Skocz do zawartości
pj007

Pożywka do fitoplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest sporo tematów o fito ale konkretów o pożywce brak.

 

Są zwolennicy stosowania F2 jak i zwolennicy tańszych zamienników.

 

Rozumiem iż problemem są efekty uboczne w postaci np wykrywanego fosoforu w fito, który po dodaniu do baniaka może zaburzyć równowagę poprzez dodanie fosforu do zbiornika ( przy używaniu zamienników)

 

Wydaje się że największym wyzwaniem jest odpowiednie zbilansownaie azotu i fosforu w hodowli.

 

Ok są jeszcze krzemiany i metale śladowe. Ale czy one są niezbędne do prawidłowego składu fito ?

 

F2 to z tego co wyczytałem to :

Na2Sio3 - czyli nasze krzemiany ?

NaH2Po4 - fosfor

NaNo3 - azot

oraz metale w śladowych ilościach.

 

I tu moje pytanie czy np

NaH2Po4 moża zastąpić KH2PO4 ? - czy w 1 gr jest tyle samo fosoforu oraz czy zastosowanie KH2PO4 może przynieść problemy a NaH2Po4 nie ?

NaNo3 można zastąpić KN3 ? i analogiczne te samo pytanie co powyżej

 

Czy Na2Sio3 - czyli krzemiany są niezbędne dla odbiorców fito ?

 

I metale śladowe czy jest to na tyle ważne że warto jest stosować ? Metale śladowe teoretycznie można uzyskać z Intermagu tylko że potrzeba mocno to rozrzedzić no i bilansowo niekoniecznie mogą zostać zachowane proporcje.

 

Czy też olać to i poprostu dodawać KNO3 i KH2Po4 w odpowiednich dawkach by było to konsumowane i koniec.

Ok wg internetu

Nano3 posiada ok 15% czystego azotu

KNO3 posiada min. 13,7% czystego azotu

Czyli ma mniejszego kopa :)

 

Co do fosforu

KH2 Po4 ma ok 22,7% czytego fosforu

NaH2po4  ma ok 25,8% czystego fosforu.

 

Co się rzuca w oczy to zastosowanie sodu a nie potasu w formule F2. Czy to ma znaczenie dla nas ?

 

 

 

 

Edytowane przez pj007 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie w akwarystyce morskiej ludzie chetniej stosuja sole sodu bo ten jest obojętny chemicznie dla zycia w akwarium a ilosci jakie podaje sie w nawozach rownowagi jonowej wody nie zaburzą. w szczególności przy regularnych podmianach. ale przecież organizmy foto syntezujące zużywają też sporo potasu więc dla czego nie KNO3 i KH2PO4?

metale wg receptur nawozów się podaje, w praktyce jeżeli hodujesz fito na czystej solance to przecież ona ma wszystko co potrzeba w odpowiednich proporcjach. poza NO3 i PO4 oczywiście. może tez być za mało krzemianów i żelaza. 

Krzemiany są potrzebne niektórym rodzajom fito do prawidłowego rozwoju ale zawsze kiedy próbowałem je dodać do nawozu, po zakropieniu nawozu do reaktora fito wytrącał się biały pył. wyczytalem że to krzemian magnezu albo wapnia, oba są nierozpuszczalne w wodzie więc chyba bez sensu je dodawać bo nie mogą być wykorzystane w takiej formie. krzemiany podawałem z Na2SiO3 czyli meta krzemian sodu, może powinna być inna sól żeby nie strącały się nierozpuszczalne krzemiany. 

ja hoduje fito na roztworze KNO3 i KH2PO4. nie podaję nic innego bo chyba to już jest w solance. zastanawiam się tylko nad żelazem. póki co fito ładnie rośnie a czy jako pokarm z takiej hodowli ma taką samą wartość jak na nawozie f2, nie wiem. gotowe fito, po tygodniu ma niewykrywalne azotany i fosforany, jest gęste. podaję nawóz tak żeby przez pierwsze  6 dni było zielone a ostatni dzień żółtawe, żółknięcie to znak że skończył się nawóz i potwierdzają to testy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fresz, czytałem to wcześniej. Nie odpowiada mi to na moje pytania :)

Godzinę temu, niknik napisał:

ogolnie w akwarystyce morskiej ludzie chetniej stosuja sole sodu bo ten jest obojętny chemicznie dla zycia w akwarium a ilosci jakie podaje sie w nawozach rownowagi jonowej wody nie zaburzą. w szczególności przy regularnych podmianach. ale przecież organizmy foto syntezujące zużywają też sporo potasu więc dla czego nie KNO3 i KH2PO4?

metale wg receptur nawozów się podaje, w praktyce jeżeli hodujesz fito na czystej solance to przecież ona ma wszystko co potrzeba w odpowiednich proporcjach. poza NO3 i PO4 oczywiście. może tez być za mało krzemianów i żelaza. 

Krzemiany są potrzebne niektórym rodzajom fito do prawidłowego rozwoju ale zawsze kiedy próbowałem je dodać do nawozu, po zakropieniu nawozu do reaktora fito wytrącał się biały pył. wyczytalem że to krzemian magnezu albo wapnia, oba są nierozpuszczalne w wodzie więc chyba bez sensu je dodawać bo nie mogą być wykorzystane w takiej formie. krzemiany podawałem z Na2SiO3 czyli meta krzemian sodu, może powinna być inna sól żeby nie strącały się nierozpuszczalne krzemiany. 

ja hoduje fito na roztworze KNO3 i KH2PO4. nie podaję nic innego bo chyba to już jest w solance. zastanawiam się tylko nad żelazem. póki co fito ładnie rośnie a czy jako pokarm z takiej hodowli ma taką samą wartość jak na nawozie f2, nie wiem. gotowe fito, po tygodniu ma niewykrywalne azotany i fosforany, jest gęste. podaję nawóz tak żeby przez pierwsze  6 dni było zielone a ostatni dzień żółtawe, żółknięcie to znak że skończył się nawóz i potwierdzają to testy.

Dzięki za info, pomocne :)

Godzinę temu, niknik napisał:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, pj007 napisał:

Fresz, czytałem to wcześniej. Nie odpowiada mi to na moje pytania :)

Napiszę krótko, kombinujesz jak koń pod górkę :P Wyżej niknik ładnie napisał i ja wychodzę z tego samego założenia, a że jestem leniuszek to kupuję tropical aquaplant - solanka uzupełnia resztę. Fito mam piękne zieloniutkie a życie w zbiorniku nie narzeka, robaczków sporo, koralowce "buzują" energią a chyba o to nam chodzi? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też hoduję na aquaplancie i rośnie jak głupie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, niknik napisał:

metale wg receptur nawozów się podaje, w praktyce jeżeli hodujesz fito na czystej solance to przecież ona ma wszystko co potrzeba w odpowiednich proporcjach. poza NO3 i PO4 oczywiście. może tez być za mało krzemianów i żelaza. 

a można hodować fito w czymś innym niż woda o odpowiednim zasoleniu  ? Z ciekawości pytam bo mam wrażenie, że popełniam jakiś błąd - i może np. nannochloropsis można hodować na wodzie RO z pożywką F2 ? :o


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że sie wtrącę ale czy ktoś z szanownych kolegów potrafi powiedzieć jakie konkretnie składniki zawiera w sobie Tropical Aquaplant ?
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VDR napisał:

a można hodować fito w czymś innym niż woda o odpowiednim zasoleniu  ? Z ciekawości pytam bo mam wrażenie, że popełniam jakiś błąd - i może np. nannochloropsis można hodować na wodzie RO z pożywką F2 ? :o

można w wodzie z podmiany po jej zdezynfekowaniu. taka woda ma już często nie wiele mikro i nawozem sie to uzupełnia. pełny f2 był komponowany właśnie dla takiej metody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
można w wodzie z podmiany po jej zdezynfekowaniu. taka woda ma już często nie wiele mikro i nawozem sie to uzupełnia. pełny f2 był komponowany właśnie dla takiej metody.
Khmm woda z podmiany czego ? :o F/2 nie powstał dla akwarystyki.

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.