Skocz do zawartości
harnas

Morskie zycie w Madrycie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wracam do prowadzenia akwarium morskiego po ok 15-letniej przerwie! Ostatnie akwarium (500l z rogatnicami) zlikwidowalem z powodow wyjazdow i przeprowadzki za granice. W ostatnich latach moje zycie sie ustabilizowalo i wrocila szansa na zbiornik. Jestem wlasnie w trakcie wykanczania domu, w ktorym znalazlo sie miejsce na akwarium.  Ze wzgledu na prace wykonczeniowe, przeprowadzke itp, mysle, ze odpalanie bedzie dopiero w 2021 roku.  Jako, ze zbiornik przyjechal ze Szczecina kilka tygodni temu i od kilku dni stoi na docelowym miejscu to zakladam ten watek aby dokumentowac postepy. Tutaj teaser:

first.jpg


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

To może na początek wymiary tego coś... fajnie się zapowiada.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po stelażu rozpoznałem że akwarium wykonał Przemek z "Akwarium Szczecin" to gwarancja że akwarium jest wykonane perfekcyjnie. Będę śledził postępy.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie się działo, napisz coś więcej jakie wymiar co tam planujesz za setup itd?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik: 320x115x90(h) czyli ok 3000l. Jak Waldek poprawnie rozpoznal  zbiornik skleil Przemek ze Szczecina. Akwarium stoi pomiedzy kuchnia, salonem i jadalnia. Jest dosuniete do slupa potrzymujacego strop i przy tym slupie zostal wklejony komin wewnetrzny czyli w praktyce widoczne sa "3.5" strony...  Szyby optiwhite 19mm. Na dno i komin zostalo przyklejone dodatkowe czarne szklo. 3 otwory w kominie 2x50 i 1x40.

Stelaz: Wysokosc ok 100cm. Zalozenie jest, ze akwarium bedzie glownie ogladane na stojaco i ma tez funkcje rozdzielenia pomieszczen. Wysokosc stelaza i akwarium zostala dobrana tak aby poziom wody byl powyzej poziomu oczu (mam 180cm wysokosci).

Hydraulika: Sump i osprzet akwarium bedzie w innym pomieszczeniu ok 20m od akwarium. Do polaczenia mam gietkie rury PCV w podlodze (2x50mm i 2x40mm). Mysle aby dac 40 na cyrkulacje, 50 splyw i 2 rewizje (50+40).

Obsada: Tutaj nie ma jeszcze decyzji. Waham sie miedzy fish only z jakimis rybami z charakterem (np rozdymka) albo akwarium z ukwialami i kilkoma rybkami...Chcialbym utrzymac minimalistyczny ulozenia skaly jak w akwariach 'shallow reef'.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Cie widziec Harnas z powrotem na forum,kopa lat,bede sledzil Twoj watek.Powodzenia.


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle widziałem to akwarium u Przemka stelaż też, pożądna robota, pozdrawiam i będę słedził ten wątek

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz sie pochwalić jak je przywiozłeś . Tez się zastanawiam by zamówić w Polsce akwarium ale boje się ze sie potłucze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci szczeże że ja swoje od Przemka przewoziłem osobówką, wprawdzie nie takie duże jak to ale 110,55,55 plus sump na ścisk mi wlazło do auta.
Razem z Przemkiem okleiliśmy folią i styropian pod spód i dowiozłem, na spokojnie a domnie droga jakieś 15km, same dziury

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, harnas napisał:

Zbiornik: 320x115x90(h) czyli ok 3000l.

:czapkizgłów:)

 

Oj konkurecja  Waldka... jeszcze sumpownia spora co ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar zacny. Jednak dla samych ryb...aż szkoda nie wykorzystać potencjału do stworzenia rafy, na której można wyhodować duże okazy koralowców.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prowadzenie takiego zbiornika typowo SPSowego to trzeba mieć osobny etat wolny. Przynajmniej przez pierwszy rok :)

Ale jek to mówią "apetyt rośnie w miarę jedzenia". Ja też miałem do SPSów nie wracać :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Tester napisał:

Na prowadzenie takiego zbiornika typowo SPSowego to trzeba mieć osobny etat wolny. Przynajmniej przez pierwszy rok :)

Ale jek to mówią "apetyt rośnie w miarę jedzenia". Ja też miałem do SPSów nie wracać :)

Myślę, że nie muszą byś SPS-y, miękkie też by super wyglądały, a w połączeniu z LPS...mód-malina.

Jak zwiększyłem trzykrotnie rozmiar akwarium to nie mam poczucia, że poświęcam więcej czasu w porównaniu do kostki. Może tego nie zauważam.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym kiedys sprobowac z spsami jako cwiczenie samodyscypliny...nawet zaczalem kompletowac sprzet (mam juz komputer, dobre lampy)...ale narazie sie wstrzymelem bo zdalem sobie sprawe z kosztow. Ladny zbiornik z spsami to jednak inna polka jesli chodzi o koszty. Dlatego odpale w prostszej wersji i zobaczymy co wyjdzie z czasam...napewno chce zaczac od ukwialow bo kiedys jednego mialem i uwzam, ze to jest najfajniejsze zwierze w tym hobby.

Mysle o moich 3 metrach w takiej wersji tylko celem byloby zdobycie jak najwiekszej liczby kolorow BTA:

 

Edytowane przez harnas (wyświetl historię edycji)

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super projekt, też jestem w trakcie zakładania akwarium fish only 240x50x80h. Pozwól że podepne się do tematu, jakie planujesz oświetlenie? Możecie coś polecić co nie zrujnuje mojego portfela a "da radę- ładnie oświetlić baniaczek"? 

 

_IMG_000000_000000_compress69.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, harnas napisał:

chce zaczac od ukwialow bo kiedys jednego mialem i uwzam, ze to jest najfajniejsze zwierze w tym hobby.

To może być zajefajny baniak z samymi ukwiałami. W kwestii ryb, nie polecam połączenia ukwiał-chetoniki. U mnie szarpały im te parzydełka aż furczało i niczym się nie przejmowały. 

10 godzin temu, harnas napisał:

...chce zaczac od ukwialow bo kiedys jednego mialem i uwzam, ze to jest najfajniejsze zwierze w tym hobby.

Z takim wymiarem szkła to możesz sobie poszaleć w ilości rodzajów ukwiałów i to będzie piękny baniak. A co do kosztów to fakt. Nie wymagają nawet dużo światła. U mnie jest 4x80 w T5 na 900 litrów zbiornik. Do tego są z brzegu i to mocno niedoświetlonego, ale regularnie karmione (przeze mnie, bo to co dostają od premnasów to pestka) rosną i mają się dobrze. 

Nie polecam jakby co chetoników. Piękne i kolorowe to fakt, ale u mnie skubały ukwiały aż furczało i nic im nie przeszkadzały parzydełka.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, szasiu said:

Super projekt, też jestem w trakcie zakładania akwarium fish only 240x50x80h. Pozwól że podepne się do tematu, jakie planujesz oświetlenie? Możecie coś polecić co nie zrujnuje mojego portfela a "da radę- ładnie oświetlić baniaczek"?

To temat rzeka...w tej chwili mam 4 lampy Orphek P300 mi sie marzy bezglosne akwarium i mysle nad zakupem Orphek Amazonas 960. T ostatnie znowu maja problem bo sa dostepne tylko  z soczewkami o malych katach...W twoim akwarium poszedlym tez w punktowe ledy typu kessil Moglys kupic 4 kessile 360N, nawet uzywane, byloby super...jesli szukasz cegosc tanszego to albo DIY, albo chinki, albo T5.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium będzie tam stało puste przez rok? Trochę do wykończenia domu zostało, a co za tym idzie dużo niebezpieczeństw na uszkodzenie


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak samo, po tynkach w nowym Domu akwarium ustawiłem w docelowym pomieszczeniu zawinąlem streczem i na to styropian 5cm na taśmie klejącej. Ze szkłem tak jak saper mylisz się tylko raz:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj update z prac. W ostatnich tygodniach podlaczylem lampy. Teraz zajmuje sie hydraulika i ogrzewaniem. Pierwsze zalanie pewnie zima.

1796118724_2021-11-2813_27_46.thumb.jpg.3af32d655183d814afa5e73a204c2d1c.jpg

Edytowane przez harnas (wyświetl historię edycji)

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, Co to za lampy?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Wow, Co to za lampy?

Orphek P300 o czymś takim kolega pisał i wygląda podobnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to sa Orphek P300 i doczepiona miska nierdzewna (d=70) od spodu aby swiatlo nie razilo w oczy.

Mam jeszcze jedna taka lampe ale zona mowi, ze moze wystarczy :))

Edytowane przez harnas (wyświetl historię edycji)

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, harnas napisał:

Tak, to sa Orphek P300 i doczepiona miska nierdzewna (d=70) od spodu aby swiatlo nie razilo w oczy.

Fajnie się spasowało :D Masz fotke jak świeci nawet do pustego akwa? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.