Skocz do zawartości
GAMMIS

Słaba kondycja korali i niewielki problemy z glonami.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam prośbę zerknijcie na załączone zdjęcia oraz parametry wody i jak możecie dajcie wskazówki co mogę jeszcze zrobić aby poprawić kondycję korali oraz pozbyć się glonów.

Oświetlenie LED (diody power led 3W z Chin)

8 x UV 395 nm, 12 x Blue 460-470 nm, 12 x Royal Blue 445 nm

8 x White 10 000, 8 x White 20 000

Kanał 1: 4xB + 4xRB, Kanał 2: 4xB + 4xRB, Kanał 3: 4xB + 4xRB

Kanał 4: 8xUV

Kanał 5: 4x10 000 + 4x20 000, Kanał 6: 4x10 000 + 4x20 000

Czas świecenia 10 godz. dziennie w proporcjach niebieski 70% mocy z 72W, białe 35% mocy z 48W + UV(395) 10% z 24W.

Sump: MatrixCarbon 100ml, Purigen 100ml, PhosNet 50ml,  Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere, Life Bio Fil 1200ml.

Odpieniacz białek RedStarfish RS-N130 Plus 24h ~80% max mocy

Cyrkulatory Jebao OW-10 ~80% max mocy

Pompa obiegowa Jebao DCP-3000 ~80% max mocy

Do wody raz dziennie daję AF -NP Pro + AF Pro Bio S po 2 krople oraz od trzech tygodni co tydzień 1 ampułkę BioDigest-a (zmniejszyła się ilość glonów).

Sól AF Probiotic Reef Salt (trzy dni temu dodałem do akwarium 50g)

Podmiany wody nie robię.

Aktualnie poza słabą kondycją tych dwóch korali mam delikatne problemy brązowym z glonem na skałach i cyrkulatorach, trochę pyli na szyby. Od paru dni na szybach pojawiły się małe białe cętki (twarde).

Parametry wody mierzone testami Salifert-a i są następujące:

ParWody.JPG

20200426_124257.jpg

20200426_124322.jpg

20200426_130912.jpg

20200426_130939.jpg

Edytowane przez GAMMIS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 i P04 bardzo nisko, być może calustrea głoduje.  Może spróbuj ją troszeczke podkarmic i przestawić w inne miejsce, mniej oświetlone.  Masz bardzo dużo diod uv w lampie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyskoczył amoniak więc było jakieś zaburzenie biologii kilka dni temu. po4 niewykrywalne, powinno go jednak trochę być żeby lps nie głodowały. no3 wystarczy. kh bym utrzymywał raczej pomiędzy 7-8.

co do lampy, kiedys mialem diy na diodach RB i 15k i korale nie rosły albo umieraly. rosły za to glony nitkowate. kiedy chciałem z nimi walczyć wyłączyłem białe diody, po kilku dniach po koralach zostały tylko białe szkielety. wnioskuję że światło RB jest dla korali mało przydatne i u mnie wegetowały dzięki białemu. jakis czas temu zrobilem nową lampę na diodach 430, 410, 460, 660 i 20k i korale wyraznie odżyły. na forach pisze się ze dla korali najlepsze są diody RB ale wydaje mi się że to tylko ciągle powielana nieprawda. światło RB jest idealne dla chlorofilu B którego zooksantele nie mają ale mają go zielone rośliny i glony. zooxantele opierają fotosyntezę na chlorofilu A dla którego najlepsze jest światło z pikiem 430nm, 410nm i 660nm. jak poszukasz informacji o chlorofilach i fotosyntezie to taka informacja jest wszędzie nie zależnie od "poziomu" artykułu chociaż nie wiem czemu, wyniki doświadczeń chyba wszystkich labów zajmujących się morszczyzną są sprzeczne z pracami biologów a czytałem ich kilkanaście i były i polskie i anglojęzyczne. i na forach i na stronach uczelni i jakichś instytutów a nawet jednostek typu oczyszczalnie. wszędzie jest info że wszystkie organizmy fotosyntezujące mają chlorofil A ale tylko te zielone - tak skracając, mają chlorofil B. zooxantele są z rodzaju dino, są brązowe. ciągle tęż się pisze że np sps pod ledami nie rosną a jeżeli niektórym się udaje to nie wybarwiają się. wydaje mi się że to właśnie przez niewłaściwie światło a nie jego źródło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wstawić fotkę całego akwa? Ile ono już ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Możesz wstawić fotkę całego akwa? Ile ono już ma?

akwa ma 5y miesiąc. ciągle mam z nim problemy, przedawkowanie bakterii, przedawkowanie glikolu, kuracja dinox i rozwalenie biologii, brak i niedawno włożenie odpieniacza... 

 

teraz wygląda to tak:

large.20200426_004301.jpg.b935c06887bc6e

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dziek

Akwarium ma 3 miesiące i jest bez ryb.

Czym i jak dokarmić calustrea. Wcześniej jak była w lepszej kondycji to po wyłączeniu światła widać było jak otwiera się i wypuszcza takie wąski. Tera tego nie widać.

 

20200426_152804.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akwarium wygląda jakby wczoraj wystartowało i rzeczywiście ten amoniak to wygląda tak jakby dopiero zaczęło dojrzewać.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, GAMMIS napisał:

Akwarium ma 3 miesiące i jest bez ryb.

Czy dodawałeś wody z jakiegoś działającego akwa? Czy widać tam jakieś mikrożycie typu misys, kiełże czy dzikie rurówki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zmienił bym sol ja jestem cięty akurat na AF bo kilka x sparzyłem się na ich soli ale sam zobacz producent podaje kH max 8,3 dla twojej soli a ty masz około 10+ i gdyby był to jeden pomiar to uznał bym to ze może błąd pomiarowy zrobiłeś całkiem spory fakt ale nie 5 pomiarów co podałeś i nie o 20-25% to juz powinno dać Ci do myślenia.

Po drugie wyjmij adsorbery fosforanów i azotanów Purigen 100ml, PhosNet 50ml na forum pewnie nie w jednym temacie ludzie piszą ze dają to przy starcie a to wydłuża dojrzewanie, na razie wyjmij to wypłakuj i schowaj bo chyba przez to masz, że 3 miesiące a twoje akwarium wygląda jak by wcale dojrzewania w nim nie było :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Czy dodawałeś wody z jakiegoś działającego akwa? Czy widać tam jakieś mikrożycie typu misys, kiełże czy dzikie rurówki? 

Nie dodawałem wody z działającego akwarium. Raczej nie, jedyne co mi się udało przynieść na podstawce z koralem to valonię. Postaram sie coś zorganizować w tych czasach i wlać 20 litrów.

Jaką sól możecie polecić (producent, rodzaj).

Czy mogę wpuścić np ze dwa Błazenki?

 

Dzięki za pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od jakiegoś czasu nie używam tylko jednej soli i kupuje nieza duże opakowania i ciągle zmieniam. Dla mnie najfajniejsza sol okazał sie ati absolute ocean tylko cena wychodzi drogo ale wode na podmianę robisz chwile nalewasz wody RO potem dolewasz z każdej z 2 butelek po  tyle samo stężonej solanki  i zamieszasz dwa razy i możesz podmieniać wodę :)

Korale wyglądały na zadowolone na tej soli i  przy przejściu na ta sol obyło sie bez plag :)

Z tańszych to miałem BT i tez nie narzekałem. Z innych to np Red Sea ale niebieska, Tropic Marin, aqua medic salt, teraz np używam tropicala ale to nowa sol i testuje tobie bym nie polecał to jeszcze nowość na rynku a na start polecam coś sprawdzonego. 

 

PS. co do korali calastrea troszkę marudzi u ciebie ale moze i koral głodny, z pokarmów fajny jest Prodibio Reef Booster, a co do korali euphylia fajnie wygląda zoa tez a to czerwone to makroglon to jeśli coś gorzej wygląda to może światło mu nie pasować

Co do ryb to narazie nie bo masz amoniak. 

 

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście mam jednego makroglona czerwonego o czasu kiedy zamieszkał w moim akwarium kolor ma cały czas podobny i urósł dwukrotnie. Miałem jeszcze zielone sztywne nitki ale się nie utrzymały ale parę gałązek wrzuciłem do sumpa i tam widzę że zwiększa się jego ilość.

Mam do Was jeszcze prośbę o identyfikację korala (wstyd się przyznać że mam sklerozę). Zielone drzewko przyrosło mi dwu, trzy krotnie i pompuje się ładnie, ten koral poniżej po zgaszeniu światła dosłownie jest trzy cztery razy mniejszy. Zoantusy miałem na start trzy polipy a mam dziesięć tylko moim zdaniem były bardziej okazałe, większe i kolor miały żywszy.

Dzięki

20200427_131224.jpg

20200427_131601.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, GAMMIS napisał:

Mam do Was jeszcze prośbę o identyfikację korala (wstyd się przyznać że mam sklerozę).Zielone drzewko

Sinularia Fiji zielona;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphyllia glabrescens 

sarco

zoanthus chyba armor of good 

i rhodactis 

oddech smoka makroglon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.04.2020 o 18:33, Arek77 napisał:

Czy widać tam jakieś mikrożycie typu misys, kiełże czy dzikie rurówki? 

Witam

Dziś przytargałem nowe życie a z nim coś takiego:

 

20200428_165553.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parazoanthus 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wieloszczet 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Euphyllia glabrescens 
sarco
zoanthus chyba armor of good 
i rhodactis 
oddech smoka makroglon
Sinularia i sunny d

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.