Skocz do zawartości
atk

Jak czyścić sump - czyszczenie sumpa ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jako że wpisów nie ma za dużo, a ostatni jest z 2018 roku...

Czy i jak czyścicie swoje sumpy ?

Jakich narzędzi używacie (pompka/odsysacz ręczny/mechaniczny/szmatka/gąbka/żyletka/czyścik/cyrkulator/skarpeta filtracyjna/inne) ?

Czy widzidzie jakieś plusy lub minusy tego?

 

Z góry dziękuję za owocną i sensowną dyskusję ;) 

Pozdrawiam

G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszcze sampa przy co drugiej podmianie czyli co około 2mc. Spuszczam z niego część wody do woaderka, przekładam cala ceramike do wiadra i spuszczam resztę. Tam gdzie ceramika daje cyrkulacje i biorę się za rozebranie reszty sprzetu. Wszystko czyszcze, gabka z wodą z podmiany przecieram szyby z sumpa i zalewam spowrotem. Później wkładam ceramikę, odpieniacz. Około 10l starej wody tracę przy płukaniu ceramiki więc zalewam cały samp żywa woda ze zbiornika i robię podmiane 20L.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Rezus napisał:

Czyszcze sampa przy co drugiej podmianie czyli co około 2mc. Spuszczam z niego część wody do woaderka, przekładam cala ceramike do wiadra i spuszczam resztę. Tam gdzie ceramika daje cyrkulacje i biorę się za rozebranie reszty sprzetu. Wszystko czyszcze, gabka z wodą z podmiany przecieram szyby z sumpa i zalewam spowrotem. Później wkładam ceramikę, odpieniacz. Około 10l starej wody tracę przy płukaniu ceramiki więc zalewam cały samp żywa woda ze zbiornika i robię podmiane 20L.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Miło się czyta - dziękuję ;)

...w oczekiwaniu na więcej... :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co w ogóle czyścić sump do sterylnego,stara zasada z przed lat zawsze mówiła że sump to jest serce akwarium i ma tam być wszystko od detrytusu po różnego rodzaju żyjątka 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sygen - pojawiły się właśnie głosy na forum i zalecenia że sump powinien być wyczyszczony i czyściutki jak nowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Sygen napisał:

a po co w ogóle czyścić sump do sterylnego,stara zasada z przed lat zawsze mówiła że sump to jest serce akwarium i ma tam być wszystko od detrytusu po różnego rodzaju żyjątka 

Dokładnie. Prawdziwi mężczyzni nie myją sumpa i tylnej szyby :googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, atk napisał:

@Sygen - pojawiły się właśnie głosy na forum i zalecenia że sump powinien być wyczyszczony i czyściutki jak nowy ;)

sump to można umyć przy zakładaniu akwarium,kompletnie nie rozumiem po co później myć sump?po to aby usuwać zasiedlone bakterie itp?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, atk napisał:

pojawiły się właśnie głosy na forum i zalecenia że sump powinien być wyczyszczony

to ma działać, nie wyglądać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jak... Czyścimy sumpa czy nie czyścimy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, atk napisał:

Więc jak... Czyścimy sumpa czy nie czyścimy? 

 

Ja bym utrzymywała porządek i ład w stopniu zadowalający dla zbiornika. :wub:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti - a to nie jest tak że na tym detytrusowym małym podłożu mamy też bakterie?

Nie mam na myśli zasyfienia totalnego ale tyci detytrus może szkodzić? 

@Tester- a jakie Ty masz zdanie? Bo coś się obiło o trzy że kiedyś z tym walczyłeś? ;)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atk napisał:

@Sygen - pojawiły się właśnie głosy na forum i zalecenia że sump powinien być wyczyszczony i czyściutki jak nowy ;)

gdzie te głosy bo nie zauważyłem


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, atk napisał:

@Sygen na jednym z nich wątków o glonach, żebym najpierw sumpa wyczyścił to no3 i po4 zniknie...

https://nano-reef.pl/forums/topic/110076-sposób-na-glon/

 

ale w tym temacie nie znalazłem aby ktoś zalecił tobie wyczyścić tak aby był jak nowy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@atk

Przepraszam, ale nie słuchasz 

10 godzin temu, atk napisał:

@Beti - a to nie jest tak że na tym detytrusowym małym podłożu mamy też bakterie?

Nie mam na myśli zasyfienia totalnego ale tyci detytrus może szkodzić?

Nie myśl że ja mam mega sterylny sump, to że nie widać  gołym  okiem że zalega dużo detytrusu nie oznacza ze go nie ma nigdzie w sumpie bo zapewne zawsze gdzieś będzie.

Staraj sie utrzymać w czystosci media filtracyjne bo tam najwiecej zalega syfu.

Część mechaniczna, pienidlo itp czasem trzeba umyć, ogólnie czystość w sumpie.

 

Nigdzie nikt nie napisał że ma super sterylny sump, raczej w miarę uporządkowane media filtracyjne i przeplyw w sumpie, to jeśli  chodzi o temat "glony"

 

Ps.staram się nikomu nie doradzać na siłę, masz wiele opini od ludzi, zerknij teraz na forum na ich zbiorniki i wyciąg sam wnioski.

Kto, co....;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki.... Jestem zły i nie dobry :banghead

Przeczytałem że ma być czysto i porządek więc zakładałem również wybranie detytrusu. 

Zastanawiam się czy w komorze spływu może leżeć na podłożu jakiś siporax lub też maxspect i mimo że bezpośrednio przez niego nie będzie płynąć woda to czy będzie równie dobrze działał? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W życiu czysciłem sumpa może z 5 razy i raczej było to związane z jakaś akcja reorganizacji sprzętu. Mówiąc to jednak muszę zaznaczyć że nigdy też nie miałem jakiegoś wielkiego syfu. Ot cieniutka warstewka będąca mieszanina mułu, piasku, ziarenek wegla, granulek phosquardu.

Moim zdaniem wszystko co żyje w sumpie na dnie i na ścianach robi ogromną robote w oczyszczeniu wody. 

W obecnym sumpie mam wyjątkowo czysto, a to za sprawą rollermata, który w znacznym stopniu ogranicza warstwę mułu.

Czyszczę natomiast regularnie (w rozsadnym znaczeniu) sprzęt mechaniczny.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, atk napisał:

Oki.... Jestem zły i nie dobry :banghead

Oj nie przesadzaj, zlinczujesz się publicznie ?:D

nie poddawać się trzeba, masz ładny zbiornik i dbaj o niego, ale w sposób taki aby były efekty.

Każdy zbiornik i sump wymaga poświęcenia czasu, takie to nasze hobby..nie koniecznie do przesady.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 11.04.2020r minęło 3 lata działania akwarium i 3,5 roku działania sumpa bez czyszczenia. Na dniach muszę wyczyścić sump ale nie dla zasady tylko z powodu 2 sztuk dużych DSB które działają już tyle czasu i boję się o ich zawartość. Przy okazji opuszczę swojego sumpa o jakieś 20cm niżej bo wchodzenie na drabinę jest już uciążliwe. Mam sumpa w piwnicy a akwarium na parterze. U mnie jest to niezły wyczyn bo muszę sump o długości 250cm x 60cm x 60cm opróżnić przenieść i obniżyć stelaż. Na czas tej operacji postawie drugi sump na stelażu obok (na którym obecnie stoi akwarium kwarantannowe)i do niego muszę podłączyć wszystkie sprzęty. W swoich DSB mam założone rurki w dnie i od pewnego czasu wydobywa się z nich siarkowodór o strasznym zapachu.

IMG-0474.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, waldek123blau napisał:

U mnie 11.04.2020r minęło 3 lata działania akwarium i 3,5 roku działania sumpa bez czyszczenia. Na dniach muszę wyczyścić sump ale nie dla zasady tylko z powodu 2 sztuk dużych DSB które działają już tyle czasu i boję się o ich zawartość. Przy okazji opuszczę swojego sumpa o jakieś 20cm niżej bo wchodzenie na drabinę jest już uciążliwe. Mam sumpa w piwnicy a akwarium na parterze. U mnie jest to niezły wyczyn bo muszę sump o długości 250cm x 60cm x 60cm opróżnić przenieść i obniżyć stelaż. Na czas tej operacji postawie drugi sump na stelażu obok (na którym obecnie stoi akwarium kwarantannowe)i do niego muszę podłączyć wszystkie sprzęty. 

IMG-0474.jpg

Waldek Twój sump robi wrażenie, wiem że na forum jest kilka fajnych zapleczy i to jest jedno z tych gdzie można realizować nie jedną pasję :) Jakkolwiek apropo przebudowy myślisz że bez dsb i tego całego sprzętu akwarium by nie pociągneło? Zastanawiam sie bo ja mam małą komorę  spływową z odpieniaczem, a druga komora to powrót gdzie wstawiłem filtr na biopelety i to wszystko, troche rowy w skarpetach żony, wódeczka i balling i potrafie zjechać do PO4 0,00 i NO3 2,5. Nie zrozum mnie źle po prostu zastanawiam się czy takie duże sumpy to znowu nie przypadkiem realizowanie się akwarystów ;) 

Sorry za offtop bo troche nie w temacie 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, grzegorz.k napisał:

 ja mam małą komorę  spływową z odpieniaczem, a druga komora to powrót gdzie wstawiłem filtr na biopelety i to wszystko, troche rowy w skarpetach żony, wódeczka i balling i potrafie zjechać do PO4 0,00 i NO3 2,5. Nie zrozum mnie źle po prostu zastanawiam się czy takie duże sumpy to znowu nie przypadkiem realizowanie się akwarystów ;)

Ja nie stosuję wódeczki, bailinga, rowy i biopeletek mam dużą obsadę ryb które karmię obficie i parametry wody widzisz w mojej stopce. Ty masz akwarium 850 litrów a ja ponad 3000 litrów w obiegu i 5 dni w tygodniu mnie nie ma w domu. Duży sump z dwoma DSB i Refugium oraz reaktor wapnia, rollermat i ogromny odpieniacz robią właściwą robotę. Po latach pracy właściwie akwarium nie wymaga specjalnego dozoru. A korale urosły do wielkości piłek do kosza.

Co do realizowania się akwarystów to fakt częściej jestem przy sumpie w piwnicy niż przy akwarium na parterze.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, waldek123blau napisał:

A korale urosły do wielkości piłek do kosza

WoooW... masz gdzies jakies aktualne fotki calosci?

Pelen szacun i podziw, nie mowiac ile pracy to kosztowalo (o finansach nie wspomne :P ) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeden z najbardziej znanych i doświadczonych forumowiczow opiepszyl za brudny samp gdzie jak dla mnie bez tragedii było.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.