Skocz do zawartości
rafik73

Jaka Skała na restart ???

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, klossowski napisał:

A można wiedzieć jak to oczyszczałeś? Wybielacz? Odgazowanie? czy od razu do baniaka?

Pewnie ;)
Potraktowałem ją kercherem, ale takim czystym - co nie pracował z chemią.
Potem długo moczyłem w RO DI zmieniając wodę. Miałem czas, bawiłem się w pomiar fosforanów, jak skała przestała oddawać PO4, wystartowałem zbiornik. Nie lubię chemii, wolę naturalne metody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Luk napisał:

Potem długo moczyłem w RO DI zmieniając wodę

To znaczy jak długo? Przepraszam, że tak dopytuję, ale właśnie mam zamiar wystartować ta takiej suchej skale i zbieram wszystkie informacje:):) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moczyłem ją okolo 2 miesięcy. PO4 wody w której skała była moczona, na starcie, wynosiło grubo powyżej 0,15 (skala się skończyła)
Po 2 miesiącach PO4 zatrzymało się na poziomie 0,06 i wystartowałem. Obecnie w baniaku PO4 mam zawsze między 0,00 a 0,03

Tak jak pisałem wyżej.. miałem czas.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tak długo,  ja planowałem najpierw tydzień w wybielaczu, a potem ze 3 tygodnie odgazowywania w mniejszym zasoleniu z bakteriami.....  w sumie miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klossowski napisał:

To nie tak długo,  ja planowałem najpierw tydzień w wybielaczu, a potem ze 3 tygodnie odgazowywania w mniejszym zasoleniu z bakteriami.....  w sumie miesiąc.

Nie ma potrzeby moczyć w chemi, wyszoruj,wymocz trochę w rodi i możesz odpalać. Startowałem dwa razy na tej skale i trzeci raz też ta naturalna będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Coronholio napisał:

Nie ma potrzeby moczyć w chemi, wyszoruj,wymocz trochę w rodi i możesz odpalać. Startowałem dwa razy na tej skale i trzeci raz też ta naturalna będzie. 

Tylko że wybielacz już kupiłem, 3 litry!:banghead

Jak tak radzicie, to namoczę w rodi i jak fosforany nie będą wysokie to startuję bez chemii:-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że jakieś długie moczenie w RODI nie ma żadnego sensu. Jak już moczyć to w solance, najlepiej dodając jakieś bakterie i źródło amoniaku dla nich. Jeśli zaś skała nie jest czysta i mamy wątpliwości to, w zależności co jest problemem,  traktujemy ją kwasem solnym albo podchlorynem albo perhydrolem. Trzeba tylko pamiętać, aby chlor zneutralizować tiosiarczanem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jaka decyzja została podjęta co do wyboru skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.