Skocz do zawartości
rafik73

Jaka Skała na restart ???

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Panowie i Panie . Jako , że niebawem będę miał restart zbiornika ( stare już się rozkleiło :) ) , nowe zamówione . 

 Potrzebuję profesjonalnej rady . 

Na jakiej skale wystartować ??? Serio pytam . Tylko błagam nie polecajcie mi MR i RRR. 

Mam te skaly w zbiorniku i temat z nimi uważam za zamknięty. Jest Recesja nie ma kasy na pomyłki . 

Z góry dziękuje za pomoc . 

Ps. Waham się póki co nad żywą , Syntetyczna AF ostatniej generacji i suchą od Balona czyli ArtReef 

Ale jestem otwarty na nowe propozycje ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fiji ;)

tylko to nie profesjonalna rada a doświadczenie na tej skale.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam polecam Af... Mam poprzednią wersję, nową wersję boxową i płyty sprzedawane zwykle "z kosza". Nie jest to może skała idealna (daleko jej porowatością i "zakamarkami" do skał typu pukani) jednak jest ładna, stabilna chemicznie i w miarę atrakcyjna finansowo, a przez mniejszą liczbę zakamarków łatwiej dbać o czystość w zbiorniku. O  biologię może dbać siporax czy inne cuda w sumpie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala fiji to dojrzewanie gwałtowne i krótkie, af dojrzewanie długie i łagodne. Skuteczność filtracji fiji względem af oceniam na 3 do 1 na korzyść fiji. Ilość życia drobnego biegającego po miesiącu po fiji mam cztero krotnie więcej niż na af. Af jest łatwiejsza w obróbce i łatwiej się ją skleja. Co do wyglądu to rzecz gustu. Ja mam miksa z przewagą na fiji (podstawy tylko z af ze względu na stabilność). Gdybym odpalał ten sam zbiornik jeszcze raz, użył bym tylko fiji. Ale to oczywiście moje zdanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafik co to znaczy rozszczelniło ? zaczęło ci cieknąc czy coś ? i jak to funkcjonuje teraz tak z ciekawości pytam

Co do skały oczywiście żywa ewentualnie sucha naturalna zadne  MR RRR i AF to ostatnie znając marke to głownie cement 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam suchą naturalną skałę ze sklepu w (dawniej Marki).  Dlaczego? Bo sam planuję na tym wystartować i przydałby się jakiś tester :bump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, rafik73 napisał:

Tylko błagam nie polecajcie mi MR i RRR. 

Mam te skaly w zbiorniku i temat z nimi uważam za zamknięty. Jest Recesja nie ma kasy na pomyłki . 

Możesz wytłumaczyć co masz do RRR bo  ja sobie ją chwale 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 lat miałem w zbiorniku żywą z erybki. W 2019 padła decyzja na zmianę skały, wybór padł na gotową konstrukcję od sea frags. Kupiona konstrukcja, moczona i płukana przez jakieś 3-4 tyg w samej RO(co tydzień wymiana wody). Potem kolejne moczenie w solance i również cześć wody podmieniana) z działającego zbiornika, przez jakieś znowu 3-4 tyg. Wymiana całej skały, połowa wody z starego połowa nowej, i do dziś zero glonów. Także ja jestem zadowolony i polecam. 


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Hoom napisał:

Możesz wytłumaczyć co masz do RRR bo  ja sobie ją chwale 

Ja też posiadam  część skały  RRR (4)  ale druga połowa to Fiji żywa. Jeśli  akwarium jest oparte na mocnej biologi zbiornik na takiej skale RRR bez problemu sobie radzi.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Beti napisał:

Ja też posiadam  część skały  RRR (4)  ale druga połowa to Fiji żywa. Jeśli  akwarium jest oparte na mocnej biologi zbiornik na takiej skale RRR bez problemu sobie radzi.

Już nie jeden post był nad wyższością jednej skały nad drugą . Prawda jest taka ze czy to RRR czy inna skala syntetyczna to beton i tyle . Wiadomo ze biologi na tym nie pociagniesz . Jak do swojego starego akwarium kupiłem mix MR i żywej . Wraz z żywą przyszła derbesia  , róże i inne nie pożądane rzeczy . Wiec zależy jak trafisz to loteria po za tym żywa skale  jest coraz trudniej kupić . Ja napewno startował bym na sztucznej i dużo kulek lub tym podobnego medium do sumpa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje preferencje. Ja stawiam na skałę naturalną Pukani. Dwa zbiorniki startowałem na tej skale i w żadnym nie było problemów z glonami. Jedyny jej mankament, to czas potrzebny na jej przygotowanie. Z moich obserwacji wynika, że po trzech miesiącach przygotowywania (ożywiania), przestała wywalać nutrienty. Ja swoją skałę do obecnego akwarium ożywiałem  siedem miesięcy. Efektem było to, że przy dojrzewaniu glony rosły na szybie na dnie, a na skale nic. Po dwóch tygodniach było po glonach, a na skale w ciągu dwóch miesięcy pojawiły się glony wapienne.  


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja z kolei na MarcoRocks mam zbiornik i na pewno następny byłby na tej skale hehe jak żyć? :P jak biologia będzie klękać to i na żywej nie pojedziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Hoom napisał:

Możesz wytłumaczyć co masz do RRR bo  ja sobie ją chwale 

Hej to nie jest przedmiotem rozmowy  . Skoro jesteś zdowolony to super. Ja tego "betonu nie chcę ''

Dziękuję za odpowiedzi -pewnie będzie żywa jak uda mi się coś fajnego dostać .

 

15 godzin temu, azgar napisał:

rafik co to znaczy rozszczelniło ? zaczęło ci cieknąc czy coś ? i jak to funkcjonuje teraz tak z ciekawości pytam

Co do skały oczywiście żywa ewentualnie sucha naturalna zadne  MR RRR i AF to ostatnie znając marke to głownie cement 

Puścił bok na łączeniu (na szczęście kapało a nie zleciało do dna ). Teraz akwarium jest ściśnięte na ściski stolarskie -czekam na nowe od Tomka :)

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, rafik73 napisał:

Dziękuję za odpowiedzi -pewnie będzie żywa jak uda mi się coś fajnego dostać .

Ożywiana bo to co kiedyś było nazywane żywą z frachtu dzisiaj już nie ma miejsca. Dzisiaj sucha skała ładowana jest do "wanien" w obieg albo tylko posolona i załączone cyrkulatory. 

Pytanie jaką skałę tą ożywioną mają. Bo takie dojrzewanie/ożywianie skały to sobie każdy może zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, =Fresz= napisał:

Ożywiana bo to co kiedyś było nazywane żywą z frachtu dzisiaj już nie ma miejsca. Dzisiaj sucha skała ładowana jest do "wanien" w obieg albo tylko posolona i załączone cyrkulatory. 

Pytanie jaką skałę tą ożywioną mają. Bo takie dojrzewanie/ożywianie skały to sobie każdy może zrobić.

Ale nie każdy ma czas jak mu akwarium kapie !

3CF7E633-60FB-4144-AE99-AECD13677396.jpeg

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tu nie chodzi o to że masz teraz 7 miesięcy garować z suchą skałą tylko chodzi o to że jak kupisz "żywą" skałę to może się okazać że to MR czy inna :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, rafik73 napisał:

Hej to nie jest przedmiotem rozmowy  . Skoro jesteś zdowolony to super. Ja tego "betonu nie chcę ''

A może troszkę grzeczniej , pytałem cie co masz do RRR a nie co ja o niej sądzę. Skoro odrzucasz wszystkie sztuczne to po co sie pytasz . Dużego wyboru nie masz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Hoom napisał:

A może troszkę grzeczniej , pytałem cie co masz do RRR a nie co ja o niej sądzę. Skoro odrzucasz wszystkie sztuczne to po co sie pytasz . Dużego wyboru nie masz .

A gdzie ja byłem nie grzeczny ???

To Ty odpowiadasz na pytanie pytaniem . 

Zaznaczyłem na wstępie , że nie chce MR i RRR a Ty nie mogłeś przeżyć i musiałeś poruszyć temat .....

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, rafik73 napisał:

A gdzie ja byłem nie grzeczny ???

To Ty odpowiadasz na pytanie pytaniem . 

Zaznaczyłem na wstępie , że nie chce MR i RRR a Ty nie mogłeś przeżyć i musiałeś poruszyć temat .....

A czy ja cie namawiałem do RRR czy może mówiłem ze jest lepsza niż inna . Zapytałem sie grzecznie co do niej masz . Rob co chcesz twój zbiornik 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodziło o skałę do akwarium nie o beton typu Rrr lub aquaforest .To są skały ozdobne .Nie mają wartości filtracyjnych .Powinny kosztować po 5 zl za kg .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak temat nie rozwiązany, to podpowiem że od kilku lat biorę wyłącznie od Salariasa, momo że sucha, to restart głownego i obecnie start koników przeszedł bez żadnych plag czy dojrzewania -ot więcej skrobania na szybach miałem. Ale skałą zawsze była lekka i ciekwa w kształtach - zadzwoń i pogadaj "a będzie Pan zadowolony" :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha z erybki.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.04.2020 o 15:10, dale napisał:

wyłącznie od Salariasa, momo że sucha

 

W dniu 23.04.2020 o 16:53, Piotr1 napisał:

Sucha z erybki.

 

Koledzy pisząc SUCHA rozumiem ze macie na myśli taką która "powstała" kiedyś w oceanie, ktoś ją wyłowił i teraz leży sucha na kupie ;) ??

Jeśli tak to też taką polecam ;)
Ja swoją kupiłem w AquaTrend - po oczyszczeniu od razu widać ze to było kiedyś w oceanie - nie sposób tego pomylić z niczym innym.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Luk napisał:

Ja swoją kupiłem w AquaTrend - po oczyszczeniu od razu widać ze to było kiedyś w oceanie - nie sposób tego pomylić z niczym innym.

A można wiedzieć jak to oczyszczałeś? Wybielacz? Odgazowanie? czy od razu do baniaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.