Skocz do zawartości
jacgues

Ultra Low Maintenance System - jak ograniczyć częstość czyszczenia szyb?

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to najbardziej czasochłonna czynność, przynajmniej w moim przypadku i do tego irytująca. Za pewne prowadzenie do balasu mikro, bardzo stopniowe i umiarkowane dozowanie żelaza itp. To jedno.  Dwa to ograniczenie karmienia korali (po takim Reef Roids zawsze mam nalot na szybie). 
Natomiast mam jeszcze jeden pomysł aby zrobić zbiornik 250x80x60 i oświetlenie zamontować po środku. Skała z koralami także będzie na środku tak, aby do szyb docierało relatywnie niewiele światła ograniczając porost glonów. Co sądzicie o tym rozwiązaniu, ktoś może ma coś podobnego u siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robot fajny w DE 350€ , moim zdaniem jak ktoś ma utrudniony dostęp to można kupić . Ciekawe ile podziała i czy dobrze czyści . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ebay 140 dol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robot podobno hałasuje, do tego trzeba go przekładać z szyby na szybę (a u mnie akwarium będzie z praktycznie wszystkich stron widoczne).
Obiło mi się także parę opinii o nie najlepszej niezawodności + mam obiekcje czy faktycznie tak dokładnie wyczyści szybę (szczególnie twarde algi, które regularnie muszę skrobać żyletką).

Bardziej myślałem o profilaktyce w postaci ograniczenia podaży światła na szyby, niskie nutrienty, rozsądne karmienie korali i dawkowanie żelaza, refugium, a do tego może jeszcze lanie bakterii typu  BRIGHTWELL AQUATICS MicroBacter Clean 500 (wg. opinii zmniejszają częstotliwość czyszczenia szyb). Niestety gdybym chciał te bakterie lać wg. zaleceń, musiałbym wydawać na nie 260 zł miesięcznie....

No ale jeśli okazałoby się, że nie jest wcale taki słaby (choć wygląda niezbyt estetycznie), to byłaby to spoko opcja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie Tobie uzyskać zamierzony efekt. Może z ledami jak by wąsko świeciły i zbiornik by zaskoczył , to tak . Przy słodkim szyby czyściłem ze 4 miesiące temu . Przy Morskim czyściłem raz na 2-3 dni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkim High Tech przy dozowaniu CO2 i bujnej roślinności szyb nie muszę czyścić w ogóle. To nawet nie kwestia miesięcy, co wręcz lat :) Nie dozuję nawozów, tylko pokarm dla ryb i rośliny wszystko wciągają. 

W morskim niestety sytuacja jest całkowicie odmienna. Też czyszczę raz na 2-3 dni, ale jako że zakładem spore akwarium, chciałbym ograniczyć to do max raz na tydzień, zakładając, że będę to robić przy niewielkim stopniu zabrudzenia (żeby nie czekać aż będą całe zasyfione)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jacgues napisał:

Też czyszczę raz na 2-3 dni

Raczej musisz się przyzwyczaić do takiej częstotliwości czyszczenia. Jak nie będą to glony zielone, to wapienne, a jak nie glony to  film bakteryjny. Dobry czyścik i 5 min roboty. Albo akwarium z chomikami;).


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.04.2020 o 08:59, Ariel napisał:

Robot fajny w DE 350€ , moim zdaniem jak ktoś ma utrudniony dostęp to można kupić . Ciekawe ile podziała i czy dobrze czyści . 

Czytałem kiedyś posta na jakimś forum, że robot czyszczący wytargał jerzowcowi Globulus "kudły" którymi się porusza. Nie wiem jakie ma on zabezpieczenia ale opis brzmiał bardzo wiarygodnie. Wg mnie fajny ten robót, ale ogromny minus za brak możliwości przechodzenia z szyby na szybę. Uważam że konstrukcyjnie jest to do rozwiązania za pomocą łamanego "podwozia" a tylne lub boczne szyby które mają być nie czyszczone można wyciąć montując odpowiednią barierę magnetyczną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.