Skocz do zawartości
Undizg

Pomoc w doborze sprzętu.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako że zakupiłem akwarium (tzn zamówiłem będzie do 7 tygodni) o wymiarach 80x60x55 mam pytania co do sprzetu.

Odpieniacz RSK 300 będzie dobrym wyborem?

Obiegówka, waham się między wersja dcp 3000 a dcp 5000. Głównie chodzi mi o pobór. Chyba że jak skręcamy moc to też spada pobór, to wtedy biore 5000 i skręcam na 40 %.

Cyrkulacja? 2x jebao 4000 czy 1 gyre?

Oświetlenie. Mam AI HD prime. Dokupić drugie czy sprzedać to i kupić hydre? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Undizg napisał:

Chyba że jak skręcamy moc to też spada pobór

Tak, przy skręcaniu pompy pobór prądu spada - sprawdzałem miernikiem. W pozostałych kwestiach nie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz tam mieć . Jakie korale i ile ryb . Ja mam trochę mniejszy wymiar 70x50x50h czyli juwel lido po tuningu i jeśli się zdecyduje na zmianę na morskie ( testy na uczulenie będę miał za 2 tygodnie , już piąty raz :bump)  to odpieniacz rsk300 lub bm curve 5 , lampka Maxspect rsx 200 bo ładnie swieci lub jeśli dorwę ATI 6x24W t5 używkę w dobrym stanie to kupię . Cyrkulacja jebao 2x4000 , obieg mam AM 2.1 a jeśli nie wyrobi to zmienię na AM lub jebao 5000. Tylko ja chcem miękkie i lps . Skała sucha , ceramiki nie chce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Tak, przy skręcaniu pompy pobór prądu spada - sprawdzałem miernikiem. W pozostałych kwestiach nie pomogę.

Podziękował. Czyli weżme tą 5000.

23 minuty temu, Ariel napisał:

Zależy co chcesz tam mieć . Jakie korale i ile ryb . Ja mam trochę mniejszy wymiar 70x50x50h czyli juwel lido po tuningu i jeśli się zdecyduje na zmianę na morskie ( testy na uczulenie będę miał za 2 tygodnie , już piąty raz :bump)  to odpieniacz rsk300 lub bm curve 5 , lampka Maxspect rsx 200 bo ładnie swieci lub jeśli dorwę ATI 6x24W t5 używkę w dobrym stanie to kupię . Cyrkulacja jebao 2x4000 , obieg mam AM 2.1 a jeśli nie wyrobi to zmienię na AM lub jebao 5000. Tylko ja chcem miękkie i lps . Skała sucha , ceramiki nie chce. 

Miękasy + LPS.  Z ryb to salarias którego mam i oswoiłem na tyle ze je u mnie nie wiedzieć czemu AF Vege Clip. Wybredny skubany jest bo to nie tania rzecz. Próbowałem z algami, nie chciał. Mrożonki to sam nie wiem bo jak wsypuje je dla Kuadreni to ożywia ale zaraz po szybie glony skrobie albo szuka kawałka vege. 

Na pewno dojdą błażny, I jakieś inne 2-3 rybki. Bardziej na koralach mi zależy niż na rybach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaszły małe zmiany co do wielkości akwarium. Będzie 90x60x55. Skała jeśli się uda to 10 kg Fiji + ok 5 kg Carbisea z działającego + ok 3 kg marco rock z działającego.

Ale dalej mam zagwodzke jaki odpieniacz dać? Red sea rk 300 czy lepiej doplacić i Twistmana 150 wziąć?

Oświedlenie to nie będę kombinował i dodam drugie AI prime. 

Pompa już zamówiona czyli jebao dcp 5000.

Cyrkulacja to chyba dołoże i kupie dwie jebao 8k bo nie wiem czy 2x4k będzie wystarczające bo jak tak to dokupiłbym tylko jedno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam postanowiłem wrócić po kilku latach do słonej wody :) . Akwarium będe stawiał  Red Sea 300 xl więc w zasadzie identyczne wymiary. Ja osobiście postawiłem na odpieniacz   Red Sea RKS 300 uważam że spokojnie wystarczy nawet z  zapasem . Oczywiście należy pamiętać że odpieniecz należy dobierać przede  wszystkim do doobsady a nie  wielkości  zbiornika . Piszesz że planujesz  korale miękie I lps więc mniej też na uwadze że zbyt silne odpienianie może zrobić więcej szkody niż pożytku . Co do obiegówki wybrałbym jebao 5000 I skręcił na 50%. Cyrkulacje wybrał  bym 2 x jebao 4000 - zawsze to dwie pompy  a nie jedna wiec  prawdopodobieństwo awarii jest dużo mniejsze ,bo dwie pompy jednocześnie raczej nie stanà. Oczywiście to tylko moje  sugestie ,które ja zamierzam zastosować w swoim zbiorniku.

Pozdrawiam Maro76

 

 

 

 


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie akwarium jak ty tylko 12 cm dłuższe 

Obiegowa radze kupić 7000 najwyżej będzie chodzić na 50% mocy około moja wtedy bierze chyba niecałe 20w. I nie licz że pompa 5000 będzie pompować 5k litrów na godzinę na wysokość powiedzmy 1 metra bo będzie z 2x mniej realnie.

Cyrkulatory jebao żyją 2-3 lata, potem zwykle jest problem bo coś się psuje. Części nie ma bo są nowe modele produkowane i masz problem :)

Ja ostatnio wymieniłem cyrkulator jebao cp-25 na maxpect jump i bardzo fajny dodatkowo części zamienne łatwo dostępne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odpieniacze Red Sea, to tak jakość wykonania nie jest super, ale tez nie jest zła. Za podobne pieniądze masz delteca 600i ze sterowaną pompą, red sea nie ma sterowanej. A no i pompa nie jest jakaś super cicha, ale to dla każdego osobne odczucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć , ja planuje mniejszy zbiornik . Bo stoi w pokoju juwel 200 70x50x55h z kominem wewnętrznym . Pompa obiegowa to jebao 6000 z Wifi , fajnie się reguluje i jest cicha . Odpieniacz deltec 600i , zdecydowałem się na niego bo ma zabezpieczenie przed przelaniem i znajomy sobie go chwali . Cyrkulacja to dwie jebao SLW-20 10000l/h były brane bo nie odstają mocno od szyby i szeroko dmuchają . Na połowie mocy w trybie W2 słychać lekki szum jak by wiatr na dworze , ale moim zdaniem chodzą ciszej od moich poprzednich Tunze 6095 i w cenie jednej Tunze mam 2 jebao . Oświetlenie już wybrałeś wiec jedno masz z głowy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie gdzie można kupić Fiji pukani?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Beti napisał:

Jedyne tutaj, ale tylko płaskie kawałki 

https://www.coralhouse.pl/sucha-skala-pukani-1kg~p37508

Ciężko teraz o skałę Fiji.

  

No i zadzwoniłem. Bardziej wolę pukani... tzn nie wiem czy wolę ale skoro tyle rekomendacji jest. Ale już nie będzie jej.

I problem. Wziąć aquaforestu syntetyczną czy jeszcze jakaś inna jest w  miare stabilna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Undizg napisał:

I problem. Wziąć aquaforestu syntetyczną czy jeszcze jakaś inna jest w  miare stabilna ?

Nie wiem..wiem jedno ze Fiji mam i się nie zawiodłam, teraz mam ją w drugim systemie i dziękuję że ją  mam żywą a nie przyszło mi do głowy ją np sprzedać.

Pytaj, ostatnio był temat o skale 4-5dni temu, zerknij w forum :)

ps. te płaskie kawałki też są  fajne ;)

 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiona już druga lampa AI Prime. Oraz Odpieniek Deltec 600i.

Teraz tylko cyrkulacja została:

- 1x Glamorca gp-3

- 1x MJ-GF4K 15000 L/H 45W

- 2 x jebao sow8

Która opcja by była najlepsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, patrykpyka1995 napisał:

pompa nie chce wystartowac nawet po czyszczeniu. 

Próbowałeś reklamować ? W DE wystarczy , że zadzwonisz do delteca , lub sklepu w którym kupiłeś wytłumaczysz o co chodzi i wyślesz filmik . Części dostaniesz max 3 dni później . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w końcu po 2 miesiącach przyjechało szkiełko.

90x60x55 plus sump 70x45x40

Szkiełko 12 mm. Przód opti tył przyciemniany, reszta float.

Sprzęt już cały jest, skała żywa w wiadrze w solance jest, sucha też w solance jest. Będzie 100 l wody z działającego akwa. Po weekendzie zacznę kleić hydraulikę.

 

Resized_20200625_184409.jpeg

Resized_20200625_184329.jpeg

Resized_20200625_184325.jpeg

Edytowane przez Undizg
Dopisanie informacji. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.