sobie założyć mam nadzieję nowy ciekawy i kulturalnie dyskusyjny temat o czyszczeniu sumpa ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@atk

Zrób tak jak Ci sumienie  podpowiada,  to twoje akwarium i twoje rybki...

Nikogo z Was nie namawiam na moje rozwiązania czy też technikę prowadzenia akwarium, ważne jest to czy działa tak jak ma działać i czy się to sprawdza. 

W moim przekonaniu tak,  ale z gustami się nie dyskutuje  :)

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Beti napisał:

@atk

Zrób tak jak Ci sumienie  podpowiada,  to twoje akwarium i twoje rybki...

Nikogo z Was nie namawiam na moje rozwiązania czy też technikę prowadzenia akwarium, ważne jest to czy działa tak jak ma działać i czy się to sprawdza. 

W moim przekonaniu tak,  ale z gustami się nie dyskutuje  :)

 

 

 

Nie dogodzisz hehe u mnie ponoć to też miało nie działać i chyba robi mi na złość :P 

@atk jak będą dalej Ci lecieć koralowce to ja chętnie przyjmę nie wywalaj od razu w kibelek ;) 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz zjadacz glonów nitkowych byrposis m.in.

Elysia crispata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.