Skocz do zawartości
lapsiak84

Nierówny poziom wody w kominie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie poziomu wody w kominie. Bo już zaczyna mnie trafiać szlag. Może ktoś miał taką sytuację, lub spotkał się z czymś takim?

 

Mianowicie chodzi o to, że jak tylko ustawię poziom wody w kominie aby nie chlupało (poziom około 1cm poniżej rewizji) to dobrze jest przez dzień max dwa dni.

 

Ok zapytacie jaka pompa? Było Jebao jest Maxspect Jump 12000 podobno bardzo stabilna.

 

Ok powiecie pewnie skoki napięcia tak jest była taka możliwość ale kupiłem stabilizator. A jak się okazuje skoki nie są aż tak wielkie od 230-233V w dzień do 244V w nocy. Stabilizator nadąża. Równo trzyma 230V

 

Co jeszcze?

 

Bo to, że czasem ślimaki obsiądą grzebień to ok. Ale to jest chwilowe.

 

Natomiast wkur...a mnie to, że nieraz jak ustawię poziom to po dwóch dniach wieczorem zaczyna chluoać bo spadnie poziom, a inny razem wstaję rano woda wali przez rewizję a z dolewki dolało że 20 litrów. Bo poziom w kominie wzrósł.

 

Proszę o pomoc bo ja już głupi.

 

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiejś skarpety na spływie nie masz ? Waty ? Która by się przypychała i blokowała przepływ ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ustaw sobie taki poziom w kominie, aby woda delikatnie przelewała się przez rewizję. Będzie najprościej. 

Pozdrawiam 


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakiejś skarpety na spływie nie masz ? Waty ? Która by się przypychała i blokowała przepływ ?
Nie. Nie mam ani skarpet ani waty.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Cześć.
Ustaw sobie taki poziom w kominie, aby woda delikatnie przelewała się przez rewizję. Będzie najprościej. 
Pozdrawiam 
Kolego a jaki to będzie miało wpływ na rozwiązanie problemu?

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta niewielka "nadwyżka" wody przelewająca się przez rewizję daje pewien "margines" przy różnicach napięcia. 

Mam tak ustawione u siebie i bardzo rzadko się zdarza żeby "chlupało" :)


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ta niewielka "nadwyżka" wody przelewająca się przez rewizję daje pewien "margines" przy różnicach napięcia. 
Mam tak ustawione u siebie i bardzo rzadko się zdarza żeby "chlupało" [emoji4]
I tak jak spadnie to do tego stopnia, że będzie chlupało. A w razie jak wzrośnie to pójdzie przez wierzch to nie jest bezpieczne rozwiązanie jakie proponujesz. Poza tym jak poziom jeszcze wzrośnie to dolewka doleje nawet z 20-30 litrów. Potem spadnie i będę czekał z tydzień zanim odparuje nadwyżka wody. Tak mam teraz więc to co proponujesz nie rozwiązuje problemu.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam delikatny spływ na rewizji i to załatwia sprawę tak jak napisał kolega Kozik. Od dwóch lat tak jest na pompie jebao.

Uszanowanie. Pzdr - GrzechotniC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, u mnie się sprawdza. 

Powodzenia


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzieś po drodze w sumpie takiego miejsca z wata nie masz gdzie mogło by te przepływy zmieniać ? Sitko na spływie czyste ?  Dolewkę zabezpiecz dodatkowym czujnikiem by nie dolewała jak poziom wody w kominie się podniesie tylko wywoływała alarm. Zawór bramowy na spływie czy zwykły kulowy ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić zdjęcie sumpa od góry jak jest zainstalowana pompa tak żeby obejmowało przegrody? I jesze mam pytanie, czy jesteś pewny czy aby na spływie gdzie jest zawór nie masz "ciała obcego" np kawałka plastiku albo ślimaka który urósł i blokuje zawór muszlą? Bo na innych forach czytałem o takich przypadkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cóż, u mnie się sprawdza. 
Powodzenia
Ale chyba nie potrafisz czytać... Przeczytaj jeszcze raz, a ja nadala nie rozumiesz to się nie wypowiadaj, bo nie masz bladego pojęcia o czym się pisze. To nie jest ciężkie.




Co do pytania. Ja stawiam na pompę, to że coś jest teoretycznie bardzo stabilne, nie znaczy że w praktyce też jest.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ścinasz rewizję pod kątem, woda lekko spływa rewizją, przy normalnym stanie. Jak się grzebień przytka i wzrośnie poziom wody nadmiar spływa od razu rewizją, efekt masz stabilniejsze zasolenie, bo dolewka nie dorzuca więcej wody. Sprawdzone i najprostsze rozwiązanie :)

Sam nie stosuję, bo ja stwierdziłem, że pobawię się elektroniką :) Mam pływak odcinający dolewkę w kominie, jak poziom mody wzrasta dolewka nie dolewa wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A gdzieś po drodze w sumpie takiego miejsca z wata nie masz gdzie mogło by te przepływy zmieniać ? Sitko na spływie czyste ?  Dolewkę zabezpiecz dodatkowym czujnikiem by nie dolewała jak poziom wody w kominie się podniesie tylko wywoływała alarm. Zawór bramowy na spływie czy zwykły kulowy ?
No właśnie mam kulowy. I zastanawiam się, czy on w jakiś sposób się nie spręża lub rozpręża. Bo jak dojdzie co do czego to muszę zaworem ruszyć w jedną lub drugą stronę dosłownie o piczy włos. Watę wkładam do komory bubble stop co najwyżej na kilka godzin przed podmianką podczas czyszczenia sumpa.

Dolewkę mam level automatic eye. Da się ją tak zmodyfikować jak piszesz?

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Możesz zrobić zdjęcie sumpa od góry jak jest zainstalowana pompa tak żeby obejmowało przegrody? I jesze mam pytanie, czy jesteś pewny czy aby na spływie gdzie jest zawór nie masz "ciała obcego" np kawałka plastiku albo ślimaka który urósł i blokuje zawór muszlą? Bo na innych forach czytałem o takich przypadkach. 
Na sitku spływu to nie. Czyste jest. Ale czy jakiś ślumor nie siedzi w rurach spływu. Tego nie wiem.

19834b7501bab181c23c030692184cbf.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Ścinasz rewizję pod kątem, woda lekko spływa rewizją, przy normalnym stanie. Jak się grzebień przytka i wzrośnie poziom wody nadmiar spływa od razu rewizją, efekt masz stabilniejsze zasolenie, bo dolewka nie dorzuca więcej wody. Sprawdzone i najprostsze rozwiązanie [emoji4]
Sam nie stosuję, bo ja stwierdziłem, że pobawię się elektroniką [emoji4] Mam pływak odcinający dolewkę w kominie, jak poziom mody wzrasta dolewka nie dolewa wody.
Co to ma wspólnego. Ja nie mam akwarium od miesiąca abyś musiał mi tłumaczyć jak mam ściąć rurę od rewizji.

Nawet jeśli ustawię aby woda ciurkała przez rewizję to za kilka dni będzie jej poziom albo z 6-8cm poniżej grzebienia albo będzie rewizją nie ciurkała tylko zapełni rewizję i dojdzie powyżej wzmocnień.

Tu nie chodzi o różnicę kilku mm (czyli litra czy dwóch) tylko różnicę około 6-8cm co daje prawie 30 litrów z dolewki

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, lapsiak84 napisał:

No właśnie mam kulowy. I zastanawiam się, czy on w jakiś sposób się nie spręża lub rozpręża. Bo jak dojdzie co do czego to muszę zaworem ruszyć w jedną lub drugą stronę dosłownie o piczy włos. Watę wkładam do komory bubble stop co najwyżej na kilka godzin przed podmianką podczas czyszczenia sumpa.

Dolewkę mam level automatic eye. Da się ją tak zmodyfikować jak piszesz?

Tej tak nie zmodyfikujesz. Pozostaje zrobić tak jak pisał Ejdzej88 - ścięta rura rewizji, na wysokości na jakiej chcesz mieć poziom wody w kominie. Ścięcie musi być by Ci na rewizji nie siorbało. Ochroni Cię to przed dolaniem RO. Nie ochroni przed obniżeniem wody w kominie i podniesieniem poziomu w sumpie.

Zawór kulowy może być przyczyną - choć głównym jego problemem jest ta łatwość regulacji. Niewielkie ruchy powodują duże zmiany w ustalanych poziomach. Praktycznie poziom wody może się ustalać jakiś czas. U mnie na membranowym to widać. Delikatne ruchy powodują, że poziom wzrasta czy opada dopiero po dłuższej chwili. Dopiero zdecydowane ruszenie zaworem w jedną czy drugą stronę powoduje zauważalny wzrost czy spadek - ale i tak na ustalenie końcowego poziomu muszę poczekać. 
Jeśli jednak poziom wody cały czas się zmienia góra/dół bez ruszania zaworem (w przeciągu dobrych kilku dni) to chyba jednak szukałbym gdzie indziej - choć stabilne 230V nie powinno powodować zmian prędkości obrotowej silnika w pompie, tym bardziej, że to pompa DC. 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a że tak zapytam  czysciłes kiedykolwiek pompe (wirnik) ? tez  miałem  taki  objaw okazało sie ze wirnik był zagloniony  no i pompa czasami zwalniała  skutkiem czego efekt był taki jak  u Ciebie .Teraz raz na 2 miesiace wyciagam ja czyszcze i jest ok .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo-identyczna sytuacja, skaczący poziom wody w kominie, skończyło się rozebraniem zaworu na spływie, czyszczeniem wyciorem rur, i wymianą pompy - pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy Red Dragon CAŁA PRAWDA

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?share_fid=35441&share_tid=21966&url=https://nano-reef.pl/index.php?/topic/21966-Pompy-Red-Dragon-CA%C5%81A-PRAWDA&share_type=t&link_source=app

 

 

Dobrych parę lat temu walczyłem z identycznym problemem - tylko pompa innej firmy[emoji2959]

 


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A masz zawór na powrocie ?


O jakim zaworze pytasz?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykły kulowy, kiedyś znajomy miał podobny problem jak nie miał zaworu na powrocie, przez kij wie co skakał mu poziom wody w koninie. Założył zawór kulowy na powrót,  moc pompy dał delikatnie większą, , a zaworami  spadu i powrotu ustawił wszystko jak należy. I o dziwo poziom wody jest cały czas taki sam.

Tak wiem pompa lekko się dusi ale coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kiep napisał:

Zwykły kulowy, kiedyś znajomy miał podobny problem jak nie miał zaworu na powrocie, przez kij wie co skakał mu poziom wody w koninie. Założył zawór kulowy na powrót,  moc pompy dał delikatnie większą, , a zaworami  spadu i powrotu ustawił wszystko jak należy. I o dziwo poziom wody jest cały czas taki sam.

Tak wiem pompa lekko się dusi ale coś za coś.

Cieżko utrzymać jakikolwiek poziom bez zaworu kulowego czy bramowego! (i nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem) sama regulacja mocy pompy jest mało dokładna.


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a że tak zapytam  czysciłes kiedykolwiek pompe (wirnik) ? tez  miałem  taki  objaw okazało sie ze wirnik był zagloniony  no i pompa czasami zwalniała  skutkiem czego efekt był taki jak  u Ciebie .Teraz raz na 2 miesiace wyciagam ja czyszcze i jest ok .
Pompę czyszczę dwa razy w miesiącu a problem robi się co 2-3 dni. Więc tak szybko chyba nie zachodzi glonami.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ty masz zawór całkowicie otwarty?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ty masz zawór całkowicie otwarty?
Nie. Całkowicie otwarty jest zawór na rewizji. Na spływie jest zgrany z pracą pompy.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.